van Zeeuwsch-Belgische Paarden Het kruis van Innesmore. Zaterdag li April 1908. ^4e *5 O. i. »a<üi* ft m j J LJ \J 1 i IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAV, MARKT eene PAARDENMARKT Buitenland. FEU I L LETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A O VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeö regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. te AXE3L.. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 7 Mei aan staande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 3 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. ENGELAND. Door het lijdelijke verzet van de telegrafisten in Engelsch Indië lagen er, naar Reuter Dinsdag uit Bombay seinde, op verschillende kantoren bijna 40,000 telegrammen op verzending te wachten er waren er bij die den 30en Maart waren aangeboden. De politierechter te Dover had Maan dag geen gewoon sterveling voor zich, maar graaf von Parbrace, stalmeester van den koning van Saksen. Met hem stond de gravin terecht. Hun misdrijf was, dat mevrouw, te Dover landende, een schoothondje had trachten binnen te smokkelen. Men weet, dat er geen hond in Engeland mag komen. Zij had NOVELLE. De grensbewoners, die eenen inval zouden doeD in het Engelsch® grondge bied, brandden reeds van verlangen naar den buit en werden in twee troepen afgedeeld, die zich spoedig naar d# oevers van de rivier begaven. Aan de overzijde was alles stil en vreedzaam geen grens bewaker was er te zien, want een valsch gerucht had allen naar een ander punt henengelokt. Ook kon men bezwaarlijk bij helderen zonneschijn den vijand ver wachten, die anders altijd de nevelen van den vroegen morgen te baat nam. In volkomene zekerheid waande men het vee, dat des nachts zoo zorgvuldig was bewaakt en nu ronddartelde in het groenlichte rookzuilen stegeu hier en daar uit de bevallig verspreid liggeude woningen opach wel spoedig zouden die rookzuilen dichter eu donkerder wor den, als de vijand moord eu brand over het land bracht. Eu redds is hij in aantocht, reeds klotst het water der rivier tegen de buiken zijner paarden is er dan geen enkel teeken tot waarschuwin van het ongelukkige land Openbaar geweld, gelijk het hier dreigde, is vreeselijk, maar waar het het lieve dier in een tasch, die zij zich om het lijf had gebondendaarover heen had zij haar mantel aangetrokken. Haar omvang verried haar. De ver dediging wasonbekendheid met de wet; het vonnis; 5 pond sterling boete en de kosten. ZWITSERLAND. Een ontzettende misdaad, een paar jaren geleden gepleegd in het kanton Waadtland, heeft in Zwitserland tot een sterke beweging tegen de absint geleid. In de kantons Waadtland en Genève werd de verkoop in 't klein van absint verboden, eu een adresbeweging in 't geheele land had tot gevolg, dat 167,000 burgers een volksstemming aan vroegen over een voorstel om het fa- briceeren, den invoer en den verkoop van absint in geheel Zwitserland te verbieden. De Bondsregeering wilde aanneming van dit voorstel door de volksvertegen woordiging ontraden hebben, maar de Nationale Raad en de Stendenraad hebben Dinsdag besloten in tegenover- gestelden zin. De Nationale Raad nam dit besluit met 82 tegen 53, de Sten denraad met 24 tegen L2 stemmen. In den Nationaleu Raad is er vier dagen lang over gedebatteerd. De voorstanders van het verbod wezen er met nadruk op, dat naar het vrijwel eenparige oordeel van de geneeskun digen de absint het zenuwgestel ondermijnt, waardoor absintdrinkers sociaal gevaarlijke menschen worden. De Bondsregeering achtte het voor gestelde verbod een gebrekkige maat- zich met list vereenigt nog oneindig meer Wie die krijgslieden gezien had, die daar door het bosch voortslopeu, nadat zij de rivier waren overgegaan, en iu diep stilzwijgen zelfs zorgvuldig waakten tegen het gerammel hunner wapenen, hij moest toestemmen dat de ruiterhoofdman gelijk had. toen hij han halfnaakte wilden noemde. Het waren krachtige gestalten van middelbaregrootte gekleed iu geruite kleeding, alles van dezelfde kleur; de dracht huns hoofd mans was ook de hunne, hier ®n daar zelfs vrij schilderachtig gedrapeerd, maar vau allen zag men de uaakte, bruin verbrande knieën, die de Bergschotten den spotnaam »roodbeenenc op den hals haalde; eenigen hadden sterk ledar om de voeten eu velen waren er, die tot hoofddeksel niet auders hadden, dan hun eigen haar. Toch waren zij allen goed gewapend met zwaard, dolk en strijdbijl eu met een kleine beukelaars. In hunne ruwe trekken stoad het te lezen, wat van hen te wachten was; èèn woord van hunnen hoofdman en daar was eene bende duivels losgelaten, die geen me delijden kende, zoo min als zij ooit be rouw gevoelde. Maar nog sprak hij dat woord niet; integendeel gebood hij hun halt te ma ken eu de ruwe mannen, voor wie een enkele wenk huns hoofdmans eene wet was, vleiden zich op den grond, terwijl hij alleen verder ging. regel in den strijd tegen het alcoholisme. In een republiek, zoo betoogde Dinsdag minister Comtesse, moest men de bur gers niet als minderwaardigen behan delen en hun allerlei verbieden. Beter deed men, met een beroep te doen op hun zedelyke