Binnenland. Gemengd Nieuws. on den hoofdgetuige k charge een commissaris van politie neerschoot. De commissaris was dadelijk dood maar M'Donald bleef doorschieten. Toen zyn revolver leeg was, lagen be halve de doode nog vijf zwaargekwet- •ten ter aarde. Inmiddels waren de dienstdoende bewakers tot hun bezin ning gekomenook zij trokken de re volvers en schoten M'Donald dood. Na een afscheidsbezoek aan de Koningin-Moeder zijn de Koningin en de Prins, vergezeld van Hertogin van Mecklenburg, uit 's Gravenhage naar 'tLoo vertrokken. Enkele autoriteiten deden den vor- stelijken personen uitgeleide. Het Koninklijk echtpaar kwam even over vieren aan op het perron van het station Het Loo. De burgemeetser be groette de aankomenden en werd door H. M. de Koningin aan de hertogin van Mecklenburg voorgesteld. Het publiek begroette de Koninklijke fa milie, die naar het paleis wandelde, met hartelyke hoera's. Men schrijft aan de Midi. Ct. Ten behoeve der schatting van de huurwaarde der lokaliteiten tot ver koop van sterken drank in het klein komen de gemeentebesturen jaarlyks op de hoogte der inslagen van gedistil leerd door vergunninghouders en hou ders van logementsvergunningen. De daaruit opgemaakte statistiek brengt aan 't licht welke groote hoe veelheden gedistilleerd worden inge slagen door degenen die geene gewone vergunning hebben, zooals zij die voor de vergunning minstens f25 per jaar betalen. De inhoud der opgaven van de in slagen door bierhuishouders enz. keert jaarlyks, met eene kleine variatie, terug. De inslag zal derhalve jaarlijks wel worden verkocht. Tegenover de vergunninghouders, die belasting betalen, is het jammer dat de houders van bierhuizen en loge mentsvergunning geen vergunnings recht van minstens f25 per jaar moeten dokken. Zij verdienen evenveel. A.XEL, 7 April 1908. Zaterdag werd te Neuzen, onder zeer groote belangstelling, de heer M. Verbrugge begraven. De baar werd gevolgd door de familie, vrienden, den gemeenteraad, het college vaa kerkvoogden, leden van verschil lende polderbesturen en vele leden van „Schuttevaer", van wie eenigen het lijk grafwaarts droegen. Eea drietal kransen dekten de baar, waaronder eene van het bestuur der „Vereeniging tot ziekenverzorging." Aan de groeve werd de overledene als secretaris ontvanger van de Herv. kerk herdacht door den heer A. Tim merman, predikantdoor den heer N. J. Harte werd namens .Schuttevaer" getuigd van de waardeering, die de afdeeling Neuzen voor haren voorzitter gevoelde, ook voor hetgeen door hem in het bijzonder voor de schippers was gedaan. Als blijk van hulde werd namens die Vereeniging door hen een krans neergelegd, onder mededeeling dat .Schuttevaer", met toestemming der familie, op het graf een blijvend gedenkteeken wenscht te plaatsen. De heer T. van Borssum Waalkes bracht namens de .Vereeniging tot ziekenverzorging" in herinnering de vriendschap, die het bestuur steeds van ernstig genoeg geklonken heeft. Wij gaan er nu op los. De hooglander mag de gevaarlijkste punten uitzoeken, dat heeft hij zelf zoo gewild. Wij trekken nu over de rivier en dan wensch ik u veel geluk, William Spoedig waren alle aanstalten tot den overtocht getroffen, (Wordt vervolgd. den penningmeester genoot, en de hulp, door hem verleend bij de stichting van het ziekenhuis. De heer G. A. van der Hooft, pred. te Domburg, zwager van den overledene, dankte namens de weduwe allen die gedurende de ziekte, bij het overlijden en de teraarde bestelling van hunne waardeering voor den overledene blijk hadden gegeven. Bij het te Amsterdam van wege de Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, 1.1. gehouden examen voor bouwkundig opzichter, slaagde o.m. de heer P. A. Galle te Zaamslag. Door Z. D. H. Mgr. P. Leyten, Bisschop van Breda, is het bescherm heerschap aanvaard van den te Hulst te houden vierden Bredaschen katho liekendag, In het eere-comité voor dien katho liekendag hebben o. a. zitting genomen de heeren J. B. F. Brouwers, pastoor en deken van Hulst. P. C. M. Verhoe ven, deken van Aardenburg, te IJzen dijke, F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, en P. F. Fruy- tier, lid van de Tweede Kamer te Hon- tenisse. Het ongeveer 4-jarig kind van v. G. op het gehucht Kampen, speelde alleen nabij een slootje, dat tamelijk diep was. Onopgemerkt raakte het wicht te water en verdronk. Men schrijft uit Boschkapelle