de mmum ro. 93. Woensdag 23 Februari 1908. 23e «iaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELFMAX, Buitenland. J FEU 1LLETO.N COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Vrijdag stelde in het Lagerhuis de liberale afgevaardigde Toulman een wetsontwerp voor ter bestrijding van het zoogenaamde sweating system, het uitzuigstelsel, zoudeu wij het kunnen noemen, of het hongeritelsel. Niet lang geleden heeft een tentoonstelling te Londen de algemeene aandacht geves tigd op het hongerloon, dat er betaald wordt voor werk, aan huis verricht, door naaisters, kleermakers en in vele andere vakken. Het wetsontwerp bepaalt zich tot de kleermakerij voor mannen en vrouwen en het maken, verstellen enz. van hemden. De armoede van die menschen die thuis werken en de moeilijkheid voor hen om zich te vereenigen maken staatshulp noodig, zei Toulman. Hij stelde dan voor de instelling van arbeids raden, samengesteld uit patroons en arbeiders, welke raden een minimum loon in hun gebied bepalen. Het geven van een loon onder dat minimum wordt strafbaar gesteld. De unionist Banbury bestreed het wetsontwerp als een socialistische maat regel. Het zou ook ernstig nadeel be rokkenen aan het bedrijf. Maar er waren andere unionisten, die met warmte voor het wetsont werpopkwamen. Een zei er, dat bedrijven, die alleen op de been kunnen blijven door honger- loonen te betalen, maar moeten ver dwijnen. Herbert Gladstone sprak uit naam Slot. En hiermede zouden we onze geschie denis kunnen eindigen, en het aan de scherpzinnigheid des lezers overlaten om de gevolgen te raden van de gebeurt® nissen welke hierboven zijn vermeld maar we rekenen ons daarmee niet van onzen plicht als geschied schrijver ont slagen. De heer Rapière meldde zich weder aan, toen na het middagmaal het gezel schap in den tuin aan de theetafel zat Dobber kwam, op zijn gewone handige manier, ten aantioore van het geheele gezelschap aan Hork vertellen, »dat die lange luitenant van de huzaren, met zijn rooie knevels, er weer was.» De Gene raai, die al de officieren van het garni zoen kende, begreep aanstonds wie die lange luitenant was, en had het verband tussehen diens bezoek en het gebeurde van den vorigen avond, dat hem door zijn geheime politie was aangebracht, onmiddellijk geraden. >Ik zou het aardig vinden als mijn heer Rapière me hier vond,» zei de Generaal. >Wees zoo goed, Hork, en laat hem hier komen.» der regeering zeer voorwaardelijk voor het wetsontwerp. Zij vindt goed, dat het na de tweede lezing naar een com missie wordt verzonden, die de geheele zaak duchtig moet onderzoeken. De minister wilde volstrekt niet te ver staan geven, dat de regeering voor een wettelijk minimum van loon zou te vinden zijn. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming in tweede lezing aange nomen en naar een commissie ver zonden. Donderdagavond laat is er in een kolenmijn bij Washington, een mijn werkersdorp in Durham, een ontploffing geweest, die aan dertien getrouwde mijnwerkers en een jongen het leven kostte. Er was nog een man in de mijn, toen het ongeluk gebeurde, en die is er nog levend uitgehaald. De vijftien moesten de mijn in orde maken voor de 500 man, die er den volgenden dag in zouden afdalen. De menschen, die na de ontploffing omlaag gingen om hulp te brengen, namen een kanarievogel in een kooi mede om gewaarschuwd te zijn voor de bedwelmende gassen, die er na zoo'n ontploffiug in een mijn zijn. Valt de kanarie van zyu stokje, dan is dat een aanwijzing, dat 't gevaarlijk is verder te gaan. PORTUGAL. De Lissabonsche correspondent van de Kölnische Ztg. wy»t op de hardnek kige geruchten van samenzweringen, die blijven loopen ondanks alle ver zekeringen dat er van geen samen zwering sprake is. De geruchten oefenen een nadeeligen invloed uit op handel en bedrijf. Toch is het geheel rustig in de stad en de partijen verklaren om strijd, dat zij koning Manuel getrouw zijn en dat zij de regeering zullen steunen. Het leger gedraagt zich zooals een leger zich gedragen moet. De regeering houdt zelf rekening met de geruchten. Zij houdt wachtposten in de openbare gebouwen en zelfs bij de dagbladbureaux. Bovendien worden er steeds troepen gereed gehouden om op het eerste alarm uit te rukken. OOSTENRIJK HONGARIJE. De aardbeving van Woensdagavond, wordt door de geleerden verklaard als een gevolg van Weenen's ligging aan de aardbevingslijn, die komend uit Stiermarken zich voortzet langs den rand der bergen, welke het Weensche bekken aan deze zijde van den Donau omringen, en die in de richting van het Leitha-gebergte en de kleine Karpa- then bij Presburg verder gaat. RUSLAND. Er is reeds een en ander gemeld van arrestaties en huiszoekingen te St. Petersburg. Uit de nadere berichten blijkt, dat er 35 personen in hechtenis ziju genomen. Verscheiden hunner werden in het bezit gevonden van bommen. Op het Michael-plein, waar het Fransche theater staat, is een deftig gekleede dame in hechtenis genomen, die op eenige passeerende agenten vuurde. Toen de agenten haar arres teerden en zij zag, dat vluchten on mogelijk was, richtte zij haar revolver Hork meesmuilde en gaf Dobber den last om den