24e Jaar vaD Het kruis Yau Innesmore. 7. «O. Zaterdag 25 April 19(18. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHËLEMAN, MARKT eene PAARDENMARKT Buitenland. FEÜl LL E T O N. Binnenland. r y COURA\T. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2.maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. tö -Z\ X. HiL. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij daze bekend, dat op Donderdag den 7 Mei aan staande, zal worden gehouden, aanvang nemende det voormiddags ten tien ure. Axel, den 3 April 1908. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHLAND. Bijna twintig jaar zijn de vrijzinnige partijen in Pruisen doende, om van de regeering vergunning voor lijk verbran ding te krijgen, maar nu pas schijnt de Pruisische regeering ooren naar de vervulling van hun verlangen te hebben. Er is ten minste een wetsontwerp voor de komende zitting van den nieuwen Landdag in bewerking. Er zullen eenige voorwaarden voor het verleenen van de vergunning gesteld worden, o. a. dat een dokter eerst moet onder zoeken, of de dood op natuurlijke wijze is ingetreden, om te voorkomen, dat door de verbranding de sporen van een misdryf verdonkeremaand worden. NOVELLE. 1 14) I Reeds werd de strijd in zyu binnenste gedurig heviger, reeds was hij zelfs op het punt om het vreeselijk teeken te •fgeven, toen zij wederkeerde met bloe men in de handen en een lach op het gelaat. Haar blik zocht den zijnen en die blik deed zijn gevaarlijk voornemen verdwijnen, als de sneeuw op bergen f verdwijnt voor de zon. Hij zette met haar de krans op het hoofd der moeder Godstoen zij weg gingen kruistte hij zieh eerbiedig als zij en zij bewandelden te zamen den weg langs welken zij gekomen waren. Anna vroeg niet meer, welk recht hij had om haar te volgen onder vriende lijke gesprekken gingen zij voorten met verbazing zagen het de volgelingen van den jeugdigen man. Schooner, beter paar kon er wel nooit gevonden worden, dat beter bij elkander voegde naar lichaam en geest. »Daar is het kasteel reeds!* riep An na en zij waren aan het einde van het bosch gekomen eer zij er aan gedacht hadden. Heden scheiden wij, Anna* sprak hij. »Maar ik kom terug. Uw vader kent Van rechtzinnigen kant schijnt er geen bezwaar gemaakt te worden. De superintendent-generaal Kohier en de andere geestelijke van de Kaiser-Wil- helm-gedachtniskerk zijn zelfs voor standers van den maatregel. BELGIÈ. In de vergadering van het congres te Washington van 18 April hebben enkele leden opmerkingen gemaakt over het samengaan van de Vereenigde Staten en Engeland in zake den Kongo staat. Harrison zeide, dat*de beweging tegen de „slavernij" in den Kongostaat het gevolg was van de propaganda van Engeland, dat gaarne zelf de Kongo zou willen inlijven. Harrison verweet den minister van buitenlandsche zaken, dat die zich in beweging had laten zetten door 25 Engelsche zendelingen, zich had laten opstoken door Engeland tot een aanval op koning Leopold en bereid was bevonden, voor Engeland de kastanjes uit het vuur te halen. Engeland, voegde hij er bij, is best in staat voor zichzelf te zorgen zonder de hulp van de Vereenigde Staten. Gaines sprak in denzelfden geest. Engeland, zeide Gaines, moest nalaten langer achter de mannen van Rhodes aan te loopen, en het congres moest zorgen dat de Vereenigde Staten niet langer achter die mannen aan liepen. RUSLAND. Men weet, dat de uiterste rechterzijde allesbehalve is ingenomen met de in stelling der volksvertegenwoordiging. In de Roeskoje Znamja, het orgaan van mij en zal mij geen gastvrijheid weigeren. »Is het mogelijkKent mijn vader u? Waarom mij dat niet eerder gezegd, daD had ik immers geen oogenblik ge vreesd voor een ingebeeld gevaar. Als miju vader u kent, dan durf ik u wel uit zijnen naam verzekeren, dat gij hem op Heron-castle een welkome gast zult zijn. »Wij zullen elkander wederzien zeide hij en reikte Jiaar de hand. »De Tweed scheidt onze woonplaatsen, maar het hart kent geene grenzen. Mag ik hopen, dat ik ook Anna welkom wezen zal, niet enkel als de vriend van haren vader, maar als iemand, dien zij zelve haren vriend noemen wil? Geef mij daarop uwe hand.* Waarom niet stamelde zij met eene verlegenheid, die haar liefelijk gelaat nog liefelijker kleurde, terwijl zij hare hand zacht in de zijne legde. En toen hij die hand vast met de zijne omklemde, ston den zij eene lange wijle sprakeloos. Maar zij werden haastig opgewekt uit den morgendroom der liefde. Het ge schreeuw, dat Anna reeds eenmaal ver nomen had, deed zich op nieuw en veel geweldiger hoorenrookwolken stegen in de verte en de stormklok van Heron- castle klonk akelig door de lucht. Ver schrikt zag Anna op en ontwaarde eeneu ruiter, die naar de plaats waar zij zich bevonden als heüenvloog. Het was haar broeder. het Verbond van het Russische volk, komt thans een oproep voor aan alle ware zonen van Rusland, om een ver zoekschrift tot den Tsaar te richten tot ontbinding der Doema. Eerst dan, zegt het blad, zou