Gemengd Nieuws. 35 I i urgerl ij ke Stand. keizerin van Oostenrijk, 1900 de Koning ▼an Italië, 1901 de president der V. St., 1903 de Koning en de Koningin van Servië, 1908 de Koning en de Kroonprins van Portugal. AXKL, 3 Maart 1908. Wij ontvingen het verslag der Ge zondheidscommissie, wier zetel geves tigd is te Neuzen, over 1907. Aan dit verslag is het volgende ont leend. De algemeene toestand der volksge zondheid in de gemeenten tot den kring dezer commissie bohoorende, was be trekkelijk gunstig. Alleen viel het her haaldelijk op, dat de besmettelijke ziekten diphtherie en roodvonk veel vuldig voorkwamen, in zonderheid in de gemeenten Axel en Neuzen. On bewoonbaar verklaard werden o. a. vier baanwachterswoningen onder de ge meente Axel. Er werd gewezen op verbetering van waterafvoer van het marktplein en aan het wegje langs de Normaalschool, ver betering van een mestput, ook aan enkele gebouwen in deze gemeente. Alhier zijn voorgekomen 52 gevallen van diphtherie en 11 van roodvonk. Bij besluit van den Hoogen Raad van 22 Febr. jl. is de heer mr P. H. W. van Alphen in zijn betrekking als kan tonrechter te Hulst geschorst. M. (J. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend als sluismeester der Westsluis te Ter Neuzen aan den heer J. Loekemeijer. Bljjkens een in den Moniteur van 25 Febr. 'j.l. voorkomend bericht is de invoer in België van rundvee uit Nederland, niet voor onmiddellijke slachting bestemd, langs Clinge (station en dorp), Esschen (station en dorp) Santvliet en Weelde (statiën) verboden. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 28 Februari 1908. Veroordeeld zijn V. V., directeur te Sas van Gent, ter zake van het rijden mst te zwaar beladen wagens, tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van ƒ0,50, subsidiair 1 dag hechtenis, voor elke boete; H. A. v. H., landbouwer te Westdorpe, ter zake als voren eenmaal gepleegd, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht G. d. B., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van ƒ5, subs. 5 dagen hecht. C. v. d. P., T. v. H., kooplieden te Watervliet; C. M., koopman te St. Lau- reijnsH. E. S., koopman te Oostburg. allen ter zake van: le. een eenhoevig dier uit België invoeren 2e. van bui tenlands varkens invoeren, ieder tot 2 boeten, elk van 0,50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen biggen, paard en kar, bij ieder hunner. Vrygesproken H. S., schipper op het stoomschip „Normandiet" uit Romo, ter zake van als schipper van een vaartuig dat de uitvaart belemmert, niet op bevel van een kanaalbeambte terstond verhalen. Aanrijding Koninklijk rijtuig. Naar aanleiding van een bericht in de H. \Ct. dat de wagenbestuurder C. Reder, die Woensdag den motorwagen 107 be stuurde welke het koninklijk rijtuig aanreed, niet alleen geen schuld had aan het ongeval, maar bovendien den zandstrooier in beweging heeft gebracht, te zelfder tijd de electrische rem ge bruikt, en eindelijk nog tegenstroom heeft gegeven, waardoor de wagen achteruit liep, en het koninklijk rijtuig voor absoluut verbrijzeld worden tus- schen tram en draadpaal werd bewaard, heeft de N. Ct. zich tot den directeur der H. T. M. gewsnd, die de waarheid van dit bericht bevestigde. „In hoofdzaak is dit de feiten wijzen het uit te danken geweest daaraan, dat de man, toen hij plotseling het gevaar waarnam, zonder