Binnenland. Gemengd Nieuws. Misschien dut er in de verwarring spoedig een duidelijke strooming zal zijn waar te nemen. Maar voorshands valt een duidelijke strooming niet te j erkennen. Men is allicht geneigd Moelai Hafid aan te merken als het hoofd van j de partij der vreemdelingenhaters. Maar de uitlatingen van Moelai Hafid zeil wijzen er op, dat hij volstrekt niet wil doorgaan voor den Europeanenvijand bij uitnemendheid. Ook nu weer komen er berichten van verklaringen van Moelai Hafid, dat hij strijd voert tegen Abd-el-Azis, maar niet tegen de Europe De Ministerieele crisis. Na heel wat strijd van de groote bladen onderling, over wat ons te wachten stond, kamerontbinding of niet, wie de kabinetsformateur zou zijn, wat die doen en laten moest, of dr. Kuyper al dan niet weer Minister zou worden, enz., enz. zyn we eindelijk toch zoover gekomen, dat we eens een bericht onder de oogen krijgen, dat voor .waarheid'' kan overgenomen worden. Het betreft de vraag wie het nieuwe Ministerie' by elkaar zal krijgen en we lezen daaromtrent, dat de Standaard meldt, dat het a.-r. Tweede-Kamerlid mr. Th. Heemskerk de opdracht tot Kabinetsformatie heett, aanvaard, m. a. w. dat we een Ministerie zullen krijgen, dat op a.-r. beginsels berust. De Inspecteurs van het lager on derwijs maken bekend, dat de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 77 onder a der wet op het lager onderwijs, dit jaar aanvangen op 1 April. Deze dag is bestemd voor hetschrif telijk examen, terwijl op 10 April d. a. v. de mondelinge examens een aanvang nemen. Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Crt. no. 18. Ongevallenwet. Het A7, v. d. T). meldt .De Zuiderzeevisschers hebben dezer dagen van de Rijksverzekeringsbank voor het eerst een aanslagbiljet ontvan gen, met de uitnoodiging, hun premie binnen 15 dagen ten postkantore te voldoen. Het bedrag wisselt tusschen 17 en 80 en Verwekt algemeene ontevreden heid, niet alleen wegens de zeer schrale verdiensten der visschers, welke aan mijn naam, mijnheer Rapière, dat als er voldoening voor eene beleediging moet gegeven worden, ik de eischer ben, maar, evenals mijnheer Hork zooeven zeide, zeg ook ik de quaestie van het spelen moet eerst opgehelderd worden. Er is a gezegd, en de b moet volgen.» Rapière begon te begrijpen, dat hij zich in een leelijke zaak had gestoken hij bezat weinig vertrouwen in de degelijk heid van zijn krijgsmakker, en in wer kelijkheid gevoelde hij niet de minste sympathie voor hem maar zooals we zeiden, een duel was voor hem eene zaak van eer, al waren de beweegredenen ook geene andere dan een koffiehuis-twist, voor beide partijen alles behalve eervol. 'tGold hier evenwel eene quaestie die wat hooger liepin de eerste plaats bedrogin de tweede een schimpen op de Hollanders. Hoewel zelf een Belg koesterde hij hoogachting voor zijn Hol landsche wapenbroeders; met al zijne voorvechters-gebreken, zat hem 't hart op de rechte plaats en verachtte hij alle gezwets op eigen nationaliteit onder mannen, die vrijwillig hetzelfde land en denzelfden vorst dienden. »Ik zal,» zeide bij bedachtzaam en ernstig, »de zaak grondig onderzoeken. Als lie Muscadin weigert mij voldoende inlichting te, geven, is hij nog niet van mij af. Vóór het avond is, moet alles uit de wereld zijn. Au revoir Hij ging hat pad langs den tuinmunr velen het betalen onmogelijk tnaakf, maar meer nog, dat deze premie moet worden voldaan sinds L Februari 1903. In die vijf jaren toch heeft niemand, wien een ongeluk«overkwam, aanspraak op vergoeding kunnen maken. Reeds zijn een menigte reclames dientengevolge tot genoemde Bank ge richt." AXEL, 24 Januari 1908. Gisteravond werd alhier op uitnoodi ging van onzen burgemeester ten Raad- huize eene bijeenkomst gehouden tot het vormen van een sub comité om bevorderlijk te zijn aan het welslagen der in Augustus a. s. te Ter Neuzen te houden tentoonstelling van huisvlijt en al wat daarmede in betrekking staat. Onder huisvlijt wordt verstaan al datgene, wat door den een en ander in vrije uren wordt vervaardigd, zooals in de verschillende afdeelingen van het programma wordt opgenoemd. Binnen kort zullen omtrent deze zaak op ruime schaal circulaires worden verspreid, waarin een en ander nader uiteen wordt gezet. Ook de afdeeling Floralia belooft zeer belangrijk te zullen worden. Voorzitter van het comité is onze burgemeester, de