Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. aandacht te vestigen op oorlogsgevaar, dat dreigt van de sijde van Japan. Daarom wil de President van de Con gres-commissie voor de vloot gedaan zien te krijgen, dat toestemming worde gekregen voor vlootuitbreiding op groote schaal. i-i- Het nieuwe Ministerie. Naar de N. R. Ct. verneemt, heett H. M. de Koningin gisteren het besluit geteekend, tot benoeming van een nieuw ministerie, dat als volgt is samengesteld 1. Mr. Th. HEEMSKERK, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Binnenlandsche Zaken. 2. Jhr. Mr. R. DE MAREES VAN SWINDEREN, Hr. Ms. gezant te Was hington (met verlof hier te lande), Minister van Buitenlandsche Zaken. 3. Mr. A. P. L. NELISSEN, Raads heer in den Hoogen Raad, Minister van Justitie. 4. Vice-admiraal J. WENTHOLT, Minister van Marine, blijft Minister van Marine. 5. Mr. M. J. C. M. KOLKMAN, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Financiën. 6. Luit.-Gen. F. H. A. SABRON, Chef van den Generalen Staf, Minister van Oorlog. 7. Mr. J. G. S. Bevers, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mi nister van Waterstaat. 8. A. S. TALMA, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 9. A. W. F. IDENBURG, Gouverneur van Suriname, Minister van Koloniën, met tydelyke opdracht van het Depar tement van Koloniën aan Mr. Heems kerk, nieuw benoemd Minister van Binnenlandsche Zaken. De benoeming wordt Dinsdagavond in de Staatscourant verwacht. De benoeming van het nieuwe Ka binet gaat in Woensdag 12 Februari, op welken dag de nieuwe ministers tevens door H. M. beëedigd worden. De bemesting op vlas. Vooral op oude weiden en op klaver stoppel wordt met goed gevolg vlas geteeld, al valt het niet te ontkennen, dat, op oude weiden vooral, het gewas in hare «tem, »dat ge my dat alle» zegt, want er ligt voor mij óók een verwijt in, dat xul-je self wel gevoelen, maar ik neem het aan, omdat het ver diend i». Maar wat me vooral spijt, i», dat je 't mij onmogelijk hebt gemaakt te bewijsen dat hetgeen ik je nu wil antwoorden, ik ook gisteren en altyd zou geantwoord hebben, al was je de zoon van een vorst, of van een marke tentster geweest.c Zij bleef eensklaps steken, nam de roos weder op en bracht die aan hare lippen. Vervolg, Mary zei Reinoud, zich geweld aandoende om bedaard te blijven, daar de zin van Mary's woorden hem in twyfel bracht. »Je begrijpt me toch wel vroeg zij, haar lieve oogen tot hem opheffende. sik durf^je niet te begrijpen, Mary. Je jaagt me angst aan, met dien ernst, met dien blik Mary rees van haar stoel op, wierp een blik in het rond, en deed een schrede nader zoodat zijvlak voor Reinoud stond. Toen, zondor een woord te uiten, met een bekoorlijken glimlach op hare lippen, stak zij de roos in een knoopsgat van den groenen lansiersrok, en terwijl zij met haar fijne vingertoppen het steeltje voorzichtig doorhaalde, omvatte Reinoud met beide handen het slanke middel der schoone jonkvrouw en, zonder te weten hoe, ontmoetten zijne lippen de hare, en soms van schadelijke insecten i ritnaald of koperworm, emelt enz) te lijden heeft. Een bemesting met stalmest daaraan toe te voegen, is niet raadzaam, omdat men niet in staat is, deze mestsoort zoo gelijkmatig ujt te spreiden, dat er later geen zeer welige naast schralere plek ken ontstaan, m. a. w. dat men niet een ongelijk gewas bekomt. Beter is het, ter vermeerdering der opbrengst en ter verbetering der kwali teit van den vezel dan zijn toevlucht te nemen tot kunstmeststoffen. Volgens een bekend Duitsch deskun dige, Prof. Dr. Stutzer, verdient op vlas de Chilisalpeter de voorkeur boven de zwavelzure ammoniak (die, zooals men weet, ook voorkomt in ammoniak-super- phosphaat (7 X 9) en andere stikstof houdende meststoffen, omdat de Chili den groei sterk bevordert en de vezel langer en weeker maaKt. Dat het voor een krachtige ontwikkeling van het gewas van veel belang is, dat dit, vooral in den aanvang over een ruime hoe veelheid zeer gemakkelijk opneembare stikstof kan beschikken laat zich met het oog op den korten groeitijd, zeer goed verstaan. Men geve dan van Chilisalpeter 150 a 175 K.G. per H.A. en wel in twee keer, n.l. de helft bij het zaaien en de andere helft als de jonge vlasplanten beginnen op te schieten, z. g. „uit de komen." Volgens sommigen zoude