Landbouw. worden gebracht en oefeningen houden Daaraan zullen tenminste 410 oorlogs bodema deelnemen, o. a. 38 linieschepen 32 gepantserde kruisers, 70 pantserdek kruisers en verkenners, 139 torpedo jagers, 40 onderzeesche booten enz De reserve wordt echter niet opgeroepen Tegenstanders van de drankwet der regeering zeggen gedurigJe kan de menschen niet met wetten verbeteren, ze niet met voorschriften matig maken Door zedelijke overreding moet men den dranklust bestrijden. Zeker, zei minister Lloyd-George Donderdag bij het leggen van den eersten steen voor een kerk. Wanneer niet sedert lang heele scharen van mannen en vrouwen en genootschappen matigheid hadden aangepreekt en zelf in toepassing gebracht, zou een wet niets vermogen. In tijden dat roof en plundering in de zeden lagen, zou een wet alleen daaraan geen einde maken eerst moest de openbare meening ver anderen. Maar de wet moet er bij komen. Het is niet voldoende te prediken, dat stelen verkeerd is en een volk daarvan te overtuigener moet een wet zijn om die overtuiging geëerbiedigd te krijgen Zoo ook bij de bestrijding van de drank zucht. En let eens op, de lieden die het meest spreken van eerst de menschen veranderen, ze eerst met zedelijke middelen matig maken, niet degenen zijn die dat 't meest hebben gedaan Integendeel, de menschen, die er hun leven aan wijden om matigheid aan te prediken, zijn juist de menschen die om deze wet, beperkende de veelvul dige gelegenheid om te drinken, vragen De onmatigheid in drinken is zoo'n reusachtig kwaad, dat men elke gele genheid om 't te bestrijden moet aan grijpen, alles wat de kerken kunnen doen, alles wat de afschaffersgenoot schappen kunnen doen en alles wat de staat kan doen. AMERIKA. Het volgende bericht geeft een aardig staaltje van de wijze, waarop men in Amerika een wet er al of niet door weet te werken. Hughes, de gouverneur van New York, doet sinds geruimen tijd pogingen om wettelijke verbodsbepalingen tegen het wedden bij paardenrennen te doen aannemen. Na heel veel strubbelingen heeft hij een desbetreffend wetsontwerp er door gekregen bij het Huis van Afgevaar saam naderzacht knielde hij aan hare zijde en zijn hart verhief zich ook in het gebed. Nog geer uur geleden was hij het verborgen godshuis voorbij gegaan met wilde, woeste plannen in het hoofd, met gedachte aan moord en roof in het gemoed wat scheen hij in weinige oogenblikken veranderd Hij bad nog toen Anna opstond en daar lag zooveel uitdrukking van waarachtige vroomheid op sijn gelaat, dat het meisje, toen hij eindelijk zijne oogen op haar sloeg, die niet langer ontweek. Zij had nu niets meer te doen, dan dat zij wilde bloemen zocht, om een krans te vlechten voor het Madonnabeeld; hij hielp haar niet, hij bleef zelfs op een afstand, maar toch volgde hij al hare bewegingen en toen hij zijne plaid dichter om den boezem samentrok, toen was het of hij dat deed, om het hevige kloppen van zijn hart te onderdrukken. Wat weêrhield hem om het teeken te geven, dat zijne volgelin gen als uit de aarde zou oproepen Kon hij ooit schooner, edeler buit ver krijgen dan deze? Wanneer hij haar met zich voerde naar zijn oud kasteel aan het zeestrand, hoe kon hem daar ooit grooter gelnk toelachen Het moest hem immers eindelijk ook gelukken hare vergiffenis t» erlangen. Anna moest de zyne zyn, de schoonste bloem uit de laaglanden moest toebehooren aan deu hoofdman van Innismore Wordt vervolgd.) digden te Albany. Maar in den Senaat werd het wetsontwerp verworpen met 25 tegen 23 stemmen. Er zijn bij de stemming in den Senaat zonderlinge dingen gebeurd. Senator Wilcox, een der vóórstemmers, heeft na afloop zijn houding verklaard, door te bekennen, dat zijn vrouw een hartstochtelijk liefhebster van wedren nen hem een briefje had geschreven met de boodschap „dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben, indien hij vóór die wet zou stemmen." Als een gehoorzaam, goed gedresseerd echt genoot stemde Wilcox tegen. Gekker nog is de historie met senator Francher. Deze was voornemens zijn stem uit te brengen vóór het ontwerp. Maar toen er gestemd moest worden, was er geen senator Francher te bekennen. Wat was er met hem gebeurd Vrieudeu hadden hem (den vyand van 't dobbelen bij de racesden avond vóór den stemdag overgehaald, mee te doen aan een onschuldig partijtje poker het zou niet hoog gaan, en het zou niet laat worden. Maar het werd wèl hoog en wél