Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. r#kko noodig mocht oordeelen voor het volbrengen ran Spanje's taak. Spanje bevestigde, dat het van plan was zich te houden aan de aangenomen gedragslijn geen daad verrichten, die met «'rekt tot uitvoering van het mandaat, dat Spanje op zich heeft genomen te Ai- Seïn"verband met de buitengewone belangrijkheid van deze beslissing van den ministerraad, heeft Maura, de mi nister-president, er de hoofden der voor naamste politieke partijen in gekend. Zooals vooraf gemeld werd, bevatte de Staatscourant van Dinsdag het koninklijk besluit, waarbij aan minister Rink en de overige leden van het Kabinet-De Meester, uitgenomen minister Wentholt, op hun verzoek eervol ontslag wordt verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan de Koningin en den Lande bewezen, terwijl bij hetzelfde K. B. met ingang van 12 Febr. het ministerie Heemskerk (zooals dat in ons vorig nummer werd gepubliceerd) is benoemd, uitgezonderd minister' Idenburg, wiens benoeming mst 20 Mei a. s. zal ingaan, gedurende welken tijd minister Heemskerk ad interim is benoemd tot minister van Koloniën. De beëediging der nieuwa ministers heeft Woensdagvoormiddag by H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van den directeur van Hr. Ms. Kabinet, plaats gehad. Er stonden nog al veel nieuwsgierigen in het Noordeinde, om de nieuwe be windslieden, die allen in ambtscostuum waren, het Paleis te zien verlaten, schrytt de Avp. Het zilveren stuivertje. Bij kon. besluit is bepaald, dat de zilveren 5-centstukken, welke op 31 December 1907 zijn buiten omloop ge steld alsnog gedurende de maanden Februari en Maart 1908 aan de kan toren van de betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tot elk be drag kunnen worden ingewisseld. 5o. de visscherlj met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5o. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is het visschen van aal of paling zal mogen plaats hebben, doch alleen met van een aalhaak voorziene dobbers, aalkorven en aalfuiken, waaronder ver staan worden fuiken, waarvan de groot ste hoepel een middellijn heeft van ten hoogste 60 c.M., en de mazen, over hare grootste lengte gemeten, een af meting hebben van ten hoogsteaan de vleugels 40 m.M., het lichaam 32 m.M., de kuil en kruik '28 m.M. By de verplichte voorjaarskeuringen van dekhengsten in deze provincie zyn te Kattendijke aangegeven 5, voorge bracht 4, goedgekeurd 2 en afgekeurd 2 paarden te Hulst waren aangegeven 36) voorgebracht 29, goedgekeurd 11 en afgekeurd 18 hengsten. In het geheel zyn dus aangegeven 41, voorgebracht 33, goedgekeurd 13 en afgekeurd 20 dieren. a tit., 14 Februari 1908. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1908 lo de jacht op houtsnippen met ingang van 2 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zyn; 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juii zal ge oorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland zijn de dagen bepaald van de aflevering van de manschappen, die dit jaar ter inlijving bij de militie moeten worden opgeroepen. Zij zijn voor hen, die besterad zijn tot volledige oefening Vrijdag 13 en Dinsdag 17 Maart te Vlissingen Zater dag 14 en Woensdag 18 Maart te Middel burg en Donderdag 19 Maart te Tholen voor hen bestemd tot korte oefening Maandag 18 Mei te Tholen, Dinsdag 19 Mei te Middelburg en Woensdag 20 Mei te Vlissingen. Dinsdagnamiddag werd te Koe wacht ten huize van den heer E. de Vleeschouwer en ten overstaan van notaris Dregmans te Axel, krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wetboek ver kocht Koop 1. Een woonhuis, schuur en erf en bouwland te zamen groot '26 aren en 60 centiaren. Kooper werd de heer C. Gijsel te Koewacht voorde som van 1740. Koop '2. Een stuk bouwland groot 84 aren en 40 centiaren gelegen in den Kernemelkpolder. Koo per werd de heer Ch. L. Deketelaer te Koewacht voor 2025. Koop 3. Een stuk bouwland gelegen in den Oud- Beoostenblijpolder groot 1 hectare en 15 aren. Kooper werd de heer Van der Stallen te St. Nicolaas. Koop 4. Een stuk bouwland gelegen in den zelfden polder groot 64 aren en 50 centiaren. Kooper werd de heer D. Mannens te Koewacht voor t 660. Koop 5. Een stuk bouwland met spar renbosch in denzelfden polder groot 1 hectare 11 aren. Kooper werd de heer Ch. L. Deketelaer te Koewacht voor 1000. Te zamen dus voor 5925. In de week van 5 tot en met 11 Februari 1908 zijn in Zeeland voorge komen 2 gevallen van typhus en febns typhoidea7 van roodvonk en 14 van diphtheritis; te weten van typhus en febris typhoidea 1 geval te St. Maartens dijk en 1 te Yersekevan roodvonk 1 geval te Kruiningen, 2 te Middelburg. 