«laarg. IJ \F U 1 11 1 Het kruis vaa Innesmare. 3,0. fOI Woensdag 25 Maart 1908. 23e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F, DIELEMW, Buitenland. F E UI L L E TON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bilgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Aan het feestmaal ter eere van de uit de gevangenis ontslagen kiesrecht vrouwen, zeide mevr. Pankhurst, dat zij en haar lotgenooten voor wat zij in de gevangenis hebben uitgestaan ver goeding vinden in hun ervaring op dit gebied. Zij weten nu wat het is, kunaen er over mee spreken. En het ia vrees lijk, zei zij. Die celstraf, in eenzaam heid ondergaan, is een beschaafde mar teling. In haar eentje haar maal «tend voelde zij zich als een menschelijk wezen, dat in een beest was veranderd. Wat haar ook was opgevallen dat was de stem van de cipiersters, een afzon derlijke gerangenisstera, stemmen van ijzer. In weinig Europeesche landen is de doodstraf nog zoo in aanzien als in Engeland. Op uitnoodiging van het Romilly-Genootschap, dat hervorming van het Engelsche strafrecht nastreeft, zal er in Juni te Londen een vergadering worden gehouden van tegonwoordigers van verschillende genootschappen om over het voor en tegen van de dood straf van gedachten te wisselen. ZWITSERLAND. Bij de gestadige toeneming der be volking van Zwitserland gaat men den ken aan een wijziging van de bepaling, dat er op elke 20,000 zielen een lid van den Nationalen Raad moet worden gekozen. Dit lichaam telt thans reeds 167 leden, en bij de eerstvolgende volks telling op 1 December 1910, zal het aantal inwoners van Zwitserland wel licht wel 3,640,000 bedragen, zoodat het aantal leden van den Nationalen Raad dan tot 182 zou moeten stijgen. Na de volkstelling van 1920 zou men vermoedelijk boven de 200 leden komen. ITALIË. Te Venetië worden grootsche toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van keizer Wilhelm en koning Victor Emanuel. De tweede divisie van het Middellandsche Zee-eskader is te Ve netië aangekomen. De koning zal te Venetië o. a. vergezeld zijn van Tittoni. ROEMENIE. De Kamer heeft met algemeene stem men het ontwerp tot reorganisatie van het leger aangenomen. Het ontwerp heeft ten doel het leger op hetzelfde niveau te handhaven als dat der na burige Staten, echter zonder de finan cieele draagkracht des lands te over schrijden. Voor de infanterie wordt tweejarige dienstplicht ingevoerd. Voorts wordt de verplichte oefening in den wapenhandel ingevoerd gedu rende twee jaren vóór de loting. TURKIJE. De Mnhammedaansche en katholieke Albaneezen in Djakowa hebben het tegenwoordig met elkaar aan den stok. Deze oneenigheid is nog een nawerking van de opwinding, die in de laatste maanden van het voorgaande jaar in die streek heeft geheerscht nadat door kwaadwillige handen een varkenskop NOVELLE. >Wilt gij nu, in hst bijzijn dezer dame, die zich hier op 's konings bevel bevindt, antwoorden op de vragen ging de opperrechter roort. .Dat antwoord luidt kort en bondig, sprak Beaufort. »Ik verklaar de be schuldiging voor den laagsten laster .Ieder onzer,was het antwoord, .zal zich zeker verheugen, als gij daarvoor de bewijzen geven kunt.» De bewijzen, waar zijn ze?» riep Beaufort. Aan wien zijn deze brieven, die men mij, tot eene misdaad aanre kent geschreven? Waar heeft men de opschriften gelaten Welke woorden zijn onleesbaar gemaakt of uitgebrand Ik ken den vijand niet, die, als een sluip moordenaar de eer tracht te bezoedelen van Walter