Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ten aanzien van eenige wetsont werpen, o. a. het Zuiderzee ontwerp, behoudt de regeehing zich nadere over weging voor. Zij kondigt binnen een niet te lang tijdsverloop eenige wetsontwerpen aan, met name tot wijziging van het Straf wetboek ten aanzien der bepalingen ter bestrijding der openbare onzedelijk heid, subsidieering van bijzondere mid delbare scholen en wijziging der Ge- meentewet ter verruiming van het be lastinggebied der gemeenten, zooveel mogelyk in aansluiting aan het voorstel der staatscommissie voor de gemeente- fiuanciën, waaromtrent evenwel nog advies van Gedeputeerde Staten is verzocht. Binnenkort hoopt zij voorstellen te doen in zake wettelijke bescherming van arbeiders, en wel tot nadere rege ling der arbeids-inspectie teneinde betere naleving der bestaande bepalingen te bevorderen. De Regeering heeft gemeend het ziekteverzekerings-ontwerp te moeten intrekken. De ouderdomsvoorziening moet naar hare meening worden be schouwd en geregeld als onderdeel der invaliditeitsverzekering terwijl tegen het ontwerp van de ziekteverzekering bij haar bezwaren bestonden, die een zoo ingrijpende inwerking noodzakelijk maakten dat de Regeering meende de totstandkoming eener wet het best te bespoedigen door eene omwerking aan stonds ter hand te nemen. Naast de ziekteverzekering is de Ongevallenwet 1901 in hare nawerking een onderwerp van overweging. Het tekort, waarvoor bij het in deze Kamer ingediende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakte urgent het ant woord op de vraag of niet door wijziging van de geldende bepalingen een her haling van een dergelijk deficit is te voorkomen. De regeering hoopt daartoe de noodige voorstellen te kunnen doen, tegelijk met andere wijzigingen in de ongevallenwet, die binnen kort kunnen te gemoet gezien worden. Intusschen zal gewerkt worden aan de voorbereiding der invaliditeits-ver- zekering. Herinnerende aan de intrekking van de voorstellen tot grondwetsherziening verklaart de regeering dat zij de tegen woordige parlementaire periode te ver gevorderd acht om te pogen het vraag stuk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek eischt, binnen die periode nog tot oplossing te brengen. was het vsd overoude tijden afkomstig, want ook al was het zilver van het kruis blank en zuiver geweest, dan zou nog de Londensche burgervrouw zich ge schaamd hebben het te dragen. Het oogje boveD aan, dat een weinig uitge sleten was, bewees overigens dat het wel gedragen was. Wellicht,* meende de la Marche, >is het nog afkomstig uit Normandië of zelfs wel uit Scandinavië.* »lk weet het niet!* antwoordde de dame. >Mijn gemaal heeft mij, toen ik het voor het eerst zag eu het mijne aandacht tot zich trok, enkel gezegd, dat het een dierbaar pand was, en noemde toen den rooden steen eenen bloeddroppel; maar toen ik naar de oplossing van het raadsel vroeg, zweeg hij en ik heb er nimmer weêr over gesproken. Sir Walter is de man niet, om veel te spreken, als 't niet noodig is.* »Daarvan kan geheel Northumberland getuigen, dat hem zoo veel te danken heeft als bewaarder van den vrede zei de la Marche. »En zou men die verdienste niet in de schaal leggen, als men den bitter gelasterden inan voor de rechtbank brengt?* vroeg Anna. Laster alleen kan het zijn, want, welke ware beschul diging zal men tegen hem kunnen in brengen O, dat ik geen man ben om er bij te wezen, als mijn vader, trotsch en vrij, den blik zal slaan op zijne rechters, «sd zij met schaamte vervuld worden, Voorts blijken nog ingetrokken te worden do ontwerpen tot heffing eener inkomstenbelasting, tot instelling van beroepsraden voor de directe belastin gen, de ontwerpen betreffende suiker- accijnzen en verhooging der accijnzen op het gedistilleerd. De vraag of, en op welke wijze, ver sterking van 's rijks middelen in de eerste toekomst uoodig is, eischt verder overweging. Onder herinnering aan het dezer dagen ingediende noodwetje betreffende het blijvend gedeelte, deelt de regeering mede, dat bij de in te dienen oorlogs- begrooting voor 1908 ook op een blijvend gedeelte van draelfde sterkte zal worden gerekend als bij de credietwet voor oorlog. De Regeering stelt zich intusschen voor een wijziging in de militiewet aanhangig te maken welke een opkomst der militie bij de onbereden wapenen in twee ploegen onmogelijk maakt. Evenwel zal, ook bij gunstig verloop van den daartoe te verrichten wet gevenden