laat. Zoodat de senator pas in den vroegen ochtendstond op bed kwam Hij ontwaakte 's middags om een uur of twaalfmaar, op zijn horloge kijkend, zag hij dat het pas negen uur was. De vrienden hadden de wijzers teruggezet, En de senator draaide zich vergenoegd nog eens om, en sliep weer in. Hij sliep nóg, toen de stemming plaats vond Behalve deze beide zonderlinge ge vallen, zijn er nog enkele andere -- waarbij evenwel geen namen genoemd worden waarvan men vermoedt, dat senatoren z. g. gestopt" zijn om tegen te stemmen. De belanghebbenden bij 't voortbestaan van drukbezochte paar denrennen, hadden een aanzienlijk fonds bijeengebracht met het doel, daarmee leden van de New-Yorksche volksver tegenwoordiging om te koopen. De Amerikaan8Che bladen spreken van 720,000 gulden die zouden zijn uitgedeeld onder de leden van het congres te Albany. Een welsprekend tabelletje. Aan het pas verschenen verslag, door den heer Kakebeeke, Rijkslandbou w leeraar in Zeeland uitgebracht omtrent de landbouwproefvelden in 1907 in ge noemde provincie aangelegd, ontleenen we, met betrekking tot een 10 tal proe ven, waarbij de vier stikstofhoudende meststoffen Chilisalpeter, Stikstofkalk, Salpeterkalk en Zwavelzure ammoniak met elkander vergeleken werden, het volgende De uitkomsten van een drietal dier proeven waren om redenen van bij zonderen aard, als het optreden van plantenzi Aten, enz. niet zeer betrouw baar. Daarom wordt een overzicht ge geven van de overige 7 proeven, waar van 5 op suikerbieten en 2 op aard appels. Uit dit overzicht blijkt dat de suikerbietenproefvelden te Kapelle, Waarde, Schoondijke, Hoek en St. Jan steen verkregen, voor de bovenge noemde meststoffen in vereeniging met superphosphaat, alsmede voor superphos- phaat alleen, respect, waren als volgt K.G. suikerbieten Gehalte per H.A. Chilisalpeter 41734 17.13 Stikstofkalk 413^8 17. Salpeterkalk 32616 16.95 Zwavelz. amm. 40417 17.05 alleen 29375 17.24 Terwijl op de 2 aardappelproefvelden, die resp. te Nieuw- en Sr. Joosland en te St. Laurens wérden aangelegd, de volgende uitkomsten werden verkregen: K.G. aardappelen pe H.A Superphosph. -f- Chilisalpeter 19012 -j- Stikstofkalk 16577 -j- Salpeterkalk 16985 Zwavelz. amm. 17170 alleen 16262 We achten bovenstaande cijfers uit zich zelt welsprekend genoeg, bepalen ons daarom tot het bloot meedeelen ervan en laten dus het trekken van conclusies aan den geachten lezer over. Volgens de staat van de gevallen van besmettelijke veeziekte in de staatscourant no 88 opgenomen, zijn in Zeeland gedurende de maand Maart 1908 voorgekomen 38 gevallen van mond- en klauwzeer en wel 28 (1) te Duivendijke en 10 (1) te Nieuwerkerk 2 (1) gevallen vlekziekte der varkens te Hontenisse en 8 :1) van miltvuur bij alle vee waaronder 6 varkens te Bruinisse. De cijiers tusschen haakjes geplaatst duiden aan, onder wier vee de ziekte voorkwam. Een les. In Friesland zijn dezen winter duizenden mollen gevangen, om dat de velletjes duur betaald werden, zoodat men nu in de landerijen heel weinig molshopen meer ziet. En wat ontdekken nu de boeren.? Op hun graslanden tal van plekken, waar de graszode geheel losligt. Alle grasvezeltjes zijn doorgevreten door de engerlingen enz., welk ongedierte nu ongestoord zijn gang kan gaan, wyl de aartsvijand van hen voor een groot deel is weggevangen. AXEL, 14 April 1908. Zaterdagavond werd alhier op de bovenzaal van dhr. Koole eene verga dering gehouden van belangstellenden in het op den a. s. derden Pinksterdag alhier te houden concours hippique. Ten einde de aanwezigen nader op de hoogte te stellen, deelde de voorz., de heer Ph. J. van Dixhoorn mede, dat het doel nu wel niet was het houden van een concours hippique (paarden wedstrijd) zooals dat in sommige groote steden van ons land plaats heeft, maar dat het hier geldt het streven naar verbetering in de behandeling der paar den, zoowel wat aanspannen als voor brengen betreft. Het behoeft "geen betoog, dat in onzen omtrek dagelijks voorbeelden te zien zijn, van gebrekkig opgetuigde paarden, waardoor de dieren zeer bemoeilijkt worden in het trekken van hun last en vaak verwondingen of geschaafde huid oploopen. Dit is niet alleen onoogelijk, maar doet ook pijnlijk aan en is bovendien voor den eigenaar in alle opzichten nadeelig. En nu hoopt spr. dat in dien toestand verbetering zal komen, wanneer in 't openbaar voorbeelden van goede aan spanning enz. worden tentoongesteld. Het