U ïo. I 24e Jaarg. j Het kruis m Mesinore. Woensdag 1 April 1908. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAA, Buitenland. i E U1LLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A XEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DU1TSCHLAND. De Keizer heeft uit Venetië aan den lamburgschen Senaat een telegram ericht, om zijne deelneming te betuigen iet het overlijden van dr. Mönckeberg, ie, als hoofd van de republiex Hamburg en titel van presideerend burgemeester jroerde. Mönckeberg wa3 uit een oud sn aanzienlijk Hamburgsch koopmans geslacht gesproten en stond bij den Keizer in hooge eer. Bij een zeilwed- trijd op de Elbe had hij in L889, in e-t bijzijn van den Keizer, een rede ehouden, die zoo in den smaak van ftijne Majesteit viel, dat hij Moncseberg Is den eersten redenaar in Duitschland [prees. In die rede had Mönckeberg 'e noodzakelijkheid van de verster King an de Duitsche vloot betoogd, en, Itellig onder den indruk van die rede, laield Wilhelrq II later zijne beroemde Eflootrede. Mönckeberg was voorzitter !van de Geographische Gesellschaft. Hij is 69 jaar geworden. Op de Admiraliteitseilanden zijn vier imboorlingen, die levensmiddelen wilden jinkoopen, door wilden overvallen, af gemaakt en opgegeten. Uit Duitsch JNieuw-Guinea is een expeditie uitge vonden, om de menscheneters te tuch tigen. Te Berlijn zijn zeven opgeschoten jongens in hechtenis genomen, die van ;olders stalen en daar brand stichtten. Men hoopt.in hen. de daders van de herhaalde brandstichtingen in handen te hebben. NOVELLE. »Mijn zoon !c riep zij eD sloeg een iblik vol dankbaarheid naar boven, want pij gevoelde zich als moeder zoo innig gelukkig, al de haren, spoedig weêr om jzich henen te zien. Een moederhart ver loochent zich nooit. I Toen Peter de la Marehe, bij zijne terug komst de buitenste wij keu van Londen floorreed, was de woede van het weder eenigzins bedaard. Langzaam reed uu He spreker van bet Lagerhuis voort, ter- ivijl hij door manigen voorbijganger riendelijk werd begroet, waut de la larche was zeer bekend en zeer be- nind. Hij werd *ten zijnen huize met ongeduld verwacht; wel niet dooi' eeu lieve, zorgvuldige vrouw," waut uij heeft liet reeds gezegd, dat hij eeu oude vrij- r was, maar door eenen getrouwen die naar, die aan zijuea lieer was gehecht- met heel zijn hart. I »God zij gedankt, dat gij komt !c riep Lij, toen hij op het hooreu van den be- j mden boefslag de deur opende. »Reeds l'iie malen is er om u gezonden!* I »Door wien, Bill !c vroeg hij onder I :t afstijgen. ■iDoor geen meusch minder dan door Hl koning. BELGIË. Te Brussel is Vrijdag een openbare bijeenkomst gehouden, belegd door cfe vereenigingen Vlaamsche Wacht, Wil lemsfonds, Vlaamsche Balie en Alge meen Nederlandsch Verbond, in het Oud Gulden Kasteel. De heer Marten Rudelsheim uit Antwerpen heeit hier voor een zeer talrijk publiek, waaronder vele dames, een lezing gehouden over de toenadering van België en Nederland. Rudelsheim is een warm voorstander van geestely'ke toenadering van Vla mingen en Noord Nederlanders, maar tuj waarschuwt tegen overdrijving van de beweging der aaneensluiting van Belrië en Nederland. De heftige voor standers der aaneensluiting «pelen in de kaart van de Engelsch-Pransche politiek. Deze meening van Rudelsheim werd bestreden door den advokaat Olivier. Olivier verweet Rudelsheim, dat die met zijn terughoudendheid het groote geestelijk en ecouomi»ch ideaal