heer D. J. Oggel, verder zijn leden de heeren Ph. J. van Dixhoorn, J. A. Dregman3, J. A. van Hoeve, J. de Kraker, A E. C. Kruijsse, J. M. Oggel, J. A. van Vessem en C. P. Minjon secretaris. Zij, die wenschen in te zenden kunnen zich in verbinding stellen met een der genoemde heeren, die ook ten volle bereid zijn de noodige inlichtingen te geven. Werkmansbelang. Deze onderlinge Maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens, hield Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer C. P. Minjon, op de bovenzaal van den heer P. Koole alhier, hare jaarlijksche algemeene vergadering. Het groote nut dezer vereeniging bleek weder duidelijk. Het jaarverslag vermeldde, dat het aantal leden bedraagt 90 en dat der donateurs 55. Er werden gekeurd 170 varkens. Zieke varkens zijn er het vorige jaar bezocht 30, waarvan er 16 zijn gestorven. Voor die gestorven varkens werd uitgekeerd 237.60, terwijl zij bij ver koop aan de kas opbrachten j 25. f 5. De varkens waarvoor is uitgekeerd, af, en juist toen hij den hoek wilde om slaan, hield hij plotseling stii, plaatste zich aan den kant van den weg, en bracht eerbiedig de hand omhoog tot een militairen groet. Een open rijtuig, met een brieschend span er voor, zwenkte in vollen draf den hoek om, en in dat rijtuig zat de Opperbevelhebber met de gravin en de freule Van Hardsteek. De dames bogen, de Generaal groette terug en Rapière vervolgde zijn weg, in ge dachten verzonken. Reinoud zag het rijtuig aankomen en gaf een sein van alarm. Hij trad zelf zoo snel mogelijk terug en nam de wijk naar zijn kamer. Hij hoorde de trede der kales neerslaan een geschuifel van japonnen een gespoorden tred in den garigde stemmen der beide dames en daartusschen die van den Generaal en van Hork. Hij luisterde met inspanning en een onstuimig kloppend hartmaai de deur van het vertrek beneden werd gesloten, en hij vernam niets meer clan een verward stemgeluid, dat nu en dan door de zware, stem des Generaals werd beheerscht. Hij sloot daarop zelf zijne deur en ging bij het raam zitten, dat op de bekende bleekvelden en het kanaal uitzag, met de ellebogen onder het hoofd, in afwachting van de dingen die komen zonden want dat er iets gebeuren moest, was buiten twijfel. Ieder oogenblik ver wachtte hij eene stem te zullen hooren die hem toeriep: >Reinoud, kom beneden!» hadden een gezamenlijk gewicht van 594 kilogram. De ontvangsten bedroegen 404.40 en de uitgaven f 295.82, zoodat er een batig saldo is van 108.58. Het overschot van de vorige jaren bedroeg 987.91, zoodat het kapitaal der vereeniging thans bedraagt 1096.49. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. Koole en A. E. C. Kruijsse, die beiden met overgroote meerderheid van stemmen werden herkozen en hunne herbenoeming als bestuurslid weder aannamen. Het entréegeld bleef bepaald op 1 en de uitkeering voor gestorven ot onteigende varkens op 40 cent per kilogram bruto gewicht. Ook dit jaar zullen de leden, die het vorige jaar reeds lid waren, een maand vrijgesteld zijn van contributie voor één varken, en wel gedurende de maand Maart. De bezoldiging van den secretaris penningmeester werd gebracht van 10 op ƒ25, daar gebleken is, dat de werkzaamheden aau dit ambt verbon den, steeds meer en meer toenemen. Aan het eind der vergadering werd nog de vraag in stemming gebracht of het in 't vervolg verplichtend zal gesteld worden de varkens der vereeniging te doen inspuiten tegen de vlekziekte. De uitslag dier stemming gaf geen zekerheid omtrent deze zaak, zoodat de bepaling gehandhaafd blijft, dat de leden op kosten der vereeniging hunne varkens tegen de vlekziekte kunnen laten inspuiten, verplichtend is het dus niet. De groote meerderheid schijnt nog niet oveituigd te zijn van het groote nut, den dieren deze bewerking te doen ondergaan. De vergadering werd hierop met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging door den voorzitter gesloten. Volgens kennisgeving van Ged. Staten is te Axel een paardenmarkt ingesteld op den Donderdag vóór den tweeden Maandag van Mei te Oostburg de najaarspaardenmarkt verzet van 13 op 12 November; is die dag een Zondag, dan valt de markt op den volgenden Maandagen te Nieuw Namen (gemeente Clinge) de jaarlijksche veemarkt verzet van den laatsten Woensdag in Mei op den tweeden Dinsdag in Maart. In de week van 15 tot en met 21 Januari 1908 zijn