Binnenland. Landbouw. Prins Hendrik te Vlissingen. Vlissingen genoot gisteren de eer van het bezoek van Prins Hendrik der Nederlanden. Om 12 uur arriveerde Z. K. H. aldaar vergezeld van zijn ad judant baron Van Asbeck. De com missaris der Koningin in Zeeland was te Middelburg in den trein gestapt. Aan het station was de burgemeester van Vlissingen met andere autoriteiten ter begroeting aanwezig. Toegejuicht door een talrijke menigte begaf de Prins zich naar de werf der kon. maatschappij De Schelde, waar het stoomschip Tabanan zou te water ge laten worden. De Prins sprak daarbij deze woorden „Stoomschip Tabanan, onder Gods besten zegen zult ge naar de Oost varen." Na het te water laten van dit zee kasteel werd onmiddellijk de kiel gelegd van het stoomschip Billiton voor reke king der maatschappij Nederland te Amsterdam en daarna werd nog de kiel gelegd van een grooten stoomer voor rekening van de Kouinkl. Holland- sche Loyd, welk schip bestemd is voor den dienst op Zuid-Amerika. Toen bracht de Prins nog een» bezoek aan de werkplaatsen, waar de machines in volle werking waren. In het Grand Hotel werd daarna door de maatschappij De Schelde aan Z. K. H. een lunch aangeboden, waaraan in het geheel 32 personen deelnamen. Een aardige bijzonderheid, zegt de Midd. Crt, pleitend voor het goed hart van onzen Prins, mag hier niet onver meld blijven. Z. K H. gaf aan de directie van de Kon. Mij. De Schelde den wensch te kennen een bezoek te brengen aan het jonge mensch dat Dinsdag op de werf zoon ongelukkigen val deed. (Zie Gemengd Nieuws). Verschillende omstandigheden maak ten dit onmogelijk. De Prins verzocht echter, namens hem, aan dien jongen man van de lunch eenige vruchten en versnaperingen te zenden, waaraan natuurlyk gaarne vol daan werd. Na afloop van de lunch bracht de Prins het voorgenomen bezoek aan de, aan de ponton liggende Koningin Wil- helmina, een der nachtbooten van de Maatschappij Zeeland. Op verzoek van Z. K. H. waren de oude Schroevers en schipper Jilleba aanwezig bij de loopplank, toegang gevend tot dat schip. Daarna reed hij met den Commissaris der Koningin naar Middelburg, om ten huize van den heer mr. Dijckmeester het middagmaal te gebruiken. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam heeft gisteren in de vergadering van den gemeenteraad medegedeeld, dat hij van H. M. de Koningin bericht heeft ont vangen, dat het Haar voornemen is met Haar Gemaal op Dinsdag 31 Maarteen bezoek aan die gemeente te brenzen. N. K. Ct. Maatschappij tot bevordering van Landb. en Veet. in Zeeland. Afdeeling AXEL. Woensdag hield bovengenoemde ver- eeniging onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn op de boven zaal van den heer Keersemaker te Ter Neuzen hare jaarvergadering voor 1908. Na lezing en goedkeuring der notu len van de vorige vergadering werd door den secretaris mededeeling gedaan van ingekomen stukken die bestonden in a Kennisgeving van den Directeur-Ge neraal van den Landbouw, dat aan de rijksseruminrichting gelegenheid bestaat tot gratis onderzoek van drinkwater. b Idem, dat aan die inrichting serum tegen mond- en klauwzeer bereid en in voorraad gehouden wordt. Beide stukken worden geacht van voldoende bekendheid te zijn, waai om ze niet meer in behandeling komen. Voor het jaarverslag verwijst de secr. naar den landbouwalmanak van 1908. Het aantal nieuwe leden bedraagt 22, terwijl 13 leden zijn uitgetreden. Aldus vermeerderd met 9 leden, telt de afdeeling thans 375 leden. Om moeilijkheden te voorkomen, wordt erop gewezen, dat wie het lidmaatschap wil opzeggen, dat volgens art. 8 van het huish. regl. behoort te doen vóór 1 Sep tember van het loopende jaar. Verder kan de secr. nog aan het jaar verslag toevoegen, dat vanwege de afd. cursussen zijn gehouden in paarden kennis en dat diploma's zullen worden uitgereikt aan de leerlingen en oud leerlingen, die met goed gevolg die cursussen hebben bezocht. Aan de excursie naar de paarden- tentoonstellirig te Brussel werd door 75 personen deelgenomen, die een reductie genoten van 50 pCt. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, welke werd goedgekeurd door een commissie van onderzoek, bleek, dat de ontvangsten oedroegen f 897, de uitgaven f 892,07 alzoo een goed slot van f 4,93. Sprekende over de betrekkelijk hooge post van advertentiën, wordtdeaandacht gevestigd op een idee van den heer Vorsterman van Oyen, volgens hetwelk het Maandblad der Z. Landb.