Binnenland. Landbouw. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Zondagmorgen woonden H. M. de Koningin en Haar Gemaal met gevolg in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefe ning by door ds. J. J. van Noort geleid, die tot tekst had gekozen Johannes 14: 17. By het binnen komen van den vorste- lyken stoet werd gezongen Gezang 209 verzen 1 en 2. Als tusschenzang Psalm 8 vers 10 en als nazang Gezang 269 verzen 2 en 10. De geringe afstand tusschen Paleis en Kerk werd te voet afgelegd. Kort na afloop van de godsdienst oefening bracht H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, een bezoek aan mevrouw J. Röell en de Prins deed hetzelfde aan mevrouw Egidius van Loon, dame du paleis. Om 2 uur werd met het met 4 paar den bespannen hofrijtuig uitgereden voor het gewone bezoek aan Natura Artis Magistra. Na de begroeting door het bestuur van het Genootschap werd een wan deling door den tuin gemaakt en een oogenblik vertoefd in de Koningszaal. Langs een grooten omweg werd naar het Paleis terruggereden. Maandagmiddag bezochten de Vors telijke personen de Marinewerf te Amsterdam en bezichtigden daar Hr. Ms.pantserschip Jacob van Heemskerck. De commandant van het schip gaf een gedetailleerde beschrijving, waar door de bezichtiging zeer vergamak- kelijkt werd. Prins Hendrik bracht een bezoek aan het Zeemanshuis. De Koningin en Haar Gemaal heb ben Dinsdag de hoofdstad weder ver laten. Op den Dam en langs het Damrak waren weder duizenden saamgestroomd om het Koninklijk Echtpaar toe te juichen. De burgemeester deed de Hooge be zoekers uitgeleide tot aan den steiger aan De Ruyterkade, waar de salonboot Zaandam I gereed lag om het Konink lijk Echtpaar naar Zaandam te voeren. Bij het vertrek dankte de Koningin hem voor de goede maatregelen van orde genomen. Zij heeft aan den burgemeester f 2000 ter hand gesteld voor de algemeene tot hem gezegd en het geluk, dat hy in zijne ziele gevoelde, spiegelde zich af op zyn gloeiend gelaat. »Ja, kom weder, sir Archibald zei de moeder op een goedigen toon; »maar, om uwe eigene veiligheid, zag ik u liever in gewone ridderdracht, gelijk die toch ook door de edelen uws volks ge dragen wordt. Ge weet toch, even als ik, dat de plaid, aan deze zijde van den Tweed, den vijand teekent en, als gij de grenswachters ontmoet »0, dat gevaar is zoo groot niet i« lachte de hoofdman, met een heren blik, in 't helder oog. »En de edelen van mijn volk dragen een ander kleed dan plaid of tartan, zegt gij P Houdt gij dan mijn volk voor één, met het volk dat hier de grenzen bewoont? De adelaar van het gebergte is voor altijd onder- soheideu van den wolf en den vos uit de dalen, maar niet meer dan de Gael ▼an den Saks. Gij noemt ons allen met elkander, Schotten. In 't Hoogland ken nen wij dien naam niet Terwijl hij sprak had zijn gelaat zich geheel veranderd een vurige gloed straalde uit zijne oogen en trotsch had hij zijne bovenlip opgetrokken. Toch boog bij zich vriendelijk voor de oude dame en sprak op hartelijken toon >Ik dank u, edele vrouw want gij meent het goed met mij. Maar Mac In nesmore kent geen gevaar, wee hem, als hij het vreesde armen der stad. Voorts schonk H. M. f 500 aan het Politietonds en f 50 voor het Diamantwerkersweezenfonds. Aan boord van de Zaandam werden H. M. en Z. K. H. de Prins der Neder landen ontvangen door de beide direc teuren en een commissaris der maat schappij. Te Zaandam, dat er dank zij den goeden zorgen van het versierings-co- mité op sommige punten smaakvol uitzag, werden de Vorstelijke bezoekers door den burgemeester begroet en bood diens dochtertje H. M. een bouquet aan. Hierna werd de watertocht vervolgd en bereikte men langs de schilderach tige Zaanoevers enkele fabrieken, die bezichtigd werden. Daarna werd de rijtoer voortgezet naar het gemeentehuis, dat keurig ver sierd was. Langs den weg waren op verschil lende punten muziekkorpsen opgesteld, die zich bij het passeeren deden hooren. Op het stadhuis werd het dejeuner gebruikt. De burgemeester sprak daar bij H. M. toe en bracht Haar dank voor Haar wijs en vredelievend bestuur, waardoor handel, industrie en scheep vaart tot bloei waren gebracht, de drie machtige factoren, waarvan de wel vaart der Zaanstreek afhankelijk is. H. M. bedankte voor het gesprokene en zeide met genoegen vernomen te hebben, dat handel, industrie