Machinale Steen Een KINDERWAGEN te koop IF. Verstraeten-Waulers. Marktberichten. Advertentiën. Polder Beoostenbleij benoorden - Axel. Polder Beoostenbleij benoorden - Axel. in aiiö vormdtl ver krijgbaar bij Steenstr. Huist. Mr. P. DISLSMAN. Te Nleuwersluis (Z.-H.) brandde door overkoken van lijnolie de drogis- terij van W. van Alen tot den grond af. Een opzienbarende moord is, volgens de Preangerbode, in de eerste dagen van April te Bandoeng gepleegd. De onderwijzer aan de kweekschool voor Inlandsche onderwijzers aldaar C. Darma Koesema, iemand van vor stelijke Balische afkomst, die 's middags nog vroolijk en opgewekt de school had verlaten, is 's nachts vermoord. De man, gehuwd, moet, in zijn slaap overvallen zijn en hem werden een groote snede toegebracht van den mond schuin naar den hals en verder nog twee sneden achter in den hals. Toen men hem vond was hij reeds overleden. Het lijk lag halverwege met het hóófd en de borst onder het ledikant, terwijl er aan het lichaam geen sporen vielen waar te nemen, die wezen op een aan den dood voorafgegane worste ling. Sporen van inbraak werden niet ge vonden en ook geen aanwijzing van den weg, waarlangs de moordenaar zou hebben kunnen binnenkomen. Wel waren groote bloedstrepen afgeteekend op den muur op zij van het gesloten raam, maar die konden ook opzettelijk aangebracht zijn. De achterdeur was open; alle an dere deuren waren gesloten. De echtgenoote van den vermoorde vertelde dat zij bij het wakker worden haar man in een worsteling had gezien met een zwarten man ook de dochter verklaarde zulk een man gezien te heb ben, gekleed in het blauw met witte schoenen. Volgens mevrouw Darma zou uit de brandkast 2000 gestolen zijn. Het onderzoek heeft echter aan het licht gebracht dat de vrouw' van den vermoorde, al heeft zij dan ook niet zelf den moord gepleegd of er een werkzaam aandeel aan gehad, geweten heeft dat de dood haar man wachtte, door bemiddelling van iemand die, wat algemeen bekend was, met haar op vertrouwelijken voet stond en met wien "jzij herhaalde malen bijeenkomsten had. Dit was een Armeniër, een leeglooper. In den vooravond moeten de men- schen in huis zijn geweest die het mis drijf zouden plegen, waarbij, naar 't schijnt, de Armeniër het slachtoffer vasthield, terwijl een Ambonnees den ongelukkige vermoordde. De verdachte Armeniër heeft zyn i aandeel in het misdrijf erkend, doch spreekt tegen dat hij ook een werkzaam aandeel aan den moord nam. Hij deed de vraag„als ik alles iij beken, mag ik me dan ophangen Den dood heb ik verdiend, maar ik wil niet de gevangenis in." En mevrouw Darma èn de Armeniër beschuldigden elkaar, wederkeerig het initiatief tot de daad genomen te hebben. Beiden schuiven de hoofdschuld aan elkaar toe. De begrafenis van het slachtoffer had ^plaats van uit de kweekschool, waar- hsen het lijk, na het onderzoek der I justitie, was overgebracht. I Aan het graf werd een kort woord [j gesproken door den directeur van de opleidingsschool, den heer Tobi, die den overledene herdacht als vriend en goed collega. Een zeer te waardeeren onder wijzer hebben de leerlingen door den dood van Darma verloren. Ook nog een inlandsche onderwijzer sprak bij het graf en strooide bloemen op.de lijkkist. Te Leipzig hebben zes jongens van 16-17 en een schoolknaap van 13 jaar terechtgestaan, die oneerbare han delingen met twee schoolmeisjes van 13 jaar begaan hadden. De jongste beklaagde is vrijgesproken, de andere kregen gevangenisstraffen van 3 weken tot een jaar. Te Kiëf neemt de overstrooming nog toe. Vijftien honderd huizen staan on der water. Een duizendtal inwoners is dakloos. Eenige officieren van het 4e linie, van Brugge, kwamen Donderdagavond van een wandelrit te paard terug naar Brugge, toen te Sysseele een automobiel in volle vaart uit Brugge kwam aan gereden. Op hot gerucht van de machine begon het paard van den onderluitenant Depoche te steigeren en raakte zoo voor den auto. De ruiter, nog onervaren iu het rijden, werd over den kop van het dier geworpen en botste met het hoofd op de machine. De