K Het kruis van Innesmore. No. 97. Woensdag 11 Maart 1908. 43° Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. iMSJJvHW. toelating van Kinderen Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend', dat op Dins dag 17 Maart 1308, des voormid dags te 9 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de Openbare lagere school alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1902. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 3 Maart 4908. Burgemeester en W ethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. 5: A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHLAND. Het kroonprinselijk paar zal in Mei een bezoek aan een aantal steden in de Rijnstreek brengen, als Barmen, Dusseldorp, Keulen, Bonn enz. Te Dusseldorp zal het 't huwelijksgeschenk van de Rijnprovincie en Westtalen, een zilver tatelopzet, dat voor de bruiloft niet bijtijds gereed was gekomen, in ontvangst nemen. De Russische grenssoldaten hebben zich weer eens aan een schending van de Pruisische grens schuldig gemaakt. By Eichenau werd een bende smokke laars door Russische- grenssoldaten na- NOVELLE. 3) »Zij zullen mij niet weêr bedriegen,* riep hij uit. >Eens is het geschied, het parlement en zijne sprekers weten hunne zaken door te drijven en daarbij mijn aroie Eduard, was ook tegen u voorin genomen. Ge weet het?* »Hoe zou een onbeteekenend meisje ooit den ridderlijken prins van Wallis tegen zich ingenomen hebben,* ant woordde Alice »en sedert gij mij de eer waardig keurdet, om mij tot u te ver heffen, heeft immers de zwarte prins mij nooit gezien. Neen, neen, mijuheer en gemaalmen heeft u verkeerd onderricht, de prins van Wallis had niets tegen mij. Anderen, zoo als die Peter de la' Marche, die zich den koning noemt des parlements.* Wat Koning, zegt gij riep Eduard Hij handelt in tiet parlement onbe- paalder dan de koning van Engeland,* zei Alice. »Ik zou wel eens willen weten, wat hij niet kan doorzetten, sedert het hem is gelukt, diegenen van uwen persoou te verwijderen, die het waarlijk goed met u meenden. Ik spreek niet van mij zelve, hoewel ik van allen de getrouwste ben, maar van uwen dapperen zoon, den hertog van Leicester. Ook hij moest wijken voor.* gezet. De smokkelaars namen de wijk over de grens op Pruisisch gebied. Bij de vervolging zonden de Russen huu 30 tot 40 geweerschoten op Pruisisch gebied na. De sporen van de kogels zijn aan een watertoren op Pruisisch gebied waar te nemen. De Pruisische overheid heeft de zaak in onderzoek, maar inen zal er wel evenmin meer van hooren als van andere gevallen van dien aard. ZWITSERLAND. De inhechtenisneming van den Rus Wassiljef te Genève, den moordenaar van het hoofd der politie van Pensa, leidt tot een quaestie van staatsrechte lijken aard. Wassiljef bekent den moord te hebben gepleegd, maar protesteert tegen zijne, door Rusland gevraagde uitlevering, wijl zuiver politieke mo tieven zouden hebben gedreven tot de daad, die hij begaan heeft in opdracht van een revolutionair comité. 't Is het eerste geval van dezen aard, dat het bondsgerecht te behandelen zal hebben. Het geval van Belenzof, die twee jaar geladen aan Rusland uitge leverd werd, was andersdaar toch was de berooving van een bank in het spel. Een geval vrijwel analoog aan dat van Wassiljef schijnt zich te hebben, voorgedaan in 1872. Toen echter hadden nog de kantonnale regeeringen te be slissen over een verzoek om uitlevering, en de regeering van Zurich heeft des tijds met 4 tegen 3 stemmen tot uit levering besloten, op welk besluit door den tegenwoordigen minister Porrer scherpe critiek werd geleverd. »Nu, spreek er maar niet meer van!* antwoordde de koning en streek haar de gloeiende wangen. »Ge zijt nu beiden weder bij mijmaar dat wil ik toch dien parlementskoniug zeggen,* voer hij voort, en het was of het verduisterde oog nog eenmaal stralen schieten zou, »dat mijn woord gelden zal in Engeland, eudatik dat woord gegeven heb, om mij nooit weder van u en van mijnen zoon te scheiden. Zij eeliter, die zich verraderlijk vau mij afkeeren, die reeds van eene nieuwe, eene jonge zon beginnen te spreken, zij zullen liet zich zeker be rouwen, daarop verpand ik mijn konink lijk woord.* »Niet allen meenden het misschien zoo slecht als het u uitgelegd werd sprak Alice, denkende om de laatste woorden van Je3sy. »Ik weet er althans eeuen die wel gerechtvaardigd voor uw aange zicht verschijnen zou, had hij slechts eenen vriend iti de rechtbank, die over hem is aangesteld.* >Wilt ge ook weder mede zitting hou den mijue liefste?