IE OIDS IJlïOMT. Ao. 88. Zaterdag 8 Februari 1908. 23e Jaarg. IVU LUtll Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, Bekendmaking. F EUI LLETON. Buitenland. m Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldagnamiddag TWEE uren. Proeven met Serum tegen Mond en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Axel, brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Directeur-Generaal van den Landbouw ter kennis van belangheb benden brengt, dat aan de Rijks-serum inrichting thans serum tegen mond- en klauwzeer bereid en in voorraad ge houden wordt. De resultaten, met eenige proeven verkregen, doen vermoeden, dat dit serum een doelmatig hulpmiddel kan zijn bij de bestrijding der ziekte, wan neer het kan aangewend worden bij runderen, die, ofschoon blootstaande aan de besmetting, de ziekte nog niet onder de leden hebben. Het ligt daarom in de bedoeling dit nieuwe middel als proef bij bedoelde runderen in toepas sing te brengen. Wijl het bekend is, dat het mond- en klauwzeer zich in den regel spoedig van de zieke op de gezonde dieren uit breidt, zal met de seruminspuiting slechts dan een gunstig resultaat te verkrijgen zijn, wanneer de veehouder, bij het optreden der eerste ziektever schijnselen, de aangetaste dieren dade lijk afzondert en onverwijld aangifte doet bij den Burgemeester. Als maatregel van voorzorg kan de veehouder de plaatsen, waar de aan getaste dieren gestaan hebben, met kalkmelk (1 deel gebrande kalk op 10 deelen water) reinigen. 46) De Generaal was niet de minst vroolijke. Mevrouw,* zeide hij buigende en meteen glimlach, »nu ik mijne herinneringen eens raadpleeg, geloof ik, dat mij vroeger reeds ik mag het getal jaren niet noemen de eer is te beurt gevallen uwe kennis te maken. »Ik geloof het ook, Generaal,* ant woordde zij lachend en met een lichten blos, >maar ik verzeker u dat ik me niet zoo lang heb moeten bedenken om tot die ontdekking te komen. Dit bewijst óf dat mijn geheugen op dit punt beter is dan het uwe, óf dat gij weinig ver anderd zijt en ik een oude vrouw ben geworden.* »Ik roep iedereen tot getuige,* zei de Generaal, »dat het laatste wat ge daar zegt, Mevrouw, een groote laster is.* »Ik geloof,* zei Hork ernstig, »dat Mevrouw zelf daarvan wel de overtuiging zal hebben, als zij dit portret eens wil zien.* Hier haalde Hork een medaillon te voorschijn, en toonde het aan de Gravin, die naast hem zat. De Generaal boog zich nieuwsgierig over zijne vrouw heen, en riep: »Wel zeker, zij is het!* Zoodra het bestaan der ziekte door den districts-veearts of door den veeartsdie hem vervangtgeconstateerd is, worden de ge zonde dierenindien de eigenaar het ver langtt, kosteloos met serum ingespoten: Deze operatie kan ook geschieden bij het vee, dat zich op aangrenzende erven bevindt. De veehouders worden, mede in hun eigen belang, uitgenoodigd de pogingen, om met behulp der seruminspuiting het mond- en klauwzeer voor den weitijd te onderdrukken, te steunen door eene spoedige afzondering van de aangetaste dieren en onmiddellijke aangifte van het uitbreken der ziekte. Gedaan te Axel, den 6 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. PORTUGAL. Nog vóór de begrafenis van koning Carlos is, met seldzamen spoed, een nieuw ministerie gevormd met admi raai Ferreira aan het hoofd. Deze heeft in een interview verklaard, dat hij het bewind heeft aangenomen, om rust te brengen in de gemoederen en het gewone leven te herstellen. Het Portugeesche volk, zpide hij, is krachtig gehecht aan het koningschap. Mocht een omwente ling al mogelijk zijn geweest, dan zou toch de bedreven misdaad de uitbreking daarvan hebben verhinderd. Ferreira stelt zich voor in April de verkiezingen te laten houden. Over 't algemeen is de pers van oor- De Gravin keerde zich even naar Hork en zag hem glimlachend in de oogen. Allen moesten het portret zien en ver drongen zich om de Gravin. Bij die gelegenheid kwam Reinoud heel dicht bij Mary en hunne handen raakten el kander onwillekeurig. Bij het voorover buigen kwam toevallig Reinoud's mond nabij het oor der schoone jonkvrouw en in de bedwelming van dat oogenblik, kon hij niet nalaten te fluisteren >Mary, ik ben zoo gelukkig De respektieve handen waren weer heel toevallig in elkander verward geraakt, zoodat Mary de hare onmogelijk kou losmaken, en daarom was zij wel genoodzaakt toen Reinoud van zijn geluk sprak, hem door een druk met dat kleine handje te kennen te geven dat zij hem had verstaan. Die handdruk had een groote uitwerking. Weder bracht Reinoud zijn mond bij het oor der juffer, zoodat hij haar zijdeu lokken aanraakte en fluisterde »Ik heb je veel te zeggen, Mary Zij drukte weder de hand die de hare omklemde, en verschrikt over deze ongeoorloofde daad, ontwrong zij zich snel aan die omknelling, trad terug, maar fluisterde te gelijk Straks Welk een beteekenis, welk een wel sprekendheid in dat ééne kleine woord Wanneer het eene uitgemaakte zaak is tusschen twee jongelui dat ze elkander iets te zeggen dat voor geen andere ooren is bestemd, dan is er geen papa of mama deel, dat de woorden, die de nieuwe koning gesproken heeft tot den raad van state, beteekenen, dat de fouten, die in 't verleden zijn begaan, zullen worden goedgemaakt