toekingen worden voortgezet. Zij heb- 1 Tweemaal schoot deze man op het rlj- ben geleid tot in beslagneming van j tuig. Het eerste schot trof den kroon- papieren, wapenen en bommen. j prins in het gezicht, het tweede schot Meer en meer gaat het er zoo'n in de borst. Toen hij zijn derde schot beetje Russisch uitzien, met uitzonde- j zou lossen, sloeg een politieagent het ring hiervan dat aanslagen achterwege j wapen weg en een officier priemde den blijven, voegt de lezer er misschien bij. Maar dan ten onrechte, want gisteren (Maandag) bracht de eerste post ons reeds berichten van een moordaanslag en lazen we De koning en de Kroonprins van Portugal vermoord. Om onzen lezers de bijzonderheden van den aanslag te melden, zullen we zoo vrij zijn het verslag van de N.R.Ct. bijna in zijn geheel over te nemen. De aanslag heeft plaats gehad te Lissabon op het Handelsplein. Tegenover Lissabon, op den zuidelij ken oever van de Taag, ligt Barreiro. De koninklijke familie was uit Villa Vi<;osa met den trein te Barreira aan gekomen, een reis van eenige uren, en was met een veerbootje over de Taag gezet. Bij de aanlegplaats stonden de ministers, enz., een afdeeling soldaten bracht het militair galuut, een meisje bood koningin Amelie een ruiker aan. De koning onderhield zich even met de ministers en toen stapte de familie koning, koningin en de twee prinsen in een der gereed staande rytuigen. De rytuigen reden het plein over en zouden juist de arsenaalstraat inrijden, toen een jongeman, blijkbaar een werk man gekleed in sportcostuum, uit de menigte te voorschijn sprong en achter het rijtuig aanholde, waar de koDink- lijke familie in zat. Hy had een revol ver in de hand en maakte eerst een beweging van op het rijtuig te willen klimmen. Meteen schoot hij op den koning. De koning was geraakt. De koningin en de beide prinsen gilden van ontzetting. De koningin ging recht staan en wierp den aanvaller met den ruiker, dien zij in de hand had. De jongeman loste een tweede schot. Deze maal trol hij koning Carlos in den rug. Doodelijk gekwetst bracht de koning de hand aan het hootd en viel hy op zij. Eenige menschen reuden op den moordenaar af. Deze viel en loste een derde schot in 't wilde. Deze derde kogel heeft geen kwaad aangericht. Maar daar stond opeens een groote man, gekleed in een wijden mantel, zwart van snor en baard, met een ka rabijn op het koninklijk rij tuig gericht. moordenaar op zijn degen. Het was een schrikkelijke verwarring. De rijtuigen reden het tuighuis van de marine binnen. De infante Alfons, de broeder des konings, ging achter het rijtuig, met opgeheven revolver in de hand. De rijtuigen botsten bij het bin nenrijden tegen elkander. Toen het rijtuig in het tuighuis kwam was de koning reeds overleden. De kroonprins heeft nog vijf minuten ge leefd. De lijken werden op matrassen uitgespreid. De dokters namen waar, dat de koning tweemaal getroffen was. Een der kogels was blijven zitten in streek tusschen de schouderbladen aan den rechterkant, de andere kogel was in de ruggegraat gedrongen. De kroonprins had een schot gekregen in de rechterwang. De kogel was den neus weer uitgekomen. De andere kogel was bij het borstbeen binnengekomen en had de long doorboord. Inmiddels waren de koningin en prins Manuel in een huis daar vlak bij bin nengebracht. Ze wisten niet dat koning en kroonprins reeds overleden waren. Zij werden aanstonds gehaald. Tegelij kertijd dat zij kwamen, kwam ook ko ningin Pia, moeder des konings, aan. Prins Manuel, die licht gewond was, werd verbonden. Onder de bijzonderheden, die wij in de berichten lezen, is treffend, dat ko ningin Amelie, toen er op haar zoon geschoten werd, getracht heeft, hem met haar lichaam te beschermen. De lijken van koning en kroonprins zijn naar het koninklijk paleis overge bracht. Daar liggen zij in één vertrek Lissabon was in rouw. Er heerschte groóte verslagenheid. Prins Manuel, die nu koning is, draagt den arm iu een verband. Hij heeft geen pijn aan de wond. Wie de moordenaars zijn, wordt door de politie geheim gehouden Aan het ministerie van buitenland sche zaken te Madrid zijn de volgende inlichtingen gegeven De moordenaars van koning Carlos waren zes in getal, Zij waren gewapend met karabijnen en revolvers. Het waren betaalde moor denaars, gehuurd door de politieke vij anden der regeering. Ouder de dooden van Reinoud tot officier viel met dien plotselingen omkeer in haar fortuin samen zy liet door een kassier te Steen voort twee-duixend gulden