den revolutionnairen alle macht ontnomen zijn. De Roeskoje Znamja schijnt dus de derde Doema als een revolutionnair lichaam te be schouwen, een gezichtspunt dat zeker nieuw is. Naar men uit St. Petersburg aan een Engelsch blad seint, zyn volgens amb telijke opgaven niet minder dan 24,275 menschen in den loöp van 1907 ver bannen. Iv minklijk bezoek aan Amsterdam. Dinsdagmorgen te twaalf uur is het Koninklijk Echtpaar met gevolg van Het Loo, voor het traditioneel voorjaar»- bezoek aan onze hoofdstad, aldaar aan het Centraalstation aangekomen. Op het perron werden de Hooge Bezoekers, wier aankomst binnen de palen van Amsterdam door de gebrui kelijke 51 kanonschoten werd aange kondigd, ontvangen door den burge meester van Amsterdam, mr W. P. van Leeuwen in ambtsgewaad, enkele militaire en civiele autoriteiten en een paar commissarissen der H. S. M. De Koningin was gekleed in beige costuum en droeg een blauw fluweelen hoed; de Prins was in admiraals-uniform. Op het perron werd H. M. een bouquet Vaarwel!* zei de hoofdman snel, bracht hare hand aan zijns lippen, sloeg zijnen arm om het meisje en wilde haar aan zijne borst drukken maar met ge krenkte trotsch weerde zij hem af en zag hem toornig aan. Wees niet toornig, op het staal omdat het schittert, op het vuur omdat het brandt vaarwel, wij zullen elkander wederzien Zijn bout gewaad was nauwelijks ver dwenen, toen Richard Beaufort met lossen teugel op den heuvel kwam. »God zij geloofd riep hij uit, toen hij Anna zag. «Gij zijt reeds terug i Kom spoedig, zet den voet in den stijgbeugel, reik mij de hand, dan til ik u bij mij op het paard, maar spoedig, voort, voort!» »Wat is er dan?* riep Anna, hevig ontroerd door alles, wat haar dien morgen egend was. »Wat beteekent toch dat dat rumoer in den omtrek Da Schotten hebben eenen inval ge daan!* zeide Richard, terwijl hij Anna voor zich op het paard lichtte en in volle vaart voortrende. Vader was beter op zyn hoede als grensbewaker V. woning was verwoest, menig strijdbaar man, die zijne bezittingen had willen verdedigen tegen de Schotsche roovers, was verslagenmet buit van allerlei aard, met vele gevangenen en vee waren de Schotten teruggekeerd, zoo Na een oogenblik toevens in de ver sierde Koninklijke wachtkamer werd in een met twee paarden beapannen hofrijtuig naar het Paleis op den Dam gereden, waarbij het vorstelijk echtpaar enthousiast werd toegejuicht door de duizenden die langs den weg geschaard •tonden. Na aankomst in het paleis verschenen de Hooge Gasten, al groetend, op hot smalle bordes. Na den lunch ving te 1.30 uur de audiëntie aan van militaire autoriteiten, in tegenwoordigheid van den Prins, en met een korte tusschenpauze te 4 uur,, die van het eerste gedeelte van civiele autoriteiten. Te half zes uur werd zij verdaagd tot Woensdag 10 uur. In zijn toespraak tot de Koningin zeide de Burgemeester van Amsterdam Dinsdag o. m. het volgende „Het ligt niet op mijn weg den toe stand van de hoofdstad thans uiterst uitvoerig aan Uwe Majesteit bloot te leggen. Het moge mij slechts veroor- loold zijn enkele punten aan te stippen. Moest ik er het vorig jaar op wijzen, dat de toestand der geldmarkt bezorgd heid wekte, omdat de gevolgen daarvan zich in ruimen kring zouden doen ge voelen en zich zouden afspiegelen in den toestand der gemeente-financiën, thans kan ik constateeren, dat die be zorgdheid niet ongegrond is geweest, maar tevens, dat de hemel meer helder is geworden en dat de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet ge gaan, mits er rekening mede gehouden wordt, dat het weerstandsvermogen van een herstellende minder groot is dan spoedig al» zij gekoasen waren. En sir Francis Howard, die door list en valsch gerucht van de plaat» des on- gevals verwijderd was, kwam te laat om te helpen niets vond hij dan rookend puin en verwoeste velden en hij was te zwak om, gelijk het toen de rampzalige ge woonte was, de Schotten en hunne on schuldige landgenooten op gelijke wijze te straffen. Intusschen moest het iederen en vooral den lord grensbewaker, die nog boven dien met geheime instructiën te dien opzichte voorzien wa», ten hoogste ver wonderen, dat, te midden der algemetne verwoesting, al wat aan sir Walter Beau fort toebenoorde was gespaard en ont zien geworden. Gelijk een eiland in de zea door sterke rotseu beschermd, zoo was de verwoestende zee er om henen gestroomd, zonder eenige schade te doen. Én al kon men nu ook al begrijpen, dat het welbewaakte en goed verdedigde kasteel door geene stroopers kon worden overweldigd, het weerlooze land lag toch open als alle andere landen. En toch was geen huis verbrand op het grond gebied van sir Walter, toch was geen enkel stuk vee weggeroofd en niet de minste moedwil gepleegd. Sir Francis Howard, wien men dat wonder spoedig had medegedeeld, vond het raadzaam in het geheim naar de redeu van die zeldzame verachooniug te onderzoeken, in stede dat hij naar sir

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1