6 Zaterdag 18 April 1908. *Me «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELÈMAX Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgib 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A UVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. Wegens het aanstaande Paaschfeest verschijnt a. s. I Dinsdag de AXELSCHE COURANT niet. AXEL, 17 April 1008 In de week van 8 tot en met 14 April zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk en 6 van diph- theritiste wetenvan roodvonk 2 gevallen te Biervliet, 1 te Koudekerke, en 1 te Ovezandevan diphtheritis 1 geval te Axel. 1 te St.-Jansteen- 1 te Middelburg, 2 te Ovezande en 1 te Vlissingen. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den vergadering van den gemeenteraad waren alle leden, behalve de heer Van de Ree, aanwezig. Voorzitter de burgemeester-secretaris. Het nieuw gekozen lid, de heer J. F. Dees, werd geinstalleerd. Het aantal manschappen, dit jaar bij de brandweer in te lijven, werd be paald op 11, zulks in verband met den wensch van het bestuur der brandweer, dat vier man meer verlangt, voor het bedienen der aangeschafte brandhaken, vertrek van brandweerplichtigen en an deren die den maximum leeftijd berei ken. Bij de benoeming van een wethouder, ter voorziening van de vacature ont staan door het bedanken als raadslid door den heer De Kraker, werden by eerste stemming uitgebracht 4 stemmen op den heer L. J. Geelhoedt, 2 op de heeren J. de Feijter en F. de Ruijter en 1 op elk der heeren A. Riemens en P. van Tatenhove. Bij de tweede stemming verkregen de heeren De Feijter 4, Geelhoedt 3, Van Tatenhove 2 en De Ruijter 1 stem. By de daarop volgende herstemming verkregen de heeren De Feijter en Geelhoedt elk 4 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was ingeleverd, dat blijk baar door een der leden met zijn stera- Jbiljet was ingevouwen. De heer L. J. Geelhoedt werd daarop bij loting aangewezen als wethouder en verklaarde onder dankbetuiging aan de leden die hem gestemd hebben, de benoeming te aanvaarden. Vervolgans werd in plaats van den heer De Kraker tot ambtenaar van den burgerlyken stand benoemd de heer F. de Rujjter, welke benoeming geschied de met 7 stemmen, tegen 1 stem uit gebracht op elk der heeren De Mul en De Feijter, terwijl 1 briefje blanco was, Als afgevaardigde naar de vergade ring van de ambachtsschool te Hulst werd bij herstemming benoemd de heer Geelhoedt, met 5 stemmen, tegen 3 stemmen uitgebracht op den heer Dees, 1 briefje was blanco. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van Gedep. Staten, waarbij met afwijking van een vroegere aan schrijving, Burg. en Weth. wordt a&n- bevolen bij den Raad te bevorderen, j de kinderen op de openbare lagere school niet toe te laten dan nadat zy 5l/j jaar oud zijn. De Voorzitter deelde mede, dat Burg. en Weth. geen voorstel doen en de voltalligheid van hun college wilden afwachten. Thans is bepaald dat de kinderen 5 jaar oud moeten zijn. De deskundigen op schoolgebied, verschil len omtrent deze kwestie van meening. Hij meent dat wijziging der verordening niet verplicht is, aangezien de veror dening wettelijk is goedgekeurd en voor Zaamslag, met eene landbouwende be volking, is het wellicht van belang de kinderen zoo vroeg mogelijk naar school te zenden,, opdat de kinderen dan ook vroeger in staat zijn om de ouders wat te helpen verdienen. Tem. Ct. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is tot ingenieur bij den Pro vincialen Waterstaat, standplaats Neu zen, de heer J. J. van Leeuwen, civiel- ingenieur te Sas van Gent, tijdelijk werkzaam aan de kanaal werken te Neu zen. Het dagelyksch bestuur van den 2en Bredaschen Katholiekendag, welke, men weet, dit jaar te Hulst zal worden gehouden, heeft thans definitief als da tum daarvoor aangewezen den 8en Sept. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben tot op heden nog on bekende personen, ten nadeele van den visscher D. B. te Hulst, pachter van het vischwater, Groot Eiland, in de ge meente St.-Jansteen, een palingfuik ge licht. Het slot werd opengebroken en onge veer 90 K.G. paling, ter waarde van ruim 300 ontvreemd. De fuik werd stuk gesneden en de bak, door er een paar groote gaten in te maken, tot zinken gebracht. De politie heeft een onderzoek ingesteld. M. Ct. Dinsdagavond ontstond te Honte- nisse brand in de pas opgerichte brou werij De Zwaan. De mouterij brandde geheel uit, doch de brandweer wist verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. Men schrijft aan de M. Crt. Zooals wellicht velen lezers niet be kend is, kan men vanuit het voorma lig vierde district per rijtuig niet an ders komen in het vyfde dan over Belgisch grondgebied. Wel bestaat de zoogenaamde vrije dijk, doch het schijnt aan rechtmatigen twijfei onderhevig of die dijk niet geheel tot België behoort de grens loopt althans voor een ge deelte beneden langs de Noordzijde van den dijk, wellicht midden overlangs de sloot. Door het comité, dat zich tot doel gesteld heeft eene tram verbinding tot stand te brengen tusschen IJzendijke, Biervliet en Hooldplaat eenerzijds, en diverse plaatsen in het vijfde district anderzijds, zal op bovengemelde hoogte een strook grond worden onteigend ter breedte van ongeveer 2 M. voor de te leggen tramlijn op Nederlandsch grondgebied. Nu is door