Bekeakakitiji. Het kruis van Innesmore. IV.95. Woensdag 41 Maart 1908. Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. IHFLFWAY, toelating van Kinderen Buitenland. F E U 1LLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouder» van AXEL, maken bekend, dat op Dins» dag 17 Maart 1908, des voormid dag» te 9 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de Openbare lagere school alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1902. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 3 Maart 1908. Burgemeester en Ik etkouders van Axel, D. J. OGGEL, Burqemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij dezen bekend dat tengevolge van het overlijden van den heer A. E. C. van Dishoeck Gemeente-Ontvanger alhier, met de tijdelijke waarneming dier betrekking i» belast de heer J. A. VAN VESSEM, Gemeente-Secretaris alhier, dat het kantoor zal worden gehouden ten RAADHUIZE iederen werkdag van de» voormiddags 912 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. RUSLAND. Groot opzien is te Warschau gewekt door de inhechtenisneming van eeu der bekendste burgers der stad, den advo caat Patek. Ook de uitwijzing van den arts Bychofski heeft veel opzien gebaard. Bychofski heeft zich in den oorlog met Japan zeer verdienstelijk gemaakt. PERZIE. Het is geen onvermengd genoegen, Sjah te zijn in Perzië, en het is daarbij gevaarlijk: levensgevaarlijk. Nadir Sjah II, een der groote figuren uit de nieuwere Perzische geschiedenis, wordt na een harde, maar niet onbe kwame regeering den 20en Juni 1747 vermoord. Zijn dood is het sein tot allerlei verwarringen en bloedige onder linge twisten, waaruit ten slotte de Koerd Kerim Kan als overwinnaar te voorschijn treedt. Afganistan echter heeft zich gedurende deze jarenlange troebelen blijvend afgescheurd van Perzië. Kerim laat zich niet Sjah noe men, ofschoon hij de feitelijke macht bezit. De titel „Wekil", rijksbestierder, is hem genoeg. Hij sterft een natuur lijken dood. Weer breken onlusten uit, weer verwoesten burgeroorlogen en broedertwist liet rijk. Een neef van Kerim blijft meester in den strijd maar in een veldtocht valt hy van zijn paard en sterft. Zijn opvolger is Dzaffer, die na een bewind van slechts vier jaar vermoord wordt. De aanstichter van dezen moord, Aga Mohammed, beoor loogt Dzaffer's zoon Loest Ali Kan, NOVELLE. welke laatste in een gevecht «neuvelt. Aga Mohammed zegeviert en vestigt een krachtige, maar schandelijk wreede regeering. Na vyf jaar zijn schrikbe wind te hebben gevoerd, valt ook deze tiran door moordenaarshand. Een neet, Pet Ali, nog door Aga Mohammed zelf als opvolger aangewezen, bestijgt den troon en weet door een reeks gelukkige expedities in het binnenland zijn gezag te vestigen. Zijn buitenlandsche oor logen nemen over het algemeen een ongelukkig verloop. Hoewel het volk door een en ander zeer op den vorst verbitterd is, sterft deze in zijn bed (20 Oct. 1834). Ook de opvolger, Mo hammed (die na een tusschenregeering van slechts drie weken, door Abbas Mirza optreedt), brengt het tot een niet- gewelddadigen dood (1848). Dan komt Nasser ed-Din, op wien in 1852 een moordaanslag wordt gepleegd welke mislukt. Een tweede moordaanslag, den len Mei 1896 in de buurt van Teheran ten uitvoer gebracht, slaagt beter de Sjah sterft door moordenaars hand. Moezaffen-ed-Din, de opvolger, brengt het weer tot een normaal ziekbed en een gewonen dood. Echter bleef ook hij niet gevrij waard voor aanslagen. Toen de Sjah zich in 1900 te Parijs bevond, werd door een Franschman een aanslag op hem gepleegd. En nu regeert, sinds ongeveer een jaar Sjah Ali Mirza. Vrijdag ontving hy in het land van den vorstenmoord den vuurdoop. Enkel het feit, dat de vorst niet gezeten wa» in de auto mobiel, maar in een daarachter gaand rijtuig heeft hem het leven gered. De 1) I. In goud ligt macht, van daar dat het zelfs voor hem, wiens gemoed vrij van hebzucht is, zijne bekoorlijkheid bezitten kan. Bij den zoodanigen is het niet de lage vreugde over den Mammon, nog minder de kinderlijke opgetogenheid met het schitterend metaal, maar het is de ge dacht» aan het hooge doel, dat ook op het gebied van het edele en goede door het goud kan worden bereikt. Maar eene andere betoovering, die zich meer vau de zinnen meester maakt, ligt in den glans der edelgesteenten, want daar gaat de waarde gepaaid met gchoonheid en dichterlijken gloed. Wie verlustigt zich niet gaarne in het kleurenspel van den diamant, in den roodgloeienden robijD, in den hemelsblauwer) saffier, in die glinsterende kleuren van het rijk der gesteenteu, waaraan de smaragd de donkergroene bladeren en de topaas de gouden vruchten geeft. Vol verrukking stonden twee vrouw voor eenen rijken schat d»*r kostbaarste ju weeleu ..o eu met ophouden cu ringen en gespen, den stralenden dia deem die het hoofdsieraad was en al het andere gedurig meer te bewonderen, schitterend en schoon als het zich iien liet van tusschen het fluweel der doos die het bevatte. En de koning heeft u dat alles ge schonken vroeg de eene, terwijl zij