doel dezer vergadering was te bespreken, waarin het concours zou bestaan. Zoo was dan aan de orde de samen stelling van een programma. We zouden de ijverige commissie vooruit loopeu, wanneer we reeds een opsomming gaven, van al hetgeen zij dien dag wil te zien geven. Maar we willen dit zeggen, dat het voor iedereen de moeite waard zal zijn een kijkje te nemen en voorloopig hen, die het noodige mate riaal voorhanden hebben en den omgang met paarden eenigszins kennen, tot deelname aansporen. Nu zal juist onder de vakmannen eens gelegenheid zijn om elkander te meten, wat voorheen hier nog niet het geval is geweest. En daarom ruiters, voerlieden en stalhouders bereidt er u nu reeds op voor, want er zullen goede prijzen uit geloofd worden. Ook zal aan particulieren gelegenheid worden gegeven om in de wedstrijden mede te dingen. Zoo zal het worden „voor elk wat wils", daar het programma o. m. bevat monsteren en aanspannen van paarden, harddraverij, ringrijdery en eierrijden dit laatste nummer is zeker voor velen in onze omgeving nog nieuw. Nadat het programma voorloopig was vastgesteld, werd gevraagd welk terrein zou worden gekozen. Verschillende plaatsen (buiten de "kom^waren'reeds opgenomen, maar zonder bezwaren bijna geen gevonden. Het is dan ook niet gemakkelijk om nu juist een plaats, die in allo deelen geschikt is te vinden. Als het beste terrein werd beschouwd de nieuwe kunstweide van den heer Ph. J. van Dixhoorn, die deze bereidwillig beschik baar stelde. Besloten werd echter nog een onderzoek te doen instellen door de regelingscommissie. Staande de vergadering werd een inteekenlljst gepresenteerd, waarop het aantal aanwezigen in aanmerking ge nomen, voor een flink bedrag werd ingeteekend. Nog een beetje steun van de landbouwers uit den omtrek en belanghebbende burgers in onze ge meente, dan zal de zaak best in 't reine komen. Er staan goede lieden aan 'troer, van wie bekend is, dat wat ze aan 't handje hebben er ook moet en zal komen. We kunnen niet anders dan hun plan toejuichen en onze gemeentenaren opwekken, hun medewerking te ver- leenen, waar te verwachten is, dat onze tweede anders zoo slappe kermisdag nu een der drukste dagen zal worden en op vrij wat nuttiger wijze kan worden doorgebracht. Zondag maakten een viertal jon gens uit Ter Neuzen met een vlet een tochtje naar Vlissingen, wat met het oog op het ruwe weder een heel waag stuk is, waarom dan ook de familie der jongens toen zij het vernomen had, niet erg gerust was. Intusschen kwam bericht, dat de reizigers te Vlissingen door de politie waren opgenomen in het bureau en dat zij niet zouden worden losgelaten, voor er bericht kwam. Toen dan ook bericht gezonden was, kwam de tijding dat ze al vertrokken waren. En dit was ook zoode kapitein van de Prov. boot had ze gezien onder den Zuid-Bevelandschen wal, doch ver klaarde er bij, dat het gevaarlijk was, om ze te laten sukkelen, zoodat men er met een zeilsloep op afging, die de vlet oppikte en behouden thuis bracht. Ze waren inderdaad op het politie bureau te Vlissingen geweest, nadat ze hadden afgezien van de terugreis door den hevigen wind en daarna nog wat in de stad hadden rondgeloopen. Bij het Vrijdag te Middelburg ge houden examen voor onderwijzeres zijn geslaagd de dames: M. A. P. Her- reijgers en D. van Wijck, van Ter Neuzen, J. G. C. G. Gerritsen en M. Polma te Breskens. Zaterdag slaagden voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de dames Herreijgers, Gerritsep en Polma. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Boschkapelle is benoemd de heer J. F. Andriessen, onderwijzer te Koewacht. Zondag heeft te Selzaete een klop partij plaats gehad, waarbij ook van de messen is gebruik gemaakt, over een verschil van 20 cent, die de een van den ander bij den verkoop van een duif zou hebben tekoi t gehad. Ofschoon er van deze zaak veel drukte werd gemaakt, schijnt het een gewone vecht partij te zijn geweest, zooals daar wel meer plaats hebben. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrydag 17 April 1908. (GOEDE VRIJDAG). Ned. Herv. Kerk. 's Av. 51/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bevestiging nieuwe Lidmaten.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. 's Av. 57j ure Geen dienst. Kerk B. Av. ö'/j ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). v. o1/» ure Geen dienst.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2