DE OUDE LUITENANT. ]\o. 85. Woensdag 2!) Januari 1908. 23e Jaarg. f. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. F Eül L LET ON. AXELSCHE COIIIÜNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De strafkamer te Elberfeld heeft Hoffmann, redacteur van een socialis tisch blad, tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Hoffmann had in twee artikelen beweerd, dat in de politie-gevangenis daar gevangenen mis handeld werden. De rechtbank was van meening, dat hij het bewijs van de waarheid van die bewering niet had kunnen leveren. FRANKRIJK. Veel merkwaardiger dan de uitvinding van Lemoine, die uit gruis diamanten kan vervaardigen, is de uitvinding van een zekeren heer Guercin te Lyon. Guercin zeide, dat hij had ontdekt, hoe het mogelijk zou zijn, electriciteit over te brengen en op een afstand toe te passen zonder draad. Alles kan. Het overbrengen van electrische beweegkracht zonder draad is per slot niet wonderbaarlijker dan X-stralen of dradelooze telegraphie. Guercin wist eenige rijke heeren te Lyon te bewegen, hem te helpen om zijn uitvinding in praktijk te brengen. De zaak beloofde onbegrensde winsten, als Guercin werkelijk mocht blijken te kunnen wat hij beweerde te kunnen. Onder de groote stukken die hij zou uitvoeren, behoorde o. a. het dooden van dieren op een afstand van eenige kilometers door middel van electriciteit en wat meer aantrekkelijk was hij zeide, dat hij met zijn uitvinding op 4 mijlen afstand van het electrisch 43) Mevrouw,* zeide hij met een gejaagde stem, »ik gevoelde uwe nabijheid. Zeg me, wat komt ge hier doen Ik heb uw gelaat meer gezien 't is me als had ik n dagelijks voor oogen, en toch heb ik dezen morgen voor 'teerst uw naam geboord. We zijn elkaar vreemd, en toch klinkt uw stem me zoo bekend in de ooren.c In plaats van te antwoorden, breidde zij de armen uit, omvatte Reinoud en ver borg schreiendhaar gelaat aan zijne borst. Reinoud slaakte een kreet, die tot be neden in het pratende gezelschap door drong en plotseling aller tongen boeide. Toen stond Hork op, en wilde spreken, maar de stem stokte hem in de keel en hij zonk op zijn stoel terug, trok snel den rooden zakdoek te voorschijn, stak er zijn argeloozen neus in, en barstte in tranen uit. De beide dames deden het zelfde met haar geborduurde zakdoekjes, en weenden mede, iugevolge de onver stoorbare orde der dingen, die gebiedt dat mannen-tranen slechts de droppels zijn die den stortvloed voorafgaan, welke uit het vrouwelijk hart raar de oogen dringen. toestel een oorlogsschip in de lucht kon laten vliegen. De Lyonsche fabrikanten stelden twee laboratoria ter beschikking van Guercin, op anderhalf uur afstand van elkaar gelegen. De eerste groote proeven gelukten prachtig. De aan- deelen der maatschappij tot exploitatie van de uitvinding Guercin rezen omhoog als een koorlsthermometer. Guercin wist werkelijk zonder draad electriciteit over te brengen, dat het een lust was. Er werden drie deskundigen uit Parijs ontboden om getuigen te zijn van de groote uitvinding. Die deskundigen hebben het geheim ontdekt van de uitvinding Guercin. Het is 'bijna te kinderachtig om te vertellen, maar de zaak komt daarop neer, dat Guercin electriciteit overbracht niet zonder draad, maar met draden. Het bijzondere of liever het ongebruikelijke van Guer- cin's manier van werken, was enkel, dat hij de draden door den hollen poot van de tafel waarop zijn toestel stond, en dan verder door den vloer en onder den grond leidde. Ten einde het mogelijk te maken, dat de bemanning van onderzeesche booten bij ongelukken met de opper vlakte kan telefoneeren, heeft het Fransche m&rinebestuur, met boeien, die voorzien zijn van de noodige toe stellen, proeven laten nemen. De uit komst der proefnemingen is, dat de uitrusting van alle in dienst zijnde of bestelde booten bevolen is met metalen drijvende toestellen met groot drijfver- mogen, die in staat zijn weerstand te bie den aan den waterdruk in 50 M. diepte. De Generaal was de eenige, die rustig en ongeroerd op zijn stoel nederzat. Aandachtig rustte zijn blik op den ouden Luitenant en luisterde zijn waakzaam oog om eenig geluid van boven op te vangen. Maar hoe scherp hij ook toe luisterde, kon hij toch geen verstaanbaar woord opvangen, hoewel eene vrouwen stem onophoudelijk doorsprak en nu en dan Reinoud's stem zich er tusschen mengde. Eindelijk brak de Generaal de stilte af »Er schijnt hier in huis een eomedie gespeeld te worden,* zeide hij stroef, waarvan ik alleen de intrige niet be- grijp.c De Gravin rees op van haar stoel en hare hand op den schouder haar» ge maals leggende, zeide zij »Een zoon heeft zijne moeder teruggevonden eene moeder is tot haar kind teruggekeerd dat is het, wat ons schreien doet van vreugd't Is daarom ook, dat ik u verzocht heb ons naar de woning te ver gezellen »Gij wilt toch niet zeggen,* vroeg de Generaal ten toppunt van verbazing, »dat Reinoud zij na moeder dat Hork Hier hield de Generaal plotseling op, zag Hork doordringend aan, en vervolgde toen op spotachtigen toon »Hork, heb-je inderdaad je vrouw tieu jaren lang verborgen gehouden, mis schien wel achter slot en grendel Hork schudde het hoofd, en antwoordde ENGELAND. Een van de waterbekkens