Dat de wintervorst veel schade aan de veldgewassen heeft berokkend, blijkt nu al meer en meer. Vooral de uitge zaaide tarwe heeft veel geleden, want de meeste landbouwers zijn genoodzaakt dit gewas om te ploegen, en in plaats daarvan beeten te zaaien of aardappels te planten. De graanoogst zal dan ook zeer gering zijn. In de Vrijdagnamiddag te Philip pine gehouden raadsvergadering is de heer A. Minnebo als raadslid geïnstal leerd en tevens tot wethouder gekozen (vacature Voerman). Bij de salarisregeling voor de onder wijzers heeft de raad zich gehouden aan het wettelijk minimum. Alleen is dat van het hoofd der school met f25 verhoogd, om zijn salaris in overeen stemming te brengen met dat van een der klasse onderwijzers. Bij ziekte behoudt de onderwijzer ge durende zes maanden zyne volle, na dien tijd zijne halve jaarwedde. Ge huwde onderwijzers, 28 jaren oud, ge nieten f 65 tegemoetkoming in de huis huur. Onderwijzers onder de wapenen of in werkelijken militairen dienst ge nieten geen salaris. Gehuwde onderwijzeressen wordt 4 maanden vóór en 2 maanden na hare bevalling vacantie verleend met behoud van salaris. Het herhalingsonderwijs wordt betaald a f0.60 per lesuur; het hoofd daarvan wordt eene belooning vanf 10 toegekend. Bij ontslag wordt de jaarwedde uit betaald tot den dag, waarop het ontslag ingaat. Bij overlijden tot den eersten dag van het kwartaal, volgende op dat, waarin het overlijden heeft plaats gehad. Met algemeene stemmen werd die rege ling aangenomen. Verder werd besproken het toelaten op de school der kinderen van den Stelle- en J/o«se/polder uit de gemeente Hoek. Die gemeente wil zoolang bijdragen als de kinderen schoolgaan en ook mede zeggenschap hebben in zake het ver wijderen der kinderen van de school. Besloten werd aan de gemeente Hoek te berichten dat zij f25 per jaar per kind zal te betalen hebben en dat Philippine alleen aan zich het recht behoudt ten allen tijdé de kinderen van de school te verwijderen. M. Ct. De groote erfenis. Naar wij ver nemen, zegt de Zw. Ct., bestaat er veel kans, dat de helft van de bekende Indische millioenen erfenis te Deventer terecht zal komen. Blijkt zulks het geval te zijn, dan zyn er vier erfge namen 2 daar ter stede, 1 te Zalt- Bommel en 1 te Rotterdam en zal de sergeant te 's-Hertogenbosch zich te vreden moeten stellen met een goede 3 ton in plaats van l1/2 millioen. Een gemeene kwajongen. Te En schedé werd een voor een wagen ge spannen paard van Van Gend en Loos door een 15-jarigen knaap een brok ongebluschte kalk in den bek geduwd. Het dier brandde zich zoo deerlijk, dat het moest worden gestald en de hulp van een veearts ingeroepen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Uit Amsterdam meldt men aan de Resb. Zaterdagmiddag was freule B. uit de Van Eeghenstraat te Amsterdam de stad uit. In dien tijd vervoegde zich te haren huize een dame (naar zij ver moedt een man in vrouwenkleeren) die het dienstmeisje mededeelde dat zij door hare mevrouw, freule B., gezonden was om haar mede te deelen dat zij een boodschap voor mevrouw moest doen. Het meisje deed dit en in dien tusschentijd heeft de „vrouw" de ge legenheid te baat genomen om het huis te doorsnuffelen en er met een zeer aanzienlyk bedrag aan geld en effecten van door te gaan. Ook werden gouden en zilveren sieraden medegenomen. Men heeft vermoeden op een persoon die vroeger bij freule B. in betrekking was en juist zooals na informatie bleek, Zaterdag naar Duitschland vertrokken is. Zondagmiddag bracht een 9-jarig knaapje 6 nikkelen horloges op een politiebureau te Rotterdam, die hy onder het zand bedolven had gevonden. Op aanwijzing van dezen jongen ging de politie ter plaatse ook eens zoeken en vond er nog 18 nikkelen heeren en 9 zilveren dameshorloges, alsmede 8 zil veren armbanden, een zilveren hals ketting en een paar gouden oorknopjes met roode steentjes. Alles is nieuw en vermoedelijk afkomstig van een diefstal, reeds geruimen tijd geleden gepleegd, want de beide zakdoeken, waarin al deze voorwerpen geknoopt waren, zijn grootendeels verteerd. Op een erfhuis (verkooping van nalatenschap) te Wageningen, werden o. a. 10 blauw porseleinen bordjes ge veild, waarop de haringvisscherij, die 1190 opbrachten. Schandelijk. Het dochtertje van den smid W. Iloogeveen, te Appelscha, dat de school te Smilde bezoekt, werd onderweg aangereden door een fiets rijder en tegen den grond geworpen. De fietsrijder reed door zonder naar het kind om te zien. Een vrouw vond haar in bewusteloozen toestand bij den weg liggen. Na door dr. Fleischer onderzocht te zijn werd het kind per rijtuig naar de ouderlijke woning ver voerd. De toestand is niet zonder gevaar. Naar het U. D. verneemt zijn de vier verdachten in de Zeister moord zaak, Van Vaalen, Van Ee, Kors en Overhorst door de civiele Kamer der Arrond.