en dat er een politiek van verzoening wordt aange kondigd. Over de aanleiding en het doel van den moord worden verschillende nogal uiteenloopende berichten verspreid. In 't midden latend, wie nu het best is ingelicht, geven we hier een paar be richten, die in 't buitenland verspreid werden. Volgens de Mundo was de moordaan slag te Lissabon het uitvloeisel van de revolutionaire beweging. Het plan was dat de revolutionairen zich 31 Januari zouden meester maken van telefoon en telegraaf en de republiek uitroepen met behulp van het garnizoen van Oporto. De koninklijke familie zou verrast worden en aan boord van een schip het land uitgebracht. Franco zou wor den terechtgesteld, de ministers gevan gen genomen. Het plan mislukte, door dat de politie gewaarschuwd werd, maar men verwacht nieuwe onlusten, wanneer straks de Cortes den nieuwen koning zullen uitroepen. De correspondent van de Daily Te legraph, die een langdurig gesprek met den Spaanschen gezant te Lissabon en diens vrouw heeft gehad, seintHet staat nu vast, dat geen republikeinsche groep den koningsmoord heeft aange sticht. Het waren op zichzelf staande samenzweerders, die eerder Franco uit den weg wilden ruimen dan de repu- in de wereld, hoe knap en slim ook, die hun dat zullen beletten. En wanneer nu papa en mama geheel zonder erg zyn, behoort er niet veel slimheid toe om te begrijpen hoe gemakkelijk het aan ge melde jongelui moet vallen een onbespied plaatsje en een vrij oogen blik te vinden waar ze elkaar hun gewichtige mede- deelingeo kunnen doen. We zullen u dat aanstonds laten zien. »Mevrouw,« zei Hork, nadat het medail lon was bezichtigd, tot mevrouw Van Lichtveldt, »mag ik u, uit naam van uw echtgenoot, dit kleinood, dat hij tot zijn dood op het hart droeg, teruggeven Zij nam het aan met bevende vingers, en op Hork toetredende en hem hare hand biedende, zeide zij met eene door tranen gesmoorde stem »Ik zal je straks antwoorden, Hork, trouwe vriend »'t Is niets, Mevrouw,* antwoordde Hork, op 't zien van die tranen geheel van zijn stuk»ik heb 't altijd goed gemeend, en je kunt op mij blijven staat maken Het verdient opmerking, dat Mevrouw Van Lichtveldt >straks« zeide, even als Mary gedaan had. Men kan zich dus voorbereiden op iets gewichtigsop iets dat voor geen andere oorm bestemd was dan die van Hork. In elk geval, was 't zonderling dat van de drie dames uit dit kleine gezelschap er twee waren, die, bijna op hetzelfde oogenblik, dat kleine woord op dezelfde veel beteekenende bliek uitroepen. De verdachte repu blikeinen zijn daarom weer los gelaten. Elk bewijs, dat zy bij de moorden be trokken zijn, ontbreekt. Even onjuist onjuist zijn de berichten, dat er een omwenteling op til is of dat het kabi net met moeite gevormd is. De Standard verneemt uit Lissabon De Koningin-Moeder is zeer bitter tegen Franco gestemd. Het heet, dat hij aan boord van een van de Engelsche oor logsschepen gevlucht is en zich naar Engeland wil begeven. De Koningin moeder stelt Franco verantwoordelijk voor de moorden, omdat hy alle voor zorgsmaatregelen verzuimd heeft. Toen Franco de sterfkamer binnenging, moet de Koningin-moeder hem, naar de lijken wijzende, toegeduwd hebben Zie daar, je werkFranco ging zwygend en somber heen. Hij ontkende in een ge sprek met een journalist, dat zijn dic tatuur de koningsmoordenaars tot hun daad had geprikkeld. Zij behooren tot geen staatspartij, maar zijn vijanden van de samenleving. Franco zeide op nieuw, dat al zijne maatregelen hem door vaderlandsliefde waren ingegeven geworden. ENGELAND. Alle pogingen om de drie mijnwer kers uit de ondergeloopen schacht van de kolenmyn bij Carlisle te redden zijn opgegeven. Het water rees aldoor. De mijn is niet meer te bereiken en er is een schade ran f 360.000. De 3 lijken (van de ongelukkigen, die zich niet kon bergen, en de 2 edelen, die te hulp snelden) moeten in den put blijven. wijze hadden uitgesproken. Het toeval wrocht soms een zonderlingen samenloop van omstandigheden. Op dit oogenblik deed zieh een be scheiden tikje van buiten hooren. Hork opende de deur, en nadat men een oogenblik had hooren fluisteren, kwam hij lachend terug en zeide»Ik vraag excuus aan de dames en heeren, maar ik moet een treurige tijding verkondigen. Krisje is radeloos en bidt mij hel menu voor het diner te willen geven, want er is in den hoogen keukenraad reeds be sloten, dat de wetten der gastvrijheid gebiedend vorderen dat ik u allen ten eten verzoek. Nu ben ik zeil de grootste sukkelaar op het quaestieuse punt, die er leeft. Wil een van de dames mij helpen, dan zal ik met open kaart spelen, en de schatten van keuken en kelder blootleggen De Gravin laèhte eu keek veel-betee- kenend haar echtgenoot aan. >'t Is waar,* zei de Generaal ernstig, »Hork en Reinoud hebben beiden voorloopig arrest, omdat ze zich verslaafd hebben aan 't spel. Ik kau dat arrest nog niet opheffen, maar omdat ik de dames niet van 't genoegen van hun beider gezelschap wil berooven, stem ik er vóór het rijtuig maar weg ie zenden en hier te blijven eten.* »Generaal!* riep Hork in eene uit barsting van vreugde, >sedert L :ipiig heelt uwe Excellentie mij zooveel pleizier

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1