Landbouw. read» aanzienlyk. Overigen» levert de overstrooming weer een nieuw bewijs roor de onverbeterlijke zorgeloosheid van de Amerikanen. De overstroomin gen te Pittsburg komen vry geregeld elk jaar terug, zonder dat er ernstige pogingen worden gedaan om daartegen tijdige en atdoende maatregelen te nemen. (Ingezonden). Yereeniging van Oudleerlingen van Landb.curs. in Z. V. O. D. „Excelsior" afd. Axel. Na door den voorz. dhr. L. de Feijter met eenige gepaste woorden te zijn ingeleid, trad 1.1. Zaterdag 15 Februari alhier voor bovengenoemde vereen, op de WelEd. Heer Zwagerman zuivelcon- sulent voor Zeeland met het onderwerp Vee verbetering". De heer Zwagerman begou met le zeggen dat het zoo wat regel is, dat ieder landb. zooveel mogelijk van zijn bedrijf tracht te maken. Verder kwam de bespreking der veehouderij in het breede. Alhoewel het hier niet de voornaamste tak van het bedrijf is, wijst spr. er op dat het vooral aanbe veling verdient om de beste dieren voor de fokkerij te gebruikenvooral het bijhouden van melklijsten is zeer goed waardoor men de verschillende op brengst der koeien kan controleeren zoodat men tot de conclusie komt dat met hetzelfde voedsel de eene koe '2500 L. en de andere 6000 L. melk geeft, wat een geldelijk verschil zou geven van 175 per koe per jaar. Evenzoo is het met het vetgehalte der melk daar dat soms bij gelijke voeding, ook veel uiteen kan loopen, beveelt spr. aan, om de melk geregeld te onder zoeken, want het is meermalen voor gekomen, dat 2 koeien die evenveel melk gaven, de eene A K.G. boter gaf tegen de andere 2 K.G. Verder zegt spr. dat van grooten invloed zijn de afstammingen der dieren en wijst op het groote nut der stam boeken, controle en stierenvereenigin- gen, waardoor men bjj verschillende generaties achtereen kan nagaan, welke dieren het meeste voordeel afwerpen en uit die families welke de beste zijn, fokmateriaal aan te houden. Verder besprak spr. in 't breede de veehouderij in Z. V. O. D. en zou het groote aanwinst voor de fokkers achten, om hier ook controle en stierenvereeni gingen op te richten, waardoor men daar gemakkelijk een stier met goede afstamming kan koopen, wat men niet zonder nadeel als particulier kan doen, daar de koopsom te hoog en het dekgeld te laag, 50 cent k f 1 is. Na nog een en ander gesproken te hebben over de verschillende veeslagen eindigde spr. zijn rede met aan belang stellenden gelegenheid te geven tot stellen van vragen. Dhr. J. de Feyter Lz. is het met spr. eens, dat zoo hier geen verandering in het dekgeld komt, hier geen goede stieren zullen kunnen worden ingevoerd. Spr. zegt dat het z. i. het beste is om hier een stierenvereen. trachten op te richten. De heer P. de Klerk vraagt ia welke streek men het best zou gaan om lok materiaal aan te schaffen. Spr. zegt dat hem die vraag meermalen is gedaan en kan moeilijk een bepaalde streek aanbevelen. De Z.-H. eilanden komen vrijwel met onze gronden en lucht overeen maar men vindt daar geen constant ras, velen houden het ook voor te klein. In Friesland en N.-H. is het groot vee en over't algemeen melkrijk. Geen bijzondere aanbeveling doende is spr. van meening dat men in N.-H. en Fr. het verst zou komen en wel omdat daar al lang stamboeken, stieren- en controlevereenigingen bestaan. Dhr. J. de Putter is van meening dat, wanneer men een goed gebouwd dier met voorgegeven kenteekens koopt, het zelfde is uit welke streek dan ook. Hoewel spr. toegeeft, dat men al ver gevorderd is, wanneer men een dier koopt dat goed gebouwd is en aan ge stelde eischen voldoet, kan men toch niet met zekerheid zeggen, dat zulk een dier van goede afstamming is en zou het voor de fokkerij en productie wel eens veel kunnen tegenvallen, wat men niet zal hebben, wanneer men voldoende kan bewijzen dat het dier dat men koopt een afstamming heeft van b. v. 6 generaties. F. D. vriéndelijk toe, an tot groote verbazing van geiegd paar, vatte r.ij het ruige hoofd van Hork tusschen hare aristokratiBche handen en drukte een hartelijken kus op sijn verweerd gesicht. Een oogenblik later was de kleine kamer volhet geheele gezelschap was bij elkaar en er heerschte eene vreugde, die met geen mogelijkheid is te be schrijven. {Slot volgt.) Onderlinge Verzekering»-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het Toormalig 4e district. Wij ontvingen het jaarverslag over 1907 van bovengenoemde Maatschappij, waaraan wij het volgende ontleenen Het afgeloopen jaar was niet zoo gun stig als het voorafgaande. Moest in laatstgenoemd jaar slechts een bedrag van f678,64 aan hagelschade worden uitgekeerd, thans moest niet minder dan f2560,14 worden uitgekeerd aan 5 deelgenooten woonachtig in de gemeen ten Westdorpe en Zuiddorpe. De schade strekte zich uit over ruim 91 gemeten en werd geleden in vlas, granen, peulvruchten, aardappelen en bieten. Bij de vaststelling varieerde de schade van 10 tot 70 pet. Het aantal leden nam nog toe met 9 en het aantal verzekerde gemeten met 370. De Maatschappij telt nu 456 deelge nooten, die 18250 gemeten (8132 H.A.