Landbouw. Gemengd Nieuws. Suikerbieten en Kali. Een suikerbietenoogst van 45000 K. G. wortels en 3000 K.G. bladeren per H.A. onttrekt aan den grond ongeveer 290 K.G. kali, dat ia evenveel als voor komt in pl.m. 2350 K.G. kaïnet en 1115 K.G. patent-kali per H.A. Voorwaar een aanzienlijke hoeveelheid En als we bedenken dat op gronden, waarop in dese streken althans de suikerbieten verbouwd worden (op de kleigronden dus) behalve dit gewas er nog heel wat andere geteeld worden, die groote hoeveelheden kali aan den grond onttrekken men denke aan aardappelen, mangelwortels, roode kla ver en boonen en we daarbij in aanmerking nemen, dat de overige ge wassen als gerst, tarwe, rogge, erwtea, enz., toch ook op hun beurt een deel van deze plantenvoedende stof van den grond komen opeisehen, dan voelen we onwillekeurig de overtuiging zich bij ons vestigen, dat het op den duur niet mogelijk is, dat door de aanwending van stalmest, in de hoeveelheden, als op kleigronden aan te wenden ge bruikelijk is in vereeniging met het opneembaar worden van een deel van den natuurlijken kalivoorraad der klei gronden een zoo groote hoeveelheid kali voor de gewassen beschikbaar komt, als zij noodig hebben om flinke oog sten te leveren en dat dus noodwendig, voor het eene stuk grond wat vroe ger, voor het andere wat later het oogenblik moet aanbreken (voor som mige al aangebroken is) waarop de aanwending van kalihoudende mest stoffen voordeel zal blijken te geven. Gaat men de boven uitgesproken meening aan de praktijk toetsen, dan blijkt zij geheel juist te zijn, m. a. w. bemestingproeven, op kleigronden ge nomen, in de eerste plaats met een gewas, dat veel kali noodig heeft, en wel met name met suikerbieten, stellen duidelijk in het licht, dat er thans reeds kleigronden zijn, die dankbaar zijn voor een kalibemesting. Zoo gaven een vijftal proefvelden in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen met sui kerbieten de volgende resultaten le. Was de bemesting aldus675 K.G. ammoniak-superphosphaat (7 m. 9.) en 300 K.G. chili-salpeter per H.A. dan was de opbrengst op het proefveld van den heer M. de Maeyer te Koewacht-Heikant 45300 «Wat wil die onverzettelijke man zeide Alice, terwijl de orrust uit hare stem sprak. >Hoe durft hij zich zoo aan den koning opdringen, dit noch naar hem, noch naar zijne wijze radenen ver langt Heeft dat parlement dan een eeuwig leven »De koning heeft hem doen ontbie den,* antwoordde Jessy. »Gij liegt U riep A'lice hevig uit. «Alleen om uwentwil doe ik dat vaak,« zei Jessy bedaard, «maar tot u spreek ik altijd de waarheid. De ko ning heeft de la Marche doen ontbieden.* «Wat sou dat beteekenen sprak Alice in zich zelve terwijl zij opstond en een paar schreden door de kamer deed. «Hij heeft geheim voor mij, hij waagt hetWas er ook nog iemand «Ja, Assy, een jong ridder, schoon als Mars, beeldschoon Zijner zuster als uit het gelaat gesneden de broeder van Anna Beaufort.* «Wat?* riep Alice nog eens. «Ook die bij den koning «Hij vroeg om gehoor. Ik had hem nooit gezien, maar ik herkende hem op het eerste gezicht.* «En beeldschoon, zegt gij vroeg Alice, terwijl zij verachtelijk den neus optrok. «Werd zij toegestaan «Lord Rivers maakte er zwarigheid in, omdat de la Marche, met den hertog van Lancaster zich bij den koning bevonden.* Wordt vervolgd.) K.G.idem van heer Jan Verdurmen te St. Jansteen-Heikant 50109 K.G. idem van den heer Cvrile Aerts te St. Jansteen-Hoefijzers 18183 K.G.idem van den heer Jac. Neeteson te Kloos terzande 43000 K.G. (deze proetnemer had ook beer op zijn proefveld aange wend en wel tegen 67,5 H.L. per H.A.); idem van den heer Joh. Weesepoel te Hontenisse (Langemunt) 45900 K.G. 2e. Werd aan bovenvermelde be mesting bij Verdurmen, Aerts en Neete son toegevoegd 600 K.G. patent-kali en 500 K.G. per H.A. dan steeg de op brengst respectievelijk tot 58806, 50150, 46900 en 56000 K.G. 2e. Werd de bemesting onder sub. 1 vermeld bij de Maeyer en Weesepoel aangevuld met 1000 K.G. kaïniet en bij Aerts met 1200 K.G. per H. A., dan werden achtereenvolgens de volgende opbrengsten verkregen: 46640, 60080 en 46723 K.G. Voor zoover ons bekend werden in 1907 in Oostelijk ZeeuwschVlaanderen geen andere proeven met kalihoudende meststoffen op suikerbieten genomen, doch het komt ons voor, dat boven staande gegevens op zich zelf reeds duidelijk in het licht «tellen, dat er in dit gewest kleigronden zijn, waarop een bemesting met een kalihoudende meststof op suikerbieten al loonend werkt. AXEL, 31 Maart 1908. Zaterdagnamiddag werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole eene vergadering gehouden om te geraken tot het houden van een concours hippi- que te Axel op Dinsdag in de Pink- •terweek, nadat reeds vroeger een voor- loopige bijeenkomst had plaats gehad waarin over deze zaak van gedachten was gewisseld. Ofschoon de vergadering niet druk bezocht was, werd toch be sloten gezegd concours op den aange wezen dag te houden. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren Ph. J. van Dixhoorn voor zitter, B. L. Ysebaert, L. van Dixhoorn, S. van Hoeve Jz. F. Dekker Pz. F. C. Zonuevijlle allen te Axel en B. C. Puy- laert te Zuiddorpe. Tot leden van de regelings-commissie werden benoemd de heeren P. P. A. Dieleman Wz., M. W. Koster Pz. beiden te Axel, A. de Feijter en F. Dekker te Terneuzen, Jac. Dees te Zaamslag, G Dees Gz. te Heek, H. Bonte te Koewacht en P. Vael tn St. Jansteen. Besloten werd de volgende vergade ring te houden op 11 April a.s., wan neer het programma zal worden vast gesteld. Zaterdagavond werd in de ver gadering van de nieuwe atdeeling van Volksweerbaarheid alhier, genaamd .Voor Vaderland en Koningin" een de finitief bestuur gekozen. Het bestaat uit de heeren J. C. Malipaard, voor zitter, J. Cornelisse, Secretaris, J. C. Vink, penningmeester en J. A. van Hoeve, C. van den Broeke, P. Bakker en J. Verstraten, commissarissen, De aan deze afdeeling verbonden schietvereeniging draagt den naam van .Prins Maurits" en kreeg tot bestuurs leden de heeren J. C. Malipaard, voor zitter, J. Cornelisse, secretaris J. C. Vink, penningmeester en A. Verdouw, B. Dieleman, L. B. A. Rolff en A. Sor- ber, commissarissen. Naar wij vernemen heeft de heer J. O. Vink voor beide betrekkingen be dankt. Maaudagvoormiddag vergaderden te Ter Neuzen twee afgevaardigden van het tramcomité-IJzendijke voor ver binding van'het IVe en Ve district met belanghebbende polderbesturen bij den aanleg van de lijn van Mauritsfort, gemeente Hoek, naar Ter Neuzen en zijlijn naar Zaamslag. Uit de mededeelingen bleek het ont werp zoover gereed te zijn dat de vol ledige kosten kunnen worden opgegeven. Deze bedragen 2500 per kilometer. De totale kosten der lijn met inbegrip van de zijlijn naar Hoofdplaat, van Philippine naar Sas van Gent en van Sas van Gent naar de Drie Schouwen, benevens de zijlijn naar Zaamslag, de twee laatsten om verbinding te ver krijgen met de lijn Hontenisse-Selzaete, zijn berekend op f 1,250,000. Eerlang zullen de subsidie-aanvragen aan de polders worden verzonden. Ook werd medegedeeld dat de Min. heeft te kennen gegeven dat by de voorgenomen bedijking van het Axel- sche gat in den Brakman met de tram plannen rekening zal worden gehouden. M. Ct. Zondagmorgen heeft op de tramlijn tusschen Middelburg en Vlissingen, onder de gemeente Souburg, een hoogst ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de tram, die te 11.45 van Mid delburg was vertrokken, de halte Abeele was gepasseerd, reed even voor de tram een met een hit bespannen karretje, waarin gezeten waren de eigenaar, de heer S. R. Radley uit Vlissingen, en zijn bediende H. L. Lankamp. Doordat het karretje dicht bij de rails reed en de bestuurder een verkeerde wending maakte, kwam, daar het paard achteruit liep, een wiel van het rijtuig in aanraking met de treeplank van den tweeden wagon. Het wiel brak, waardoor het wagentje naar den kant van de tram geheel overzij viel en de heet Radley door de treeplank van het volgende rijtuig zulk een hevigen slag tegen het hoofd kreeg, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het geheele gezicht was zwaar ver minkt. Dat de stoot hevig was, kan men opmaken uit het feit, dat een stuk, hout van de treeplank afbrak. De heer Lankamp, die nog bijtijds uit het rijtuig gesprongen wa», kwam met een hevigen schrik vrij. Het lijk van den ongelukkige werd per tram naar Vlissingen vervoerd en naar het R. K. Weeshuis gebracht, waar men het evenwel niet kon opnemen. Daarom werd het eerst nog naar de remise van de tram en daarna naar de woning in de Nieuwstraat overgebracht. De heer Radley was ongeveer 27 jaar oud, getrouwd en vader van drie kinderen. Het rijtuig is geheel onbruikbaar ge worden het paard bleef ongedeerd. Het lijk is per mailboot naar Engeland gebracht. M. Ct. Toen v. Z. Woensdagavond per fiets van Zegge, onder Oudenbosch, waar hij kermis had gehouden, huis waarts koerde, werd hij nabij