Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Mond en Klauwzeer. Het dagelijksch bestuur ran het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft aan de afdeeliug voor veeteelt en zui velindustrie van dat comité de vraag gesteld .Welke maatregelen worden dienstig geacht om te bevorderen, dat geduren de den staltijd het mond- en klauw zeer worde onderdrukt?" De afdeeling meende, dat aan de re geering behoorde te worden geadviseerd het vee gedurende den staltijd geregeld te doen inspecteeren. Zij overwoog daarbij, dat naast het directe voordeel, dat zulke inspectiën zullen opleveren n. 1. dat de overheid er door vol komen op de hoogte komt van den toestand er het niet te onderschatten indirecte voordeel van mag worden verwacht, dat zij de verplicht aangifte zeer zullen bevorderen. In verband met dit advies heeft de regeering een aanvang gemaakt met het doen houden van stal-inspectiën door de districts-veeartsen. Alle stallen in een groot aantal ge meenten in Groningen, Utrecht, Noord en Zuid-Holland moeten reeds onder toezicht zijn en daarbij zou geen enkele veehouder betrapt geworden zijn op het verzwijgen van de ziekte en zou voorts gebleken zijn, dat de ziekte in vele streken geheel geweken is en dat in slechts één stal runderen lijdende aan mond- en klauwzeer werden aan getroffen, doch ook in dat geval bleek de aangifte aan den burgemeester tijdig te zijn gedaan. De veehouders juichten over het algemeen dit onderzoek toe. Op deze wijze zal het mond- en klauwzeer on getwijfeld geheel onderdrukt zijn tegen het a. s. voorjaar. A. R. Ct BIJ kon. besluit is toestemming verleend tot het voeren van het kon. wapen o. m. aan de firma Ls. van Waesberghe-Janssens, wijnhandel te Hulst, aan de firma A. Wilking, han del in manufacturen te Hulst en aan de firma A. J. Bronswyk, drukkerij en boekhandel te Oostburg. Toen de molenaar L. C. te Philip pine Maandagmorgen in zijn stal kwam, ontdekte hij, dat een zijner paarden zich had verhangen aan den halster en was gestikt. Ofschoon verzekerd, is dit voor den man een leelijke schadepost. Door de ruim 60 inwoners van den Kanaal- en Stellepolder is een adres gezonden naar Ged. Staten van Zeeland, met verzoek deze polders te voegen bij de gemeente Philippine Bovengenoemde polders behooren na melijk tot de gemeente Hoek, waarvan zij door een water van ruim 1000 M. breedte zijn gescheiden. Zelden of nooit bezoeken de bewoners dezer pol ders hunne gemeente, terwijl de kin deren het grootste gedeelte van het jaar onmogelijk naar school kunnen gaan. De meeste kleinen blijven dan ook, ondanks de Leerplichtwet, van alle onderwijs verstoken. Bovendien ligt de gemeente Philippine in de on middellijke nabijheid van deze polders, N. R. Ct. In de week van 22 tot en met 28 Januari 1908 zijn in Zeeland voor gekomen 3 gevallen van typhus en februs en typhoidea 7 van roodvonk en 6 van diphtheritis te weten van typhus en febris typhoidea 2 gevallen te 's Heer Arendskerke en 1 te Ierseke; van roodvonk 4 gevallen te Breskens, 1 te Nieuwvliet, 1 te Schore en 1 te Vlissingen; van diphtheritis 1 geval te Goes, 1 te St. Jansteen2 te Neuzen l te Tholen en 1 te Zierikzee. UIL, 31 Januari 1808. Bij de Dinsdag te Hoek gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd met 180 stemmen gekozen de heer J. L. Platteeuw. Op den heer W. Dekker waren 173 stem men uitgebracht. Laatstgenoemde was candidaat der anti-revolutionnaire kiesvereeniging, ter wijl de gekozene, werkman zijnde aan de polders, was candidaat gesteld door eenige mede-arbeiders. van de wereld. Den avond vóór Waterloo zaten we onder een afdakje van stroo en takken in een dennenbosch, de Overste, een zestal officieren van het bataillon en ikhet regende dat het goot, maar we waren tamelijk beschut en we dronken bij gebrek aan iets beter» bier met brandewijn gemengd, dat we in een ketel boven een klein smeulend vuurtje warm maakten. Geen ran allen was bijzonder opgewekt, en de stilste en meest afgetrokkene was onze overste Van Lichtveldt. Zie, dacht ik, terwijl ik zijn ernstig gelaat bij 't vlammetje van ons vuur bespiedde dat is nu 't gevolg van het huwelijk Al» men eenmaal getrouwd is, moest men maar altijd in 't garnizoen blijven Die twee harten zijn nu van elkaar ge sctaeurd en beiden verteren van verdriet over de