A d verten tiën. trachten aan te besteden: met 3 zware, glazen Platen. Nog nauwelijks ran de schrik beko men, treft een andere boot dier lijn een nieuwe ramp, die niet zoo goed afloopt. Slechts een 5-tal mijlen van de Ne- derlandsche kust verwijderd, liep nu Woensdagochtend omstreeks 5 uur de „Amsterdam" komende uit Engeland boven op het Engelsche stoomschip „Axminster", dat op weg van New York door den mist niet verder durtde en daar het anker had uitgeworpen. Omtrent de aanvaring zelve vernam de A'. R. Ct. van een der passagiers van de Amsterdam" o. a. het volgende „Het was Dinsdagavond mooi, helder weer, toen wij in Engeland aan boord gingen, en we trokken dus allen weldra rustig te kooi. Woensdagochtend, toen ik om 4 uur aan dek kwam, was het dik van mist. Er stonden twee mannen op den uitkijk. Een oogenblik later zat ik in het salon te ontbijten, toen we een stoot voelden. Dit gebeurde op 5 Eng. mijl van de kust. En weinige teconden later volgde een tweede schok, onheilspellend hevig, met het geluid van een dikke glasruit, die wordt in geslagen. Wij kregen den indruk, dat er tot dit oogenblik niet langzamer werd gevaren dan anders. Gelijk met dien tweeden stoot ont- welke was losgeraakt, was weggedre ven. Gelukkig wist hij aan de Xoor- derpier te landen. De loodsboot „llelle- voetsluis" pikte later een sloep met 7 personen op, zoodat men meende dat nog een met 12 man vermist bleef en daarnaar heeft men den heelen dag gezocht. 's Middags had men nog een oogenblik hoop dat men ze had gevonden, toen de sleepboot „Gouwzee" terugkwam, maar het zwijgen der bemanning bewees wel dat ook zij geen succes had gehad. En w aar men eerst meende dat er noe een 12-tal werden vermist, bleek nu dat er in die eene roeiboot minstens acht en twintig menschfen samen waren ééu matroos, drie stewardessen, de chief-steward, twee stokers en één en twintig passagiers, onder wie minstens nog een vrouw. Evenals bij de „Berlin" wist men ook van de „Amsterdam" het juiste aantal passagiers niet maar schat het op 66, waarvan 45 aanstonds zijn gered. De „Amsterdam' heeft niettegenstaan de den mist met volle kracht gevaren. Ten bewijze hoe dicht de mist wel was diene dat de „Yarmouth" van de Har- wichlijn, die veel te laat aankwam, reeds in den Waterweg binnen, een sleepboot praaide, en vroeg: waar zijn stond er onder de opvarenden hevige we, ten antwoord kreeg: In het kanaal, beroering. 1 Dat wist raen n°g niet °P de brug. We hoorden schreeuwen en jamme ren, ieder dacht dat zijn laatste oogen blik geslagen was. En alles vloog naar dek. Ook het personeel scheen van streek. Er gingen een paar bedienden de hutten af om de slapenden te wekken, die ten deele in nachtgewaad naar boven vluchtten. We zochten zwemgordels, deden die aan, en drongen op naar de reddings booten in hun zenuwachtigheid niet konden vinden, werden niet op weg geholpen. Het hoogere gezag echter scheen rustig het hoofd erbij te houden. Bo vendien bleef het schip drijven, en ook het electrisch licht bleef aan. De kapitein liet onderzoeken en ver nam dat het schip water nam. Bij de reddingsbooten was het een hevig gedrang. Vier of vijf menschen sprongen er reeds in, vóór ze neerge laten waren doch zij moesten er weer uit. Er waren 56 passagiers, met ver scheiden dames. Een zuigeling werd van hand tot hand in de boot gelaten. Inmiddels kalmeerden de menschen. Met onze zwemgordels aan werden we overgeroeid naar de „Axminster." Het was een kalme zee. Maar aan boord van de Amerikaan beduidde men ons, onze zwemgordels om te houden. Toch schenen de waterdichte schotten het water buiten te houden. Wij, „ge redden" hielden een collecte voor de Amerikaansche bemanning. Het bleet dik van demist. De kapi tein besloot nu echter voorzichtig op te stoomen, de omstandigheden in aan merking genomen. Dat gebeurde een drie myl. „De Axminster" durfde echter niet binnen gaan. Toen hoorden we het signaal van de loodsboot „Jan Spanjaard." Die kwam langs zij, zette een loods over om de „Axminster" binnen te brengen. En wij gingen over. Maar één ding hoorden we met schrik. Een man met een boot van de Amster dam zou zijn afgedreven. Zijn makkers zeiden echter, dat hij een uitstekend zeeman is, die het wel klaar zal speleu. Na ons zijn de postzakken in de boot gelaten. Een meisje was er in