ongelukkige bleef liggen en is eenige uren later overleden. Het paard werd een bil gebroken onder de auto en moest ter plaatse afgemaakt worden. De automobiel werd bereden door twee personen uit Gent, waarvan een tamelijk erg gekwetst werd door den schok, denkelijk wegens het plot seling stilhouden van den auto. De andere officieren en de toegesnelde boeren wilden de autoreders te lijf, doch dit werd hun belet door den pastoor, die toegesneld was om het slachtoffer te berechten. De fabriek van isolatoren te Ant werpen en een onmiddellijk daarnaast gelegen sigarettenfabriek zijn afgebrand. De schade wordt op 500.000 francs geschat. De Parijsche justitie heeft een ernstige knoeierij in onderzoek. 1 April j.l. zond de Bank te Mannheim ter verificatie aan het dep. van Financiën een aantal Fransche rentecoupons, ver vallende met Juli. De ambtenaren onderzochten de coupons, ontdekten dat ze valsch waren, hoewel uitstekend nagemaakt, en er werd een klacht in gediend. Er is dadelijk een nader onderzoek ingesteld te Berlijn, Wies- baden, Mannheim en Londen. De man die de coupons aan de Mannheimer Bank had gegeven, zekere Miiller te Wiesbaden, is gearresteerd. De politie heeft ontdekt dat er een heele bende oplichters in de zaak betrokken is. Verscheidene van die heeren zijn al gearresteerd. Te Munchen is een inbraak onder grappige omstandigheden gepleegd. De dieven waren een koffiehuis binnenge drongen, om de kas van een muziek automaat te plunderen. Nauwelijks hadden zij eea breekyzer ergens in den automaat gewrongen, 'of de rol begon te draaien en het heele huis daverde van de muziek van het„Es braust ein Ruf wie Donnerhall." De waard kwam aangesneld en de dieven gingen er van door, maar liepen buiten een politie-patrouille tegen het lijf, die op de nachtelijke muziek afkwam en de inbrekers inrekende. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 30 April 1908. Veroordeeld zijn A. H. v. H., brood jager te Philippine, ter zake van Jacht wetovertreding, tot 2 boeten, elk van 2, subsidiair tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 2 weken voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het geweer en vernieling bij uitlevering, of betaling der waarde ad 20, subs. 4 weken tuchtschool. P. F. E., visscher te Philippine, ter zake van in de provincie Zeeland vóór een waterkeerenden polderdijk eenig werk aanleggen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hechtenis. I. C. M.. molenaar te Zaamslag, ter zake van visscherijo ver treding, tot 2 boeten, elk van 2, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernieling der in beslag genomen fuik H. A. K., spoorwachteres te Sas van Gent, ter zake van over treding der spoorwegwet, tot eene boete van j 5, subs. 1 dag hecht. J. J., koopman en D. B., voerman beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.P. d. F. en W. d. F., kooplieden, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, suba. 1 dag hecht. J. r. H., varkenskoopman te Wach- teb 'ke, ter zake van een paard onbe heerd laten staan, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hechtE. R., schipper te Philippine, ter zake van het rapen van mosselen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. D., arbeider te Axel, C. V. D., kleermaker te West- dorpe, ter zake van Leerplichtwetover treding, ieder tot eene boete van t 1, subs. 1 dag hecht; J. v. D., arbeider te Zaamslag, A. W., werkman te Hoek, ter zake als voren bij herhaling, ieder tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hechtJ. v. D., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. P. R., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. T. N., boomsnoeier te Selzaete, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. R. R., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten, elk van 3, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete. Vrijgesproken Graaf M. d. L., par ticulier te Brussel, ter zake van over treding der Jachtwet. Hervatting bevolen in de zaak tegen L. v. C., jachtopziener te Axel. Van 16—30 April 1908. Hoek. Geboorten1 April. Fran- goise, d. van Cornelis de Bruijne en van Cornelia van Hoorn. 