-Mij. zou worden vervangen door een blad, dat tweemaal per maand zou verschijnen. De Voorz. vindt dat idee, ofschoon niet nieuw, wel goed bedoeld, maar het zou niet aan de verwachting beant woorden. Het plan dient zich veel verder uit te strekken. Spr. zou een orgaan wil len, dat den landbouw in Nederland over zijn geheel vertegenwoordigde en aan alle leden der provinciale landbouw vereenigingen werd toegezonden. En dan niet twee nummers per maand, maar minstens, elke week een blad. Dan zou men zijn voordeel kunnen doen met ad verteeren, zoowel als par ticulier als wel gecombineerd in ver eenigingen. Op het oogenblik is dat nu eenmaal niet zoo, zoodat er geen goed- koopere manier van publiceeren is. Bovendien wijst hij erop, dat de afd. in deze omgeving veel medewerking ondervindt van de pers, zoodat zij ver plicht is, daaraan door wederzydschen steun te beantwoorden. De secr. zegt, dat in die hooge kos ten ook porto's begrepen zyn. Voor elke vergadering zijn pl. m. 400 briefjes, 400 postzegels en 400 enveloppen noodig, daarbij hadden we ditmaal 3 keer in 3 bladen een advertentie wegens uit stel, wat allemaal onvermijdelijke kos ten zijn, maar die dés te meer in 'toog loopen, als ze beloond worden metzoo'n gering bezoek als thans. Hierna kwam in behandeling het voorstel van het bestuur om aan het Gemeentebestuur van Axel te verzoeken om de bestaande paarden- en veemarkt in October op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een veemarkt in de eerste helft April en September. Over dit punt ontstond een langdurige discussie, waarbij 2 stroomingen te onderscheiden waren een in de richting van het bestuursvoorstel en een naar het voorstel van den heer J. de Putter Jz. die zich met het voorstel van het bestuur wel kon vereenigen indien de mark ten werden gehouden half September en eind November. De Voorz. licht het bes uursvoorstel aldus toeIk breng alle hulde aan hen, die de Axelscha jaarmarkt hebben ingesteld. Het schijnt, dat die menschen hierin een goeden stap zagen in het belang van veehandel en veefokkerij en ze hebben hun werk bekroond gezien. Sedert dien zijn echter heel wat tijden verloopen en dienen dus de bakens eindclyk eens verzet te worden. Hij heeft er daarom over gesproken 4 mark ten te houden, doch dit werd wel wat te grooten sprong gevonden, waarna hy het getal deed krimpen tot 2 en dit voorstel, na overleg, bij het bestuur der afd. indiende. Het bestuur kon zich ermee vereenigen en thans wil hij ook de vergadering meer toelichten. De gemeente Axel schrijft elk jaar een paarden- en veemarkt uit, wat aan premiën ongeveer 100 kost. Die premiën komen grootendeels ten goede aan Belgische kooplui, zoodat de ge meentenaren er weinig aan hebben. Daar die jaarmarkt altijd wordt ge houden in een voor de landbouwers drukken tijd, hebben ook deze er bijna niets aan. Het is dus wenschelijk hierin verandering te brengen ten gunste én van gemeente én van de landbouwers. De datums April en September zijn zoo gezet, dat men een markt zou heb ben voor vet vee en een voor mager vee, om zooveel mogelijk aan ieders wenschen te voldoen. Dhr. J. de Putter Jz. keurt een markt in April beslist af. Hij kan goed met het voorstel meegaan, maar de datums vindt hij niet goed gekozen. April is vlak voor de paardenmarkt in Mei; die markten moesten meer uiteenloopen. Zonder dat is hij toch tegen een voor- jaarsmarkt, daar dan de veehandel toch druk genoeg loopt, zonder het houden van een markt, o. m. door het huisbe zoek van veekoopers. De Voorz. zegt, dat zulks juist moet vermeden worden. De veekoopers toch blijken niet altijd de markten te bevor deren en werken op die wijze den handel tegen en dus tegen onze be langen in. Hij geeft hiervan een sterk sprekend voorbeeld. Na eenige gedachten wisseling wordt in stemming gebracht het voorstel van dhr. J. de Putter Jz., om het eveutueel verzoek van de afd. Axel aan het ge meentebestuur van Axel zoodanig te wyzigen, dat de veemarkten worden gehouden half September en eind Nov. Vóór stemden 7 leden, terwijl 10 leden tegen stemden en zich voor het bestuurs voorstel verklaarden. Dit laatste werd dus aangenomen. Nu was aan de orde het benoemen van twee afgevaardigden voor de Hoofd bestuursvergadering. Ofschoon de afgevaardigden door de leden benoemd worden, meende het bestuur goed te doen door een aanbe veling in te dienen en als candidaten te noemen de heeren Ph. J. v. Dix hoorn en W. Dieleman Pz. Na eenige bespreking over de ai of niet wensche- lijkheid van een rooster en de