TELEFONISCH ftESPREK! 'Irma P. H. YEENHÜIZEN, 'inderstroolioedeii eo Matelots, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. Afd. „AXEL" Z. L. M. :-: mi. :-: Hallo!! MIJNHEER!?! Wat zegt üff Jawel is je beste en goedkoopste adres voor KRUIDENIERSWAREN rrrt. F. PLAT TEE UW - Axel. VELDHOEDEN. Stroo- en Rieten PETTEH. MANS- en JON8ENS-COSTÜMSS. liiiderpa&jes, Schoolbro^Hjes. SPORTHEMDLN. J Op de Veluwe, op de gronden van Prins Hendrik, hebben tegenwoor dig weer groote heidebranden plaats, de eerste maatregel om deze gronden vruchtbaar te maken. Donderdag had er een plaats op de Asseltsche heide, welke door Koningin en Prins met hun logée de groothertogin van Mecklenburg werd bijgewoond. 't Was een machtige aanblik, want de brand vormde één vuurzee met ontzettende rookkolommen. Het schouw spel duurde uren en de Koniningin nam verscheidene kiekjes. j Men meldt uit Utrecht aan de N.Ct. De heer R. reizende per H. IJ. S. M-, van Utrecht naar Hilversum, liet in de Je kl. wachtkamer van het station Maliebaan een pak effecten van f 17,400 waarde liggen. Zijn verlies ontdekte hij tot zijn grooten schrik by aankomst van den trein te Hilversum. Gelukkig was onderwijl het verlorene door een beambte gevonden, die het aan den stationschef overhandigde, waarna de effecten op telegrafisch verzoek aan den eigenaar werden terruggezonden. De brenger ontving een goede belooning. Te Dieren viel de vrouw van den schipper Kampman uit Hoogeveen van het schip, liggende nabij deze plaats, in den IJsel. De man, die het ongeval zag gebeuren, was spoedig met een roeiboot te hulp gekomen en greep de drenkelinge. Daar vrouw K. ook lijdende is aan toevallen, was haar man niet bij machte het lichaam, dat geen mede werking toonde, in de boot te tillen. Hij riep om hulp en zekere H. W. v. D. trachtte zoo vlug hij kon in een roei boot naar de plaats des onheil» te roeien. Inmiddels waren echter de gebroeders L. met hun roeiboot genaderd en hiel pen den schipper zijne echtgenoote uit het water te trekken. De schipper wa» echter zoo overspannen, dat hij Van D., die iets later aankwam, een duchtigen klap met een roeispaan op \het hoofd toebracht. Deze, zooals te ^begrijpen is beleedigd, wilde er eerst een politiezaak van maken, maar later werd de twiit bijgelegd. Intusschen verleende dr. C. de noodige geneeskun dige hulp. Vrijdagmiddag omstreeks half vier is een trein uit Maastricht op het ran geerterrein bij het station te Nijmegen op een goederentrein van de Staats spoor geloopen, die niet tijdig den wis sel had verlaten. Een aantal wagens van den goederentrein zijn zwaar be schadigd. De eerste wagen werd aan de voor- en achterzijde versplinterd en derailleerde de volgende twee drongen met de buffers in elkander. De bescha diging van den anderen trein was daar entegen zoo gering dat hy na eenig oponthoud kon doorstoomen. Persoon lijke ongelukken vielen niet voor. De schade aan het materieel is aanzienlijk. p Te Leiden rukte een stier, die [naar d# veemarkt moest worden ver voerd, zich eensklaps los, rende als bezeten de Haarlemmerstraat op, sloeg er een zijstraat in en trok door een Jopenstaande deur aan de Voldersgrachr ieen woning binnen, waar het woeste dier letterlijk alles vernielde. De men- jschen konden zich nog juist uit de 'voeten maken. Toen het zijne woede aan onschuldig huisraad had gekoeld, piet het dier zich weder gedwee mee Ivoeren. I Op de fabriek van de firma Ter Horst te Rijssen had Donderdagmiddag een Enschedeesche timmerman het on geluk met de hand bekneld te raken fusschen den kabel van een lift met pet noodlottig gevolg, dat hem de hand letterlijk werd afgesneden. 