nachtgewaad met niets dan een mantel om. Maar wij hielpen elkaar voort. Wie te weinig kleeren had leende van anderer overdaad. Later zagen we de „Amsterdam" ons voorby varen, nog steeds verlicht. Het is een hevige schrik geweest, maar we zijn er gezegend afgekomen Aan wal miste men eerst 19 passa giers en den zeeman Jac. Upson, die met een afzonderlijke sloep met bagage, Men maakte zich intusschen zeer ongerust over het lot der vermisten, en vroeg zich ook at hoe het komt dat niet ieder der officieren van de „Amster dam" 'n reddingsboot onder zijn be stuur heeft genomen? Dat het leven van deze 27 aan een matroos is toever trouwd? Men wist het niet. Eén troost was er. Volgens het voor readings- schrift- tenminste, - moet er proviand die deze vau scheepsbeschuit en water, en ook een kompas in iedere reddingsboot zijn, zoodat de vermisten tenminste geen honger behoeven te lijden. Ondanks alle pogingen om, hetzij door telefoon, of uitgezonden booten, maar iets te weten te komen, bleef men tot gisterenavond in het onzekere of het bootje reeds was gepraaid dan wel of het eenzaam op de Noordzee rondzwalkte, voor ieders oog verborgen achter den dichten, killen nevel. Een voetreis op zee. Maandag heeft een persoon, voorzien van een stok, eene voetreis gemaakt over het ijs der Zui derzee, van Elburg naar Amsterdam. Hij vertrok des morgens 5 uur en be reikte omstreeks 4 uur in den namiddag zijne bestemming. Vóór den mond der Eem had hij wegens den stroom een grooten omweg moeten maken. Al is deze waaghalzerij ditmaal goed gelukt, toch is het zeker geen voorbeeld tot navolging. A. v. d. IK Kermisrreugde. Ter gelegenheid van de kermis is Maandag te Schijf bij Rozendaal de landbouwer J. v. d. M. ergerlijk mishandeld. Niet minder dan een tiental wonden zijn den man met een mes of eenig ander scherp voor werp toegebracht. Zonder de minste aanleiding te gaven werd hij in zijn woning aangerand. De daders zijn be kend, eenigen er van moeten reeds in arrest zijn. Brutaal Het Rott. A'bi. vermeldde dezer dagen een te Rotterdam gepleegde inbraak, waarbij 14 horloges zouden zijn gestolen. De heeren inbrekers zijn het niet heelemaal eens met dat bericht. Zij beweren namelijk, dat het aantal gouden en zilveren horloges door hen uit de uitstalkast gestolen, geen 14, maar 10 is. Op een vodje papier schrijven ze thans aan het blad „Mijnheer Gelieve s. v. p. beter de inbraak van de horloges en chronometers in de courant te zetten, geen 14, maar 10 zijn ontvreemd, want wij hebben last met onze maats over portie deelen. TRIO. TRIO." Wel aardig gevonden Men schrijft uit Rijen aan de Koor dhra ti. In volle drukte van runder-markt Woensdagmorgen ruim tien uur op eens 'n kreet: „Brand, brand!... in de schoolDan de hoornblazer Rètèt 'n Weg-en-weergeloop van boeren, vrouwen 'n Vent met 'n paard op 'n drafje naar 't spuithuisjeEn gauw ook 'n troep hoera-schreeuwende bengels: „De school brandt af! de school brandt af!" Zij waren d'r uit! 'n Heele vacantie in 't verschiet Boven aan 'tdak was 't begonnen. Eerst rook toen vlammetjes ten leste vlammen. Alles ontdooide in de buurt. Toen 't zoowat 'n mooi uurke ge knetterd had was de spuit gesteld Maar w ater, ho maarEindelijk, eindelijk Aan 't pompen, pompen Slang no. 1 was wat lek't water kwam niet tot aan den bek. Slang no. 2 was wat kort't water raakte de vlammen niet. Nou ja waarom dan ook nog pompen D'r werd nog over gedelibereerd om de harmonie te laten aanrukken 'n Treurmarsch blazen, weet jeMaar och, zóó erg was 't niet't gebouw was toch afgekeurd de teekening voor 'u nieuw ligt al tiaar en nou krijgen ze toch nog 't geld van de verzekeringzoo is onze dierbare school dan 'n vlammenprooi geworden. D'r wou 'r nog een met emmers-water komen aandragen, maar hij werd uitgelachen. Je mot wel laten branden, as de spuit niet werkt Grappenmaker opperde toen 't denk beeld om in den raad te doen voor stellen: „daags veur 'nen brand veurtaan de spuite loate prebeere Maar met dat alBeklagenswaardige huismoeders Te Renkum is by den arbeider Z. een kistje gestolen, inhoudend f 102. Door de politie is dadelijk in vereeni ging met de Wageningsche politie een onderzoek ingesteld, als gevolg waarvan te Wageningen een zwager van den bestolene is gearresteerd. De weesinrichting te „Neerbosch" heeft uit Amsterdam een