aanwending van Chilisalpeter op vlas den vezel w el lang en week, doch minder sterk doen worden. Dat laatste kan echter alleen het geval zijn, als men de Chilisalpeter te laat, met name niet op de door ons aangegeven wijze aanwendt of als men alleen Chili en geen phosphorzuur of kalihoudende meststoffen aanwendt. Als phosphaatbemesting geve men superphosphaat en wel van het 14 percentische 350 K G. per H.A., de helft hiervan onder te ploegen, de helft in te eggen, natuurlijk vóór het zaaien van het gewas, terwijl als kalibemesting men bij voorkeur kaïniet geeft. Deze meststof werkt niet alleen zeer gunstig door de kali, maar ook door het Chloor, dat ze in ruime hoeveelheid bevat. Het Chloor werkt n. 1. zeer gunstig op de vorming van fijne, sterke, taaie vezels. Die gunstige werking van het Chloor is dan ook de oorzaak hiervan, dat vlas uit nieuwe, pas ingedijkte zee polders boven dat van andere gronden uitmunt in kwaliteit en men daarvoor doorgaans hoogere prijzen bedingt. 'fis dus zeer juist gezien, wat kape laan Roes in zijn aardig werkje „Bemes ting van zandgrond" zegt: „Vlas (en hennep) moeten altijd met kaïniet bemest worden, omdat Chloor, dat meestal veel in kaïniet gevonden wordt, taaie vezels geeft." Natuurlijk mag ook de gunstige wer king der kali uit kaïniet niet worden voorbij gezien? Van deze planten- voedende stof onttrekt een goed gewas van vlas per H.A. 75 K.G. aan den grond tegen 57 K.G. stikstof. Van kaïniet mag gerust eene hoeveel heid van 300 a 350 K.G. per H.A. worden aangewend, de helft hiervan onder te ploegen, de andere helft in te eggen. Deze meststof geeft aan het vlas de zoo gewenschte mooie gele kleur. beider wangen verbleekten bij dien eersten kus der liefde. »Geneer-je niet, jongelui L klonk eens klaps een welbekende, zware stem. Dat was een vreeselijke bom, die tusschen het paar inviel, en ze had het gewone effektbeiden stoven achteruit, en zetten verschrikte oogen op. Vergun mij,< vervolgde de Generaal, terwijl hij op zijn stok geleund, zich langzaam in den armstoel liet zakken, >dat ik deelneem aau je belangwekkend gesprek. We zitten hier uitmuntend 'tis hier koel en aangenaam; neem plaats, als ik je verzoeken mag. Wel, mijnheer Van Lichtveldt, ik maak-je mijn kouipliment over je logica, en gij, Freule, ontvang mijne gelukwenschen over je welsprekende repliek. Ik weet niet wie van beiden den puim toekomt.» Wordt vervolgd. AXEL, 11 Februari 1908. De postbode van Koewacht naar Axel, D. van Gremberghe, wordt met ingang van 16 Maart a. s. verplaatst van Koe wacht naar Wouw. Door den heer K. de Kraker, wet houder te Zaamslag, is ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer L. de Koeijer, is door Burg. en Weth. bepaald op 3 Maart, eventueele stemming en herstemming op 13 en 24 Maart a. s. Ook door den gemeenteraad van Hontenisse is besloten adhaesie te be tuigen aan het plan tot stichting van een Hoogere Burgerschool in Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. De 27-jarige landbouwerszoon, P. D., te Draaibrug gemeente Aardenburg, was Vrijdag, zooals gewoonlijk, uitge reden om bij eenige landbouwers melk op te halen voor de boterfabriek aldaar. Waarschijnlijk misleid door den dik ken mist, of tengevolge van het schrik ken van het paard, is hij met paard en wagen, van den weg, die daar zeer hoog loopt, in een sloot terecht gekomen. Het lijk van den ongelukkige werd eenigen tijd later gevonden, liggende onder de kar, die hem de borst inge drukt had. Het paard was ongedeerd gebleven. M. Crt. H. M. de Koningin heeft de eere medaille van de Oranje-Nassauorde toe gekend aan de heeren E. Vincent en J. W. Trommelmans, beiden van de maatschappij „MechelenTer Neuzen" te St. Nicolaas. Irrond. Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Febr. de volgende vonnissen uit gesproken R. D., 32 jaar, veldarbeider te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. G. E. I., 20 jaar, en D. D., 19 jaar, arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mishandeling veroordeeld, de le tot 3 weken en de 2e tot 14 dagen gevan genisstraf. Men meldt aan de Tel. uit Ooster hout dat bij den heer A. Teen ver mogend leerlooier een brutale inbraak heeft plaats gehad. Na door het openschuiven van een raam zich toegang te hebben verschaft is de inbreker gekomen in de kamer waar het echtpaar T. te bed lag, heeft, na een kast doorgesnuffeld te hebben, de daar aanwezig» brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van veertig gul den en een gouden horloge ontvreemd. Op dat oogenblik werd mevrouw T. wakker, en viel haar oog onmiddellijk op den brutalen kerel. Zij gaf een gil, waardoor haar echtgenoot ontwaakte en de inbreker op de vlucht sloeg. Vatsche munsters. