Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. een formeelen aanval op deze goede dingen. De kelners waren niet by machte de orde te handhaven en er moest politie aan te pas komen. Spiegels en glasruiten werden ingedrukt en wat wel het ergste was tal van kleinen geraakten onder den voet en kregen zware verwondingen. Het gemeentebestuur van New York heeft besloten, de werkloosheid te be strijden door een begin te laten maken met het graafwerk enz. voor den aan leg van een nieuwen tunnelspoorweg onder de wereldstad. Hiermee zullen naar schatting een 175,000 man aan werk geholpen zijn. In vele groote steden in het westen en zuiden der Vereenigde Staten baart de omvang der werkloosheid niet weinig zorg in de meeste dier steden worden vanwege de gemeentebesturen by wijze van werkverschaffing openbare werken onder handen genomen. Luitenant Hobson, het bekende lid van het Huis van Afgevaardigden, die propaganda maakt voor de onverwijlde uitbreiding van de Amerikaansche oor logsvloot, heeft een nieuw motto bedacht dat hij ijverig colporteert. „De Ver eenigde Staten meent Hobsou „moeten niet rusten vóór zij een vloot hebben, die sterker of even sterk is als de vereenigde vloten van Engeland en Japan". Dit is een kwaad vooruit zicht voor den Amerikaanschen belas tingbetaler. Te 's-Gravenhage is Zaterdag over leden de heer jhr. mr. W. Six. De overledene, geboren 28 Aug. 1829 te Utrecht, werd den 9 Mei 1876, tijdens hij secretaris was der gemeente 's Gra- venhage, benoemd tot Commissaris des Konings in Zeeland, als opvolger van mr. R. W. graaf van Lynden, en be kleedde die betrekking tot 21 Augustus 1879, toen hij benoemd werd tot Minister van Binnenlandsche Zaken. In de zitting der Provinciale Staten van Zeeland van 4 November 1879 ge tuigde de voorzitter, de heer mr. J. C. R. van der Bilt, van hem „Gedurende ruim drie jaren was de heer Six als Commissaris des Konings in Zeeland werkzaam. Gedurende dien tijd heeft hij zich doen kennen als een bekwaam ambtenaar, als een groot voor stander van alles wat den bloei en de welvaart van Zeeland kon bevorderen en niet het minst als een goed vriend, die door zyne welwillendheid en aan- ik zal 'tje maar zeggen. Mij dunkt dat is juist een leeftijd voor uw vrouw. Het kan, Mevrouw. Draagt ze haar jaren nog al goed Is ze nog al goed van humeur; is ze groot of klein, blond of zwart, mager of dik P.c De Baronnes, zich vlak vóór Hork plaatsende»Zie mij eens goed aar, Hork Hork, min of meer verwonderd »Ik zie u aan, Mevrouw.* De Baronnes. »Zou 'tje bevallen, als ze op mij geleek Hork. >Nu zie ik, Mevrouw, dat ge den gek met mij steekt.* De Barounes. »Ik heb er eens over gedacht, Horkmaarzeg me eerst, zou mijn humeur eD mijn uiterlyk je bevallen Hork. »Juist, Mevrouw, omdat ik de vrouw, die ge voor mij hebt uitgezocht, onwillekeurig zou vergelijken bij u, die zoo schoon en beminnelijk zijt, geloof ik, dat het 't wijsste zal zijn, maar stilletjes te blijven wat ik ben.* De Baronnes. >Dat zie ik niet in, Hork, als je nu zoo'n vrouw kunt krijgen.* Hork. »Dat is onmogelijk, Mevrouw. Ik ken maar ééne vrouw even beminnelijk als gij, dat is de gravin Van Hard steek. Maar 't is gek van me om daarover te spreken Wordt vervolgd.) genamen omgang ons aller toegenegen heid had verworven. Wij betreuren zijn heengaan, maar denken met inge nomenheid aan de laatste woorden, die hij allen collegiën en autoriteiten in Zeeland bij zijn vertrek heeft toege roepen; „De hoogst gelukkige dagen, in uw midden doorgebracht, vergeet ik nimmer. Zeeland blijft mij dierbaar. En zoo iets in staat is het pijnlijk gevoel der scheiding voor mij te verzachten, ik hoop het te vinden in de aller aan genaamste herinneringen en in het vooruitzicht om op den weg, mij thans geopend de belangen van Zeeland te kunnen bevorderen." Als Minister van Binnenlandsche Za ken fungeerde de heer Six tot 10 Febr. 1882. M. Ct. AXEL, 18 Februari 1808. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Hulst zijn candi daat gesteld de heeren Th. C. Fassaert en A. C. M. Poppe. Maandag gebeurde aldaar, naar het Hulsterblad meldt, iets zeer ongewoons. Een winkelier plaatste, het lange manen en wachten moede, voor zijn winkelraam een lijstje met de namen van slechte betalers. Dit trok natuurlyk vele nieuwsgieri gen en ook de straatjeugd liep daar saam. Men praatte druk over deze nieuwigheid, men las elkaar de namen der gesignaleerden hardop voor. Eens klaps riep een kleine dreumes, bij het hooren van een naam, met iets triom - phantelijks in de stem, uit: „dat is mijn vader Te Boschkapelle reed Zaterdag morgen een zeventig jarige man gezond en wel met een kruiwagen uit om in de buurt een zakje steenkolen te halen. Huiswaarts koerende viel hij nabij zijne woning voorover op zijn voertuig hij was dood M. Ct. Zaterdagmorgen is te Breskens bij het binnenkomen der hoogaarts van De Pagter, de jongste knecht over boord geslagen bij het omgooien van het zeil. Direct sprong iemand te water, wien het echter niet mocht gelukken, den drenkeling te grijpen. Van de ponton werd nu een hor (hou ten rek) naar hem toegeworpen en na eenige pogingen vermocht hij dit te bereiken. M. Ct. De Hooge Raad ontsloeg gisteren van rechtsvervolging P. K., grossier en winkelier te Westdorpe, door de recht bank» te Middelburg tot geldboete ver oordeeld wegens overtreding der loterij wet door pakjes zeeppoeder te verkoo- pen in sommige waarvan zich bons voor prijzen bevonden. In de zitting van 14 Februari is door het kantongerecht te Ter Neuzen veroordeeldJ. C. V., verzekerings agent te Axel, ter zake van druk werken (reclame-biljetten der Naaml. Vennootschap „DeTydgeest" te Rotter dam) in een vorm, die ze op bankpa pier doet gelijken, ter verspreiding in voorraad hebben, tot eene geldboete van vijftien gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis, met verbeurdver klaring en bevel tot vernieling der in beslag genomen drukwerken. De eisch luidde f5 boete, subs. 5 dagen hecht. Men meldt uit Stavenisse Vrijdagavond was de gemeenteveld wachter J. Stoel met zijn collega J. Klippel op surveillance, toen hij onver wacht door een schot getroffen op den grond viel. Op zijn hulpgeroep kwam K., die zich op eenigen afstand bevond, toesnellen. S. was boven den enkel getroffen door een schot uit een zooge naamd revolverkanon, dat daar was geplaatst tot het vangen van hazen en konijnen. Op het daartoe gespannen touw had S. getrapt en het schot was afgegaan. Op een kruiwagen werd S. door K. thuis gebracht. Zaterdag zou getracht worden de hagelkorrels uit den voet te verwijderen. Het kanon netje bevindt zich in het bezit der politie. Een jongen uit de wijk Heirnis bij Gent, die van verdriet zinneloos werd, omdat hij bij de loting een onge lukkig nommer trok, is nu in het krank zinnigengesticht overleden. In een kolenmijn te Dalmeney (Schotland) zyn Donderdag vijf mijn werkers bij een instorting bedolven. Twee zijn gedood en drie gewond. Volgens een officieele statistiek is Duitschland van plan dit jaar negen groote pantserschepen van meer dan 18.000 tonnen inhoud, 3 pantserkruisers van 18.000 tonnen inhoud, 6 kleine kruisers, 3 kanonneerbooten en 24 torpedo's te laten bouwen. Dinsdagavond kwam een vrouw met haar karretje langs den Alsemberg- schen steenweg om zich naar Brussel te begeven, toen aan den barreel van Ukkel-Calevoet een automobiel in volle vaart kwam aangereden. De 13-jarige zoon der weduwe, die op het karretje zat, raadde zijn moeder op een zijweg te gaan, doch het was te laat. De auto botste met geweld op het karretje. De knaap werd op den grond geworpen en daarna zyn hem de wielen van de auto over het lichaam gereden. De moeder werd in een sloot geworpen en het karretje totaal vernield. De doodrijder was, zonder zich om zyn slachtoffers te bekommeren, met volle snelheid voortgereden, doch een voorbijganger had het nummer van de plaat kunnen opnemen. Toen men den knaap in een nabijgelegen huis droeg om hem te verzorgen, had hij opgehouden te leven. Er heeft Donderdagmiddag te Alkmaar een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl twee kleine meisjes uit het gezin W. in de Snaarmanslaan een oogenblik alleen waren, schijnt het oudste, een vierjarig kindje, de kachel te hebben geopend om er kolen in te werpen. Blijkbaar is de vlam uit de kachel geslagen, althans de moeder, die zich op een plaatsje bevond, zag plotseling, dat de kleertjes van haar kind in brand stonden. Zij bluschte de vlammen met water. Een dokter, die gehaald werd, oordeelde opneming in het ziekenhuis noodzakelijk, het kind werd naar het stedelijk ziekenhuis ge bracht, waar het Vrijdag aan de be komen brandwonden is overleden. AlkmCt.