de wo ning van L. v. A. door een met een geweer gawapend persoon aangeroepen. V. Z. reed door, doch de aanrander legde aan en schoot v. Z. een schot hagel in het hoofd en een in het dy- been, waarna hij de vlucht nam. V. Z. werd door eenige personeD, die op het gerucht der schoten kwamen aanloopen, in een herberg gedragen en, hoewel men voor zijn leven vreesde, schijnt er toch nog eenige hoop te be staan. De dader, naar wien de politie een streng onderzoek instelt, is tot nu toe nog niet bekend. Een moordaanslag. Er bestond sinds lang een veete tusschen den heer G. J. Wijnveldt zoon van den burge meester van Broek in Waterland, en den volontair ter secretarie, den heer Van Engelenburg. De burgemeester is sinds eenige maanden ziekde Raad heeft hem nu op zijn verzoek tegen 1 April eervol ontslag als secretaris verleend en den heer Van Engelenburg tot waarnemend secretaris benoemd. Woensdagavond heeft de jonge Wijn veldt zich in het duister achter een boom versoholen, om Van Engelenburg op te wachten, en heeft hem met een bijl vrij belangrijke wonden toegebracht. De dader werd gisteren naar den officier van justitie te Haarlem vervoerdVan Engelenburg is overgebracht naar de ziekenverpleging te Amsterdam. A vp. Rij wieldieven. Donderdag zwierf een vreemdeling op de weekmarkt te Meppel, een nieuw rijwiel te koop aan biedende voor f 17.50. Dit wekte arg waan. Door de politie aangehouden noemde hij zich P. W. Verhage en be kende 't rywiel te Groningen gestolen te hebben. Drie keer heeft hij zich aan zulk een diefstal schuldig gemaakt, waarvoor hij 3V2 jaar gevangenisstraf ondergaan heeft. De man is 27 jaar oud, was deze week uit de gevangenis ontslagen. Eenige dagen geleden werden uit de gang van een school te Hengeloo (Ov.), waar de Rijksnormaallessen worden gehouden, twee jassen en een rijwiel gestolen. De daders bleven onbekend. Dezer dagen werden door de politie te Zutphen twee Duitschers naar En schede gebracht, om door den grens- commissaris over de grens te worden geiet. De brigadier der maréchaussee uit Hengeloo, die hen op den dag van den diefstal had opgemerkt kwam op de gedachte dat zij misschien wel de daders daarvan konden zijn. Hij spoed de zich naar Enschede en weldra be kende nu de jongste van de twee, een knaap van ongeveer 15 jaar, dat zij te zamen den diefstal hadden ge pleegd, en de gestolen voorwerpen onder Delden in het Twikelsche bosch hadden verstopt, waar zij ook op de aangewezen plek werden gevonden. De beide personen die in het bezit waren van geladen revolvers, zijn naar hun vaderland teruggezonden. Woensdag namiddag liep te Moer- beke in de katoenfabriek der heeren gebr. De Starcke, tijdens zijn werk zaamheden de 19 jarige werkman J. d. M. over een plank die over een grooten ketel, gevuld met kokend water, lag, Door een misstap of door «en lichte beweging der plank viel hij tot aan den hals in hst kokend vocht. De ongelukkige is aan de bekomen brandwonden overleden. Te Loochristy had een landbouwer beesten verkocht en het geld verborgen in een korenmijt Toen hij ging zien, vond hij de beurs geheel in stukken gebeten door de muizen. Een som van ongeveer 600 fr. in banknote» was ge heel in kleine stukjes gebeten. Te Luik is een afschuwelijk drama gebeurd, dat nog opheldering vereischt. Een drietal studenten van eenzelfde onderwijsinrichting, jongelui van 17 jaar, hadden de school verzuimd en den dag doorgebracht met biljarten, s Avonds gingen ze naar de woning der ouders van een hunner, B. Deze waren zelf niet thuis. Daar spraken ze den voorraad bor deaux en champagne aan. Wat er toen gebeurd is, weet men niet. Een van de drie ging dronken weg. De twee ande ren., B. en M., bleven doordrinken. Eensklaps galmden angstkreten door het huis. Men snelde toe en men zag in het voorportaal een verschrikkelijk: schouwspel. De jonge M. lag op den grond met bijna afge«neden hoofd, terwijl B. met verdwaasd gezicht het» lijk stond aan te staren. Ondervraagd zijnde verklaarde B. dat hy een dief had gedood, die in huis wilde dringen. Hij was volslagen dron ken. Toen hij ontnuchterd was, wist hij zich niets meer te herinneren. Een arme vrouw liep te Brussel langs de kaai achter een kolenwagen om de stukken, die er afvielen, op te rapen en in een emmer te verzamelen. Een scheepslosser, die de arme vrouw aan het werk zag, wierp een heele schep kolen in den emmer, zeggende ziedaar, nu is je werk at.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2