van Lla- nelly in Wales is door het breken van een duiker in zee leeggeloopen. Naar schatting is er zoo een 1350 millioen liter water teloor gegaan. Inbrekers hebben uit de werkplaats van een graveur in West Norwood drie miniaturen gestolen, die aan de koningin van Engeland behoorden. Zy waren op ivoor geschilderd en met goud omlijst en stelden drie van hare dochters voor. Men vreest dat het de dieven, die allerlei andere dingen van waarde heb ben meegenomen, alleen om het goud te doen is gewSest en zij de miniaturen zelf vernield hebban. De heele Londen- sche politie is in de weer. RUSLAND. Een redacteur van de Slowo schrijft het volgende over den toestand in Odessa Ik was onlangs in de gelegenheid een gesprek te hebben met een in woonster van Odessa, een in hare denk beelden zeer gematigde dame, met een goeden blik op de zaken. Zy vertelde me omstandig hetgeen ze in den laatsten tijd in Odessa gezien had. De veldtocht van het Verbond van het Russische volk tegen het onderwijs en tegen de gemeentelijke instellingen heeft tot het beoogde doel geleidoveral heerscht een jammerlijke toestand. Het Verbond streeft er stelselmatig naar alle posten te bezetten met reactionnairen en dat gelukt maar al te goed. Odessa is in sociaal en politiek opzicht een geheel met een pijnlijken zucht>Reinoud's moeder is myne vrouw niet, zij Voor dat hij kon uitspreken, rees de Generaal snel op en viel hem met een driftig gebaar in de rede. »Bewaar uwe confidentiën tot gelegener tijd. Ik begrijp genoeg van de historie om er vooreerst niets meer van te willen hooren.* »Met uw verlof, Generaal,* zei Hork, thans weder bedaard; »uwe Excellentie begrijpt die niet en kan die niet be grijpen. Ik zal, met uw goedvinden, die zoo kort mogelijk meedeelen.* »Vergun me, Hork, dat ik het voor u doe zei de Gravin haastig, toen zij de rimpels op het voorhoofd van den G#ne- raal bespeurde; »maar neen,* ver volgde zij op langzamea tooa tot haar echtgenoot, >ik kan u dat alles niet verhalen, zooals hij 't mij verhaalde. We zullen n, met hem alleen laten, dan kan hij vrijuit met u spreken.* Zij wenkte Mary en de beide dames gingen naar den tuin, terwijl Hork, voor de tweede maal op dezen dag, zijne her inneringen uit lang vervlogen tijden uit de vergetelheid ging opdelven. >Hermance Linden,* zoo begon Hork met een gedempte stem, nadat de Gene raal weder had plaats genomen, »was twintig jaren geleden, het schoonste meisje uit het land Heb-je haar gekend vroeg de Generaal, bij het noemen van dien andere stad geworden. De reaction nairen werken met een laaghartig spionnage-stelsel en ontzien geen enkel middel om hun doel te bereiken. Vredige burgers worden in de gevange nis geworpen en op alle mogelijke manieren vervolgd. Kortom, geheel Odessa komt langzamerhand in haDden der zegepralende reactie. In het Port Arthur-proces heeft Vry- dag het getuigenis van kolonel Wer- sjinin veel opzien gebaard. Na de overgave had Wersjinin met groote moeite 18 wagens van de Japanners gekregen voor de vrouwen en kinderen der officieren. Stössel stond echter niet toe de wagens voor de vrouwen en kinderen der officieren te gebruiken, maar nam ze voor zijn eigen bagage in beslag. De vrouwen en kinderen der officieren moesten negentien werst te voet afleggen. SPANJE. In den Spaanschen Senaat heeft de minister van justitie een wetsontwerp ingediend tot bestrijding van anarchis tische aanslagen. Volgens het ontwerp, krijgt de regeering het recht, kranten te verbieden, anarchistische vereeni- gingen en verenigingslokalen te sluiten, de verspreiders van anarchistische leerstellingen uit het land te zetten en buiten de grens gebrachte anarchisten, die naar Spanje terugkomen, te ver bannen. In de Kamer heeft de minister van onderwijs een wetsontwerp ingediend, tot verhindering van den uitvoer van kunstwerken. aam opmerkzaam het hoofd oprichtende. »Het schijnt, dat Uwe Excellentie haar ook gekend heeft,* antwoordde Hork met een flauw glimlachje, »maar wie, die in den Haag is geweest, twintig jaren geleden, zou haar niet gekend hebben, of niet van haar hebben hooren spreken »Ik heb haar zeer goed gekend,* ant woordde de Generaal, terwijl een vluchtig rood over zijn gelaal toog en een kort stondige straal zijn oog verlichtte. »Ik heb, even als allen, die haar naderden, den verplichten tol betaaldmaar even als al hare aanbidders, heb ook ik den zak gekregen. Tot mijn geluk begreep ik, dat er vele troostgronden voor de ge leden grieve waren ik overwon spoedig mijn verdriet, en mocht mij toen geluk- wenschen aan het gevaar ontkomen te zijn de echtgenoot te worden van, ja de schoonste, maar ook de meest kokette vrouw uit gansch Nederland.* >Zoo schijnt het,* zei Hork, als 6prak hij tot zich-zelven»en toch bezat zij een goed hartmaar hare ouders en quasi-vriecden hadden haar bedorven allen knielden voor haar en zongen haar lof, voorkwamen hare bniteusporigste wenschen, kortom maakten naar tot een afgod. Menig goede partij deed zich voor Hermauce op, maar men meende dat er wel een prins zou komen, en dan was liet tyds genoeg om er eens over te deuken. Later was het Hermance zelve die, zonder iemands raad in te winnen,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1