H to. I? Het kruis yan Innesmore. ?io. Woensdag 6 Mei 1908. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F E U1LLETON Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent;- voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Bij Asnières in de Seine is onlangs het lijk opgehaald van een Japan ner. De Matin deelt mede, hoe deze Oosterling in Frankrijk aan zijn eind is gekomen. De Japanner was Ideka Keda Giro, majoor van het Japansche leger, door zijn regeering uitgezonden om groote bestellingen te doen in Frank rijk. De vreemdeling vertoefde sedert eenigen tijd te Parijs en was daar in een pension aan de boulevard St. Ger main. Hij had zich laten introduceeren in een sociëteit aan de boulevard des Capucines, den Cercle de 1' industrie et du commerce, en daar bracht hij zijn avonden door. De majoor is zwak geweest. Hij is aan het spelen geraakt op de sociëteit en schijnt daar het geld verspeeld te hebben, dat de Japansche regeering hem had meegegeven, waar- lyk niet voor dit doel. Hij heeft een einde aan zijn leven gemaakt, niet door harakiri, maar door verdrinking. ENGELAND. Te Glasgow vertelt men, dat Camp- bell-Bannerman, toen hij daar de laatste maal was, bij het verlaten van het huis, waar hij op bezoek was geweest, zijn paraplu uit den standaard miste. Na onderzoek bleek, dat de keukenmeid, die een liberaal en groote vereerster van C. B. was, de regenscherm van den grooten man bij zich'had staan ze had het ding aan 't hart gedrukt en gekust. Het grappigste is, zei C. B., dat de paraplu niet eens van mij is ik heb 'm geleend. ITALIË. Naar uit Milaan gemeld wordt, is de algemeene staking der veldarbeiders voor onbepaalden tijd afgekondigd. RUSLAND. De gevangenissen in Rusland zijn overvol. Er worden op 't oogenblik 51,000 meer in de gevangenissen ge borgen dan er plaafs is. Dat komt ge deeltelijk, omdat men in de gevange nissen eenige duizenden tot dwangar beid in Siberië veroordeelden heeft opgesloten, die wachten op hun bestem ming. Het verblijf van die ballingen in de gevangenissen in benauwde hok ken met veel te weinig ruimte, waar gebrek is aan licht en lucht beide, is bijna ondragelijk en voortdurend klagen de directeuren der gevangenissen, dat men de tot ballingschap veroordeelden zoolang op hun bestemming laat wach ten. Ook de betrokken gevangenen zeiven klagen er over. Het komt meermalen voor, dat die gevangenen den directeur smeeken hen toch naar Siberie te laten gaan, daar het verblijf in de gevangenissen voor hen een on duldbare marteling is. Doch de direc teuren zijn zeiven machteloos en kunnen %an den onhoudbaren toestand weinig veranderen. Het eenige wat zij doen kunnen is vertoogen sturen naar St. Petersburg, maar het duurt door den bureaukratischen rompslomp in Rusland dikwijls heel lang eer zulk een stuk ter bevoegde plaatse is aangeland, laat staan beantwoord. In Doema-kringen gaat men om met het plan den tachtigsten geboortedag NOVELLE. VI »Ma Innismoreherhaalde Beaufort, toen zijne gade hem den naam van den gast noemde en hij sprak op eenen toon, die de vrouw, met verwondering, tot hem deed opzien. »Hij was hier F Hij kwam weder F En wat wil hij Ft vroeg sir Wal ter, terwijl hij immer toorniger werd, »heeft hij ook iets laten blijken Ft >Ach, dierbare Walter it antwoordde lady Beaufort, ik geloof, dat ik hem maar al te goed begrepen bebit »Gij aarzelt Ft riep Beaufort, terwijl hij hare hand in de zijne drukte, >spreek !t »Het is de liefde, die hem