Het kruis van Innesmore. No. Zaterdag 7 Maart 1908. 23e «Ia«ir&. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I)I8XI:M V\, toelating van Kinderen Buitenland. F E U I L L E TON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regel3 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat op Dins dag 17 Maart 1908, des voormid dags te 9 ure, ten raadhuiie gelegenheid zal worden gegeven tot op de Openbare lagere school alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1902. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 3 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van A rel., D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. DUITSCHL1ND. Wie en wat ontkomt aan den druk der tijden? In 1901 verbruikten de Munchenaars, vrouwen en zuigelingen meegeteld, 341 liter bier per hoofd en in 1906 is die hoeveelheid gedaald tot 296 liters. Bat is nog altijd een eer biedwaardige plas, maar men moet er bij in aanmerking nemen, dat de vreemdelingen, die Munchen in grooten getale bezoeken, ook veel bier drinken. In 1906 hebben 24 brouwerijen te Munchen 3,252,316 H.L. bier gebrouwen, waarvan de helft uitgevoerd is. In 2015 gelegenheden wordt bier verkocht, NOVELLE. »Zoo, Alice U zeide Jessy, toen beiden weder alleen waren. »Het kruis der Beauforts wildet gij mij schenken !c «Wist ik het dan vroeg Alice rood wordende, «bovendien ziet ge dat het, niettegenstaande het onoogelijk uiterlijk, toch wel waarde hebben inoet.t «Nu, wij zullen er niet meer over spreken. Gij blijft Alice Perrers, ook al zijt ge nu met de linkerhand gehuwd aan koning Eduard en anders wordt gij ook niet!» zeide Jessy en lachte; maar- met ernst voegde zij er bij «staat de zaak van sir Walter zoo slecht?* «Naar mijn gevoelen jaantwoordde Alice en ordende haar toilet, tundat het uur naderde, dat de koning gewoonlijk bij haar kwam. «En wilt gij inderdaad iets voor hem doen vroeg Jessy. «O ja!* antwoordde Alice, «ik zal het althans pogen. Immers als ik liet goed naga, kon het mij wel eens zeer voor- deelig zijn, een dier groote heeren die zich aan mij zoo ergereu, door eenig dienstbetoon aan mij te verplichten. Wel is waar sta ik weder zeer vast, nu wyu hoofdvijand van dit wereldtooneel ver- d.w.z. dat er vier bierhuizen op elke 1000 inwoners komen. Verder zijn er nog 131 wijnhuizen, 215 koffiehuizen en 383 tapperijen in Munchen. FRANKRIJK. Maandagavond om tien uur is er op den boulevard Haussmann te Parijs een opmerkelijke aanranding geschied. Daar liepen vier mannen te zingen. Aj zongen antimilitairistische versjes. Juist kwam er een soldaat voorbij van de koloniale infanterie, een zekere Brunet. Een der zangers, Louis Scardia, begon den soldaat uit te schelden. Brunet keek even op en wilde doerloopen, toen Scardia plotseling woest werd, op Brunet aansprong, hem omverwierp, op hem los sing slaan, ja hem den neus half van het gezicht beet. De kameraden van Scardia waren weggeloopen. Voor zeker een eigenaardige wijze van uiting aau zijn antimilitairistische gevoelens: de militairen den neus afbijten. Brunet is naar een hospitaal gebracht. Scardia is in hechtenis genomen. Tot zijn verontschuldiging zegt hij, dat Brunet eerst heett gescholden. Maar de getuigen, die voorloopig gehoord zijn, schijnen het tegendeel te beweren. Het gelaat van Brunet is ernstig verminkt. RUSLAND. Onze lezers zullen zich herinneren, dat bij de behandeling van een inter pellatie in de Doema betreffende het optreden der geheime politie in Wilna aan het licht is gekomen, dat de politie, om ongeregeldheden uit te lokken, zelf revolutiounaire literatuur had binnen dwenen is, maar men dient toch wel op alles bereid te zijn.* «Gelooft gij waarlijk dat de zwarte prins uw hoofdvijand is geweest?* ant woordde Jessy, «ik kon u wel eenen anderen noemen dan den ridderlijken prins van Wallis, eenen, die niet op eenen tijd, als het u goed gelegen komt, sterft te midden van een roemrijk leven, eenen die u overleeft «Wie zou dat zijn?* vroeg Alice ontsteld. «Het Engelsche volk,* hernam Jessy. De gravin zag haar een oogenblik aan en begon toen vroolijk te lachen. «Ja, dat overtreft mij riep zij uit, «en het heeft mij misschieu ook niet lief, hoewel ik het volstrekt geen kwaad heb gedaan. Den ouden koning behoeven zij mij niet te benijden en, wat hij mij schenkt.... nu, als ik er niet was werd het eeuer andere geschouken, maar waarlijk niet aan het volk. Eu- tochWie is er onder het Engelsche volk die zeggen kan mij heeft Alice Perrers ongelukkig ge maakt, van mijnen goeden naam of van des konings gunst beroofd Welk ge slacht kan mij met de vingers nawijzen en zeggen dat is de vrouw die ons van echtgenoot en vader beroofde? Konde ik dat toch niet doen en nog veel meer wanneer ik wilde? Zeg Jessy Camden antwoord mij toch Zij had zich warm gemaakt, het bloed steeg haar in het aangezicht en het was of haar hart hoorbaar klopte. gesmokkeld en zelfs de grenswacht had omgekocht. Er is in de pers nog al wat te doen over deze onthulling. Ver scheidene bladen eischen van de