Beaufort, maar wie het ook zij, die deze brieveu onderschept heeft, hij wist, dat ze aan mijnen zoon waren gericht, die wel in Frankrijk is, maar toch in dat deel des lands, dat den koning van Engeland als zijn leenheer huldigt, dat naai stond, onder het roem rijk i den prins van Wale.j vvj.cn God de nenaJsehe plaats van de aardsche kroon, goschon op de poort van de moskee te Prizrend was geplaatst. Rusland en Oostenrijk- Ho ngarije hebben er bij de Porte op aangedrongen krachtige maatregelen te nemen en tengevolge van deze vertoo- gen heeft nu generaal Sjemsi Pasja last gekregen zich onverwijld met zes batal jons naar Djakowa te begeven, om de daar verzamelde Mohammedaansche Albaneezen te verstrooien. AMERIKA. President Roosevelt heeft den wensch te kennen gegeven, dat de 16 Ameri- kaansche slagschepen den 16en De cember van dit jaar weer op Hampton Roads terug zijn. De reis om de wereld heeft dan precies een jaar geduurd. Op dit oogenblik bevindt de vloot zich nog altijd in Magdalena-baai, waar zij tot den lOen April blijft. De minister van buitenlandsche za ken, Root, heeft namens de regeering de uitnoodiging (aan de Amerikaansche slagschepen tot het brengen vaa een bezoek aan Japan op de thuisreis) aan genomen. Neemt men in aanmerking, dat toen nu meer dan een jaar geleden in het felst van de tegen de Aziaten gerichte volksopwinding ter westkust van de Vereenigde Staten, een klein Japansch kruiserssmaldeel San Fran cisco wilde bezoeken, dit door de Ame rikaansche regeering werd belet dan moet worden erkend dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zeer ten goede zijn gewijzigd. Zoo gaat dan de Amerikaansche vloot naar Jokohama, terwijl ook reeds aan de Australische regeering is beloofd, dat Melbourne en Sydney zullen worden bezocht. Voorts staan nog op het reis programma Hawaï, Samoa en de Pilip- pijnen. Misschien wordt nu de vloot wel gesplitsten gaat dan een deel naar Japan en een ander deel naar Australië. Doch, hoe dit zij de uitnoodiging der Japansche regeering en het fsit dat deze uitnoodiging door het gouverne ment te Washington is aangenomen, zijn verblijdende verschijnselen. De verbetering van de verkeerswegen tusschen het eigenlijke New York (op Manhattan-eiland) en Long Island, waarop Brooklyn ligt, maakt den laat- sten tijd enorme vorderingen. Donderdagavond is de firma Samuel Pearson and Sons gereed gekomen met de boring van de vierde en laatste tunnel voor de Pennsylvania Railroad onder de Oost-Rivier, welke New York en Brooklyn scheidt. D. w. z.de tun nel is nog lang niet af, maar de tunnel gangen, welke van beide zijden der rivier naar elkaar toe geboord werden, hebben elkaar onder de rivier bereikt. Op bet oogenblik zijn er onder de Oost rivier reeds 8 tunnels. Onder de Hud son loopen nu ook al tunneltreinen tusschen New York aan den eenen oever en Hoboken met New Jersey aan den anderen kant. Toevallig is toen ook de aankoppeling tot stand gebracht van de overspannin gen der nieuwe brug over de Oost-rivier, bij het Blackwell-eiland. ken heeft. Zal een vader niet langer aan zijnen zoon mogen schrijven, wat. hem op het hart ligtEischt de wet van Engeland nu vrije mannen, dat zij niet meer, met hart en ziel, zullen deelnemen aan alles, wat 's lands zakeu betreft? Is bet in Engeland «ene mis daad geworden, eene meening te heb ben en die uit te spreken De spoedi ge gebeurtenissen, waarop door u gezin speeld werd, ziet gij zelf geschieden. Gave God, dat de plaats, die hier on leesbaar is gemaakt, nog te lezen was, ge zoudt dan zien, dat ik daar sprak van den oorlog met Frankrijk, die het koele Engelsche bloed weer eens in be weging brengen zou. En om over deze laatste plaats veel te spreken acht ik beneden mij. De zon, Mijne Hee- ren moet zelfs, op den heldersten dag eenmaal ondergaan, wee hem, wee, die niet, mot hoop in het hart, het morgenrood der toekomst verwacht!