zich één oogenblik te bedenken, met de meeste stiptheid de voorschriften heeft opge volgd, welke gegeven zijn voor het geval dat hij in nood verkeert. Dit feit, dat zoodanige voorschriften niet alleen bestaan en voortdurend het personeel worden ingescherpt, maar dat zij ook in een zeer ernstig geval, waar alle factoren aanwezig waren om zelfs den kalmsten en waakzaamsten man van schrik zijn tegenwoordigheid van geest te doen verliezen, zonder eenige aarzeling volledig zijn toegepast, mag als een niet geringe geruststelling voor het publiek worden beschouwd. En des te beter zal men dit beseffen, wanneer men eens nagaat wat er in dit geval vermoedelijk zou gebeurd zijn, wanneer de bestuurder ook maar één ondeelbaar oogenblik te laat met zijn noodmaatregelen was geweest. Was toch de tram, die in de Park straat natuurlijk een behoorlijke vaart had en nog een aanhangwagen achter zich aan trok, niet binnen een zeer korten afstand tot stilstaan gebracht, dan zou zij vroeger het punt hebben bereikt, waar de botsing thans plaats had en het koninklijk rijtuig niet, gelijk nu, aan de achterzijde hebben voortge duwd tot den paal in 't midden der straat (waardoor het achterwiel ver brijzeld en de veeren ontzet werden) maar in 't midden hebben gegrepen, juist ter plaatse waar de Koningin en de Prins waren gezeten, en voor zich uit omver hebben geworpen. Wij behoeven niet te zeggen, welke gevolgen dit voor de inzittenden had kunnen hebben. Waarschijnlijk hebben de Koningin en de Prins zelf terstond na het ge beurde niet eens geweten, hoe hun leven aan een zyden draad heeft ge hangen. Waar dus ook het flinke en besliste optreden van den wagenbestuurder zóó ernstig onheil heeft voorkomen, daar verdient dit, dat de volle aandacht er op valle. Met genoegen vernamen wij dan ook dat de directeur van de H. T. M. terstond dezen wagenbestuurder een gratificatie (van ƒ25) heeft geschonken." Buitenlandtche loten. Men schrijft aan het Hbld. „Eene firma te Bremen heeft een nieuw middel uitgedacht om hier te lande debiet te krijgen voor aandeelen in buitenlandsche loterijen. Bij aangeteekenden brief zendt zij van uit Bremen aan gegoede lieden eene circulaire, waarvan de voordeelen voor wien? van de bewuste loterij worden uiteengezet, en voegt daarbij het lot zelf, ter waarde van 50 Mark naar het heet. Wenscht men het lot te houden, dan wordt men verzocht 50 Mark aan de firma te zenden een postwissel, ge heel ingevuld, ligt hiertoe in den brief. In het tegenovergesteld geval verzoekt de afzender terugzending van het lot in een bij de circulaire gevoegde met een Hollandschen postzegel van 121/ cent gefrankeerde enveloppe." Eenige lezers van het blad hebben rechtsgeleerd advies ingewonnen om trent de vraag of zij verplicht zijn een hun op deze wijze ongevraagd toege zonden lot terug te zenden. Die vraag werd ontkennend beant woord en daarenboven werd door den >Maar sij heeft eene beeldschoone dochter,» antwoordde Jessy. Schoon nu die moet wel eea slechten smaak hebben, die zulk eenen steenen pop schoon kan vinden riep Alice. >Ja, mijn goede Cousinede mannen hebben nu eenmaal een wonderlijken smaak, en bij hen geldt Anna Beaufort voor eene schoonheid. Ik weet dat door Mowbray, Clifford en nog anderen.» »Mylady vroeg de bediende die nog altijd bescheid wachtte. »Ik verwacht haar,» xeide Alice, wier goede