bezoeker in den tuin te breDgen. De heraut van De Muscadin keek niet weinig rerbaasd, toen bij zoo eensklaps te midden van het gezelschap viel, en daar hij niet gewoon was zich ouder dames te bevinden, werd hij blijkbaar verlegen. Hork gaf hem een stoel en stelde hem aan de aanwezigen voor, waarna het gesprek, dat voor een oogen- blik was gestaakt, onmiddellijk werd hervat. De brave Rapière zat op beete kolen, te meer daar hij tussehen de Gravin eu de Baronnes was geplaatsten deze twee dames hem met hare gewone bespraaktheid van beide zijden te gelijk aauvielen. Na een half uur van onbe schrijfelijke beproeving, gedurende welk kort tijdsverloop Rapière meer gemoeds aandoeningen ondervond, dan bij al zijne duels te zamen, stoud hij op om afscheid te nemen. Hork deed hem uitgeleide en toen zij eenige schreden ia den tuin hadden gedaan, voegde de Generaal zich onverwacht naast hen. >Ge zijt een vriend van De Muscadin, niet-waar, mijnheer Rapière?» vroeg de (feneraal, en zonder hem den tijd tot antwoorden te laten, vervolgde hij »Zeg hem dat ik hem acht dagen verlof geef, in afwachting van zijne nadere bestem ming; geef uw regiments-kommandant, namens mij, daarvan nog heden kennis, en breng hem den last, dat als De Mus- tegen zich zelf, maar een der agenten ontrukte haar het wapen. Men vond een bom in haar bezit. Er is o. huiszoeking gehouden in het huis van den schatrijken koopman Desjkof, eige naar van vijftig stoombooten op de Wolga. Het heet, dat al de in hechtenis genomen personen deel uitmaakten van een terroristische organisatie, welke men onlangs te Wiborg op het spoor is gekomen. De jongste huiszoekingen in Finland schijnen geleid te hebben tot de ontdekking van een uitgebreide organisatie van revolutionnairen met vertakkingen te St. Petersburg. PERU. De eerste-minister van het Austra lische gemeenebest heeft de Ameri- kaausche slagschepen-vloot laten uit- noodigen, ook een bezoek te brengen aan de Australische havens. De Amerikaansche min. van buiten- landsche zaken, Root, heef t geantwoord, dat de vloot waarschijnlijk zal terug- keeren door het Suez-kanaal en dat ernstig zal worden overwogen of een bezoek aan Australië kan worden gebracht. Donderdagmorgen vroeg is de slag- schepenvloot in de haven van Callao voor anker gegaan. Uit Lima komen duizenden en duizenden nieuwsgierigen om de vloot te zien. De Amerikaansche schepen werden in volle zee verwel komd door een Peruaansch oorlogsvaar tuig, dat haar door president Pardo was tegemoet gezonden. Evans gaf aan dat schip een hoffelijke boodschap mee voor het Peruaansche staatshoofd. cadin heden avond om tien uren niet vertrokken is, hij moet worden gearres teerd. U raad ik, mijnheer Rapière, u verder met nw vriend niet in te laten.» De Generaal keerde zich om en ging heen. Rapière was eigenlijk gekomen om te zeggen dat De Muscadin eerst satisfactie van Hork, vader en zoon, ver langde en hen dan wegens laster zou vervolgen. Die boodschap ontving Hork meteen lachend gelaat. Hij heeft gelijk.» zeide hij, - »er schiet hem niets anders over dan weg te loopen, of zoo hard mogelijk te kraaieu. Gij moet nu weteu, Mijnheer, wat gij doet,» »Dat is eenvoudig,» zei de ander, »ik begrijp heel goed dat De Musdadin in het nauw zit, en ik was ook niet van plan hem er uit te redden ik zal hem de orders van den Generaal overbrengen en dan geef ik den duivel van die vuile historie. Adieu »Een oogeDblik, Mijnheer,» zei Hork, hem terughoudende, »ik zal u duizend gulden ter hand stellen, die de jonge graaf Van Hardsteek mij verzocht heeft aan den heer De Muscadin ter vereffening eeuer speelschuld te doen toekomen. Hij wil zelf met dien heer niets te maken hebben, eu ik liefst ook niet. Wees zoo goed die som aan uw vriend tegen quitantie af te betalen, en mij het bewijs te doen toekom en.» »Ik bemoei er mij niet meer mede,» antwoordde Rapière grimmig. -Ik verzoek u te bedenken, dat, nu ge eens in deze zaak betrokken zijt, gy alleen eer er mede kunt inleggen, door haar zoo fatsoenlijk mogelijk tot een einde te brengen. Ik ben geen kwa jongen, die ieder oogenblik kan klaar staan om te antwoorden op dronkemans uitdagingen. Gij hebt te kiezen, myn heer Rapière, weigert ge mij den kleinen dienst dien ik u verzoek, dan hang ik de zaak aan de groote klok. Ik heb De Muscadin willen sparen en gij zijt ongeroepen hier gekomen om onzen vrede te storen, zonder in de verte te weten aau welken kant het recht was. Bedenk dat alles wel.» Rapière knarste vervaarlijk op zijne kiezenmaar hij nam het geld aan en verwijderde zich als een brieschende leeuw. Een uur later ontving Hork de qui tantie en gleed die Frits ongemerkt in de hand. »Wat beteekent dat?» vroeg Frits met het schaamrood op de wangen toen hij het papiertje had ingezien. Bewaar het goed,» fluisterde Hork, »en leg het bij het spel kaarten dat door dezelfde hand is genierk: als dat snip pertje papier. Als ge weer 'ust tot dob belen gevoelt, bekijk dan be leu,dan zal-je waarschijnlijk die lust w. vergaan. Het geld komt van je vader, maar hij wil het dezen keer niet weten. Spreek er hem dus Diet over.»

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1