Binnenland. Gemengd Nieuws. Evenals ten vorigen jare, zal ook dit jaar een groep leden van de Eerste Kamer, vergezeld door den griffier der Kamer, een deel des lands bezoeken. Ditmaal zal de tocht in de helft dezer maand door de provincie Zeeland gemaakt worden het plan bestaat o. a. te bezoeken Middelburg, voor de ge bouwen van geschiedenis en kunst Vlissingen, voor de havenwerken, Ter Neuzen voor het kanaal en nog enkele andere plaatsen met het oog op de polderinrichting en waterstaatswerken. De politie te Vlissingen heeft de daders opgespoord 'van de in de vorige week in het Villapark aldaar gepleegde baldadigheden, die ook de leeuwen aan de monumentale Badhuistrap hebben vernield. De schade, ongeveer f90 hebben de dader» reeds ten kantore van den gemeente-ontvanger betaald. Avp. Een dwarskop. In een nietrookcoupé derde klasse van een trein uit Winters wijk naar Amsterdam zat een man zijn pijp te rooken. Twee medereizi gers maakten hem opmerkzaam dat dit niet mocht. De man stopte nu zijn pijp weg, maar stak, naar het N v. d. D. meldt, uit wraak eenige papieren in brand, waardoor de gordijntje» vlam vatten en het houtwerk begon te schroeien. De mede-reizigers maakten nu ge bruik van de noodrem, waarna het vuur met eenige emmers water werd gebluscht. De rooker zal nu vermoedelijk wel eerlang „een leelijke pijp" rooken. Door gas gestikt. Gisterochtend werden in een woning aan de 2e Schuijtstraat te Den Haag dood in hun bed gevonden een tweetal jonge mannen van respectievelijk 18 en 23-jarigen leeftijd, die bleken te zijn overleden tengevolge van gasverstikking. Ze waren niet afkomstig uit deze •tad, bewoonden «amen een kleine kamer en hadden de gewoonte deze steeds van binnen op slot te draaien. Zondagavond waren ze welgemoed thuisgekomen. Bij het ontkleeden had den zij hun kleeren opgehangen aan een niet voor de verlichting dienend uitstekend buisje van de gasleiding, dat door middel van een kurkje was af gesloten. Vermoedelijk is door de vracht dat kurkje er uit geraakt, waardoor het gas in groote hoeveelheid in de kamer kon stroomen. spreken en ook de man, nadat hij zijne vrouw eene kus op het voorhoofd had gedrukt, ging naar zijn vertrek, waar hij door niemand, wie het ook ware, ooit mocht gestoord worden. Lady Beaufort had reeds eene wijle op middelen gepeinsd, om den zoo jam merlijk verstoorden vrede weer te her stellen, toen Anna met een treurig ge laat, tot haar kwam. Moeder, wat is er geschied vroeg zij, »wat scheelt er aan Richard Nooit heeft hij mij zoo onvriendelijk bejegend, als heden ja hij heeft mij gescholden en toen zij dat zeide werd het lieve meisje rood als vuur. »Waar is hij Hij is voortgeredenals een zinna- looze joeg hij zijn paard,zei Anna, »God in den Hemelriep de moeder, »waarheen Maar niemand wist het. De drift had hem wellicht naar buiten gejaagd, om daar tot bedaren te komen, alsof zij ooit beter bedaarde, dan in de stille rust. Dan hadden echter de knechten ge zian, dat hij zich in de haast had toege rust, ot hij een groote reis zou doen. Wordt vervolgd.) Toen het ongeluk gisterochtend werd bemerkt, werd onmiddellijk geneeskun dige hulp ingeroepen. Deze mocht echter niet baten, daar de levensgeesten reeds geweken waien. Moord. Twee en een half jaar ongeveer had de 23-jarige C. Quack, wonende te Rotterdam reeds kennis aan de 31-jarige Petronelïa van den Heuvel, gescheiden vrouw van L. C. Nooteboora, bij haar kornuiten beter als Nelly bekend. Hij stelde meer belang in haar, dan zij in hem, vooral iu den laatsten tijd, en zijn jaloerschheid gaf meermalen aan leiding tot twist. Zoo verwondde hij haar de vorige week nog in de Wijde Broedersteeg, waar zij geen onbekende was, met een scheermes in het gelaat en aan een arm. Zondagmiddag omstreeks half één hield Quack zich met zijn concubine op in het café en proeflokaal van J. M. Monna-Korteland aan de Lange Torenstraat aldaar. Weer kregen zij twist. Zij schold hem uit voor alles wat leelijk is en opeens hoorden de bezoekers van dit café gegil, gevolgd door een val in een achter het taplo- kaal gelegen vertrekje. De politie, gewaarschuwd dat er „wat te doen was", kwam kijken en in dat achterkamertje vond men Nelly achter over op den vloer liggen, de kleeding bebloed. De dood was reeds ingetreden. Hij lag naast het nog warme lichaam op den vloer geknield, kussende de vrouw, door hem even te voren in een woeste vlaag van jaloezie vermoord. Quack werd natuurlijk dadelijk ge