Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De stikstofbemesting der suikerbieten. Als er sprake is van het bemesten van suikerbieten met stikstofhoudende meststoffen, dan is beslist de Chili-sal- peter boven den zwavelzuren ammoniak (en dus ook boven de met behulp van zwavelzuren ammoniak bereidde ammo- niak-superphosph. (7 X 9) aan te bevelen. Proeven, door Prof. Dr. Stutzer daar omtrent genomen stellen dat duidelijk in hot licht. Immers, werd een akker met een voldoende hoeveelheid phos- phorzuur bemest en gaf men aan het •ene gedeelte er van de stikstof in den vorm van chilisalpeter, terwijl het an dere deel die in den vorm van zwavel zuren ammoniak ontving, dan werden op iedere 100 Kg. chilisalpeter gemid deld 900 Kg. suikerbieten meer ver kregen dan op iedere 100 Kg. zwavel zure ammoniak. Wellicht is evenwel menig landbouwer, die op zijne suiker bieten naast chilisalpeter ook amm.- super. (7 X 9) aanwendt, door de resul taten met bovenvermelde proefnemingen verkregen, niet overtuigd van de meer waardigheid van chili boven amm.- •uper. omdat da tot hiertoe door hem gevolgde bemestingswijze zeer bevredi gende uitkomsten geeft. Welnu, dat men dan eens, zyhetop bescheiden schaal daaromtrent zelf een proef neemt, doch laat men daarbij consequent wezen. Men is gewoon de voor suikerbieten bestemde ammoniak- superphosphaat voor het uitzaaien van het gewas onder te ploegen of althans in te eggen. Aldus worden ook de eenigszins dieper liggende grondlagen rechtstreeks van stikstof, zij het dan ook van ammoniakale stikstof voorzien. Welnu, op overeenkomstige wijze dient men te werk te gaan, waar men met chilisalpeter alleen suikerbieten ver bouwen wil. Derhalve worde vóór het zaaien der bieten een deel der chili, die men er voor bestemd heeft, in den grond gewerkt. Men weze niet bang voor het weg zakken dezer meststof naar den onder grond en ploege gerust een deel chili onder. Alsdan zal men, zooals proeven door Prof. Maercker genomen bewijzen ondervinden, dat de bieten dieper den grond ingaan, zoodat ze gedurende het groeiseizoen beter weerstand zullen kunnen bieden aan droogte en ze bij het rooien langer van stuk zullen blijken te zyn, dus ook uit dien hoofde een hoogere opbrengst zullen geven. De beste resultaten zal men zeker op deze wijze verkrygen. Men brenge zoo kort mogelyk voor het zaaien van het gewas een vierde van de aan te wenden hoeveelheid chili met den ploeg of wel met den cultivator onder, een >H«t bewijs van de eerste misdaad die ■en hem te laste legt, is zeer zwak,* sprak Alice verder, »de tweede schijnt my toe, onder zulk een geheimzinnige® •luier geborgen te zijn, dat gij dien niet zult oplichten. Voor zoo ver ik het ge voelen des konings weet, geloof ik u wel te kunnen zeggen, welke straf, als de meest voegzame, zijne goedkeuring zou wegdragen.* »Zoudt gij ons die willen noemen, Mylady zei een der jongere rechters. »Verbanning antwoordde de gravin. >Als bijzondere genade sou men hem kunnen toestaan, zijne familie ik geloof, dat hij kinderen heeft met zich in zijne ballingschap te nemen. Maar ik wil den loop uwer beraadslagingen niet storen, mijne heeren 1 Dat zij verre, Hebt dank, dat gij mij hebt vergund, ook nu weder de getuige te zijn, van nwe rechtvaardige en wettige wijze van han delen ik kan den koning niets mede- deelen, dan dat ik er ten hoogste mede ingenomen ben. Staat mij toe, dat ik mij thans verwijder.* Wordt vervolgd.) vierde wordt vervolgens ingeëgd bij het zaaien en de rest op de gewone tijdstippen in twee keer als overbemes ting gegeven. Onderstaande eenvou dige berekening kan ons verder leeren, hoe groot de hoeveelheid chili dient te wezen, als men alleen van deze stik stofhoudende meststof gebruik maakt. Algemeen wordt bij suikerbieten be mest althans in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar, naar we meenen, de suikerbieten teelt het meest intensief gedreven wordt, met 675 Kg. chilisalpeter 675 Kg. amm.-super (7 X 9) per H.A. In 675 Kg. amm.-super, is aanwezig 6.75 X 1 Kg. 47.25 Kg. ammoniakale stikstof. Daar 9 declen stikstof uit chilisalpeter dezelfde bemestingswaarde hebben als 10 deeleu ammonikale stikstof, zoo die nen we voor die 47.25 Kg. ammoniakale stikstof te nemen 0,9 X 47.25 Kg. 42,525 Kg. chilisalpeterstikstof en daar in 100 Kg. chili 15,5 Kg. stikstof voor komt, zullen we dus, om de stikstof uit die 675 Kg. amm.