best gekleurd (rtpou 13 cent SLEUTELKAAS. Bericht. opgeruimd; Ad verten tiën. Openbare Verkooping. Burgerlijke Stand. eene UITVOERING INSTEL op Dinsdag 4 Februari 1908, trachten aan te besteden: Zoolang de voorraad strekt aan veel verminderde prijzen bij JOZ. DE FEIJTER te Axel. UITGESTELD kost L Pond prima Neemt proef! 't Is ongeloofelijk Niet goed, Terug! Axel. Firma P. H. dumsche doktoren, die het er allen over eens zijn, dat het rooken voor kinderen ieer nadeelig moet worden geacht. Zich de vraag stellende hoe het kwaad kan worden tegengegaan, komt het bestuur tot de slotsom, dat er maar een afdoend middel is, te wetendat van overheidswege het rooken door knapen beneden 16- (liever nog 18-)jarigen leeftijd wordt verboden, evenals het verkoopen van tabak en sigaren aan jeugdige personen. In Zwitserland bestaat een dergelijke bepaling, in Engeland is een wet in voorbereiding. Vóór de wet ingrijpt behooren alle ouders het rooken aan hunne kinderen geheel te verbieden. Wanneer men op straat wordt aangehouden door eeD dreumes, die „om vuur" vraagt, dient men dat steeds te weigeren. Als ouders, geneesheeren en onderwijzers en publiek samenwerken, kan het kwaad worden bestreden en uitgeroeid. Hiertoe op te wekken is het doel van het geschriftje, dat gratis verkrijgbaar is op het kantoor, Singel 301, of vandaar na ontvangst van 3 cent voor frankeering wordt toegezonden. Een vreeseiyke ramp. Maandagavond had te Boyertown (Pensylvanië) een cinematograaf-voor- «telling plaats voor kinderen, ten bate van een Zondagsschoolfonds. Onder gejubel zagen de kinderen de eerste beelden op 't scherm komen, toen opeens een ontploffing zich deed hooren, een vlam van jiet toestel de hoogte inging. Een ontzaglijke paniek volgde. Eenige acteurs, die probeerden den paniek te bezweren, slaagden niet, want de vlammen schoten in een oog wenk naar boven, zoodat er een wilde vlucht ontstond. Mannen, vrouwen en kinderen stort ten zich, als verdwaasd naar de uit gangen. Er waren er slechts tweeen in de openingen was het gedrang zóó fel, dat de menschen elkaar vertrapten. De kinderen geraakten daarbij het eerst onder den voet. De meeste lijken waren dan ook van kinderen onder de vijftien jaar. Bij den dollen ren naar de deuren werden de petroleumlampen omge- stooten, die op verschillende plaatsen in de zaal waren aangebracht. Er ont stond dus in de zaal op verscheidene plaatsen brand. Bovendien had de op- eenhooping van menschen op enkele punten der zaal ten gevolge, dat daar de vloeren braken en vele ongelukkigen in de gewelven daaronder vielen. Nog geen vijf minuten na de ontploffing was de tooneelzaal één vlammenzee. De voorstelling was bijgewoond door ca. 700 personen, van wie meer dan een derde dood of gewond zijn. De aanblik van den schouwburg nabij de deuren was gruwelijk. De lichamen van dooden en gekwetsten lagen daar metershoog dooreen. Tal van personen hebben getracht zich te redden door van balcons of uit bovenramen te sprin gen enkele moesten die wanhoopsdaad met het leven boeten anderen braken armen of beenen. De rouw in het stadje is algemeen. Bijna alle gezinnen van Boyertown dat een drieduizend zielen telt hebben een of meer leden onder de slachtoffers. Ter vergelijking nog de volgende cijfers. Bij den brand van den Weenschen Ringschouwburg op 8 December 1881 verloren 794 menschen het leven. Den 5en September 1887 verbrandde de Exeter-Schouwburg (200 dooden). Den 30 December 1903 verloren bij den brand in den Iroquois-schouwburg te Chicago 400 menschen het leven. Te Luik werden Dinsdagmiddag in de werkplaatsen van de onderneming Esperance eenige werklieden, arbeiden de aan de fundeering van een nieuw gebouw, onder een instortenden muur begraven. Drie dooden werden reeds onder het puin weggehaald, men vreest dat nog twee arbeiders, die nog worden vermist, zijn omgekomen. Uit Antwerpen wordt gemo dat het ijs in de Schelde zoodanig .s oge nomen dat het de rivier over drie kwart van de breedte bedekt. Voor de zee schepen levert het ijs nog geen gevaar op, behalve aan het pas van Bath, waar het bevaarbare gedeelte maar smal is en de loodsen voorzichtigheid moeten betrachten om er zonder ongelukken door te komen. Daarbij is te verwachten dat hier en daar door het drijfijs boeien worden losgerukt. De binnenscheepvaart is gestaakt er ligt geen enkel schip meer op stroom en de dokken liggen vol. De hoeveelste Te Bree was een bewoner dier plaats, zekere Massan, bezig zijn geweer schoon te maken. Hij zette den loop tegen zijn voorhoofd en zeide spottend tot zijne vrouwzie, zoo doodt men zich. Eensklaps, men weet niet hoe, ging het schot af en de man viel dood neer. In Berlijn trachtte 1.1. Zaterdag nacht de groentehandelaar Otto Hohne een onverbeterlijke dronkaard, zijne vrouw in brand te steken. De vrouw had hem gezegd, dat zij met haar