hier heen brengt, de liefde tot Anna,t zei ze zacht en zag haren gemaal aan, om te weten welken indruk dat woord op hem zou maken, wat het lot der miDnenden wor den zou. Eu het scheen of sir Walter iets veel ergers had gewacht, want de rimpels van zijn voorhoofd verdwenen door eene diepe ademhaling scheen hij lucht te geven aan zijn beklemd gemoed en e«n vriendelijke lach speelde op zijn mannelijk gelaat. Wat was toen die van Tolstoj te vieren door opheffing der doodstraf. Het denkbeeld gaat blijkbaar uit van de kadetten. Het or gaan, de Retsj, bepleitte onlangs de opheffing der doodstraf als het beste middel tot het eeren van den grooten schrijver. Men wil nu een daartoe •trekkend wetsontwerp in de Doema indienen, dat dan in de herfstzitting in behandeling zou komen. De afschaf fing der doodstraf is ook een van Tol stoj's vurigste wenschen. Het lijkt inmiddels zeer de vraag, of men er in zal slagen dit denkbeeld te verwezenlijken. TURKIJE. De soldaten van het Nizam-regiment te Uskub, die in Maart naar huis ge zonden zouden worden, zijn aan het muiten geslagen. De muiterij werd echter onderdrukt door inhechtenisne ming der raddraaiers. Nauwelijks was echter deze muiterij onderdrukt, of 300 redifs werden op roerig. Zij bezetten het post- en tele graafkantoor. De garnizoenscomman dant heeft voorgesteld de redifs naar huis te zenden, hetgeen waarschijnlijk ook geschieden zal, CHINA. Er komen weer berichten omtrent ongeregeldheden in sommige provincies van Zuid-China. In Anhoeï en Honan kwam een deel der bevolking iu verzet tegen de in voering en heffing van nieuwe belas tingen. In de «tad Jingsjang werden de ge bouwen der Fransche zending vernield. goede moeder blijde, om hare dochter. »De liefde!* zei Beaufort en verzonk een oogenblik in gepeins; »en Anna?* >Ik geloof, dat haar hart niet onge voelig is gebleven,* antwoordde de vrouw. »Gij kent den jongen man en weet, hoe hij wel in staat is, een meisjeshart te winnen, hij is schoon, ridderlijk en beminnenswaardig. Maar zij hebben geen woord tot elkander van liefde ge sproken, want ik heb mijne dochter geen oogenblik verlaten, opdat het niet tot eeue verklaring komen mocht, voor gij, mijn waarde gemaaluw gevoelen hadt gezegd.* Met eene zekere verstrooiing had hij haar aangehoord, toen ging hij een paar malen de kamer op en neder en sprak, terwijl hij de hand aan het voorhoofd lei »daar is geene mogelijkheid op »Ook ik heb reeds aan al de bezwaren gedacht, die dezer verbintenis in den weg staan,* sprak de vrouw, getroffen •over den beslisten toon, in het woord van ha ren gemaal. »Maar ik meende, als er eens vrede kwam tusschen Engeland en den Schotschen koning het gebeurde toch wel meer, dat de edele geslachten uit beide landen, zich met elkander ver bonden »Het kan niet zijn 1* zei sir Walter, zonder eenige verdere verklaring, wat in hem, die altijd zijne redenen opgaf, vreemd was. Daar hij zweeg vroeg de vrouw op liefdevollen toon, naar de reden. >Het is onmogelijk!* herhaalde hij, terwijl hij altijd de kamer op en neder ging- Walter! zoo herken ik u niet!* zei ze zacht. »Wilt gij' waar het om 't geluk van uw kind te doen is, niet raadple gen en overleggen met uwe vrouw F »Och, geloof mij, dat ik alles overwo gen heb antwoordde hij. Het geluk van mijn kind ligt mij na aan het hart. Maar hier onmogelijk.