-super. te vervangen moeten nemen X 100 Kg. pl.m. 275 Kg. chili. Men zal dus 675 275 950 Kg. chilisalpeter per H.A. dienen aan te wenden. AXKL, 24 Maart 1»08. Vrijdagavond vergaderde ten huize van mej. de wed. Van Aerde alhier het bestuur van „Concordia" met de heeren, die zich hadden bereid verklaard bij de ingezetenen om bijdragen aan te kloppen, ten einde te zien welk resultaat dit had opgeleverd. De uitslag was bevredigend, zoodat onmiddellijk be sloten werd het festival op 29Junia.s. te doen doorgaan. Er zullen alleen harmonie- en fanfaregezelschappen wor den uitgenoodigd en premies zullen worden verloot van 50 tot 10. Ook worden pogingen aangewend tot het doen uitvoeren van een ensemble-num mer door al de deelnemende gezel schappen, wanneer de kosten ten minste niet te hoog loopen. Op dien dag zal een groote schieting gelegd worden door de schuttersver- eeniging „Ons Vermaak" terwijl de duivensocieteit „De Luchtbode" alsdan een grooten prijsvlucht houdt uit Doornik. Hopen we dat vele gezelschappen zullen deelnemen, opdat onze plaat» weer eens echt feest kan vieren. We weten bij ondervinding dat zulks hier altijd uitstekend marcheert. Op de heden door Burgemeester en Wethouders alhier vastgestelde kie zerslijst komen voor 814 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, 814 voor de Provinciale Staten en 752 voor den Gemeenteraad. Het overige jaar waren die cijfers resp. 778, 777 en 732. Gisteren werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne, namens zijn principaal, in het Stationskoffiehuis van J. C. van Damme, aanbesteed het bouwen van eene landbouwschuur op de hoeve „Steenbosch", bewoond door den heer J. de Putter te Axel. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren C. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 13975; W. P. Nieuwelink en P. L. Boogaard te Ter Neuzen voor 13280Gebr. Stoffels te Zaatnslag voor 12908 Gebr. Wisse te Zaamslag voor 12743 en H. wan Luijk en W. Vercouteren te Axel voor 11980. Gehoor gevende aan de oproeping per advertentie verzamelde zich Zater dagavond alhier een 50-tal personen, grootendeels jongelui, met het doel een schiet- en schermvereeniging op te richten; Weldra was hiertoe besloten en werd in het belang der zaak over eengekomen zich aan te sluiten bij de vereeniging „Volksweerbaarheid" waar van zij thans een afdeeling vormt. Ofschoon schieten als hoofdzaak wordt beschouwd, kan zich uit die vereeniging allerlei ontspanning ontwikkelen, die tot zedelijke verhooging van de maat schappij leidt. Zoo bekeken, sal deze vereeniging, als het niet aan de noodige samenwer king ontbreekt hier kunnen werken tot heil van de burgerij van Axel en het opkomend geslacht ten zegen zijn. Daar èn naam der vereeniging èn bestuur slechts voorloopig zijn gekozen, kunnen we vermelding daarvan nog achterwege laten. Vrijdagavond werd alhier ten huize van den heer Blansaart de geannon ceerde openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling „Axel" vail den Bond voor Staatspensionneering. Ofschoon de verwachte spreker, de heer Schuitema van 's-Gravenhage niet was verschenen (deze had getelegrafeerd wegens ongesteldheid verhinderd te zijn), ging de vergadering toch door, dank zij de werkzaamheid van het bestuur en de offervaardigheid van den heer L. M. de Boer uit Hulst, die on danks zijn hoogen ouderdom geen moeite spaart, waar hij de belangen van den Bond kan voorstaan. Onvoorbereid hield spr. een korte rede, waarin uit godsdienstig oogpunt het recht van het bondsdoel werd be keken en dit naar aanleiding van de spreuk „De grijsheid is een sierlijke kroon, zij wordt op den weg der ge rechtigheid gevonden." Ook het „eert uwen vader en uwe moeder," wijst op onze plichten in deze. Na de pauze vergeleek spr. vroeger ingediende, doch (volgens hem gelukkig) weer ingetrokken wetsontwerpen voor ouderdomspensioen met hetgeen de Bond wil en waarschuwde voor wat men krijgen kan, indien men zich niet aansluit en onverschillig blijft. Ofschoon de aanwezigheid van slechts een 60-tal personen, waarvan een 40-tal reeds lid was, van te weinig belang stelling getuigde hebben zich toch weer 16 personen aangemeld, zoodat de af deeling „Axel" thans 110 leden telt. Door Ged. Staten van Zeeland is d.d. 19 Maart tot Burgemeesters en Wethouders de volgende circulaire gericht By ons besluit van 27 April 1901, opgenomen in Prov. blad no. 57, deelden wij mede dat, waar de toelating van leerlingen tot de openbare lagere school plaats heeft op 1 Mei, ons behoudens afwijking in bijzondere gevallen de bepaling wenschelijk voorkwam, dat de kinderen worden toegelaten, die op dien dag vóór 1 Januari