arresteerd. De in zeer overspannen toestand verkeereDde jongeman liet zich zonder eenig verweer naar het politiebureau brengen. Op bevel van den commissaris van politie werd het café ontruimd en de noodige maatregelen genomen, terwijl de inmiddels verschenen politiegenees- heer constateerde, dat de vermoorde vrouw elf messteken waren toegebracht, waarbij o. m. het hart geraakt was, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Met den inspecteur stelde de coffimissaris zijn onderzoek in, waarbij Quack voor den commissaris een volledige beken tenis aflegde. Het lijk der vermoorde vrouw is voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl het mes, waarmede de steken werden toegebracht, een eenvoudig scheemesje, in beslag is genomen. Maandagmiddag is da moordenaar ter beschikking der justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Hij was geheel onder den indruk van het gebeurde. Het lijk van de vermoorde vrouw is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. Piatieland&zeden. Bij een Woensdag te Maasniel gehouden bruiloft werden de gaston aan het avondmaal opge schrikt door een geweldig lawaai, ver oorzaakt door een groepje jongelui, die om eenige lekkernijen van het maal kwamen vragen. Dit vragen door on- genooden geschiedt nog volgens oude traditie op vele plaatsen in Limburg en wordt „Aartje spelen" genoemd. In de meeste gevallen worden de z. g. „aartje-spelers" getracteerd op bier en gebak. Bij bovenbedoelde gelegenheid kregen zij evenwel niets. Zij hebben toen het keldergat opgezocht en met behulp van stokken en harken het in den kelder aanwezige gebak en vleesch naar zich toegehaald. Een ware ver woesting werd er aangericht 1 Bij het wegbreken van een vloer op den huize „Rakhorst" te Klarenbeek bij Apeldoorn is een fraaie pot opgegra ven met goed passend deksel. Daar de „Rakhorst" reeds honderden jaren bestaat, heeft men ongetwijfeld met een oude vondst te doen. De pot be vatte eenig lood, Het graven wordt voortgezet. Te Kapel-Averzaath gingen 2 ar beiderswoningen in de vlammen op. I De nachtvorst en de steenfabricage. Tengevolge van de felle vorst der laatste nachten is groote schade aan gericht aan de pas gemaakte steen, aldus meldt de Arnh. Ct. Vooral is dit het geval op de steenfabrieken langs de Waal, waar groote partijen geheel bevroren in de vanen zijn gevonden en dus naar den kleihoop moesten ge transporteerd worden. De schade be loopt voor sommige fabrieken enkele honderden guldens. Te Sloten (Fr.) werd dezer dagen in een pakhuis tusschen pakgoederen een rattennest ontdekt, waarin eene moederrat met twaalf pasgeboren jongen woonde. Om de oude rat te vangen werden de jongen in eene val gedaan. Toen men na een half uurtje eens kwam zien waren zeven van de kleine ratjes verdwenen, maar de moeder was gevangen. Blijkbaar had deze zeven van hare jongen weten te redden, op eene wijze, die wel geheim zal blijven, maar die met groote slimheid moet volvoerd zijn. De groote rat was zeer woedend en werd daarom veiligheidshalve ver dronken. De geredde jongen heeft men niet kunnen terugvinden. -- Te Amsterdam zijn valsche dub beltjes in omloop. De tramconducteurs ontvingen er een 60-tal in betaling. Daar is ook een valsch bankje van f 10 uitgegeven. - De boerenplaats van den land bouwer K. onder Monnikendam werd Zaterdagnacht een prooi der vlammen. Zaterdag is te Schore een bejaard man in .het kanaal geraakt. Hij werd wel spoedig gered, maar stierf weldra. Te Nunspeet brandde een boeren huis, door 2 gezinnen bewoond, geheel af Te Weerslo (O.), is de landbou werswoning van J, Kemperink afge brand. Verzekering dekt de schade. Het winkelhuis van J. Molenkamp, onder Vriezenveen, is een prooi der vlammen geworden. Alles was ver zekerd. Te Tongelrooibrandde de hofstede met schuur van den landbouwer J. v. Buuren at, waarbij een hond in de vlammen omkwam. Te Bussum is Dinsdagmiddag ter wijl mevrouw H. aan de Gudela-laan, even uit was, de 20 jarige dienstbode, een meisje^ uit Muiderberg, uit een bovenste raam gevallen. Goed bij ken nis werd zij opgenomen, en hoewel zij klaagt over pijnen hier en daar schij nen geen lichaamsdeelen gebroken te zijn. De 22-jarige Johanna L., wonende Jacob Catskade te Amsterdam, had Vrijdagmiddag het ongeluk het bran dend petroleumstel omver te trekken. Met zware brandwonden werd zij naar het Binnengasthuis gevoerd. De 17-jarige L. F.' student aan het Pro.