* Hun gesprek werd afgebroken door het binflenkomen van Richard. >Wij hebben een vreemd bezoek gehad F* vroeg hij zijne moeder. »Ik geloof nu den ta lisman te keDnen, die ons onlangs, tegen roof en verwoesting beveiligde oude verplichting niet mede gerekend,* voeg de hij er bij, terwijl hij zijnen vader aanzag. »Ann& schijnt wel te vergeten, dat, hoe de vederen van een roofvogel ook schitteren, ze toch altijd met pijlen moeten begroet worden.* >Laat aan mij de zorg over de eer van mijn huishernam de vader, op strengen toon. Tusschen vader en zoon was reeds se dert eenigen tijd eene betreurenswaar dige slechte verstandhouding ontstaan, waaraan de laatste wel de meeste schuld had. Lang was hij in den vreemde vrij en onafhankelijk geweest; riddereer had hij zich verworven en nu moest hij dee- leu iu de ballingschap zijns vaders, nu Maar ook het gebouw der Chineesche plaatselijke autoriteiten werd verwoest. De opstandelingen staken er den brand Toen werd de gevangenis openge broken de daarin aanwezigen zagen zich in vryheid gesteld. De regeering heeft troepen gezonden om de beweging te onderdrukken doch< men vreest dat de troebelen in omvang zullen toenemen AMERIKA. Den len Mei is in de Vereenigde Staten een brutale treindiefstal gepleegd. Zooiets is in Amerika lang niet zeld zaam, ja men zou haast zeggenhet behoort er tot de alledaagsche gebeur tenissen. Maar ditmaal is er de beroo- ving van den trein toch wel iets zeer opmerkelijks. Het teit werd n.l. niet gepleegd in het Verre Westen, maar in een der staten van het dichtbevolkte Oosten, en nog wel bijna onder den rook eener groote industriestad - Pitts burg, een nijverheidscentrum dat meer inwoners telt dan b.v. Rotterdam. De trein in quaestie was een sneltrein van dePennsyivania-Mij. tusschen New York en St. Louis, van welken gemeenlijk wordt gebruik gemaakt voor het verzen den van belangrijke geldsommen uitNew York naar het Westen. De bandieten be vonden zich in den trein, overvielen deD dienstdoenden postbeambte, bonden hem trokken aan de noodrem en brachten daardoor den trein tot staan op nog geen 15 K.M. van Pittsburg. Zij ver dwenen met medeneming van vier post zakken met aangeteekende brieven en pakketten met geldswaardigen inhoud. zag hij zich aan het gezag zijns vaders onderworpen, dat hij reeds lang niet meer gewoon was. Had de moeder niet ge durig, als een engel des vredes, tusschen beide mannen gestaan, wellicht ware het vroeger tot openbare vijandschap geko men. En toen de vader nu weer zoo ruw en gebiedend, zijnen zoon, alle aandeel ontzegde in eene zaak, die wel hun ge meenschappelijk overleg scheen te vor deren, werd diens gemoed op eenmaal zoo vol; »het is ook mijn recht te wa ken voor de eer des huizes,* sprak hij, >want als zy wordt aangerand dau treft de smaad mij even zeer, als eenig an der lid, ja evenzeer als het hootd. Mij ne tegenwoordigheid hier bewijst het.* Doodelijk werd de moeder verschrikt op het vermetel woord, waarvan de uit werking niet achter bleef. Met een blik vol vurige woede, trad sir Walter tot dicht bij zijnen zoon»waagt gij het knaap - zoo tegen mij te spreken F* riep hij, met donderende stem. »Uw hierzijn, zegt gij, hebt ge aan mijne schande te danken F Ellendige jongen 1 wilt gij mij oordeelen F Zwijg!* schreeuwde hij, toen Richard wilde antwoorden, zwijg en ga uit mijne tegenwoordigheid Handenwringend kwam de moeder tusschenbeiaen, of zij, met hare tranen, den sterrn bezweren kou maar Richard, die zoo bleek als een lijk was geworden, verliet de kamer, zonder een woord te

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1