^ hebben verzekerd. Van deze 18250 gemeten zijn er 14629 verzekerd door 371 deelgenooten, mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd Kapitaal (art. 22b rgt.) bestaan de uit f 21000, 3°/o obligatiën Amsterdam 1895 in bewaring by de Nederlandsche Bank, benevens f 1970,61 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat geheel afzon derlijk beheerd Kapitaal op 31 Decem ber f 1,38 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten alle deelgenoo ten (art. 25 rgt.) f14000,— 4<>/0 oblig. Rotterdam 1900, 1901 en 1907 in be waring bij de Nederlandsche Bank, zoomede f 1452,53 in gelegd bij de Rijks postspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit f0,86 per gemet bedroeg. In de algemeene vergadering, te Axel gehouden op 23 Februari 1907, werden de heeren C. van Esbroeck te Hengst dijk en J. F. Buijsrogge teOlinge, aan de beurt van aftreding als bestuurs leden herkozen. Bjj de benoeming der commissie van 3 personen en hunne plaatsvervangers die in 1908, 1909 en 1910 de rekening zal nazien, werden tot vaste leden her benoemd de heeren Alois Govaert te 'Westdorpe, B. C. Puijlaert te Zuiddorpe en Ch. IJsebaert te St. Jansteen en tot plaatsvervangende leden de heeren J. P. de Maat-Staal te Stoppeldijk, Cyr. J. van Waes te Westdorpe en Henri Bonte te Koewacht. De Maatschappij had dit jaar het verlies te betreuren van twee harer Commissarissen, de heeren D. L. van Damtne te Boschkapelle en Gijsbr. van Kampen te Hontenisse, die steeds, zoo veel in hun vermogen was, hare belan gen hebben voorgestaan. Voor Commissaris te Boschkapelle werd benoemd de heer Jos. Truijman aldaar, terwijl de vacature te Honte nisse nog moet worden aangevuld. Al de gekozenen lieten zich de be noeming welgevallen. Niettegenstaande de Maatschappij be gonnen zonder kapitaal reeds voor hagel schade heeft uitgekeerd van 1891 tot 1907 f32654,49 in 1907 2560,14 Totaal f35214,63, bedraagt het maatschappelijk Kapitaal thans nog ruim f 37000, zoodat de al gemeene toestand zeer bevredigend kan genoemd worden. Ofschoon wij vertrouwen, dat boven staande cijfers de overtuiging schen ken van de goede en nuttige werking dezer vereeniging, is meerdere deel neming toch vooral gewenscht, aange- zien vermeerdering van deelgenooten het Kapitaal, en daardoor ook de draag kracht, grooter maakt. Voor de premiekeuringen in Zee land werden te Hulst aangegeven 20 en aangeboden 13 merries van twee jaar, aangegeven 8 en aangeboden 6 hengsten van drie tot zes jaar en aan gegeven 3 en aangebodeo 3 hengsten van zeven tot twaalf jaar. Voor Axel waren die cijfers respectievelijk 63 en 50, 12 en 9 en 2 en 2. M. Crt, AXEL, 21 Februari 1908. In den ouderdom van ruim 83 jaar overleed gisteren alhier na een kort stondige ongesteldheid de heer A. E. C van Dishoeck, een onzer meest achtens waardige ingezetenen. Sedert eenige jaren genoot hij een welverdiende rust, na een vermoeienden diensttyd van vele jaren als brieven gaarder, aan welke betrekking bij de inrichting van het postkantoor eeii einde kwam en de oude postmeester zjjn pensioen kreeg, waarom hij trouwens zelf gevraagd had. Den 17 Januari 1852 tot ontvanger dezer gemeente benoemd, bekleedde de overledene deze betrekking tot zijn dood toe ook was hij ontvanger-griffier van den polder Beoostenblij benoorden. Woensdag had alhier op feestelijke wijze de plechtige installatie plaats van den Zeereerw. heer J. Buysrogge als pastoor. Het feest werd des ochtends om 9 uur geopend door klokgelui, daarna volgde eene toespraak in de St. Antho- nius-school door het hoofd dier school, den heer Van de Vijver, namens de verschillende commissies, die zich had den gevormd. Hierop begaf zich de feeststoet bestaande uit de schoolkinde ren, de onderwijzers, congreganisten, H. Familie, Kerk- en Armbestuur, Schooi en Feestcommissie, maagdekens, sleutel draagsters en Geestelijken naar