aan Reinoud over maken, en schreef mij kort daarop, dat aij voornemens was xelf hier te komen om met mij te spreken. Die brief maakte mij beaDgst. Wat moest ik Reinoud van zyne moeder zeggen P Ik had den moed niet den armen jongeu er oyer te spreken, want ik wist dat de waarheid verschrik kelijk roor hem zou zijn. Goddank, nu is alles achter den rug Moeder en zoon zijn in elkanders armen alles is geleden, en zij zijQ gelukkig Hork stak den neus weer in zijn rooden zakdoek en begon tesnikker als een kind. Brave kerel1» zei de Generaal, die moeite had zich goed te houden. Hij drukte de hand van den ouden Luitenant, en hield die vast in de zijne geklemd. Zoo zaten de twee mannen een poos tegenover elkander, toen de beide dames han in die houding verrasten, 't Was of het paar, boven, gewacht had tot het gezelschap weder bijeen was om ook te verschijnen. Reinoud met zijne moeder aan den arm, beiden met glinsterende oogen en een vau geluk stralend gelaat, traden binnen. Hork sprong overeind en ijlde hen te gemoet. Reinoud opende zijne armen, en met den uitroep »Vader drukte hij zijn weldoener aan zijne borst. t is goed, mijn jongen!» zei Hork zich uit de krachtige armen van Reinoud losmakende, »'tis nu alles weer in orda! Laat mij nu uwe moeder aan de dames voorstellen.» Het zoogenaamd aan elkander »presen teeren» van menschen die elkaar voor 't eerst zien, is altijd «en stijve plechtig heid, waarbij wederzijdscho partijen zich onderling met zekere achterdochtige nieuwsgierigheid opnemen. Maar hier was spoedig het ijs gebrokeD. Mevrouw Van, Lichtveldt bezat den grooten takt om, zooals oicd zegt, de menschen in pakken zij deed dit op ongezochte wijze en met eene onnavolgbare natuurlijke bevalligheid. »Mevrouw,« zeide zij met een nijging voor de Gravin, »ik acht mn gelukkig reeds nu iu de gelegenheid te zyn u mijn dank te betuigen voor de hartelijk heid, voor de liefde gedurende zoovele jaren aan Reinoud bewezen.» Zij neeg tegelijk naar de zijde van den Generaal, terwyl een vluchtig rood over haar gelaat toog. »Noch mijn zoon, noch ik kunnen u immer vergelden wat gij voor hem zijt geweest en roor hem hebt gedaan maar wij hopen u toch te bewijzen dat het nimmer uit ons geheugen zal worden gewischt.» De Gravin was onmiddelijk vingepakt. Zij reikte de schoone, innemende vrouw hare hand en antwoordde met gevoel >Wij hebben Reinoud steeds als ons kind beschouwd, Mevrouw, en dat zullen wij is een Franschman, bij wien men een gordel heeft gevonden, gevuld met geld, het loon voor den moord. De nieuwe Koning. Zondag is de raad van state te Lis sabon bijeen geweest, om den nieuwen Koning uit te roepen, Koning don Manuel II. Koning Manuel heeft in een bijvoeg sel van de Diario Official een procla matie uitgevaardigd, d.d. 1 Februari onderteekend door hem zelf en alle ministers, waarin mededeeling wordt gedaan van het gruwelstuk. „Ik weet"' zoo spreekt de nieuwe koning zijn volk toe, „dat het Portugeesche volk mijn smart deelt, en dat het verontwaardigd een afschuwelijke misdaad verfoeit, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis. De grondwet roept mij tot het koning schap." „Ik zal al mijn krachten inspannen tot welzijn van het vaderland. Ik zal trachten de liefde van het Portugeesche volk te verdienen. Ik zweer den katho lieken godsdienst en de onschendbaar heid van het koninkrijk te zullen hand haven en de grondwet na te leven en te doen naleven. Ook verklaar ik da,t het mij behaagt, het tegenwoordig mini sterie te behouden." Men moet de kloekheid bewonderen der beide koninklijke vrouwen, die be halve aan het leed, ook dadelijk aan de toekomst dachten en zich bewust waren, dat alleen een krachtige houdin het koningschap kon verzekeren. Beide koninginnen waren bij de gewichtige gebeurtenis van Zondag tegenwoordig. De voornaamste staatslieden boden den jongen koning hun steun aan, dien deze aanvaardde, en waarop het ministerie ontslag indiende, zoodat ook een nieuw ministerie zal gevormd worden. En hiermede is op het oogenblik het voornaamste van deze treurige geschie denis gezegd. De jonge koning is geboren te Lissa bon op 15 November 1889. AXEL, 4 Februari 1908. Zaterdagavond hield de heer A. H. Hartevelt, generaal-agent der Canadian Pacific Railway Co. ten huize van dhr. J. E. Blansaart alhier een lezing over de tegenwoordige toestanden in Canada op het gebied van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding en vestigde vooral de aandacht op de kunstmatige be sproeiing