2 te Schoondijke, 1 te Vlissingen en 1 te Yerseke, van diphtheritis 1 geval te Driewegen, 2 te Goes, 3 te Graauwen Langendam, 1 te Hulst, '2 te St. Jansteen, l te Neuzen, 1 te Philippine en 3 to Zierikzee. J. P., 37 j., metselaarsknecht te Hoek, gedetineerd te Rotterdam, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ter terechtzitting van 21 Februari a. s. zal voor bovengenoemde Recht bank behandeld worden de zaak tegen C. L V 18 j., arbeider, geb. en wonende te IJzendijke, ter zake dat hy in den avond van de'n 1 Januari 1908, te IJzendijke, in de nabijheid van de her berg van P. Dulle met het voornemen G. B. de Jager opzettelijk van het leven te berooven, althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, terwijl hij zich op een afstand van ongeveer 21 Meter van dezen bevond, een met scherpe patronen geladen revolver op hem gericht heeft en daaruit 2 schoten op dezen afgeschoten heeft, waarbij hij in zijn bovenomschreven voornemen alleen niet is geslaagd door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat geen dier schoten genoemden de Jager getroffen heeft. In deze zaak zullen van wege het O. M. 7 getuigen worden gehoord waar van 3 tevens als deskundige. terde Hork »ik heb u gedurende twintig jaren niet vergeten, ik zal het de rest van mijn leven ook niet doen.< (Wordt vorvolffd., PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 16 Februari 1908 Ned. Herv. Kerk. Voorm 97, «re Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 «re Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstra D». E. H. Broekitra Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ure Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeakerk. Nam. 2 «re Ueskerk Voorm. 9 ure Nam. 2 ura Ds. R. van de Kamp Ds R. van J 17 Arrond. Rechtbank te Middelburg. A. C. V. 18 j. en P. J. S., 18 J. beiden laudbou wersknechts te Axel zijn wegens mishandeling ieder ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er inbraak gepleegd in het perceel Rokin 4, te Amsterdam, waar de firma Rootlieb Co. een zaak in postzegels ea munten heeft gevestigd. Het geheele perceel is onbewoond, want de heeren Rootlieb wonën elders en het bovenhuis staat zelfs geheel leeg. Met behulp van een looper moeten de dieven de deur van het bovenhuis hebben opengemaakt, waarna zij in de gang een gat zaagden in den tusschenwand. Door die kleine opening kwamen zij in den winkel, waar ze op echte in brekersmanier aan het werk zijn gegaan. Alles werd doorzocht en door elkaar gegooid, maar de dieven hebben zich toch den tijd gegund. In de winkelkast, in muntkasten en laatjes zochten ze overal de gouden en zilveren munten uit, maar de koperen lieten ze liggen. Er waren mooie étuis, waarin complete serieën munten van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek, met den beeldenaar van President Krugerdie munten werden meegenomen, maar de leege étuis bleven achter. Eveneens ver dwenen veel postzegels van hooge waarde. Uit een kast in het hooger gelegen achtervertrek werden eveneens veel munten van waarde en koersgeld ge stolen. Daar werd ook de lade van een schrijftafel verbroken. De papieren die daarin lagen werden voor in den winkel gevonden, een bewijs, dat de dieven hebben gearbeid bij het schijnsel van de straatlantaarns, dus zonder licht aan te steken. Ook de inhoud van het kasregister, waarin trouwens een gering bedrag, werd meegenomen. Een paar postzegelalbums werden geheel stuk gescheurd, zoodat alleen de banden bleven liggen. Vermoedelijk hebben de inbrekers de bladen gebruikt om de munten in te pakken. Het juiste bedrag van het gestolene is uit den aard der zaak niet onmiddel lijk vast te stellen, maar het wordt geschat op allicht een paar duizend gulden. Men verbaast zich over de brutaliteit dezer inbrekers, die optraden in het drukste gedeelte van de stad, waar zelfs in den nacht verkeer is. Zij moeten van ds gesteldheid van het huis en de gewoonten der huurders goed op de hoogte zijn geweest. Een der heeren Rootlieb was nog tot elf uur in zijn magazijn. De inboedel was tegen inbraak verzekerd. (N. v. d. D.) 