in Zeeland voor gekomen3 gevallen van typhus en febris-typhoïdea, 4 van roodvonk en 13 van diphtheritis, en wel van typhus en febris-typhoïdea 1 geval te Kattendijke, 1 te Nisse en 1 te Poortvliet; van rood vonk 1 geval te Kruiningen, 1 te Mid delburg en 2 te Vlissingen van diph theritis 1 geval te Axel, 1 te Dreischor, 2 te Goes, 1 te Hulst, 1 te St. Jansteen, 2 te Ter Neuzen, 1 te Zaamslag, 2 te Zierikzee en 2 te Zuiddorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 26 Januari 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, are Ds. J. B. T. Hugenholte. Nam. 2 ure De. J. B. T. Hugenholte. Gereformeerde Kerken. Kerk A. De. E. H. Broekstra. De. E. H. Broeketra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 nre Ds. R. van de Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Dhr. H. Kieviet Nam 2 ure Dhr. H. Kieviet 's Av. 5Vj ure Dhr. H. Kieviet (van Aagtekerke.) Voom. 9 ure Nam. 2 ure Maar het verward geluid bleef aanhouden en geen deur beneden opende zich, en geen stem noodigde hem af te komen. En toch, daar kraakte een slot en piepte een deur, vlak in zijne nabijheid, en toen ruischte er iets, dat op het geschuifel van een zijden kleed langs een beschot geleek. Reinoud liet zijn ellebogen zinken, spitste aandachtig zijn gehoor en keek naar de deur. De kruk werd zachtjes omgedraaid en de bezoekster van 's ochtends stond vóór hem. Zij- hield den vinger op den mond, en zoo bleef ze een oogenblik op den drempel staan als een beeld der stilzwijgendheid. De jonkman voelde zich plotseling door een zonderling gevoel aangegrepen hij rees van zijn stoel op, naderde de schoone vrouw en greep hare beide handen. Wordt rervoladA Woensdagmiddag, omstreeks twaalf uur, is op den Vlissingschen weg, bij het Middenreduit, de 12-jarige Anton Kesteloo, wonende te Vlissingen, door de stoomtram vandaar overreden. Volgens ooggetuige kwam de knaap van den dijk afloopen en zag hij door den mist de aankomende tram, waar door hij werd gegrepen, niet. Toen de tram stilstond werd hij van onder de machine uitgehaald en door een paar aanwezigen naar het huis van Briesman gebracht. De doctoren Tempelman Plat van Vlissingen en Plugge van Oost- en West- Souburg, die toevallig daar aanwezig waren, verleenden de eerste hulp. Er bleek dat den knaap het rech terbeen tot hoog boven den knie geheel Iwas afgereden, terwijl het linkerbeen geheel verbrijzeld is. Per tram van 11.45 uit Middelburg werd de jongen, die nog geheel bij 1 kennis was, naar Vlissingen vervoerd eu daar in het Roomsch-Katholiek Wees- en Gasthuis opgenomen, waar hij nog denzelfden avond is overleden. Een der reizigers met de tram van 1,15 uit Vlissingen deelde mede, dat toen nog tusschen de rails lag het af gesneden been van den overreden knaap en dat dit door iemand van het machi- nepersoneel werd opgeraapt, in een zak gepakt en zoo per tram vervoerd. Volgens nadere ophelderingen was door de consternatie van het oogenblik en door het pogen om den knaap zeiven zoo spoedig mogelijk te helpen op het afgereden lichaamsdeel niet gelet, te minder daar de knaap niet bloedde. M. Ct. De Mist. Wegens aanhoudenden mist is de scheepvaart voor uit en naar zee be stemde schepen geheel gestremd. Van af Maandagavond is geen schip Vlissin gen gepasseerd, uitgezonderd de booten van de Maatschappij .Zeeland". Al is het met vertraging, wat met dit weer niet te verwonderen is, blijft zij den dienst voortzetten. Ook de Harwichbooten hebben veel last van den mist en brengen het er ongelukkiger wijze niet zoo goed af als hunne concurrenten, de Vlissing- sche mailbooten. Zoo is j.l. Zaterdag de Harwichboot .Vienna" bij het binnenkomen van den Nieuwen Waterweg, tengevolge van den mist, aan de Zuidpier bij het der de baken aan deu Hoek van Holland aan den grond gevaren. Behalve eenige sleepbooten voer ook de stoomreddingboot naar het schip om zoo mogelijk de passagiers van boord te halen, terwijl mede de .Yarmouth'' weer naar zee ging om zoo noodiS assistentie te verleenen. De .Vienna" is echter zonder assis tentie losgekomen. De .Clacton" van dezelfde maat schappij had te voren de passagiers van boord gehaald, zoodat de redding boot eu de .Yarmouth" geen hulp be hoefden te verleenen. Dit ongeluk bepaalde zich dus enkel tot eenigen tijd oponthoud en eenige oogenblikken van verwarring.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2