van de beide volken in den weg stond. De heer Henny bracht hulde aan de voorstanders der toenadering, hetzij Vlamingen, hetzij Walen. De econo mische bezwaren tegen de toenadering achtte hij denkbeeldig. ZWITSERLAND. Het bericht van Der Bund, dat te Zurich ruim 60 menschen door de pok ken zijn aangetast, wordt tegengespro ken. Er moeten zich nog slechts twee pokkengevallen hebpeu voorgedaan 40 personen zijn geïsoleerd. Het eerste ge val zou waarschijnlijk in verband staan met 't verwerken van Galicische lompen. »Maar ik heb den kamerdienaar ge zegd sir Thomas, heb ik gezegd Breng het paard in den stalviel de la Marehe hem in de reden. »De ko ning mag niet wachten Het was in oude tijden wel niet zeldzaam, dat de koning eene ruggespraak hield met dan man, die zoo groeten invloed oefende op de besluiten van het parlement. Na ec iter was zulks in lang niet voorgevallen. tJit parlement had ónder de leiding van de la Marehe eeueu al te sterken tegenstand doen blijken tegen de partij, die aan het hof den oulen regeerde; het had zelfs die partij, hoewel dan ook voor korten tijd verwijderd en'werd daarom door het volk het goede parlement genoemd. Van daar hevige vijandschap aan het iiof te- geu Peter de la Marehe, waut wie stoud der heerscheude partij wel meer in den weg dan hij die ontoegankelijk voor vleierij of vrees, de gewichtigste plaats bekleedde, in net ptrlement. Eu wat zou deze uu hij aau het hof geroepen was, daar anders verwachten dan een' harden strijd? In die verwaciuiug werd bij uog versterkt, toen hij in de kamer des ko- nings, waar hij ter audiëntie toegelateu werd, den hertog van Lmeaster ontmoette, den tweeden zoon des konings, zijnen vijand, Alice Perrers vrienl. Jonan van Gaunt schrikte zelft voor het geweld niet terug, als hij kijn doel slechts be reiken kon wat zou de uitslag van dit gesprek voor den braven de la Marehe De Russische studenten te Genève gaan vragen aan de hoogeschool aldaar een leerstoel voor Russisch recht te vestigen. Donderdag zijn in de Bietschtal-tunnel van de Lötschberglijn verscheidene Italiaansche werklieden door een grond verschuiving bedolven. Een van hen is gedoodde anderen werden zwaar gewond. ITALIË. Nog altijd loopen er geruchten over een aanstaande scheiding tusschen den heer en mevrouw Toselli. Mevrouw Toselli was er eenigszins over ontstemd, dat de politie haar zoo nauwlettend bewaakt, maar de overheid te Florence heett er haar opmerkzaam op gemaakt, dat zij, in weerwil van haar huwelyk, toch altijd de moeder blyft van den toekomstigen Koning van Saksen en dat zij zich daarom over een specialen bewakingsdienst niet moest verwonde- reu. De villa van de Toselli's wordt nacht en dag bewaakt en als ze uitgaan, zijn ze omringd door geheime politie. De Messagero zegt, dat die nauwlettende bewaking vooral geschiedt omdat men bang is, dat mevrouw Tosolli tydens het verblijf van den Koning van Saksen in Italië zal trachten een ontmoeting met hem te hebben. PORTUGAL. De Daily Telegraph verneemt, dat de Duitsche heelmeester Czerni, naar Lissabon ontboden is in consult voor den gewonden' arm van Koning Manuel. zijn De koning ontving hem met eenen hartelijken blik, de toon zijner stem was welluidend en goed de spreker waan de weêr zijnen ouden, het heil en den roem zijns volks beoogenden meester te hooreu, en toch durfde hij zich aan die welkome verwachting nog niet rol ver trouwen overgeven. Hij was nog niet lang in des konings