de kerk. Aldaar werd de H. Mis opgedragen, gevolgd door de installatie en aanbieding door den Zeereerw. heer Deken van een geschenk, waarop volgde de uit voering van een feestlied. Na het eindigen der Mis had eene uitdeeling plaats van krentenbrood aan die behoeftigen, welke zich daarvoor hadden aangemeld. Inmiddels werd den nieuwen Herder en Leeraar door de verschillende cor poraties een bezoek gebracht, waarbij de banden van vriendschap en toege negenheid wederzijds werden gesloten en nauwer aangehaald. Bij het bezoek aan de Bewaarschool werd de Eerw. Herder verrast door het aanbieden van een bouquet door de jongejuffrouw Math, de Bruijn. Ook werd nog een bezoek gebracht aan de St. Anthoniua-8chool, waar een feestlied werd gezongen en door een der leer lingen eene dankbetuiging werd uitge sproken. Het spreekt vanzelf dat alle leerlingen werden onthaald en bet slot van het kinderfeest was eene uitvoering van verschillende muzieknummers op de gramophone. Gehoor gevende aan de uitnoodi- ging door het bestuur van Concordia" tot de ingezetenen gericht, om te trach ten in den loop van dit jaar alhier een festival te organiseeren, kwamen Woens dagavond in het Hotel „Het gulden Vlies" een 35-tal ingezetenen byeen onder voorzitterschap van den heer B. van Ruijven, voorzitter van het fanfaren-gezelschap. Na eene inleiding, waarbij op den voorgrond gesteld werd, dat de belang stelling der aanwezigen het bewys was, dat een dergelijk muziekfeest werd gewenscht, werd in de eerste plaats behandeld de vraag op welke wyze de benoodigde gelden zouden worden bij eengebracht. Aan elk der aanwezigen werd een inteekenbiljet ter hand gesteld om in te vullen. Het resultaat daarvan was, dat werd ingeteekend voor een bedrag van f 177.50. Dit bedrag was natuurlijk niet vol doende voor het beoogde doelmaar aangezien een groot aantal ingezetenen, die geacht kunnen worden voorstanders te zijn van deze zaak, niet aanwezig was, doch bij een persoonlyk bezoek hun steun zeker zouden verleenen, werd besloten de zaak te doen doorgaan. De datum van het feest werd bepaald op Maandag 29 Juni a. s. en uit den boezem der vergadering stelden zich enkele personen beschikbaar om by de ingezetenen aan te kloppen voor het verkrygen der noodige dubbeltjes, die, wij twijfelen er niet aan, zeker wel bij elkaar zullen komen. De hoop is nu gevestigd op de wel willendheid van ieder, die niet afkeerig is van een feest, gewijd aan de beoefe ning en bevordering der edele toonkunst. Het is dit jaar juist 20 jaar geleden, dat de vereeniging „Concordia" door de hulp der ingezetenen een vaandel verkreeg. Woensdag had in ,'s Lands Wel varen" alhier de aanbesteding plaats van het bouwen eener schuur voor den heer A. de Ruijter, handelaar alhier. De aanbesteding geschiedde in 3 per- ceelenvoor het timmerwerk werd in geschreven door W. Vercooteren voor f 1920, H. van Luijk voor f1896, A. P. Butler voor f 1820 en A van 'tHoff voor f1660. Voor het metselwerk door F. van Ta- tenhave voor f758, P. van Hoeve voor f696, J. van de Velde voor f623 en P. de Jonge voor f 600. En voor het schilderwerk door H. Hoebé voor f68,35, Ph. A. Knieriem voor f65,75 en door C. B. Antheunis voor f 65,50. Het werk waarnaar uitsluitend inge zetenen mochten dingen, is aan de laagste inschrijvers gegund. Dinsdagavond gaf de „Tooneel- club Excelsior" alhier haar tweede of laatste uitvoering in dit seizoen, zooals gewoonlijk op de bovenzaal van den heer Koole. Er was nu niet wat men wel eens noemt „een mooi publiekje," want de plaatsen waren slechts karig bezet. Het was er echter gezellig dank zij de opgewektheid, waarmee de ver schillende nummers werden uitgevoerd. Uit het optreden der vereeniging bleek ditmaal, dat zij bepaald ook goede krachten onder hare leden telt. Een beoordeeling van de nummers afzonderlijk zou te uitvoerig zijn, daarom willen we ons bepalen tot datgene, wat nu eens bij iedereen in Jen smaak viel, en dit was het geval met de voordracht „De Beeldjeskoopman" en het klucht spel „Mijn Luitenant." Ofschoon de voor dracht voor niet allen even verstaan baar was, bleek de opvoering voor hen, die wat dichter bij het voetlicht zaten, heel netjes. En wat het kluchtspel betreft, dit had éen roep. Vooral Jonas gevoelde zich blijkbaar, hoewel ongemakkelijk in de eiermand van zijn vader zittend, zeer gemakkelijk in zijn rol, Het spreekt van zelf, dat de recruut ook hierin li

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2