arbeid, de nieuwe regeling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lichting die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt. Dientengevolge zal ook bij de oorlogs- begrooting voor 1909 voor 7 maanden gerekend moeten worden op een blij vend gedeelte als voor 1908 w erd aan gegeven. De Regeering verklaart ten slotte dat zij wenscht de hier bedoelde wetswijzi ging slechts als hulpmaatregel en dus niet als een afdoende herziening der militiewet te zien aangemerkt en zal zoodra mogelijk een meer ingrijpende herziening der militie- en landweerwet ter hand nemen. Verder wordt aangekondigd liet in beteren staat brengen der kustverde diging. De Regeering wenscht echter, met het oog op de kosten, den aanbouw van groot materieel zooveel doenlijk te beperken. Met bekwamen spoed wenscht de Regeering een raad van defensie in het leven te roepen, waarin ópper-officieren en vlag officieren zitting zullen hebben en ook het burgerlijk element niet zal ontbreken. Een wettelijke regeling is in over weging, maar inmiddels acht de Re geering het instellen van dien raad bij Koninklijk besluit gewenscht. De regeering, meenende op dit oogen blik geen meer uitgebreid program te moeten geven, doet een beroep op sa menwerking, met wederzijdsch behoud van beginselen. By deze zitting waren de tribunes stampvol. Woensdag werd door verschillende personen debat gevoerd over do re- geeringsverklaring, waaruit bleek, dat men het in alle partijen nog lang niet eens was over de plannen van dit zoo- veelste ministerie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrekken 4 April naar Het Loo, tot verder verblijf aldaar gedurende dit jaar. AXEL, 13 Maart 1908 Ingevolge beschikking van den Minis ter van Oorlog zullen dit jaar de oefe ningen der landweerinfanterie o. a. ge houden worden: van 4 tot 9 en van 11 tot 16 Mei te Vlissingen en Nenzen. Midd. Grt. Bij de heden te Neuzen gehou den stemming voor een lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer J. de FeijtsrJacz. met 557 stemmen. De heer D. E. Wolfert bekwam 476 stemmen. De heer J. van der Brug, arts te Zaamslag, is benoemd tot directeur van het te Bergen op Zoom te bouwen ge sticht vanwege de Zeeuwsche vereeni- ginz tot Christelijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders. Op. de Maandag te Zuiddorpe ge houden jaarlijksche veemarkt waren aangevoerd 17 paarden, 61 stuks hoorn vee, 7 geiten, 7 konijnen en 15 kippen. De handel was levendig, het aantal kooplui zeer groot. Vooral voor het rundvee werden goede prijzen besteed. Maandagnamiddag kwam de land bouwer Th. de Clerck uit den St. Eloy- polder met een driewielskar door de varempéstraat uaar huis gereden, toen het jonge paard, dat voor de kar stond op hol ging. De landman viel onder de kar en werd inwendig ernstig ver wond. In zorgwekkenden toestand werd hij huiswaarts gebracht. In de week van 4 tot en met 10 Maart 1908 zyn in Zeeland voorgeko men 2 gevallen van febris typhoidea en wel te IJzendyke 3 gevallen van roodvonk en 7 van diphtheritiste weten van roodvonk 1 geval te Aarden burg, 1 te Kortgene en 1 te Scboon- dijke van dyphtheritis 1 geval te Goes 1 te St. Jansteen, 1 te St. Maartensdyk, 1 te Neuzen, 1 te Vlissingen, 1 te Zaam slag en 1 te Zierikxee. 'liKDIKUHJiTKTÉN Tti \XKL Zondag 15 Maart 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/i nr? Ds. J. B T. Hugenholtz Naai. 2 ure Ds L. Hymans te Koudeke ke Gereformeerde Kerken. Kerk A. v'oorm. 9 ure Dhr. H. S. Bouma. Nam. 2 ure Dhr H. S. Bouma. (Theol. Stud.) Kerk B. Voorm 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam 2 ure D$ R. v d. Kamp. Gereiormeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Na 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Maart. T. J. R., 23 j., arbeider en J J. G., 33 j., herbergier, beiden te Sas van Gent, zyn wegens beleediging van een amb tenaar ieder veroordeeld tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. omdat zij Engelands edelsten ridder hebben durven verdenken.* >Sir Walter zal zich genoeg kunneD rechtvaardigen, twijfel er niet aan,* sprak de la Marche. Vroeger zeid-e ik dat reeds en ik herhaal het in de overtuiging mijns harten. Daarom kwam ik tot u, want er mochten eenige gedienstige men- schen zijn geweest, die u door allerlei kwade geruchten ongerust hadden ge maakt.