benoe ming van plaatsvervangers, werden de heeren Van Dixhoorn en Dieleman, voornoemd gekozen tot afgevaardigden, die zelf hunne plaatsvervangers kunnen aanwijzen. Nadat bij de omvraag nog enkele personen tot hun voldoening van ant woord werden gediend, dankte de Voor zitter de aanwezigen voor de opkomst en de belangstelling, die zij tijdens de vergadering toonden. Hij drukte zijn spijt uit, dat niet meer leden .waren opgekomen en was zeer teleurgesteld in zijn verwachting, daar hij meende, dat de landbouwers, de goede niet te na gesproken, waar het alleen hunne belangen geldt, wel wat meer ijver moesten toonen om de zaak te behar tigen. Hij vond het treurig, dat hy om één uur reeds in de vergaderzaal stond te wachten en omstreeks twee uur, dus ongeveer een uur later, eerst de vergadering kon openen. Spr. hoopte op verbetering en riep de medewerking der aanwezigen in om zooveel mogelijk de leden aan te sporen om de vergaderingen bij te wonen. Wij kunnen ons hierbij geheel aan sluiten en willen wel bexenuen, dat de opkomst ook aan onze verwachting niet beantwoordde. Immers een jaar vergadering, gehouden door een zoo j belangrijk lichaam dat in ons district 375 leden daarbij zijn aangesloten, heeft wel recht op een beter bezoek dan van een twintigtal personen Het belang j van allen kan niet altijd door enkelen worden voorgestaan. Zoo nil en dan dient ieder eens voor zichzelf op te komen en zijn raeening te uiten over hetgeen voor hem wordt gedaan. AXEL, 20 Maart 1908. Zooals in een deel van ons vorig nummer reeds is gemeld, is de uitslag der Dinsdag te Zaam3lag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad als volgt Uitgebracht werden 505 stemmen, waarvan 250 voor den heer J. P. Dees, 239 voor den heer L. de Mul en 16 van onwaarde waren. Alsoo gekozen de heer J. F. Dees. Woensdag werd te Ter Neuzen door den Notaris Dregmans, ten ver zoeke van de erfgenamen van de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van J. C. J. Kolijn, en krachtens verleend rechterlijk bevel, in het na te noemen café geveild Koop 1. Een woonhuis en aanhoorig- heden, zijnde het café „Het Scheepje" en het recht van erfpacht op den grond, groot 2 aren 5 centiaren. Dit perceel werd opgehouden op f 3100. Koop 2. Een woonhuis en erf, op Java, groot 54 centiaren. Dit perceel werd opgehouden op 530. De herveiling zal plaats hebben over Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Neuzen is benoemd mej. E. J. P. Eijke aldaar. De heer Ch. Verbunt, kapelaan te Koewacht, is als zoodanig benoemd te Hulst. Dinsdagmorgen werd Philippine in rep en roer gebracht door een wild geworden stier, die van de hoeve van den Burgemeester door vier geleiders naar Sas van Gent ter slachtbank werd vervoerd. Op het gehucht de Posthoorn was het dier zeker geschrikt, wist daar aan zijne geleiders te ontkomen en bracht eenige schade aan de huizen en erven toe. Men wist hem evenwel weer op te vangen, doch toen hy den ingang van de gemeente bereikte, begon het spel op nieuw. In hollende vaart snelde hij vooruit maar kwam gelukkig op het erf van den landbouwer Barbé terecht, waar hij, in 't nauw gebracht, sterk gekneveld en vervolgens door een der brigade marechaussee met een schot in den kop werd neergelegd. Het gedoode dier is daarna door den eigenaar per as naar Sas van Gent vervoerd. Alweer een. Te Eede heeft een kind van drie jaar uit de tuit van een met kokend water gevulden ketel ge dronken. De kleine is na een ontzet tend lijden gestorven. In de week van 11 tot en met 17 Maart 1908 zyn in Zeeland voorge komen 7 gevallen van roodvonk en 4 van diphtheritis, te weten van roodvonk 1 geval te Breskens, 1 te Groede, 1 te Kortgene, 1 te Koudekerke, 1 te Krui- ningen, 1 te Middelburg en 1 te Oost en West-Souburgvan diphtheritis 1 geval te Axel, 1 te Neuzen en 2 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 22 Maart 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/» «re Ds. J. B. T. Hagenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenholti. (Bidstond voor 't Gewas.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ore Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 are Ds. H. Broekstra Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 nre Ds. R. v. d. Kamp. Gerelormeerde Kerk (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Ds. J. B. van Oord, Nam 2 ure Ds. J. B. van Oord, Av 51/» nre Ds. J. B van Oord, tyan Middelburg.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2