6e man is hw bet ziekenhui» te Enschede ver roerd I Te Weert (L.j is eene met stee pen geladen kar van Th. van Brussel bp den overweg door een goederentrein uit Budel aangereden en geheel ver brijzeld. Het paard bleef ongedeerd. De machinist was door den baanwach ter gewaarschuwd doch kon niet tijdig meer stilhouden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de graanmagazijnen van de firma Job. Blonk en Co., Looyer- straat te 's Gravenhage. Na door een poort in de Doubletstraat over een hooge schutting te zijn geklommen, hebben zij vermoedelijk na vooraf de pennen uit de hengels te hebben geno men een groote staldeur met breek ijzers uit het kozijn gewrongen zijn zij vervolgens den paardenstal doorgegaan, op de plaats gekomen, welke overdekt is, en hebben toen de breekijzers tus- schen twee groote schuifdeuren ge wrongen, waardoor zij toegang hadden tot het groote magazijn, waarin zich de kantoren bevinden. De cassa werd ver broken, waaruit de inhoud ad f 30 aan pasgeld werd medegenomen, behalve de centen. Verder werd een lessenaar opengebroken, waarin de kas van den bediende, doch van de daarin aanwe zige rolletjes centen was men blijk baar niet gediend. Uit het bureau van een der patroons worden tien gouden tientjes vermist en eenig klein geld. Een brandkast werd voorts omgeworpen op een dikke mat en kleedinsstukken en in den onderkant van die kast een gat van zes centimeter diepte geboord, zonder dat zij er evenwel een opening in hebben kunnen maken. Daar de firma miet tegen inbraak verzekerd is, lijdt zij door een en ander (diefstal en vernieling) nogal groote schade. Op de Keizersgracht te Amsterdam gebeurde Zaterdag een vrij ernstig ongeluk. Twee metselaars op een dak van perceel 418 werkzaam, vielen door het breken van een balk, waarop ze stonden, in de snijding tusschen dit huis en het belendende perceel, 't Was een lastig werk de beide mannen uit hun benarde positie te redden. Met be hulp van touwen werden de ongeluk- kigen uit de snijding getrokken. Bin nengebracht in de bijzondere school van de dames Van Loon, bleek dat de werklieden ernstige verwondingen beko men hadden. De toestand van een van hen is zorgwekkend. Hij is in het gast huis opgenomen. Te Goes had een agent van een landbouwloterij aan iemand uit 's Gra venpolder een lot verkocht en hem na de trekking wijs gemaakt dat hij niets had getrokken, hoewel het hem bekend was dat er een prijs op was gevallen. De agent kreeg hat lot in handen en nam den prijs, een vaars, in ontvangst. Hij verkocht het beestje voor f200. Later bemerkte de bedrogene dat hij wel een prijs had gewonnen en diende een aanklacht in. De zaak is onderzocht en de schul dige heeft reeds bekend. Het geld dat nog in zijn bezit was, is in beslag ge nomen. OudemunttH. Te Ingen, Neder.Betuwe, is op een stuk land, genaamd de Eck- sche Vlissing, een merkwaardige vondst gedaan, door een mol aan het licht ge bracht. Op een molshoop vond men een paar munten, zooals men meende duiten. Een schooljongen, die er bij was, merkte op, dat het geen duiten maar heel oude munten van de Romeinen waren. Hij wist het zeker, de meester had er van verteld en munten laten zien, waarop precies zulke dikke koppen stonden. Men besloot nu om en bij den molshoop een nauwkeurig onderzoek in te stellen, en vond men in den molshoop nog 32 munten bijeen, zoodat de geheele vondst 34 Romeinsche denariën bedraagt. Ze zijn van de volgende Keizers, die ge leefd hebben tusschen 160 en 300 jaren na Christus geboorteAntonius, Gordi- anus, vader en zoon, tegenkeizers van Maximus Alexander Severus Filippus de Arabier, onder wiens bestuur Rome, na Chr., zijn 1000-jarig bestaan vierde Maximus, medekeizer van Valerius Dio- cletianus. De munten van laatstgenoem de zijn zoo goed als nieuw, terwijl de oudste sterk afgesleten zijn. De geheele vondst is aangekocht door den bekenden oudheidkundige in de Betuwe, den heer G. J. Breukman te Lienden. Menincrifi*. Men schrijft aan de Nijm. Ct. uit Oss. In het naburig Uden heerscht op het oogenblik de hersenvlies-ruggemerg-ont- steking (meningitis cerebrospinalis epi- demica) Eenige lijders, eerst in het zie kenhuis vertoevende, komen nu afzon derlijk te liggen, waarvoor eene barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patiënt is overleden men kon echter niemand vinden om het lijkje naar het kerkhof te brengen zoo dat de vader verplicht was dezen droe ven last zslf te torsen. Nader meldt de 's Hert. Ct. Donderdagavond is ook de vrouw van den arbeider De Kort, te Uden, die