* »Ja, gij zijt een trouwe vriend, een vriend in den nood,* zeide de moeder met eenen treurigen blik. Buiten u heeft in langen tijd zich niemand om ons bekommerd. Het ongeluk is erger dan de melaatschheid, wier aanraking ieder schuwt. O, zeker het ongeluk is j ook besmettelijk het maakt de getuigen ten minste krank aan het hart.* Wordt vervolgd. i De natitionale collecte, enkele ja ren geleden door het bestuur der wees inrichting te Neerbosch geopend tot delging der schuld van die inrichting heeft thans f88.820,455 opgebracht. -- Zware varkens. Te Leiden zijn ver leden week aan de Waag drie varkens gewogen, die elk het kolossale gewicht van tusschen de 700 en 800 pond had den. De dieren hadden een hoogte van ongeveer een meter, uit den rug ge meten. Als een bejaarde dame u bezoekt en aanbiedt uwe meubelen als nieuw te herscheppen, weest dan voorzichtig, zy biedt u een artikel aan, tegen f 10 per dozijn fieschjes, dat niets anders is dan een soort brandspiritus. Bij de gehouden trekking van de vorige Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op het nommer 7221, welk lot te Rotterdam verkocht is. Dit is nu reeds een maand geleden en nog steeds liggen vijf-en-tachtig duizend gulden te '8 Hage gereed en de persoon, voor wien ze bestemd zijn, laat op zich wachten. Een onderzoek naar den rechtmatigen eigenaar is ingesteld, evenwel zonder eenig resultaat. In de gemeente Schoterland over leed de weduwe Z., die 5 jaren te bed lag en aan wie de buren voedsel ver strekten. Haar boerderij verwaarloosde zij geheel, haar kleederen eveneens, alles uit gierigheid. Na haar dood rond men overal potten met bankpapier, geld zilveren en gouden sieraden, zakken met oude muntstukken, enz. Men schat de nalatenschap op f 120,000, welk be drag onder 9 erfgenamen moet ver deeld worden, waarvan 8, die in min of meer behoeftige omstandigheden ver- keeren. A. R. Ct. Ter navolging. Op den huize Wei- dam bij Goor, heeft de timinermaif Kraai- enbelt zijn 60 jarigen arbeid als timmer man mogen herdenken. Namens Graaf Bentinck werd hem een gesloten enve loppe overhandigd en medegedeeld, dat hij met een flink pensioen rust mocht nemen. Wanneer zal de tijd aanbreken dat vooral dit laatste eens aan alle oudjes ten deel valt? {Avp.) Het N. t>. d. D. schrijft Nadat eenige dagen zyn voorbijgegaan zonder dat wij een inbraak te vermelden hadden, bereikt ons het bericht, dat in den afgeloopen nacht de inbrekers te Amsterdam weder terdege aan het werk zyn geweest. Volgens die opgaaf is by den heer W. F. J. de Hoop, Weesper- zijde 38 te Amsterdam, de brandkast opengebroken en daaruit voor een be drag van 10,000 aan diamant gestolen. Deze inbraak is wel onder zeer buiten gewone omstandigheden geschied, zóó buitengewoon, dat hier aan een bruta liteit gedacht moet worden, die tot nog toe zonder wedergade was. De boven genoemde heer De Hoop is directeur van „De Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve I)iamantbewerker8-Vereeniging" en bewaart als zoodanig de diamant, welke op de fabriek van deze vereeni- ging bearbeid wordt. Daar de fabriek wegens de algemeene slapte in de in dustrie stil staat en in den diamant handel ook weinig omgaat, bevatte de brandkast het genoemde bedrag aan ruwe en geslepen diamant. Deze kast, een zeer zwaar meubel, stond op een kamertje van de derde verdieping der woning van den heer De Hoop. Die woont aldaar met zyn gezin, bestaande uit vrouw, vier kinderen en een dienst meisje en juist logeerde ook een zwager ten zijnent. Men had met deze tot drie uur in de huiskamer op de eerste étage zitten praten en was toen naar bed gegaan. Tengevolge daarvan was de heer De Hoop wat laat opgestaan en kwam hij ook pas tegen half twaalf op het kantoortje, waar de brandkast stond. Toen bleek dat op een raadselachtige wijze inbrekers in het huis waren ge komen. De brandkast was van haar plaats gehaald en lag voorover op den vloer, terwyl uit den achterwand een groot rond gat gehakt was. Uit een portefeuille waren al de daarin ge borgen briefjes met diamant verdwenen, benevens een bankje van f 40. Voorts stond een schrytbureau open waaruit een bedrag aan j 7 benevens eenige postzegels vermist waren. De bewoner was voor een bedrag van 20,000 by de maatschappij „Rhenania" tegen in braak verzekerd. Geen der huisgenooten heeft iets ge hoord, wat te merkwaardiger is, omdat twee der kinderen, meisjes van 10 en 12 jaar, slapen in een vertrek tegenover de plaats van de inbraak en deze zelve bijna vlak boven de slaapkamer der ouders gelegen is.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2