stemming geheel verdwenen was. Een oude dame van eene hooge ge stalte en in vrouwengewaad gekleed, kwam de kamer binnen. Zij had zooveel waardigheid, die wel van alle aanma tiging vrij was, maar toch ieders achting gebood in haar gelaat, dat de indruk daarvan zelfs op de gravin van Salisbury niet werd gemist. Alice ging haar te gemoet en vroeg op deelnemenden toon naar haren welstand. »Ik beu gezond zeide lady Beaufort, hoewel haar bleek gelaat met dat woord in strijd scheen. De reden mijner komst zijn de edelgesteenten, die ik kortelings op last van onzen koninklijken meester u gezonden heb.» Hoe zoo?» viel haar Alice, die den ondeugenden blik van Jessy bespeurde, ongeduldig in de rede»De koning heeft ze mij geschonken >Daar spreek ik ook niet van,» ant woordde lady Beaufort, gij hebt de lijst die ik u met de kleinodiën deed ter hand stellen, onderteekend en bij gevolj de goede ontvangst van alles bevestigd. Jawel zeide Alice, nieuwsgierig wat die inleiding beduiden mocht, »ik heb alles bekomen en daarmede was de zaak ook afgedaan.» »Met verlof, mevrouw!» sprak lady Beaufort, »door de treurige stemming, waarin ik tegenwoordig meer verkeer dan ik moest, heb ik mij bij het ver zenden vergist, en een stuk bij de ko ninklijke kostbaarheden gelegd dat er met bij behoorde. Op zich zelf heeft het zoo weinig waarde, dat ik het zeker niet terug zou vragen, indien het niet voor ons eenig gewicht bezat. Gij hebt zeker de lijst met de kostbaarheden vergeleken en toen ontdekt, dat er iets bij was dat niet stond opgeteekend.» »Dat heb ik,« antwoordde de gravin en niettegenstaande zij niet licht verlegen werd, nu voelde zij toch eene lichte be schaming, want hoe zonderling ook Jessy was het eenige wezen waarvoor zij zich eenigszins in acht nam, ik heb de lijst nagelezen, maar bij de menigte voorwerpen, wier naam daarenbovon niet altijd even duidelijk is uitgedrukt, kon het licht gebeuren dat men iets over het hoofd zag, dat niet op de lijst stond.» Vergeef mij, mevrouw zeide lady Beaufort, altijd even koel hoffelijk, »zijn de voorwerpen niet juist genoemd of om- geraadpleegden advocaat gewezen op het gevaar, dat terugzending zonder aanteekening opleverde. Men zou nl. het feit der terugzending niet kunnen bewijzen, terwijl de Bremer firma wel in staat zou zijn het bewijs te leveren van de inontvangstneming van den door haar verzonden aangeteekenden brief. Wij meenen goed te doen zegt het Hbld. onze lezers op dit advies te wijzen. Wordt het door meerderen opgevolgd, dan zal de Bremer firma met het zenden van loten wél ophouden. Nu de Loterijwet het verkoopen of te koop aanbieden van aandeelen in bui tenlandsche loterijen verbiedt en straf baar stelt, behoort het gewraakte be drijf van vreemdelingen hier te lande te worden tegengegaan. Waar het strafbaar feit buiten Nederland gepleegd wordt en in Duitschland niet strafbaar is, siaan de Nederlandsche autoriteiten machteloos. Het publiek helpe hen du». schreven, zij zijn toch allen genommerd om iedere dwaling te voorkomen. Ik moest immers met zulk een grooten sehat wel zeer voorzichtig zijn »0 zeker, rnyladysprak Alice, »gij zijt een voorbeeld van nauwgezetheid. Wees slechts zoo goed en noem mij het voorwerp, of liever zoek zelve uit, hier ligt alles.» »Kostbaar gelijk ik reeds zeide,» her nam de oude dame, »is het niet. Ik zie het reeds.» Eu tot