6 Maria, d. van Pieter de Groote en van Pieternella Maria Roose. 24 April. Aagtje, d. van Marinus Levinus Hamelink en van Gildrina van der Peijl. 27 April. Willem, z. van Jan Jansen en van Krina Ver- helst. Pieter z. van Willem Jansen en van Anna Johanna van Tatenhove. Overleden 7. April. Pieternella den Hooglander, 48 j., echtgenoote van Willem Deij. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 9 Ap. Pieter Johannes Lemsen, 26 j., jm. en Philomena Maria de Pau, 27 j., jd. 11 Ap. Franciscus deNeve, 35 j., weduwn. en Maria Lammens, oud 38 j., jd. 14 Ap. Victorus Aloysius Poppe, 46j.,jm. en Honorina van Regenmortel, 20 j., jd., Alphonse Himschoot 36 jr.,jm. en Theodora van Waesberghe, 34 j., jd. 16 Ap. Camillus de Letter, 25 j., jm. en Huberta Maria Kegels, 23 j., jd. 23 Ap. Aloijsius Mattens, 33 j., jm. en Jose- phina van Regenmortel 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 April Franciscus de Neve, oud 35 j., weduwn. en Maria Lammens, 38 j., jd. 27 Ap. Pieter Johannes Lemsen, 26 j., jm. en Philomena de Pau 27 j., jd. Theodorus de Maijer, 26 j., jm. en Augusta Philo mena Borgt, 21 j., jd. 29 Ap. Victorus Aloysius Poppe, 46 j., jm. en Honorina van Regenmortel, 20 j., jd. Camillis de Letter, 25 j., jm. en Huberta Maria Kegels, 23 j., jd. Geboorten 16 Ap. Margaretha Maria d. van Petrus A. de Maeijer en van Prudentia van Bastelaer. 18 Ap. Al- phonsus, z. van Charles Hillaerc en van Josephina de Cock. 22 Ap. Maria Elisa Joana, d. van Ludovicus van Regen mortel en van Philomena van Damme. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 23 Ap. Christiaan de Pooter 23 j., jm. en Pieternella Hofman, 19 j., jd. 30 Ap. Jacob Beneden, 33 j., jm en Martina Bakker, 26 j., jd. Cornelis Hameliuk, 26 j., jm. en Anthonia Romeijnsen, 23 j-> jd. Huwelijks-voltrekkingen 23 April. Maarten van Kerkvoort, 25 j., jm. en Jozina Verhelst 20 j., jd. Geboorten. 27 Ap. Jacobus, z. van Gijsbrecht Daniel Heijnsdijk en van Jan- neke Balkenende. Overleden. 14 April. Janna van de Voorde, 39 j., echtgenoote van Gelein Frangois de Bokx. 22 Ap. Jan Jansen, 5 j., z. van Cornelis en van Janna Verplanke. 24 Ap. Frangois Jacobus Verpoorte, 1 m. z. van Jan en van Tanneke Magdalena Haak. AXEL, 2 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe ƒ9,A 9,60 Rogge 8, a f 8,50 Win tergerst f9,-- èt J 9,25 Zomergerst 0,èi 0,Haver ƒ7,k f 7,50 Erwten 11,a ƒ12,Paardenboonen 0,h f 0, Duivenboonen 0,0,Witte- boonen 0,k f 0,Bruineboonen 0,a f 0,Boekweit j 0,k 0,Lijnzaad 10,k f 12,Aard appels f 0,— k f 0,— Koolzaad per zak van 100 liters HULST, 4 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 9,50 Rogge 8,50, Win- tergerst f 9,Zomergerst 0,— Haver 7,50, Erwten f 11,25 Paardenboonen f 9,Duivenboonen f 0,Witte- boonen 12,25, Bruineboonen 12, Boekweit 6,Lijnzaad ƒ11,50, Aard appels f 4,25, Koolzaad per zak van 100 liters 0,— Boter per kilo ƒ1,05 Eieren per 26 stuks 0,75. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 30 stuks hoornvee, 35 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht10 stuks hoornvee, 14 varkens, 0 paarden en 0 schaap. Het Bestuur van bovengeuoemden polder maakt aan de eigenaren van landen in dezen polder bekend, dat de begrooting voor het dienstjaar 1908/1909 en de rekening met verantwoording over 1907/1908, ter inzage liggen van 5 Mei tot en met 13 Mei ten kantore van den waarnemend Ontvanger- Griffier. Het Bestuur, P. KOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUIJSSE, wd. Ontv.-Griffier. VERGADERING van Ingelanden van bovengenoemden polder, op Donder dag 14 Mei a. s., ten half' ell' ure, in het logement van Mejuffrouw Wed. Rolff te Axel. Het Bestuur, P. KOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUIJSSE, wd. Ontv.-Grif ier. voor f 5,SO. Te bevragen bij den Uitgever van dit Blad. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAL p^rsooniijk te AXEL te spreken by L'Eclips*Ma.hu

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3