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd bij een vrouw op den Venloschen weg te Roermond, door tot nog toe onbekend gebleven dieven, inbraak gepleegd. Een der dieven bond de vrouw, die alleen thuis was, met een koord op haar bed vast en dwong haar tot aanwijzing van de plaats, waar het geld geborgen was. Op hun gemak hebben de dieven het huis doorsnuffeld en de spaarpenningen der vrouw mee genomen. Ook al ^onderkruipers"Op 'n avond tegen 7 uur kwamen voor eenige dagen een paar arme kinderen bij een familie in de Theresiastraat te 's Gravenhage aanbellen en vroegen klagelijk om wat eten. Heel hun uiterlyk bewees, dat die klacht gerechtvaardigd was. Met een schaal vol restantjes van den juist afgeloopen maaltijd gingen ze heen. Als ze den volgenden dag den schotel terugbrachten, zouden ze weer wat hebben. Dit had een geregeld weg halen van warm eten ten gevolge ge durende de volgende avonden door hetzelfde tweetal. Woensdag verschenen echter twee grooteren, even armoedig, eveneens zichtbaar uitgehongerd. Waar die vandaan kwamen Uit hetzelfde huisgezin, oudere broer en zuster, de anderen waren zieken zoo werd hun het eten verstrekt. Donderdagavond vertoonde zich het kleinere tweetal weer, iets vroeger dan gewoonlyk. „Ben jullie ziek geweest?" „Nee juffrouw „Dat zeiden toch je broer en zuster Donderdagavond „Gelogen, juffrouw Dat bennen onderkruipers. Wij „werkten" op Duinoord, ziet u, en daar hebben zullie de lucht van ge kregen. Maar wij kommen nou weer geregeld hier." Te Amsterdam zijn de postzegel- dieven aan het werk. Onlangs werd bij de postzegelfirma Rootlieb voor een groot bedrag gestolen, en thans hebben de heeren hun slag geslagen bij dr. G. Poolman, in de Van Breestraat, een stille buurt bij den Willemsparkweg. Een boekenkast werd opengebroken en daaruit is voor een bedrag van f1800 aan dure zegels gestolen. Bovendien werd nog een en ander meegenomen en ook veel vernield. Om ongestoord te kunnen werken hadden de dieven een gaskraan open gezet, waardoor dr. P. en zijne vrouw bedwelmd werden en niets konden doen. Ook een paar honden waren op die manier onschadelyk gemaakt. Bureaucratie. In het laatst van December kreeg een onderwijzer te Amsterdam een oproeping, om zich ten stadhuize te vervoegen, kamer zooveel. Zoodra hij gelegenheid had, nam hij een „pasje" de man woont in een der buitenwijken tramde naar het Prinsenhof en spoedde zich naar de bewuste afdeeling. Aan een der klerken reikte hij zijn oproeping over en weldra daagde er iemand op, met een dik boek onder den arm en een glimlach om de lippen. „Meneer", zei deze, „ik heb u de blijde mededeeling te doen, dat u van het Rijk der Nederlanden een dubbeltje ontvangt." Een glans van geluk verscheen na tuurlijk op het gelaat van den aange sprokene. „En mag ik vragen", stotterde hij, „waarvan ik dat buitenkansje te danken heb „U heeft in 1899 een dubbeltje te veel aan het pensioenfonds bijge dragen. Wil u maar even teekenen", en tegelijk schoof de spreker den op gewonden opvoeder der jeugd het boek toe. Met een gevoel van voldoening over zooveel eerlijkheid zette de laatste zijn naam en wachtte. „Ja, ziet u," vervolgde de bureau man, „de minister van Financiën zal het u toekomend bedrag opsturen aan den Rijksbetaalmeester te Utrecht. Of het vandaar u per postwissel gezonden zal worden, of dat u het ten kantore moet afhalen, is mij onbekend. Doch u zult er bepaald nader van hooren." De gelukkige is nog steeds wachtende. Wat zou dat dubbeltje aan het Rijk wel kosten vraagt het Hbld. waar aan we dit staaltje van administratieve nauwkeurigheid ontleenen. Van 1—15 Febr. 1908. Axel. Huwelijks-aangiften. 4. Ed- mundus Theophilis Emeri Vanhaelst (van Kieldrecht), 35 j., jm. en Maria Ludovica van de Bilt, 30 j., jd! 7. Cyrillus van Rumste, 23 j., jm. en Adèle Céline Mattens, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Jan van Hermon (van Vlissingen), 21 j., jm. en Licia Zegers, 24 j., jd. Reinier Cornelis Boeije, 21 j., jm. en Maria Zegers, 22 j., jd. Cornelis Swets, 22 j., jm. en Fran?oise Jacoba van Meurs, 21 j-, jd. Geboorten. 1. Minikus Marinus, z. van Jan Matthijs Loof en Cornelia Witte. 4. Cornelia Pieternella, d. van Gilles Koekkoek en Cornelia de Bruijne. 13. Zulma Marie Leonie, d. van Emile Suij en Maria Josephina Ceelaert.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2