aan meningitis leed en in het gasthuis werd verpleegd, overleden. Dit is het tweede geval met doodelyken afloop. Een drietal kinderen, die neg lijdende zijn aan deze vreeselijke ziekte, worden nog verpleegd in eene barak, die in den tuin van het gasthuis is gebouwd. De strengste voorzorgmaatregelen zijn ge nomen, om de besmetting zooveel mo gelijk tegen te gaan zoo zijn het bed- degoed en kleeren by D® Kort verbrand en is de woning geheel gedesinfecteerd. Waarschijnlijk is de "smetstof dezer ziekte uit Duitschland medegebracht, daar de vaders der gezinnen, waar zij is uitgebroken, allen in Duitschland hebben gewerkt. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 10 April. Veroordeeld zijn: M. N. J. v. R., bierhuishoudster te Hoek, ter zake van overtreding der Drankwet, tot 2 boeten elk van 15, subsidiair 15 dagen hech tenis voor elke boete, met verbeurd verklaring en bevel tot vernieling van de twee in beslag genomen flesschen met drank en glaasje. L. D., verlofhoudster te Philippine, ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met bevel tot vernieling v. d. in beslag genomen flesch met drank C. d. E., arbeider te Hoek, ter zake Leerplichtwetovertreding 2 maal ge pleegd, tot 2 boeten van 1, sub». 1 dag hecht, voor elke boste. P. G., stoker J. R., spoorwerkerO. M. V., slager; M. V., landbouwer; J. D., knecht, allen te Ter Neuzen J. F. v. M., arbeider; H. O., arbeider; H. G. P. V., klerk, allen te AxelG. S., C. H., fabrieksarbeiders te SelzaeteJ. G., D. A., fabrieksarbeiders te Wachtebeke,' allen ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. F. d. R., schipper, zonder bekende woonplaats ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht P. v. d. B., koopman te Philippine, ter zake van overtreding van het reglement op de bescherming van trekdieren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. 't G. en M. S., werklieden te Zaam- sbig, ter zake van het rapen van schelp dieren, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; E. d. W., land bouwer te Bouchaute; A. v. E., knecht te Hans weert, ter zake van het be visschen der Schelde zonder consent, ieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht.E. P., knecht te Sas van Gent; F. D., werkman te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap, ieter tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. J. S., stuurman te Zele, ter zake als voren, tot eeue boete ran f.2, subs. 1 weet tuchtschool. A. K., bargeschipper te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van ƒ5, subs. 3 dagen hecht. J. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van ƒ15, subs. 3 dagen hecht.K. F. v. P., koopman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dron kenschap bij tweede herhaling, tot hechtenis van 8 dagen. AXEL, 11 April. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe ƒ8,75 k 1 9,20 Rogge 8,— a 8,50 Win tergerst 8,75 k 9,15 Zomergerst 7,70 a 8,25 Haver ƒ6,90 a 7,50 Erwten 11,k f 12,— Paardenboonen f 9,k f 9,50. Duivenboonen 0,— k f 0,— Witte- boonen 0,k f 0,Bruineboouen 0,a 0,Boekweit f 0,a 0,— Lijnzaad f 9,— a 11,— Aard appels 3,75 k f 4,25 Koolzaad per zak van 100 liters HULST, 13 April. Ter Graanmarkt ran heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 8,75 Rogge 7,75, Win- tergerst ƒ9,—, Zomergerst ƒ8,- Haver 7,25, Erwten f 11,25 Paardenboonen 8,75, Duivenboonen 10,Witte- boonen 11,25, Bruineboonen 10,75, Boekweit 0,—, Lijnzaad 12,—, Aard appels f 1,25, Koolzaad per zak van 100 liters Boter per kilo ƒ0, Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 21 stuks hoornvee, 54 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht9 stuks hoornvee, 29 varkens, 0 paarden en 0 schaap. Leden, genegen deel te nemen aan een excursie naar de Staatsmidden school voor hoefsmeden te Brussel, op Maandag 27 April a. s„, geven hiervan kennis aan ondergeteekendeu vóór 23 dezer. Het Bestuur, PH. J. VAN DIXHOORN, Voort. W. DIELEMAN Pz., Secr. Axel, 7 April 1908. en aanverwante ARTIKELEN, ONTVANGEN! MA,IS- en JSNCEMS- e

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3