gift van f 10,000 ontvangen. (Avp.) In het land der halve centjes Een firma heeft aan een Rijksinstel ling geleverd 505 voorwerpen A 35 per duizend, en daarvoor een declaratie in tripo (waarvan één op zegel van 22'2 cent) ingeleverd, groot 17,68 hij ontvangt een der (ongezegelde) exemplaren terug met een uitvoerig hoffelijk schrijven, houdende bericht, dat de declaratie foutief iszij is een halven cent te hoog Deze brief was met een 5cents post zegel gefrankeerd en kost den lande zeker, inclusief enveloppe, briefpapier en salaris voor het opstellen, kopieeren en vérzenden, 25 cenfk Maar aan de andere zijde heeft het land weer voordeel, want de firma, die den prijs van het geleverde een halven cent te hoog had berekend, moet nu een nieuwe declaratie op zegel van 22l/2 cent schrijven en die met twee ongezegelde exemplaren verzenden, en daarvoor extra 10 cents porto betalen Zoo doet men zaken aan Rijksinstel lingen Zonderlinge bewaarplaats. Te Har derwijk heeft de politie op eene aan wijzing een zak met geld, inhoudende ruim vijfhonderd gulden, gehaald uit een sloot in de onmiddellijke nabijheid der zee. Deze schat was daar neerge legd door een jongeman, die het geld had weggenomen bij zijne oude moeder, eene zoogenaamde arme weduwe, en het nu thuis niet veilig achtte. De moeder heeft van den diefstal aangifte gedaan by de politie. (Avp.) Thans is gebleken dat er bij de I mijnramp te Quaregnon (België) 10 personen gedood en 28 gewond werden In het Duitsche grensplaatsje Sud-Lohn bij Winterswijk heeft men Maandag een man gevonden, die zeker reeds lang aan een boom had gehangen. Het lichaam was bijna geheel door de roofvogels afgegeten, zoodat voor het meerendeel slechts de beenderen over gebleven zijn. De man had nog een gouden horloge bij zich en een porte- monnaie met 8' 2 groschen. Papieren ontbraken, zoodat men de indentiteit niet kon vaststellen. Een telegram uit Chicago brengt het volgende, haast ongelooflijke verhaal. Te Ely in Nevada had op 4 December in een goudmijn een aardstorting plaats. Drie arbeiders werden bedolven op een iepte van 300 M. beneden dan grond en slechts door een zinken dak in den put, waar zij werkten, voor het gevaar om verpletterd te worden behoed. Een reddingsbrigade ontdekte de plaats, waar zij zich bevonden en hoorde ge luiden, waaruit zij opmaakte, dat de bedolvenen nog in leven warea en hun werd daarom voedsel toegevoerd door een pijp, die buiten de mijn uitkwam. Het uitgravingswerk moest natuurlijk zeer behoedzaam geschieden, zoodat men eerst na zes weken de ingeslotenen kon bereiken, die gezond en wel weder naar boven werden gebracht. Op een kasteel bij Evreux (Fr.) is onlangs een eigenaardige poging tot vergiftiging gepleegd. Nadat een fami lieraad was gehouden waren den vol genden dag by het middagmaal mevr. Hebert, de bewoonster, haar schoonzoon, de kinderen van dezen laatste, haar broeder, de adjunct-burgemeester van de gemeente en een dame van gezel schap bijeen. Het bleek toen dat al het opgediende vleesch vergiftigd was met strychnine. De al te groote hoe veelheid vergift redde de bedreigde personen, want het vleesch was zoo bitter, dat niemand het eten kon. De misdadiger moet op de hoogte zijn ge weest van den beraamden familieraad. Hij is vermoedelijk 's nachts binnen gedrongen en heeft toen het vleesch vergiftigd. In het vleesch bevond zich genoeg strychnine om een heel regiment te dooden. De gewezen jachtopziener van het kasteel ontkent schuldig te zijn aan de misdaad, maar erkent strychnine te hebben gekocht by den apotheker, om veldmuizen te dooden. Kort te voren was hij wegens misbruik van vertrouwen ontslagen. Naderhand maakte hij hier over zooveel rumoer, dat hij er zelfs een veroordeeling mede opliep. Gelegenheid tot het mede- lezen van de MIDDELBURG- SCHE COURANT. Adres bureau Axelsche Courant. De ondergeteekende zal namens zijn principaal, op Zaterdag 25 Janu ari e. k., ten 3 uur Het bouwen van een WOONHUIS met byievering van alle bouwstoffen In pereeelen. Bestek en teekening liggen ter inzage bij den heer P. van Laeee, café „De Zwaan" te Axel, waar ook de besteding zal plaats hebben. Inlichtingen ver strekt J. M. VAN DER VELDEN, Axel. een zeer nette ssronzen Te bevragen aan het bureau dezer Courant.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3