-Gymnasium te Sittard had Dinsdag te Jabeek het ongeluk per fiets in botsing te komen met een rijtuig. Hevig bloedend en bewusteloos werd de jongeman opgenomen en verpleegd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De heer D. te Noordbroek (Gr.), die voor eenige weken van den zolder viel en sedert in het ziekenhuis te Groningen was opgenomen, is Zaterdag aan de gevolgen overleden. Te Akkrum (Fr.) is eene nieuwe vée^talling, die bijna was afgetimmerd, geheel ingestort. De in het gebouw aanwezige timmerlieden konden, ge waarschuwd door een voorafgaand ge kraak, nog tijdig naar buiten vluchten. Men meent dat de oorzaak is geweest het niet tegelijk voorzien, van de beide zijden van het dak, met pannen, ten gevolge van welk ongelijk gewicht het onderste gedeelte van het gebouw als het ware uit elkaar geschoven is. De schade, die belangrijk is, zal voor re kening van den aannemer zijn. Toen Zaterdagmiddag de trein uit Utrecht om half twee het station Zwolle binnenliep, is een reiziger, die de aan komst afwachtte en zich vermoedelyk te dicht buiten de vrije ruimte op het perron gewaagd heeft, of wel duizelig werd, door de locomotief tusschen de sporen geslingerd, waardoor hem beide beenen werden afgereden, locomotief en bagagewagen waren over hem heen gegaan, eer het den machinist gelukte den trein tot stilstand te brengen. De ongelukkige, die zich naar Hoogeveen wilde begeven, 't is naar de „Zw. Ct." meldt de heer Th. t. C., timmer man en koperslager aldaar is, na voorloopig door de doktoren verbonden te zijn, per brancard naar het zieken huis overgebracht. -- Te Bussum brandde de woning van den mandenmaker Bosch uit. Uit de Rechtzaal. Pas hebben we eenen drenkeling op de levenszee de reddingsboei toegeworpen, welke met roerende dankbaarheid is gegrepen, of daar drijft er weer een. 't Stemt treu rig daar dien man te zien zitten in de gevangeniskleeren, gebogen door ouder dom. Voor hem zou het „Stadsriool*, gelijk het gemeente-bestedelingenhuis in den volksmond heet, een paleis zijn, waar hij, o zoo graag zijn laatste levensdagen zou doorbrengenvoor hem zou de „krententuin* (Rijkswerkinrichting) een lustoord zijn, maar zelfs daar is geen plaatsje meer voor hem. Om in het bestedelingenhuis opgenomen te worden zou hij, onder meer, inwoner van Den Haag moeten zijn en voor opneming in de Rijkswerkinrichting mist hij den hoofdfactor, de noodige kracht om te werken, zelfs al wordt er daar maar heel weinig werk gevorderd. Blijft over degevangenis. Is het niet bitter, bitter treurig Voor dezen man heeft de gevangenis niets afschrikwekkends. Zy is voor hem de veilige haven waar hij zijn laatste le vensdagen graag zou doorbrengen. Daar vindt hij voedsel en een bed. De blauwe gort zal voor hem een lek kernij .zijnde stroozak een heerlyk nachtleger. Hij had dan ook zoo ge hoopt dat-ie minstens vijf jaren zou krij gen, zoodat de eisch van één jaar hem bitter tegenwalt. En om die vijf jaren te krijgen had hij brand gesticht, maar hoe Hij had een stuk kleeren in brand gestoken, uit gestald op een reclamepop aan den in gang van een winkel, 't Onbeduidend brandje was dadelijk uitgedoofd door een voorbijganger en de man die niet eens eene poging deed om weg te loo- pen werd gearresteerd. Zijn verdediger zit zelf met de zaak verlegen. Vraagt hij een lichte straf voor zijn cliënt, dan handelt hij tegen diens wensch en tegen diens belang. Op de vraag van den president, of hij geen kinderen meer heeft die nu op hun beurt voor hem kunnen zorgen, haalt de man mistroostig de schouders op. Er moeten twee kinderen van hem in Rotterdam wonen, maar die hebben ook abweer kinderen en och. en hier haalt de arme stumperd weer de schouders op, alsof hij zeggen wilvoor hen bestaat vader niet meer zooals het zoo dikwijls gaat. En als hij dan op de vraag van den presidentof hij liever twee jaar dan een zou hebben, gelijk de officier eischt, met een bevestigenden hoofdknik ant woordt, dan voelt men toch dat het niet is zooals het wezen moest. Neem aan dat men hem twee jaren geeft, dan i» hij inmiddels vijf en zestig jaren ge worden en zeker nog minder in staat om in eigen onderhoud te voorzien. Dan rest den man niets anders dan weer het een of ander te doen om weer in de gevangenis te komen tot de dood zich over hem ontfermt en in den waren zin des woords uit zijn lijden helpt. Aldus schrijft men aan de Avp. Zou een Staatspensioentje voor dezul ken ook overbodige weelde zijn

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2