re geering, dat zij nu eens openlijk hare afkeuring zal uitspreken over het ge drag der politie. Even goed als de Doema pas een motie heeft aangenomen, waarin zij openlijk haar afkeuring te kennen gat van terroristische geweld daden, even goed, zeggen z|j, is de regeering thans verplicht zich uit te spreken over dergelijke daden, als door de politie in Wilna zijn begaan. En zulks te meer, omdat het geval in Wilna niet op zich zelf staat. Het geval in Wilna is er toevallig een, dat met de stukken kon bewezen worden, maar er zijn tientallen van zulke gevallen, welke niet te loochenen zijn, ook al is 't niet altijd doenlijk zulks met de stukken aau te toonen. Tot lid der Eerste Kamer voor Zuid- Holland is in de vacature ontstaan door het optreden van den heer Bevers als Minister door de Staten van genoemde provincie gekozen de heer Baron Van Voorst tot Voorst, kolonel-commandant der grenadiers, met 45 stemmen. De heer C. Pijnacker Hordyk, oud-Minister, verkreeg 26 stemmen. By de Woensdag gehouden ver kiezing voor leden van de Tweede Kamer werd in het district Rheden als eenige candidaat gekozen verklaard de heer Van Nispen tot Serenaer (kath.). «Neen, Alice! neen!* sprak Jessy en reikte haar met gulheid de hand, «ik dank God dat ik op uwe vragen neen kan zeggen. Anders zou ik u ook niet meer liefhebben Weder ging de deur open, een dienaar trad binnen en meldde «den Koning «Vergeet sir Walter niet!* fluisterde Jessy en verdween door eene zijdeur. Het is eene genade van God zich na eenen eervollen loopbaan, aas den avond des levens, nog te kunnen verheugen in het genot van stille rust en onverzwakte zielskracht. Koning Eduard de derde, door velen de grootste koning uit de middeleeuwen genaamd, mocht deze ge nade niet in hare volheid ondervinden, in die heldengestalte, hoe gebogen ook door den ouderdmn, in dat gelaat waarvan nog, als het niet door hartstochten be wogen was, eene zeldzame hoogheid af straalde, had men den overwinnaar van Crecy Poitiers wel weder gevonden maar het oogNeen dat was de blik niet meer, die geestdrift ontbranden deed in de harten der ridders, de blik, waar voor de hoogmoed ineenkromp, de mis daad sidderde vooral niet de heldere goedige blik, in welke stralen liet trouwe volk zich eens had gekoesterd. Het oog is de spiegel der ziel en deze spiegel was verduisterd. «Goeden morgen, goeden morgen, kind!* zeide de koning en kuste de wang die Alice hem bood, «nu, zijt ge in uw Voorts werden candidaat gesteld in het district Sliedrecht. De heeren J. van der Molen Tin. (a.) schoolopziener in het district Dokkum, te Leeuwarden Jhr. Mr. H. Smissaert (oud-lib.) te 's Graven- hage en H. J. Spiekman (s. d.) te Rotterdam. Tietjerksteradeel. De heerenMr. P. Rink (lib.) te 's Gravenhage, W. H. Vliegen (s. d.) te Amsterdam en Ds. C. van der Voort van Zijp te Doesburg, (a.) en (chr. hist.). De stemming is bepaald op Donderdag 12 Maart a. s. AXKL. 6 Maart 1908. Dinsdagavond hield de vereeniging .Steunt Elkander" alhier op de boven zaal van den heer P. Koole, onder voorzitterschap van onzen burgemeester den heer D. J. Oggel, hare elfde jaar vergadering. In de vergadering van buitengewone leden, welke aan de gecombineerde ver gadering voorafging, werden herkozen als voorzitter de heer D. J. Oggel, als tweede penningmeester de heer J. M. Oggel en als commissarissen de heeren E. Dekker Fz., W. Dieleman Petrusz., J. Wieland en H. Smies Hendrz. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer F. Harinck werd gekozen de heer C. P. Gast en in plaats van wijlen den heer P. van Hoeve werd gekozen de heer Adr. van Hoeve Pz. Daarop volgde de vergadering, welke voor alle leden toegankelijk was. In schik met het gezondene? Wel, daar ligt immers alles nog te pronk?* «Hoe zal ik u danken?* riep Alice, terwijl zij des konings hand kuste, «zoo rijk is uw geschenk, dat ik er van versteld stond, toen al die heerlijkheid zich san mijn oog vertoonde. Zoo veel had ik niet gewacht! Ik vroeg slechts om een paar ringen en gespen, opdat de arme Alice zich als gravin van Salisburg niet behoefde te schamen en men haar niet meer bespotte.* «Wie waagde het mijne gemalin te bespotten riep de koning, terwijl hij zijne wenkbrauwen samen trok. «Noem mij hen die het waagden huöne laste ringen tegen u uit te spreken, en, bij St. George gij zult gewroken worden.* «Laat uw toorn om ernstiger zaken worden opgewekt dan om zoodanige nietigheden,* zeide Alice zacht. «Ik had ook gelachen als ik eene vrouw had outmoet met ee.ien hoogen titel, ja met den hoogsten in Engeland, al is hat ook met de linkerhand en die er zoo armelijk uitzag als ik tot he len deed. Maar uwe genade heeft my nu daaruit gered en mij eenen rijkdom geschonken, dat ik niet weet, hoe ik het u ooit vergelden zal 1* «Heb mij slechts lief, dat is genoeg, Alice sprak de koning vriendelijk. Hij zette zich bij haar neder, en werd door haar vroolijk gesnap, waarin zij een meesteres was, blij en opgeruimd. Wordt ver volgd.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1