-rechtbank naar de openbare terechtzitting verwezen. De dagen der terechtzitting zijn nog niet vastgesteld, vermoedelijk vallen zij, in het einde van Mei. Voor het bestudeeren van het zeer lijvige dossier denken de toegevoegde verdedigers ruim een maand noodig te hebben. Te Maarsen irf vorige week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bede lende was, is Maandag door de politie in het arresstantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man ge heel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd den man door de politie losgelaten. Hbld Te Haps bij Mill is nabij het station bij het rangeeren van den goederentrein van 9.25 de conducteur Buckinx onder den trein geraakt en vreeselijk ver minkt, bijna middendoor gereden. De ongelukkige was onmiddelijk dood. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen achter. (e-Hert. Ct.) Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de Dordr. Ct. Iets wat misschien nog nooit in het Nederl. leger is voorgekomen, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in Den Bosch afgespeeld. Een tweetal veldartilleristen op stal- wacht zijnde, hebben midden in den nacht twee der beste paarden weten te ontvoeren en hebben daarmee een nachtelijke wedren gehouden op den Pettelaarschen weg. Zij schijnen daarbij nogal wild te werk zijn gegaan want een der paarden is zoo hevig tegen een boom terecht ge komen, dat het er bij bleaf liggen en gistermorgen per kar naar de kazerne werd vervoerd. De beide artilleristen zitten in de cel. De ouders van den inbreker, die bij zijn poging tot inbraak op de kalk markt te Amsterdam gevat werd door den agent Van Dam, zijn zeer fatsoen lijke menschen. Toen de recherche bij de moeder kwam om haar het gebeurde mede te deelen, geloofde zij er eerst niets van. Haar jongen zou een inbre ker zijn? Waar zou hij het gestolene dan bergen En zij wees den recher cheurs zijn kastje met verzoek het open te maken. Er werd niets in ge vonden dat had de moeder wel ver wacht. De jongen bezat zoo weinig, dat hij niet eens een paar heele schoe nen hadOf zij niet gemerkt had, dat haar zoon 's nachts uitging. Wel neen hij had immers een paar keer per week 's nachts een baantje als bijkell- ner bij Krasnapolsky. Het behoeft geen betoog dat hij zijn ouders dat had wijs gemaakt, om vrij 's nachts het huis te kunnen verlaten. Hy gaf f 3.75 kostgeld per week. De oudste broeder wordt sedert een half jaar verpleegd in het krankzinni- gesticht te Venraaij. N. v. N. De valsche bankbiljetten in België. Woensdag l April vervaldag, hadden de bankloopers in België last al de bil jetten van 1000 frank, die men hun ter betaling aanbood, te weigeren en de personen, die er mee wilden beta len, te verzoeken deze op de kantoren der Nationala BaDk te komen aanbieden. Daar wordt de naam opgeschreven van de personen, die de valsche biljetten wilden aanbieden en hun worden kwitantieg afgegeven. Tot Donderdag had men er te Brus sel 40 en te Antwerpen 28 ontvangen. Te Kortryk vond men er ook een tusschen degenen, die een bediende van een wisselagent inbracht. Deze aarzelde niet met zijn handteekening te bevestigen dat hij het van de bank zelf ontvangen had. Men vermoedt met den meesten grond dat de uitgifte begonnen is den 5en Maart, carnavals Dinsdag. Een heer, vermoedelijk een Fransch- man, was bij een juwelier der Groen- selmarkt te Antwerpen, 11 van S., een ring van 150 frank komen koopen. Hy betaalde met een briefje van duizend, en, daar de juwelier geen geld genoeg had om terug te geven, liet hij het by een collega in de buurt wisselen. Van daar ging dezelfde heer naar een anderen goudsmid, in de Oude Kleerkooperstraat, waar hij ook een ring kocht van 250 fr. en die ook met een biljet van 1000 fr. betaalde. Ongetwijfeld hebben gedurende de maand Maart andere neringdoenden op dezelfde wyze bankbiljetten ontvangen

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2