en scheep vaart te Zaandam en aan de Zaanstreek bloeiden. Hierna werd cercle gehouden. Aan deze cercle was nog voorafge gaan een aubade van 250 dames en 150 heeren, leden van 8 Zaandamsche zangvereenigingen, welke aubade H. M. en Z. K. H. op het balcon aanhoorden. Toen volgde weer een rijtoer, en werd naar het station gereden, waar vandaan de Hooge bezoekers omstreeks 4 uur naar Het Loo vertrokken. Vóór het vertrek wijdde H. M. eenige oogenblikken hare aandacht aan den kinderzang van leerlingen van 13 open bare scholen. Een oogenblik dreigde de feestvreugde verstoord te worden want juist toon de klokken hun gebombam deden hooren als vreugdebegroeting van H. M., bfak brand uit aan de Zeemansstraat, zoodat de vreugdegalm weldra overging in noodgeluid. De brandweer slaagde er gelukkig in het vuur te beperken tot een keuken en schuur, zoodat dit kleine voorval spoedig vergeten was. Hij nam afscheid, zonder verder een woord te spreken en verliet het kasteel, terwijl de wachter aan de poort, morde als hij heen uitliet>Is dat niet onge hoord Ik zou dien Schot!» bromde hij tusschen de tanden. Aan de overzijde van de gracht stond, met het onuitputtelijke geduld van eenen Hooglander, die met lijf en ziel aan zijnen heer hangt, de wapendrager van Archibald bij de paarden. Zwijgend besteeg de hoofdman zijn ros en de kleine, maar vurige paarden vlogen met hunne ruiters naar de rivier, die in de verte, door de maan beschenen, reeds zichtbaar werd. Maar aan den oever blonk meer, dan het water der rivier het scherpe oog van den page meende helmen en sporen te zien en toen hij ook den naderenden hoefslag van ver schillende paarden vernam, wekte hij zijnen heer uit den zoeten droom, waarin zijne overdenking hem gewiegd? had. Het eerste gevoel van Archibald was zucht naar den strijd, maar snel bezon hij zich, wendde zijn paard meer stroom afwaarts en bereikte den oever, toen reeds eeoe luide aanroeping, uit het midden der gewapeuden, hem in de ooren klonk. De hoofdman antwoordde, niet, maar sprong in de rivier en zwom, met den page, ongedeerd, naar de andere zijde, terwijl eene hagelbui van pijlen op hen werd afgeschoten, die, door den grooten afstand, allen haar doel misten. Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy. Dinsdagmiddag werd in het Grand Hotel te Middelburg, onder voorzitter schap van den heer Mr. P. C. J. Henne- quin, de voorjaarsvergadering gehouden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot. bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Wij ontleenen daaromtrent aan de Midd. Ct.: De subsidie van 25 aan de afdeeling Axel, voor het doen volgen door een gediplomeerd hoefsmid van de lessen in de practijk van het hoefbeslag te Brussel, is uitgekeerd. Bericht is ontvangen dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het beschermheerschap der Maatschappij met groote ingenomenheid heeft aan vaard. Als plaats voor het houden der al gemeene vergadering en tentoonstelling werd aangewezen Oostburg en als data 10, 11 en 12 Juni. In de keuringscommissie voor paarden van zwaar wagenslag wordt o. m. be noemd dhr. Ph. J. van Dixhoorn te Axel, voor licht dito, o. m. dhr. Th. Daelman te Westdorpe en voor schapen, geiten en varkens o. m. dhr. J. B. Goovaert te Westdorpe. De rekening over 1907 wordt vast gesteld. Zij bedraagt in ontvang ƒ24,075,945 en in uitgaat f 21,523,30®, zoodat zij een goed slot oplevert van 2552,64. Het aantal leden der Maatschappij is gestegen tot 2978. In behandeling komt het voorstel van den algemeenen secretaris om het Maandblad te vervangen door een blad, dat geregeld elke veertien dagen ver schijnt. Op voorstel van het dag. bestuur werd besloten om tot de uitgave, als proef voor een jaar over te gaan. Dit besluit werd met algemeene stem men genomen. De rekening aangaande de provinci ale subsidie voor de paardenfokkerij over 1907 wordt goedgekeurd. Zij be draagt j 3498.25. De afdeeling Hulst verzocht een tweeden cursus in paardenkennis te Hontenisse Daaraan is voldaan, Van die afdeeling is kennisgeving ontvangen dat aan den cursus te St Jansteen onderwijs gegeven zal worden door den veearts L. J. Colsen aan 21 leerlingen en aan dien te Hontenisse door den veearts J. Kooyman aan 20 leerlingen. De commissie van toezicht op den eersten cursus bestaat uit de heeren E. B. Plasschaert te St. Jansteen en Jules Vogelvanger en F. van Waes- berghe, beiden te Hulst. Die op den tweeden cursus is samen gesteld uit de heeren K. J. A. G. baron Collot d' Escury. P. F. Frnijtier en Jac. de Waal. Te Zierikzee zal een cursus in paar denkennis worden gehouden. Mededeeling wordt gedaan van de aan de cursussen in paardenkennis over '07'8 verleende subsidie van f 400. Van de Vereeniging van oud-leerlin gen aan landb.