* lachte de koning, »gij hebt eene voorliefde voor gerechts zalen Onlangs zeide mij iemand, ik weet niet meer wie Gloster mogelijk, of neen Och, wat begint mijn ge heugen mij te begeren Hij hield de hand voor de oogen en verzonk in eeu somber gepeins. Toen hij zioh langen tijd stil gehouden had, zeide eindelijk Alice op zachten toon Op de openbare meening zal ten gunste van Wassiljef worden gewerkt met een brief aan het Zwitsersche volk, die is geteekend door Anatole Erance, Jaurès, Gustav Rouanet, Octave Mirbeau en anderen. Te Lausanne is een Fransche duet zanger, Louis Philip Billot, in hechtenis genomen. Hy staat onder de verden king, dat hij de 25-jarige zangeres Emilie Postel, uit Dreux afkomstig, met wie hij den laatsten tijd optrad, in een hotel uit een raam geworpen heeft. De zangeres is overleden. ITALIË. De politie heeft te Venetië drie vreem delingen in hechtenis genomen, die men er van verdenkt lid te zyn van een internationale oplichtersbende. Door deze bende was pas in den trein van Milaan naar Venetië aan een ingenieur uit Koblenz een aanzienlijke geldsom afhandig gemaakt en waarschijnlijk heeft zy ook de diefstallen op haar ge weten, die pas gepleegd zijn in de luxe- treinen naar Berlyn, Weenen, Parijs en Milaan. Te Ponte-di Cegno op de Oostenrijksch- Italiaansche grens is, naar de Eclair uit Rome verneemt, een Hongaarsch officier van den staf al# spion in hech tenis genomen. Hij werd in het bezit gevonden van verschillende kaarten en fotografische opnamen. Hij is gevanke lijk naar Brescia gebracht. Een telegram uit Reggio di Calabra meldt dat daar Vrijdagavond te half zeven een aardschok gevoeld is. »Nu, wat heeft men u van mij gezegd De koning zag op. »Van u, kind?* antwoordde hij verwonderd, »hee zoo?* »Uwe hoogheid zeide daar even met het oog op mijue voorliefde voor gerechts zaken.* »Oho, kind gerechtszaken. Toch Kom, wilt ge u niet eens opsieren Daar, zet die kleine kroon eens op Allerliefst, mijne koningiu Zoo, nu die Houden keten houd op, verraderes Wilt gij het beeld van den koning van Frankrijk op uwen boezem dragen Ziet gij, die keten mét het portret van Philjp van Valois, die ons de kroon van Frankrijk ontnam, heb ik den hertog van Alen(,;on ontnomen, toen ik met eigen hand hem doodde in den slag. O, ik kon u van al die schitterende dingen veel over hunne afkomst verhalen. Dit kleine kroontje heeft de city mijne gemalin geschonken, toen wij onzen feestelijken intocht in Londen hielden.* En Alice moest ge duldig hooren naar al de herinneringen die den kouing te binnen kwamen. Eindelijk kwam zij weêr terug op het gesprek van daar even »straks lachtet gij mij uit,* sprak zij, »omdat ik gaarne bij de zittingen van bet opperste gerechts- bof tegenwoordig ben. De aangeklaagden zullen er waarlijk niet mede spotten als Alice Perrers, met verlof baars konings plaats neemt onder de rechters, wier uardheid zij zoekt te verzaqhteu. Heden doet zich op nieuw eeu geval voor, waarbij RUSLAND. In een bericht uit St. Petersburg wordt een eenigszins zonderlinge lezing ge geven omtrent de ware toedracht van zaken by het onlangs ontdekte komplot tegen grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj en den minister van justitie. Het heele komplot zou n.l. een doorgestoken kaart zijn geweest van de zijde der geheime politie. Deze zou eeu schijn-komplot op touw gezet hebben, om verdachte revolutionnairen in de val te lokken. De toeleg zou maar al te wel gelukt zijn. De revolutionnairen, die men op 't oog had, lieten zich verlokken tot deelneming aan het komplot en toen het volvoerd zou worden, werden zij door de agents provocateurs in handen der politie overgeleverd. Hierbij zouden zich vooral verdienstelijk hebben ge maakt de gendarme Bogdanof en de agent der geheime politie Rakofski. We geven het verhaal voor wat het waard is. De Petersburgsche correspondent der Correspondance Russe meldt, dat de toestand der bevolking in Noord-Siberië allertreurigst is. Geheele dorpen liggen begraven onder de sneeuw en honderden komen om vau gebrek. Een zeer hevige pokken-epidemie van een gevaarlijk karakter brengt verschrikkelijke ver woestingen teweeg. De Siberische af gevaardigden zullen in de Doema de regeering .over de zaak interpelleeren. De regeering moet een dringend ver zoek om hulp hebben ontvangen uit Jakoetsk. ik zoo gaarne het verwyt van al te groote gestrengheid vau mijnen koninklijken heer mocht afweren, maar ik dien daartoe wel eerst de aanklacht te hooren, of zij misschien ook rechtvaardig is, daarom bid ik u mij nog eenmaal den konink lijken zegelring toe te vertrouwen, opdat die mij den toegang opent, die anders voor vrouwen gesloten is.* »Wien hebt gij hiermede dan op het oog, liefste vroeg de koning. »Sir Walter Beaufort, die eens den naam had, dat hij een getrouwe dieuaar voor u was. Hij werd door het zooge naamde goede parlement aangeklaagd.* »Sir Walter ja! Een ridder als ijzer en staalzei de koning. »Hij heeft eene schooue dochter, niet waar Eene donkere wolk vloog over het gelaat van Alice. >Ik weet het niet!* gaf zij koel ten antwoord. »0 jakind, herinner u slechts voor acht dagen bij dsn;? in de St. Pauluskerk. Een zeer schoon tavisje, zeg ik U f* Hij bemerkte, niet welken indruk zijne loftuitingen van eene andere vrouw op Alice maakte, want z j wist zich vol komen te baheerscheu. Behendig deed zij het gesprek van onderwerp veranderen en de koning geraakte buiten zich zeiven van vroolijkheid over de geestige in vallen die zij had. Zijne oogen g: isterden van genoegen en hij bleet wei een uur langer bij haar, dan hij gewoonlijk deed.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1