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Gouda Door de politie zijn twee personen gearresteerd, die verdacht worden van het maken en uitgeven van valsch geld. De zaak is ontdekt, toen een wegens dronkenschap gearresteerd individu, een bekend straattype, w erd gefouilleerd en daarbij eenige valsche guldens voor den dag kwamen. Een nader verhoor bracht aan 't licht, vanwaar het valsche geld afkomstig was. Een direct ingesteld onderzoek had de arrestatie van twee personen, K. S. en P. H., tot gevolg. Beiden zijn knutselaars, half rijwiel- reperateur, half smid. Gereedschappen enz. werden in beslag genomen. Koninklijke begrafenis te Lissabon. Onder het gelui der klokken van alle kerken der stad en Lissabon heelt een honderdtal kerken, zegt de Midd. Crt., werd Zaterdag de plechtig heid begonnen, 't Was een gure ochtend maar later werd het beter, en de straten vulden zich spoedig meer en meer, totdat ten slotte een dichte haag van toeschouwers geschaard stond langs den weg dien de stoet zou nemen. Koning Manuel en de beide konin ginnen volgden de lijkkisten slechts tot op den drempel van de kapel. Op den van verschillende zijden op h«m uit- geoefenden aandrang had de jonge ko ning er van afgezien de pijnlijke plech tigheid bij te wonen. Buiten had zich inmiddels de stoet opgesteld met de prachtige oude gala- carossen. Achter de met zware, zwart fluweelen kleeden behangen lijkwagens volgden eerst dehooge hof-waardigheids- bekleeders, daarna de buitengewone ge zantschappen. In het zesde rijtuig zaten vier van elders gekomen prinsen. Onder diepe stilte trok de stoet voort over het Handelsplein, de plaats van het drama, naar de St. Vincentius- kerk. Van de vele interessante kerken is dat wel de mooiste. Zij heeft 2 grafkel ders, waarvan de eene voor de konink lijke familie en de andere voor de kar dinaal-patriarchen dient. Dc kerk was vol. De stoet werd hier opgewacht door de geestelijkheid der stad, met den patriarch van Lissa bon aan het hoofd. De kisten werden van de wagens genomen, in de nationale vlag gewik keld, en op het plein vóór de kerk op schragen gezet. Toen kwamen de leden naar voren van de oude broederschap van de Hei lige Barmhartigheid, een instelling die dateert uit de dertiende eeuw, en die zich o. a. bezig houdt met het begraven van de armen en de ter dood gebrachten. Zij hebben het recht de eerste abso lutie uit te spreken op de lykkisten van de vorstelijke personen en hebben aanspraak op de catafalk en het doods laken, ten einde die ten voordeele van hun werk te verkoopen. Allen waren gehuld in lange zwarte gewaden, en droegen brandende toortsen in hun hand. De kapelaan zei de ge wone gebeden op, terwyl van de hoogten om de stad de kanonschoten der bat terijen dreunden, beantwoord door de schoten der Engelsche en Spaansche oorlogsschepen op de reede. Voorafgegaao door den patriarch en het kapittel van de kathedraal, droegen daarna de hoogwaardigheidsbekleeders van het hof de kisten de kerk binnen, waar zij in het midden werden ge plaatst op een tweede, zeer hooge cata falk, omringd door drie meter hooge brandende kaarsen, die op kandelaars van verguld koper stonden. De heele kerk was behangen met draperieën van zwart krip met zilver, en zwart fluweel met gouden franje. Op twee plaatsen waren tribunes opge slagen voor het corps diplomatique en de officieele wereld. Voor elke tribune was een altaar. Voor het hek van het heiligdom stonden vier hooge pilaren geheel behangen met kransen. De 2 grootste beide van bijna 2 M. mid dellijn waren die van keizer Wil helm en van president Roosevelt. Tal van kransen, o. a. die van Koning Ed ward, zijn echter niet op tijd aangeko men voor deze plechtigheid. Het bovenvlak van de catafalk was hellend, zoodat, toen de kisten daarop waren gezet, men door de glazen boven zijde, de beide dooden kon zien, ge-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2