-cursussen in Zeeuwsch- Vlaanderens-Oostelijk deel is het ver zoek ingekomen om uitreiking van di ploma's aan leerlingen van de cursus sen in paardenkennis in 1907 en vroeger. De afdeeling Axel steunt het verzoek. Er zal aan voldaan worden. De provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland wenscht dat de beschikking over de. provinciale subsidie ter bevordering der paardenfokkerij aan haar worde toegekend, om zoodoende de behartiging van dit belang in ééne hand te brengen. Zij vraagt aan het hoofdbestuur of dit daartegen een overwegend bezwaar heeft, en zoo daartegen geen bedenking mocht bestaan, uit de fondsen der Maatschappij een subsidie van ƒ400 voor de bevordering van dat belang te blijven uitkeeren. Over de overdracht der subsidie aan de regelingscommissie wordt ge stemd. Met 17 tegen 4 stemmen wordt be sloten den toestand te laten zooals die is. Ingekomen is het verslag van den heer L. J. Colsen aangaande de inspui ting met het serum Lorenti in de ge meente Lamswaarde. Onder de 40 ingespoten varkens kwam geen enkel geval van vlekziekte voorwel, ofschoon sporadisch, onder niet ingespoten varkens. De afdeeling Hulst vraagt een subsi die van 12,50 om die inspuiting ge deeltelijk te bekostigen. Dit werd toegestaan. Gevraagd werd of kwade gevolgen bekend waren van de inspuiting. Algemeen werd geantwoord dat dit niet het geval was. De afdeeling Axel wenscht den daar gestationeerden fokbeer kwijt te zyn en vraagt een subsidie van 25 om den houder geldelijk te gemoet te komen. De voorzitter zegt dat, waar er een antecedent bestaat, het dag. bestuur thans wel iets wil geven, maar voor het vervolg een votum wenscht dat geen schadevergoeding meer zal wor den toegekend. Het dag. bestuur stelt voor 15 toe te kennendit werd goedgevonden. De beer zal worden verkocht. Ingekomen is ook een afwijzende be schikking op het verzoek van den heer Van Borsum Waalkes te Ter Neuzen, om onder Rijkscontröle een bureau op te richten van bieten, veevoeder, enz. Van de afdeeling Hulst is bericht ontvangen dat de heer W. Goldschmidt bedankt heeft als onderwijzer aan den landbouwcursus te St. Jaasteen. Zij stelt voor in diens plaats te benoemen den heer F. SchifFer. Voor de cursussen in landbouw kunde is een rykssubsidie verleend van 8535,815. Door de afdeeling Hulst is doorzending verzocht van een adres aan den Minister van Landbouw enz. betrekkelijk maat regelen ter bescherming van den vee stapel tegen tuberculose. Dit zal geschieden. Door Gedeputeerde Staten is advies gevraagd aangaande een subsidie-ver leening voor een tuinbouwtentoonstel ling te Middelburg. Een gunstig advies is gegeven. Bij de overlegging van de uitnoodi- ging van Prins Hendrik der Nederlanden om twee afgevaardigden te zenden naar de vergadering te Amsterdam, belegd met het doel om een organisatie in het leven te roepen om tentoonstellingen voor te bereiden en te regelen, deed de voorzitter eenige mededeelingen. De bedoeling is niet de kleine ten toonstellingen te verdringen, zelfs kan daaraan steun worden verleend door ze te leiden en te helpen waar men kan. Het optreden van den Prins in deze verdient z. i. hulde, waarmede do ver gadering instemming betuigde. Mededeeling werd gedaan van de oprichting eener vereeniging te Axel voor het houden van concours-hippique, met verzoek om steun. De heer Van Dixhoorn gaf omtrent die vereeniging eenige inlichtingen. De vereeniging zou gaarne eenige flnanciëele ondersteuning ontvangen. De bedoeling is niet alleen bevorde ring der paardenfokkerij, maar ook verbetering aan te brengen in het aan spannen en behandeling van het tuig. De voorzitter acht de aanvraag wel wat vroeg, nu nog niet gebleken is wat de Vereeniging presteeren kan. De heer van Oyen meent dat het aanbeveling zou verdienen eerst het eerste concours af te wachten en dan in een volgende vergadering een voor stel ter tafel te brengen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2