de Vereeniging van Bur gemeesters en secretarissen in het voor malig 4e district, in hare j.l. Maandag te Oostburg gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten, er waren o.m. 7 burgemeesters van diverse ge meenten tegenwoordig, een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat om van Staatswege, naast de tramlijn bestemde strook gronds, eenige meerdere breedte te onteigenen en daarop eene verharding te doen aanbrengen teneinde eene verbinding te bekomen tusschen de beide deelen van Zeeuwsch Vlaan deren, geschikt voor voetgangers en rutuigen en geheel gelegen op Neder- landschen bodem. Aan de betrokken gemeente- en pol derbesturen zal verzocht worden dit adres te steunen. Dit jaar wordt het examen voor kommies bij 's Rijks belastingen gehou den te Arnhem. Voor 120 plaatsen hebben zich 635 sollicitanten aangemeld. Een handelsagent van Brussel zond, onder een anderen naam dan den zijne, een telegram naar zijn vroeger lief met wie hij de betrekkingen opnieuw wilde aanknoopen. In een restaurant hadden zij een ont moeting. Er volgde een twist revol verschoten, kwetsuren en aanhouding. Natuurlijk kwam de zaak voor de rechtbank. Maar nu zijn de twee hoofd personen van het drama verzoend en zullen zij weldra trouwen. Dat is te zeggen na een jaar, want de rechtbank heeft den man eerst voor elf maanden naar de gevangenis ge zonden. Te Berlijn vinden herhaaldelijk groote branden plaats. Nu weer is de Garni zoenskerk afgebrand. Om acht uur 's avonds zag men, dat de lucht boven de Beurs rood werd en spoodig was de Xeue Friedrichstrasse in rookwolken gehuld, die uit het westelijke gedeelte opstegen. Om negen uur was de eene vleugel van de kerk een zee van vlam men tegen middei nacht stonden alleen nog maar de buitenmuren overeind. Het kerkarchief, de aannemelingenzaal en eenige andere ruimten aan den oostelijken vleugel, het altaargerei en liet beroemde altaarkruis zijn gered. Maar al de op de slagvelden buitge maakte vaandels en standaards gingen, op enkele overblijfselen na, verloren. Hoe de brand is aangekomen, weet men niet. Men dacht eerst aan brand stichting, maar alle deuren waren ge sloten en de vensters onbeschadigd. Het is ook mogelijk, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De kerk lag in het drukste deel van Berlijn. Uitwendig zag zij er doodeen voudig uit. Boven de deuren waren ronde schilden, waarop men een arend naar de zon zag vliegen. Frederik Willem I had de kerk in 1722 gesticht. In de grafkelders waren 14 geueraals- veldmaarschalken en 50 generaals bij gezet. In 1900 was de kerk nog ver nieuwd en had zij een tore* gekregen. De Berlijnsche kranten deelen nog allerlei bijzonderheden mede over de verwoesting, die in de Garnizoenskerk is aangericht. De belangrijkste daar van is, dat men nu toch weer wel aan brandstichting denkt. In het dakge binte schijnt men sporen van verschil lende brandhaarden gevonden te heb ben. De grafkelders hebben niet ge leden. De Kroonprins en zijne gemalin hebben ze in oogenschouw genomen. De kerk was, ofschoon zij eigendom van de Kroon is, voor 700,000 mk. verzekerd. Bij den brand zijn o. a. bijna alle Fransche vaandels vernield, die Blücher in de bevrijdingsoorlogen uit de Fransche tuighuizen en garni zoenen naar Duitschland heeft meege bracht. Zij werden vroeger in het Berlijnsche Tuighuis bewaard, maar zijn in 1900, nadat de kerk vernieuwd was, op last van den min. van oorlog naar de kerk overgebracht tot versiering van de altaarruimte en van de zes pilaren. Maar twee van die vaandels zyn behouden. Een politiebeambte te Brussel, die zich Zaterdag in een juwelierswinkel in de Kleine Boterstraat vervoegde om aan de juwelierster iets te vragen, vond haar op den grond, vlak tegen de deur, het gelaat geheel bebloed en een touw. eveneens rood van bloed, om haar hals. De agent tilde de gekwetste op en vroeg haar wat er voorgevallen was. Slechts met groote inspanning slaagde de juwelierster, mej, Dechamps, wier mond afschuwelijk verminkt was, van wie verscheidene tanden stukge slagen waren, en wier tong gespleten was - -erin, te antwoorden«Vermoord Vermoord door drie schurkeneen kleine en twee groote kerels 1 Ge worgd en mijn gelaat stuk getrapt met hun laarzen De vrouw werd naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. Toen het gebeurde bekend werd kreeg de politie meedeeling van twee per sonen die verdachte individuen in die omgeving hadden gezien. Die sporen volgend, vond men ook de verdachten die in arrest genomen werden, en in wier bezit men nog 54 kostbare ringen en een 30-tal gouden horloges vond. Nitkowski, een der daders heeft een volledigebeschrijving gegeven van het gebeurde Juffr. Deschamps, hoewel een sterke vrouw, lag in een oogwenk op den grond, ondanks den tegenstand die zij bood. De eene aanvaller Jockmans sloeg een touw om haar hals en de twee anderen stampten herhaaldelijk met hun hielen op haar gelaat en haar hoofd. Nitkowski stal toen de ringen en armbanden en de twee anderen de Een klant wilde binnen komen. Nit kowski de eenige, van de drie dieFransch kent, zeide terwyl hij de deur met een spleet opende „Madame is niet hier; zy zal bin nen een kwartier terug zijn." De klant, die niet achter de deur kon zien, zou daar ongetwijfeld het

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1