groote verwondering van Jessy nam zij het oude zilveren kruis met eenen rooden steen, het kruis dat Alice haar geven wilde. »Mag ik u verzoeken na te zien, dat het niet op de lijst der kostbaarheden staat, die mij nog bij het leven mijner koninklijkegebiedster, zaligergedachtenis ter bewaring werden toevertrouwd.» »Wie twijfelt aan uwe woorden riep Alice, zeker Alice Perrers niet, die aan uwe goedheid zoo veel te danken heeft, van den oogenblik af dat zij in de dienst der koningin ward geplaatstKan ik mijne dankbaarheid op de eene of andere wijze toouen, spreek slecht®, edele vrouw Houd u verzekerd dat ik het levendigst deel neem, in alles wat uw huis betreft en wanneer ik iets voor u doen kon »Ik dank u, mevrouw sprak lady Beaufort, wier bleekheid een oogenblik plaats maakte voor een lichten blos. >Het recht woont toch in Engeland, zoo Van 16—29 Febr. 1908. Axel. Huwelijks aangiften. 28. Daniël de Visser, 21 j., jm. en Geertruid» Margaretha de Pooter, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Edmun- dus Theophilis Emeri Vanhaelst (van Kioldrecht, België) 35 j., jm. en Maria Ludovica van de Bilt, 30 j., jd. 27. Augustus Augustinus de Maesschalck (van Loenhout, België), 25 j., jm. en Celina Maria Virginia Sophia de Vlees- schauwer, 23 j., jd. Geboorten. 19. Gilles, z. van Jan Pieter van Cadsand en Sara de Regt. 20. Prudentius Johannes, z. van Poly- dorus de Vos en Eulodia Maria van der Goore. 21. Adriana, d. van Pieter van Lange velde en Catharina Verstrate. Catharina. d. van Corneli» Wissel en Christina Klaassen. 22. Francina, d. van Jacob Geensen en Suzahna Buijze. Adriana Elisabeth, d. van Gilles Faas en Janna Rinn. 24. Marinus, i. van Marinus Dieleman en Cornelia Wijna. 25. Esther, d. van Adriaan van Dron- gelen en Magdalena Wieland. 26. Hen drik, z. van Frans Overdulve en Janneke van Espen. Cornelia, d. van Anthony Pieter Butler en Debora Maria van der Wiele. 27. Jozias, z. van David Kotvi» en Maria de Kraker. Jacobus, z. van Pieter de Feijter en Maria Cornelia Die leman. Overlijden. 18. Jan van Hermon, 17 j., z. van Jan en Johanna Willemsen. Willem de Feijter, 53 j., echtg. van Adriana de Feijter. 20. Cornelia Su- zanna Smies, 60 j., echtg. van Hendrik Wolfert. Anthonij Ewoud Corneli» van Dishoeck, 83 j., z. van Pieter Adriaan en Suzanna Levina Haak. 25. Jan Abraham Lensen, 1 jaar, z. van Jan Abraham en Neeltje Geluk. 28. Marinus Karei Kaijser, 7 w., z. van Lodewijk Frans en Pieternella Maria Ringelberg. Hoek. Huwelyks-aangitten. 20. Wil- A lent Zegers, 19 j., jm. en Janna Meeusen, 19 j., jd. Geboorten. 8. Jan Jacobus, i. van Magdalena Elizabeth Donze. Pieter Marinus, z. van Reinier Jan de Fouw en Janna Weststrate. 22. Petrus An- dries, z. van Cornelis Vinke en Janna Rinkhoud. Overlijden. 6. Janna Dieleman, 76 j., echtg. van Leendert Willem de Jonge. 13. Maria Verstraten, 74 j., wed. van David de Blaaij. 22. Edial Dekker, 4 m., z. van Willem en Tanneke de Putter. lang de zee er om henen woelt. Meer dan ziju recht begeert geen Engelichman maar dat moet hem ook geworden. Ik dauk u voor de teruggave van dit krui® en heb de eer u te groeten.» Met groote statigheid boog zij zich voor de beide dames en verwijderde zich, beleefdelijk door Alice uitgeleid en wel veel verder A dan de etiquette vorderde. &3 WorcU vemdfd.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2