kracht. De Zwitsersche molenaars klagen hard over den invoer van groote massa's meel uit Duitschland, door het toeken nen in Duitschland van uitvoerpremies. Zij vragen van de volksvertegenwoor diging maatregelen daartegen. ITALIË. Het Duitsche Keizerlijk paar, prins August Wilhelm en prinses Victoria Louise zijn Dinsdagochtend te Palermo aan wal gegaan, onder hartelijke toe juichingen der bevolking. Het gezel schap maakte in auto's een tocht naar Monreale. Terwijl men de beziens waardigheden daar bezichtigde, vloog door een onvoorzichtigheid een der automobielen in brand, 's Middags keerde men aan boord van de Hohen- zollern terug. DENEMARKEN. Men weet, dat er onlangs in Engeland ontdekt werd, dat varkensvet, uit Holbsek in Denemarken afkomstig, niet deugde. Het bleek, dat er in de groote uitvoerslachterij te Holbsek geknoeid was. Dat was een ernstige zaak voor Denemarken, want het voert veel vleesch en spek naar Engeland uit, en de Deensche naam heeft in Engeland een goeden klank. De Denen hebben begrepen, dat zij al 't mogelijke moeten De morgen was recht geschikt om het genot der lente in al hare volheid te doen smaken. Helder en onbewolkt was de hemel, als het voorhoofd eens gelukkigen, een zachte wind, met den geur van duizend bloemen bezwangerd, ruisehte door de bladeren en allerlei in secten spreidden de veelheid hunner kleu ren teu toon, in 't schijnsel der zon. Hoe konden er nu nog bloedige en woeste gedachten omgaan in de ziel des jonge- lings, wien de adem van Gods scnoone schepping zoo liefelijk omzweefde Neen, hij deelde in de algemeeue vroolijkheid, zijn oog schitterde als het lioht der zon en diep ademde hij de zoete lentelucht in, ia ziju boezem. Maar ach! de spieren van zijnen arm begonnen hoog op te zwellen en stoutheid vertoonde zich op zijn gelaat. De frissche natuur versterkte zijne mannelijke krachten, in plaats dat zij die zoude verzachten. Eensklaps 3tond hij siil en luisterde toe inet scherpe opmerkzaamheidhij was niet meer alleen op den weg. Door het woud naderde «ene jonge dame, waut dat het eene dame was en geen meisje uit den minderen stand, toonde hare kleeding hoe eenvoudig die ook was. Maar het was hare kleeding niet, die de aan dacht desjongelings tot zich trok; het was hars edele gestalte, haar zwevende gang, het was vooral haar uitstekend schoon ge laat. Zij had den sluier van haaraangeziOitt weggeschoven en deze woei nu met klein® doen om dien goeden naam ongerept te houden en nu reeds is er bij het Folketing een wetsontwerp in behan deling genomen om strenger toezicht op den uitvoer van vleesch te houden. Dat is een snel handelen in een der gelijke zaak van gewicht, waaraan men elders een voorbeeld mag nemen. AMERIKA. Het Carnegie-Instituut te Washington heeft in overleg met het Pruisische departement van onderwijs een plan uitgewerkt, strekkende om ieder jaar een aantal Amerikaansche onderwijzers naar Duitschland te sturen en een aantal Duitsche onderwijzers naar de Ver- eenigde Staten te laten komen. Elk jaar zullen op die manier 25 tot 50 Duitschers worden .geruild" tegen een gelijk aantal Amerikanen. De oud-zeeofficier Hobson, de be kende .held" uit den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog, die sinds eenigen tijd lid is van het Huis van Afgevaardigden te Washington, heeft Maandag in het Huis een rede gehouden, waarin hy pleitte voor het op stapel zetten van twee oorlogsschepen van 25,000 ton elk. Die zouden dus met de twee groote slagschepen die door het Congrej reeds zijn toegestaan vier schepen uit maken. Het is nl. het standpunt van Hobson, dat de Vereenigde Staten jaarlijks vier groote oorlogsschepen moeten op stapel zetten. Daarmee moet dan worden voortgegaan, totdat Japan zal hebben berust in het volgens hem Hobson onvermijdelijke, dat nl. de over- golfjes als eene blinkende wolk om hals en schouderen. Daar lag eene kalme vroolijkheid in hare trekkendoalloos zwierven hare oogen in de rondte en hechtten zich op eene schoone groep van boomen of eene fladderende kapelhare wenkbrauwen vormden een sierlijken boog en haar half geopende mond ge tuigde, door een vriendelijken lach, van de aangename gedachten, waarmede zij zich bezig hield. Zoo kwam zij argeloos nader en het oor van den bespieder ver nam de woordeu van een Engelsch lied, met de welluidendsto stem der wereld opgezongen. Haar moast hij groeten, haar moest hij spreken hoe zou hij anders kunnen. De fée, die van zijne wieg over hem waakte, zou hem op zijnen weg dit be- tooverende beeld doen ontmoeten en hij zou er geen acht op slaan Alles, alles vergat hij voor den liefelijken indruk, dien de verschijning maakte op zijn hart, dat nog nooit zóó had gevoeld. >Wees gegroet in het woud Verrast stond het meisje stil, maar de zachte toon, waarop die woorden gezegd werden, stelde haar girust. Zij zag naar den kant, van waar de stem kwam en vernam op h®t eigen oogenblik, maar nog zachter, ja schier bidd in 1 uitge sproken »Zijt om mtj niet ongerust, ik ben uw vyand niet En de zoon van het gebergte kwam in al de schoonheid zijner jeugd te voor-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1