kabinet toen zien de slanke gestalte van vau eeu meisje in het voorvertrek ver toonde, even of zij er iets te doen had. De kamerheer groette haar met ontzag, want zij was de nicht en vertrouwde van des konings gemalin, de gravin van Salisbury. Depages zagen met welgevallen naar de piquante schoonheid van Jenny Camlen, die bij een bevallig, eenigzins scherp geteexeud gelaat eau paar heldere, vrolijse, so:ns ook wel eens ondeugende oogen had. »Is er iemand bij den koning, lord Rivers? vroeg zij op argaloozen tooi.» »Da spreker van het Lagerhuis,* was bet antwoord. »Ei riep zy, »op dit uur toegelaten 1* »Oatbodeu l« zeide de kamerheer. Onverschillig boog zij haar hoofd en wilde verder gaan, toen de verschijning van eenen jongen man haar verraste. Zij kende hem niet en had hem nooit geziea, maar zijn edele trekken, zijn geestvol en helder oog en zijne geheele gestatte maakte op Jes3y zulk eanan indruk, dat zij met eenige verlegenheid RUSLAND. Men heeft er bij de generaals Fock •n Reis op aangedrongen, dat zij hun ontslag uit den dienst zouden nemen. Reis heeft er, volgens een bericht uit St. Petersburg, in toegestemd, maar Fock heeft geweigerd om redenen van krijgstucht, daar het ondersoek in zake zyn tweegevecht met Smiraof nog han gende is. De senator Garin, aan wien een onderzoek was opgedragen naar de praktyken der politie te Moskou, heeft o. a. ontdekt, dat de chef der geheime politie aldaar zich aan omkooperijen heeft schuldig gemaakt. MEXICO. Den 26en is op verschillende plaatsen in Mexico een aardbeving gevoeld. Te Rincon werden verscheiden huizen ver nield vier personen werden daarbij gekwetst. De stad Chipala, in den staat Guer rero (Znid-Mexico) heet volkomen ver woest. Nadat de huizen door den schok waren ingestort ontstond in de puin- hoopen brand. Men weet nog niet, welken omvang de ramp heeft ver kregen. Den 27en toen dit bericht New-York bereikte werd gemeld, dat de gansche stad in vlammen stond, en dat al wat nog leefde was gevlucht. De beving werd geregistreerd door de instrumenten van het aardbevings instituut bij Zoutmeerstad. De schokken duurden 40 minuten. Ook»op St. Tho mas (Deensche Antillen) werd de schok gevoeld. den groet beantwoordde, dien hij met ridderlijke galanterie, eerst aan haar, als de eenige vrouw die zich in het vertrek bevond, richtte. Lord Rivers liet haar echter niet lang in onzekerheid. >Richard Beaufort!* riep hij uit en ijlde hem te gemoet, maar bedacht zich, dat hij in tegenwoordigheid van Miss Camden, den zoon eens bannelings, de hand sou reiken, wat spoedig aan Alice Perrers en daardoor aan de koning be kend kon worden. »Wilt gij mij aandienen bij den ko ning?* vroeg de jongeling op eenigzins trotsciien toon. »Dat is onmogelijk voor het oogenblik. De koning is in gewichtig gesprek ge wikkeld nset den spreker van het Lager huis de hertog van Lancaster is daar mede tegenwoordig. Gij komt nit Frank rijk »Ja, mylordEn heeft mijn vader Londen reeds verlaten Meer kou Jessy niet verstaan, want zij had geen voor wendsel om langer te blijven. Toen zij zich uit de kamer verwijderd had spoedde zij zich naar de vertrekken harer nicht, die reeds met ongeduld op haar wachtte. »Nu?* riep Alice, terwijl zij haar vlammend oog-op haar richtte. »De la Marehe!* zei Jessy. »Wat!« antwoordde AUcen was stom van verbazing. Weet gij dat zeker?* »Van lord Rivers zei ven,* sprak het meisje.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1