d. a. v. het zesde levensjaar zullen voltooid hebben (op dien dag zes jaar oud zijn of vóór 1 Januari d. a. v. zullen worden). Volgens deze redactie zouden kinde ren van den leeftijd van vijt jaar en vier maanden worden toegelaten. Bij het schooltoezicht heerscht de meening, dat deze leeftijd te laag is en dat in het algemeen kinderen beneden den vijf-en-een-half-jarigen leeftijd van de scholen moeten worden geweerd. In dien zin is ook beslist bij een Kon. besluit van 29 October 1906 no. 43, betreffende den leeftijd van toelating tot de openbare lagere scholen te Rid derkerk. Wij vinden daarin aanleiding, om, in zoover terugkomende op het in den aanhef dezes genoemde besluit, u aan te bevelen, bij den Gemeenteraad te bevorderen, dat de leeftijd van toelating tot de openbare lagere school niet lager worde gesteld dan vijf jaar en zes maanden. Teneinde twijfel aangaande de be doeling uit te sluiten, schijnt het wen schelijk, de bepaling in de verordening als volgt te redigecren „Op van elk jaar worden toege laten de kinderen, die op dat tijdstip vijf jaar en zes maanden oud zijn". Ons besluit van 27 April 1901 Prov. blad no. 57) is hierdoor vervallen. Op de door Burg. en Weth. van Zaamslag vastgestelde kiezerslijst komen voor 628 kiezers voor de Tweede Kamer, 627 voor de Prov. Staten en 577 voor den Gemeenteraad. Verleden jaar waren die cijfers resp. 621, 581 en 581. De door Burg. en Weth. van Ter Neuzen vastgestelde kiezerslijst bevat 1532 kiezers voor de Tweede Kamer, 1525 voor de Provinciale Staten en 1473 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 1535, 1522 en 1464. Te Koewacht is gisteren een voer man overreden, afkomstig uit Nieuw- Namen. De man is aan de bekomen wonden overleden. Door de rijks-ambtenaren te Sas van Gent is Donderdagnamiddag weer een kar met varkens aangeslagen. Donderdagnacht zijn bij den land bouwer De Bakker aan de Linie te Graauw 6 kippen, 6 duiven, 15 konijnen en een partij aardappels ontvreemd. Te Sluis heeft men Donderdag avond omstreeks kwart voor tien, ter wijl het licht in den winkel brandde en de bewoners hun avondmaal ge bruikten, bij J. V. een winkelruit in geduwd en een brood, dat voor de ramen uitgestald lag, weggenomen. De bewoners, die op het gerucht dadelijk naar buiten gingen, hebben van den dader of daders niets gezien. Van het gebeurde is aangifte bij de politie gedaan. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag voortgezet de 21 Febr. aangevangen behandeling, maar toen voor onbepaalden tijd uitgestelde zaak tegen C. L. V., 18 j., arbeider, geboren te IJzendijke, beklaagd dat hij in den avond van 5 Jan. 1.1. opzettelijk heett getracht G. B. de Jager van het leven te berooven, althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door een met scherpe patronen geladen re volver op dezen te richten en af te trekken. Het O. M. eischte veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. J. Heijse, ad vocaat te Middelburg, meende dat het ten laste gelegde niet is bewezen en dat dan ook geen veroordeeling wegens poging tot doodslag of zware mishan deling zou kunnen volgen. Zaterdagnacht, omstreeks half drie, werd door een surveilleerenden agent van politie brand ontdekt in het pak huis van de firma DeneversFrères in de Nieuwstraat te Middelburg. Toen de brandweer eenigen tijd later arriveerde was het gebouwtje reeds bijna geheel uitgebrand. De hitte, door de vlammen veroorzaakt, was zoo groot, dat verscheidene ruiten van het huis van den heer Van Benthem Jutting aan de overzijde van de straat sprongen en binnenshuis schade werd aangericht. Ook de verf op de kozijnen en de dak goot van het daarnaast gelegen perceel was sterk geblakerd. Vrijdagnacht is te Haarlem inge broken in het kantoor van de firma F. B. Mooy, bloemenkweeker. De brand kast werd op een handwagen geladen en meegenomen. Verder werden uit het kantoor, dat geheel was overhoop gehaald, een paar honderd sigaren en postzegels ontvreemd. De kast, die nog niet teruggevonden is, bevatte een gering bedrag aan geld en de verschillende boeken der firma. Nader verneemt men, dat de kast in een steegje is teruggevonden. De boeken waren er nog in. Uit de brandkast der gemeente Waarderadeel te Grouw werd Zaterdag j 2000, n.l. twee bankbiljetten van 1000, vermist. Spoor van braak was niet te zien. De politie doet ijverig onderzoek. Zaterdagnacht is te 's-Gravenhage ingebroken in een 's nachts onbeheerd staand perceel aan de Laan waarin een

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2