der landerijen aldaar. Daar we ons moeilijk kunnen voor stellen, dat hier landbouwers zullen zijn, die óf zelf met hun huisgezin, óf wier zoons er met een sommetje van 10,000 op zak (dit had men volgens spreker aanvankelijk noodig om een boerderij flink op te zetten) in Canada hun fortuin zullen zoeken, meenen we met deze mededeeling te kunnen volstaan en de ruimte voor een verslag te kunnen sparen. Trouwens kunnen zij, die er belang in stellen van dhr. Hartevelt gratis een brochure bekomen, waarin een en ander is medegedeeld. De zaal was goed bezet en de aan dacht was onverdeeld. Alleen bij het vertoonen der zeer aardige serie licht beelden, die spr. duidelijk verklaarde, werd dfe stilte nog al eens verbroken, zoodat niet iedereen kon hooren wat hij zag. Naar we vernemen hebben in deze streek een tweetal personen het plan om de reis naar Canada te maken, met het doel om als arbeider daar een be trekking te zoeken. immer blijven doen. Hij verdient het ook geheel.» Er was geen half uur verloopen of er heerschte een ongedwongen stemming en eene opgeruimdheid onder het gezelschap alsof men sinds jaren met elkander was vertrouwd. Wordt vervolgd.) Aan het postkantoor Axel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. 1908, ingelegd 15171,425, in Januari 1907 9306,85. De heer W. du Bois is met ingang van 1 Maart a. s. verplaatst van het post- en telegraafkantoor alhier naar het telegraafkantoor te Amsterdam. Ds. J. van den Berg, predikant bij de Geref. kerk te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar die gemeente te Alblasserdam bedankt. Donderdagnamiddag had te Koe wacht voor de eerste maal in het nieuwe gemeentehuis eene openbare vergade ring plaats van den Raad, welke door alle leden werd bijgewoond. De voor zitter, de heer C. Dierick, opende de vergadering, heette de leden welkom in het nieuwe gebouw en sprak den wensch uit, dat het hen gegeven mocht zijn nog vele jaren in dit schoone ge bouw de belangen der gemeente te behartigen. De heer E. L. Plasschaert, wethouder, bedankte namens den Raad voor de uitgesproken wenschen, terwijl hij hoopte, dat de tegenwoordige voor zitter nog dikwyls zeer dikwijls de vergaderingen mocht leiden. Door D». P. H. de Jonge, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Hoek, is het beroep naar die gemeente te Sleeu wijk aangenomen, en zal op Zondag 1 Maart a. s. afscheid prediken. Maandagmorgen had te Sas van Gent op de Westkade een droevig on geluk plaats. Bij het inladen van ijzeren buizen voor de firma Charles en Ritte ten behoeve der kanaalwerken, had de werkman Frans Pauwels het ongeluk een der buizen wegende circa 400 K.G. op het hoofd te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel als het ware verpletterd werd. In het woonhuis van de dames Stubbé binnengedragen werden hem daar de eerste zorgen toegediend door Dr. Temmerman, die ook den Eerw. heer Pastoor deed ontbieden. Alhoewel levensgevaarlijk gewond, bleek er volgens latere verklaring van den dokter geen direct gevaar te be staan, daar het bleek dat de hersenen ongeschonden waren. De getroffene is een 28jarig gehuwd man van Mariakerke by Dendermonde en vader van 4 jeugdige kinderen. Tern. Crt. Zaterdag j.l. bemerkle de politie te Philippine dat een der wagens, welke met de varkens en paarden, onlangs door de rijksambtenaren in beslag ge nomen, verdwenen was. Blijkbaar heb ben de smokkelaars in den nacht van Vrijdag op Zaterdag dien wagen van het erf van G. D. Voerman naar België vervoerd. Natuurlijk wordt door de politie een onderzoek ingesteld. M. Ct. 1 Door den Minister van Waterstaat is aan het gemeentebestuur van Clinge bericht gezonden, dat niet kan worden voldaan aan het verzoek om een rijks subsidie van f 26.400 voor verbetering van de haven. Wel is de Minister bereid de toekenning van een subsidie te bevorderen tot een maximum van 13.200. De gemeenteraad van Stoppeldijk heeft besloten ten behoeve van den gemeente-veldwachter eene verzekering te sluiten, waardoor deze op 65 jarigen leeftijd een pensioen zal genieten van 300. De premie wordt van wege de gemeente betaald. Bij Kon. besluit is aan K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van den Algemeenen Federatieven Neder- landschen Zuivelbond, te Hontenisse, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de orde „du Merité Agricole", hem namens den president der Republiek, door den Pranschen Minister van landbouw ge schonken.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2