verwonderd en als verblind tot de andere opzag, die met hoogmoedige vreugde hare kostbaarheden aanschouwde. Alles, Jessy! Hier, lees maar »Lezen, Cousine? Verlang dat toch niet van mij Dacht gij dat ik mijne schoone jeugd versuft had iu eene of andere donkere school en over zwarte nare letters lieengebukt, gelijk nu, helaas vele jonge meisjes doen tot schade dei- ridderschap Maar wat staat daar dan »Hoor dan 1* zeide de schoone bevallige vrouw, die met een bijzonder genoegen de woorden des scheukbriefs voorlas »Wat, dat wij aan onze geliefde Alice Perrers, Gravin van Salisburg, vroeger hofdame van onze dierbaarste Gemalin, Philippa, hoogzalige Koningin van En geland, alle kleinodiën, sieraden en kost baarheden, zoo als zij ons en onze Ge malin dierbaarder gedachtenis hebben toebehoord en aan Eupiiemia, eehtge- noote van Walter van Beaufort in be waring gegeven zijn, als vrij geschenk e i-ren,* Eu im-r de eigenhandige iiiulerteekening des Kouings »Eduard.« »Met een bevende hand geschreven,* zeide Jessy, »misschien uit vrees voor den heer de la M&rche. »Ge zijt ondeugend, kleine 1* zeide de dame lachend, »al is ons de spreker in het parlement riet genegen, met onze huiselijke zaken heeft hij niets te maken. Engelands koning zal toch ook wel aan spraak hebben op Engelsche vrijheid >Deel mij iets mede van uwen over vloed vroeg Jessy, terwijl zij op nieuw de kleinodiën bewonderde. »Nu, nu, ge zijt waarlijk niet verlegen,* lachte de dame, »wilt ge bij voorbeeld dien diadeem »0 neen, Alice! De diadeem is juist bestemd voor uw trotsch voorhoofd. Niemand kan dien beter dragen dan gij, maar eene andere kleinigheid kondt ge mij wel afstaan. Ik, als uwe nicht, moet het toch kunnen tegenspreken, als de menschen van u zeggen, dat gij heb zuchtig en gierig zijt, en alles wat gij doet, alleen geschiedt om des gelds wil Zeggen ze dat?* riep Alice, »m zie, Jessy aan die aanmerking stoor ik mij al bijzonder weinig. Maar omdat gij zoo innig oprecht zyt, wil ik u toch wat uitzoeken.* Zij zocht lang, uam dan dit en dat stuk in handen, altijd echter van de on beduidendsten, maar legde ze ook allen weer op hunne plaats. Jessy zag haar aan met een spotachtig lachje. Eindelijk scheen zij iets gevonden te hebben. »Hier, Cousine dat is een merkwaardig stuk en seker van buitengewone waardij om zynen ouderdom. G^ houdt nog^ al_ aanslag geschiedde in een nauwe straat en de bommen werden geworpen ran het platte dak. van een huis. Twee bommen zijn er gegooidde eene ont plofte in de lucht; de andere explo deerde toen hij den grond trof vlak bij de automobiel. De Sjah bevond zich op weg naar Dosihaatepec, een nabijgelegen buiten verblijf. In den eersten schrik heeft het bereden escorte van den Sjah er maar in het wilde op los geschoten. De 3 dooden en twintig gekwetsten bij dezen aanslag, zullen dan ook wel voor het meerendeel onschuldigen zyn ge weest. Het onderzoek ter opsporing van daders en medeplichtiugeu heeft tenminste tot geen resultaat geleid. De aanleiding tot deze misdaad is hoogstwaarschijnlijk te zoeken in de verbittering en opwinding, die in Perzië zijn wakker geroepen, door den strijd tusschen het Ancien régime en de voor uitstrevende partij. Men is in Perzië nog niet vergeten hoe hardnekkig deie Sjah heeft gestreden tegen de toene mende macht der nog slechts kort be staande volksvertegenwoordiging en hoe nog slechts enkele maanden geleden, door den vorst een staatsgreep werd gewaagd om zich van de Nationale Vergadering te ontdoen. Hoe fel in Perzië de politieke harts tochten woeden, bleek nog betrekkelyk kort geleden, door de vermoording van den gehaten groot-vizier Emin-es Sultan. Volledigheidshalve nog het volgende in het laatste decennium zyn de vol gende staatshoofden vermoord 1898 de van dergelijke curiositeiten eu ge kunt uw vernuft hier op oefenen.* Met deze woorden gaf zij het jong# meisje een donker kruis. Ook dat is immers slechts zilver en daarbij zwart van de roest,* zeide Jessy, »wat zal ik daarmeê doen Ik kan het toch niet dragen. De eeaige steen die er in zit schijnt wel een bloedroode kiezelsteen, en is daarenboven pog vrij onhandig in eene der hoeken, in plaat» van midden in het kruis gezet. Neem dat kruisje maar terug en ontvaug myn' dank voor uwen goeden wjl.t De gravin van Salisburg trek de sehouders op, maar, zonder eenige mine te maken of zij iets anders geven wilde, legde zij bet kruis weder tusschen de andere kostbaarheden, toen lady Beaufort werd aangediend. »Wat wil die oude muts?* zeide Alice verstoord, ik ducht, dat wij niets meer met elkander hadden uit te staan, nu zij de edelgesteenten aan mij had over gegeven. »Misschien ontving zij wel een tegen bevel van den koning. Eeu donkere trek toonde zich op het gelaat der gravin, maar verdween ook even spoedig. »Van tl vu koning U zei ze verachtelijk, »is haai- man niet aangeklaagd wegens hoogverraad voor den lord opperrechter en meent ge dat dan de koning aan de vrouw oulv maar zijn aangezicht zou lateu zien

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1