scheiding. Arme Hermance arme Van LichtveldtIk wenschte voor u dat de veldtocht al geëindigd wan »Later werden we wat opgeruimder, hoewel 'teen hondenweer was, deregen door on» dak van dennenloof en stroo heendrong en de grond zoo week werd als boter, zoodat we u laatste niets droog aan 't lyf hadden. Zittende vielen we in slaap, en tegen het lichten van den dag, werd ik gewekt door een druk op mijn schouder. Ik stond dadelijk overeind en ik zag het bleeke gelaat van den Overste.» »Ik voel mij niet wel, oude jongen,» PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 9'/i ïre Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 nre Ds. R. van de Kamp. Gerelormeerde Kerk. (Lange Weststra&t). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Lseskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zyn veroord. wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren, J. W., 18 j., broodbakkersknecht te Ter Neuzen thans te Middelburg in hechtenis tot 4 maanden tuchtschool. VrijgesprokenC. E., 39 j., veld arbeider te Zaamslag, beklaagd van overtreding der drankwet met vernieti ging van het vonnis van het kanton gerecht te Ter Neuzen. zeide hij, »ik weet niet wat er met mij moet gebeuren, maar beloof me dat je voor mijn vrouw en kind zult zorgen.» »Nu nog mooier,» antwoordde ik lachend hoewel dat lachen niet van harte ging, want de toon waarop hij sprak, sneed mij door de ziel, »die koppige drank van gister-avond maakt u onpasselijk aanstonds is dat over.» Beloof mij, Hork,» zei de Overste terwijl hij mijn handen drukte, »dat je Hermance met raad en daad zult bij staan, an dat je voor ons kind een vader zult zijn 'tls gekkepraat,» mompelde ik wre velig»maar, 'tis goed: ik beloof alles wanneer u dat genoegen kan doen.» »Toen begon hij te schreien als een kind; hij drukte mij iu zijne armen, en ik kon hem met geen mogelijkheid tot bedaren brengen. De anderen sliepen en ronkten dat het een lust was. Ik was geheel over stuur en ik zeide dat het onbegrij pelijk was hoe een man van verstand zoo onredelijk kon praten, waarop hij niets antwoordde, maar alleen het hoofd schudde en zijn tranen afwischte. Hij zette zich toen weder op het hoopje hei- zoden, ciat hem den gauschen nacht tot stoH had gediend, met de, ellebogen op de knieën en het hoofd in beide handen, en bleef zoo zitten tot de trommen en hoorns allen deden opspringen. Ik behoef u niet te zeggen wat ons bataillon bij Waterloo heeft gedaan en hoe hat Zondag 2 Februari 1908. Ned. Herv. Kerk. Woensdag is te Middelburg een kind van vijf a zes jaar oorzaak geweest dat een ander gedwongen werd zijn leven te wagen. Het begaf zich nog op het ijs in de Vest tusschen de Koepoort en den Veer- schen weg en zakte er door. Zijn twaalfjarige broer, die hem te hulp wilde komen, geraakte ook te wa ter en beiden verkeerden in gevaar van te verdrinken. Een tweetal timmerlieden, daar in de buurt, haastten zich met ladders, om hen te redden. Een boerenjongen, zekere A. Barent- sen, schoot ook toe en waagde zich, met levensgevaar, op het ijs. Eerst toen er een drietal ladders op het ijs waren gelegd, gelukte het hem de beide jongens, die al geheel onder water waren gedoken, te redden. M. Crt Onder het opschrift .Oorlog tus schen Venlo en Blerik" meldt de Venl. Ct. In den nacht van Maandag op Dins dag omstreeks 1 uur, moesten op ver zoek van den kastelein door de politie uit de danszaal van W. aan den Noord singel te Venlo etn drietal Bleriksche jongelui verwijderd worden, die twist hadden gekregen met eenige Venlo naren. Buiten gekomen werd het relletje voortgezet tusschen de twistende par tijen, welke van beide zijden allengskens versterking hadden gekregen. De Ven- Ionaren werden door de politie naar een kant weggedreven en de Blerike- naren onder geleide naar de Maasbrug gebracht. Aan de brug gefearnen werd#» zij Idoor een troep van wel 50 personen opgewacht en hoorde men het lossen van schoten. In een oogenblik was men j daar handgemeen. De inmiddels ver sterkte politie dreef de vechtenden uiteen en bracht de Bleriksche jongens over de brug. Hier werden zy, op het midden der brug aangekomen, door steenworpen begroet. Eenige vechters bazen waren boven op de brug voor spoorwegverkeer geklommen en richt ten van daaruit hun projectielen op hun tegenstanders. De