'n Zakenman, die zoo gelukkig was geweest in een overvolle tram nog een plaatsje te veroveren, ergerde zich ge ducht aan de opmerkingen van een paar dames, die na hem gekomen, zich moesten vergenoegen met een staan plaats. Die opmerkingen liepen over den teruggang in beleefheid en galan. terie bij de heeren in deze eeuw, e. d. Dit werkte zoo op zijn zenuwen, dat de heer opstond en met een diepe buiging de drie dames toevoegde „Wil de oudste van u drieën mij de eer aandoen van mijn plaats gebruik te maken Waarop alle drie opeens vreeselijk veel aandacht bleken te hebben voor de advertenties op de ruiten van de tram. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar de A. Cl. meldt, te Arnhem overleden de 3-jarige W., die eenige dagen geleden, tijdens de moeder zich uit de kamer had begeven, een doosje lucifers in zijne handjes had ge nomen en een ervan aangestoken, zoodat de kleeren in brand vlogen. Het kind had ernstige brandwonden gekregen. Uit Ambt Almelo wordt aan de Zw. Cu gemeld dat Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur het lijk van den 53-ja- rigen fabrieksarbeider E. B., in een sloot aan den Schapendijk aldaar werd gevonden. Vermoedelijk is hij onder den invloed van sterken drank in de duisternis van den weg af en te water geraakt. In zijn zakken werd nog een bedrag van f367 gevonden, Zaterdag avond door hem ontvangen. - Zaterdagavond vermiste de turf schipper J. Kleine te Meppel zijn 5-jarig dochtertje; het kind werd later drij vende in het kanaal gevonden. Het bleek reeds overleden. breed waari op da keuke verdii felle van ruitei bewo groot. De en v Een bewoner van Wolfertsdijk ontving Zaterdag uit Moll (België) tele grafisch bericht, dat zijn 2l-jarige zoon, varensgezel, aldaar door een ongelukkig toeval overboord geslagen en verdron ken. Het lijk werd kort daarna opge- vischt. In de metaal warenfabriek van Kurz te Tiel is een werkman bij het opgooien van een drijfriem gegrepen en zijn hem eenige vingers afgeknepen. Brand. Donderdagmorgen om streeks kwartier voor drieën werd de schilder, de heer H. J. Engelman, be woner der eerste verdieping van pand no. 17, aan de Gedempte Binnenrotte, wakker door zyn hoesten. Aanvankelijk door slaap overmand wist hij zich van de oorzaak geen rekenschap te geven, doch al heel spoedig bemerkte hij dat zijn hoesten het gevolg was van rook, die het slaapvertrek vulde. Nu zag hij ook den weerschijn van licht spelen in de keuken aan de achterzijde van zijn woning gelegen, hij wekte vrouw en kinderen, die verbijsterd in deze oogen- blikken van grooten schrik een hulp geroep en geschreeuw aanhieven dat ook de bewoners der tweede verdieping, den sleepersknecht J. C, Koster, met vrouw en kind, wekten. In deze korte oogenblikken had de brand, die bleek uitgebroken te zijn in het benedenhuis waarin de schilderswerkplaats van H. J. Engelman is gevestigd, reeds een grooten omvang genomen en moesten al de uit hun slaap opgeschrikte mea- schen in nachtgewaad de vlucht nemen om het leven te kunnen redden. Tijd om een stuk kleeding mede te nemen ontbrak. Nauwelijks op de straat aan de Gedempte Binnenrottegekomenzagen zij de vlammen reeds woest om zich heen grijpen en stond de geheele schil derswerkplaats in lichte laaie. Veel voedsel vindende in de zich daar be vindende potten en kruiken met olieën, vernis, terpentijn en andere fel bran dende stoffen, was aan blusschen in den aanvang geen denken en stond het heele twee verdiepingen hooge huis reeds van onder tot boven in volle vlam toen na de reddingsbrigadespuit 16 ter plaatse verscheen. Maar niet alleen dit huis brandde, ook de achterzijde van het drie verdie pingen hooge pand no. 20 in den Oppert, in het benedenhuis waarin de vleeschhouwerij van M. van Veen is gevestigd, was aangetast. Dit huis 1» door een ongeveer anderbalven meter

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2