* Eene lange wijle was daar stilte on der de rechters, terwijl slecht» een enkel fluisterend woord gesproken werd. Eindelijk sprak de lord opperrechter: »dewijl gij beweert, dat deze brieven aan uwen zoon, die werkelijk in Frank rijk zieh ophield, gericht waren, willen wij, tot uadere ophelderingen ons ge worden kunnen, ditpuntlaten rusten. Ant woord laaroin nu op de tweede vraag »Eu als ik nu daarop geen antwoord geven wil zeide Beaufort. »Dan houden wij u schuldig aan al het bloed en de verwoesting, die de laatste invallen der Schotten hebben ge kost. In uwe hand was het alles te ver hinderen en gij hebt den vijand vrij gelaten, ja, hem zelfs over de grenzen gebracht 1 Voorwaar daar zijn weinigen in Engeland, die zoo iets doen zouden zonder als verrader» veroordeeld te wor den.» Eene hevige aandoening van toorn vertoonde zich op het gelaat van Beau fort. »Zoo geeft dan een geheel leven van trouw geen waarborg tegen de mo gelijkheid van verraad? vroeg hij. »De wouden, die ik, in 's lands dienst ontving, de verliezen, die ik zelf het meest, bij de invallen der Scljotten leed, pleiten dan niet voor mijne trouw? Nu, gaat dan uw gang, Mijne Heeren en spreekt over Walter Beaufort het oordeel, als ver rader uit »Maar waarom dan toch den grond uwer handelwijze, die zeker niet slecht, maar ten hoogste onbedachtzaam was, ons niet opgegeven sprak de opper rechter, met groote belangstelling. »Kan ons bijzonder gevoelen over u de wet van Engeland veranderen Ge weet het immers, dat ge u niet voor ons, maar voor de wet rechtvaardigen moet!» Kunnen er dan geene omstandigheden zijn, mijne heeren die een onvoorwaar delijk stilzwijgen, al was het ook op I gevaar des levens, gebiedend vorderen antwoordde Beaufort. »Zijt er van over tuigd, dat zoodanige omstandigheden hier plaats grepen en oordeelt dan, zoo al» gij uw oordeel kunt verantwoorden, voor de wet. Als een misdadiger sta ik hier in ketenen, blootgesteld aan de nieuws gierige blikken eener vrouwverlangt toch niet van mij, dat ik meer zal spreken ik heb alles gezegd De opperrechter gaf hem daarop te kennen, dat hij zich verwijderen kon en, nauwelijks had hij de zaal verlaten, of de gravin van Salisburg zei, op levendigen toon .wellicht vindt gij het vreemd, dat eene vrouw zich, in zaken mengt, die anders alleen door mannen behandeld worden maar hoe, als de koning, om geen opentlijkeu stap te doen, mij eens had opgedragen, u, zijn gevoelen, iu deze ongelukkige zaak te doen weten?» Zoo vreemd ook dat beweren was, was er toch niet een, die het kon tegen spreken. Allen voelden zich beleedigd, door de driestheid van Alice, maar het was niet de eerste maal, dat zij hier verscheen en, gelijk doorgaaos, de on beschaamdheid behaalde de zege. .Wanneer gij nu,» ging zij voort, .wat wel niet anders worden kan, het schuldig uitspreekt, welke straf zult gij hem dan opleggen .Wij hebben zijne schuld of onschuld nog niet overwogen, antwoordde de op perrechter. Zijt zoo goed, edele vrouw ons daartoe eenigen tijd te vergunnen.»

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1