politie was genoodzaakt de re volvers te trekken, en eenige schoten in de lucht te lossen, waarop de .bom menwerpers" de vlucht namen. Het gelukte ten slotte aan de politie de vechtersbazen ieder huns weegs te drijven, waarna de rust hersteld was. werd aangevoerd. Omstreeks vier uren kregen we een charge van een regiment jagers te paard; toen de aanval was af geslagen en het carré zich opende, lag de Overste naast zijn paard, met den teugel in de hand. Het dier was schichtig het rukte zich los en galoppeerde door de gelederen heen. De ruiter trachtte zich op te richten, maar hij zonk aan stonds neder; ik trad snel vooruit om hem te ondersteunen, hij wierp mij een blik toe, die mij door de ziel ging, en toen ik hem trachtte op te heffen, schudde hij het hoofd als wilde hij zeggen laat m,j j Ik hield hem een oogenblik in een zittende houdingzijne oogleden zonken neder, zijn gelaat werd plotseling purperrood, toen doodsbleek het bloed kwam hena op de lippen, hij rekte zijn armen en beenen uit, het hoofd zonk voorover alsof hem een slag in den pek had getroffen, en ik voelde dat ik een lijk in mijne armen hield. Van al de ijselijkheden welke mij dien dag en op zoo veel andere bloedige dagen onder de oogen kwamen, is niets mij zoo levendig in herinnering gebleven als dat korte oogenblik waarin ik den laatsten adem tocht van den braven Overste opving. Zijn laatste gedachte was voor zijn weduwe en zijn kind die gedachte lag in zijn brekend oog, in den droeven, smeekenden trek om zijn mond Wordt vervolgd.) In het Friesche dorp Noordwolde is een vereeniging opgericht, die ten doel heeft het fluiten te beoefenen en dan fluitconcerten te geven. Er hebben zich reeds 20 liefhebbers aangemeld. Toen de knecht S., van den heer W., zadelmaker te Goor, Zaterdagavond naar bed wilde gaan, sloeg hij bij het opgaan der trap achterover en werd met een hevig bloedende wonde in het achterhoofd opgenomen. Direct inge roepen geneeskundige hulp mocht niet meer batenna een uur stierf hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Vrijdagmiddag kwam iemand uit Utrecht met zijn automobiel van de tentoonstelling te Amsterdam. Halver wege AmsterdamUtrecht, op 200 M. afstand van het hötel ,De Kampioen" reed hij een meelwagen achterop. Bij 't uitwijken kwam het linkervoorwiel in aanraking met den rijkspaal en zwenkte de auto achterwaarts in de rivier de Vecht. Met eenige moeite werd de eigenaar-bestuurder, die reeds kopje-onder was, gered de chauffeur was er bijtijds uitgesprongen. In boven genoemd hötel werden de heeren van eenige droge kleeren voorzien ea ver trokken 's avonds naar Utrecht. De auto werd door eenige mannen met takels op den wal gebracht en in de garage van het hötel geplaatst. Het ergste zou echter den volgenden dag gebeuren nadat de heeren van 's mor gens 10 tot '8 middags 4 uur hadden gewerkt om de auto weer op gang te brengen, gelukte dit eindelijk. Even voor 't vertrek keek de eigenaar met een lichtje het onderstel na en daar stond de heele auto in lichtelaaie. Aangezien de zolder der garage al begon te blakeren werd de auto op den weg gebracht en om haar voor algeheele verwoesting te vrijwaren weer in de Vecht gereden, waar zij eerst was uitgehaald. Op het stationsterrein te Rozendaal is de voorman-arbeider G. J. v. d. Laan met den rechterarm tusschen de buffers beklemd geraakt, waardoor die arm zeer zwaar verwond werd. De man is naar het gasthuis vervoerd, de dokter constateerde dat de arm noodzakelyk moest worden geamputeerd, wat dan ook nog denzelfden nacht gebeurde. Het ongeluk is te treuriger omdat v. d. L. de linkerhand ook reeds mist. Vermoedelijk door het slecht over gaan van een wissel, tengevolge van sneeuw, zijn bij het rangeeren van een goederentrein op het stationsemplace ment te Amersfoort twee waggons uit de rails geraakt. De laatste wagen bleet in het spoor, doch werd geheel ingereden. Behalve de materiëele schade aan de drie beladen wagens, is ook nog omgerukt een der groote ijzeren sein palen. Het vervoer langs de lijn kon doorgaan, doch met een weinig stag natie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt uit Antwerpen aan de 's Hert. Ct.: De politie heeft hier gearresteerd de 23-jarige Hollander G. F., die te 's-Her-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2