kin deren van hem weg zou gaan. Toen hij Zaterdagnacht om 12 uur dronken thuis kwam, deed zij hem bittere ver wijten. Toen zij eindelijk insliep, goot hij de petroleum uit de lamp over haar uit en stak haar in brand. De kinde ren trachtten de vlammen te dooven maar slaagden daar eerst in, toen zij deerlijk gewond was. Zij werd naar een ziekenhuis gebracht; de dronkaard is gearresteerd. In Vlaanderen doet tegenwoordig een bende bandieten de rondte, die er maar werk van maakt varkens te stelen, maar vooraf op de plaats zelf te slachten. Te Cuerne werd een varken van 80 kilos geslacht achter de hofstede van den eigenaar, 's Anderendaags vond men den kop en de ingewanden. Te Desselghem deden de schurken de operatie in de hofstede zelf. Te i Oost-Roozebeke werd een varken van 180 kilos in den stal zelf geslacht. Te Ookeghem werd een varken van 180 kilos de keel afgestoken in den stal. Te Waereghem stalen zij een beestje dat 100 meters verder geslacht werd. Voor de vele blyken van belangstelling op 14 dezer ondervonden, onzen liarteiyken dank. Wed. L. B. A. ROLFF en Familie. De Notaris P. Dresjmans te Axel, zal krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wet boek te koop veilen. KOOP 1. Van 115 Jan. 1908. Axel. Huwelijks-aangiften. 2. David Kotvis, 22 j., jm. en Adriana Wiest, 18 j., jd. 3. Jannis Cornelis Kense (van Nieuwvliet), 29 j., jm. en Dina Meesen, 22 j., jd. 10. Cornelis Klaassen, 24 j., jm. en Janna Wieland, 19 j., jd: Francois Wolfert, 22 j., jm. en Maria Verpoorte, 19 j., jd. Geboorten. 2. Leon Hilaire Martha, z. van Hilarius Eduardus Maria van Acker en Lima Roza van Waes. 3. Julia Coralia Emile, d. van Henricua Augustinus de Wolf en Esther Catharina Faché. 8. Geertruida, d. van Christiaan Hollebek en Elisabeth Wolfert. 9. Marinus Karei en Geertruida Pieternella, z. en d. van Lodewijk Frans Kaijser en Pieternella Maria Riugelberg. 11. Jacob, z. van Jacobus Wolfert en Tan- neke Neeltje de Feijter. 13. Willem Jan, z. van Jan Jansen van Rosendaal en Janneke Elisabeth Gaasterland. 14. Petrus Alphonsus, z. van Florimond Seghers en Apolonia van Overmeeren. Lijcia Catharina Debora, d. van Jan Frangois Verlinde en Hendrina Smies. Overlijden. 1. Suzanna Verhelst, 7 m., d. van Gelein en Pieternella Hame link. Elisabeth Dieleman, l j., d. van Abraham en Adriana Hollebek. Maatje Goossen, 28 j., d. van Pieter en Adriana Verstraten, (beiden overl.) 3. Francis Harinck, 61 j., z. van Hubertus en Adriana Walrave, (beiden overl.) 4. Hendrik van Dixhoorn, 8 j., z. van Jan en Cornelia Wolfert. 7. Cornelis Hendrik Dieleman, 8 m., z. van Jan en Pieternella Scheele. De Zangvereeniging „HÖOP OP ZEGEN" hoopt op Zon dag a. s., des avonds half zes ure, in de consistoriekamer der Hervormde Kerk alhier te geven, ten bate der armen dier gemeente. N. B. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. HET BESTUUR. SCHUUR en ERF en BOUWLAND te Koewacht, kadaster sectie C nummef 793 als huis, schuur en tuin groot 26. aren 60 centiaren of 179 roeden. Boomprijs 50. In huur bij Hyppolite Mannens voor f 80 per jaar. KOOP 2. 84 aren 40 centiaren of 1 gemet 269 roeden BOUWLAND, gelegen in den Kernemelkpolder gemeente Koewacht, kadaster sectie F num mer 878 als bouwland. In mondelinge huur tot rooven oogst 1908 bij Jan Verschueren voor f 50 per den hoop en per jaar. Boomprijs 104. KOOP 3. 1 hectare 15 aren of 2 gemeten 174 roeden BOUWLAND in den Oud Beoostenblijpolder gemeente Koewacht, kadaster sectie D num mers 666 en 667. Boomprijs 80. In mondelinge huur als boven bij Ph. Martens voor 50 per als voren. KOOP 4. 64 aren 50 centiaren of 1 gemet 134 roeden BOUWLAND als voren kadaster sectie D nummer 672 als bouwland. Boomprijs 40. In mondelinge huur tot als voren bij J. Baert-de Groene voor f22 per als voren. KOOP 5. 1 hectare 11 aren 30 centiaren of 2 gemeten 149 roeden BOUW LAND, als voren, kadaster sectie D nummer 676 als Sparrenbosch. In mondelinge huur tot als boven bij Stephanub Baert voor 30 per als voren. Grondlasten voor koopers rekening sedert 1 Januari 1908. Onkosten 8 °/0. Premie van instel Gelag i/2 «Zo- Betaling der koopsommen 2 maanden. De verkooping wordt gehouden bij Eduardus de Vleeschouwer te Koe wacht (Zand). De ondergeteekende zal namens zijn principaal, op Zaterdag 25 Janu ari e. k., ten 3 uur Het bouwen van een WOONHUIS met by levering van alle bouwstoffen in perceelen. Bestek en teekening liggen ter inzage bij den heer P. van Laere, café „De Zwaan" te Axel, waar ook de besteding zal plaats hebben. Inlichtingen ver strekt J. M. VAN DER VELDEN, Axel. worden eenige dessins voor Doeken en Schorten n i) 11 n des namiddags 2 nre. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. De verkooping van Boomen, Sparren en Sparrensnoei van den EdelAchtb. Heer C. P. J. DIERICK, Burgemeester te Koewacht, is tot op Dinsdag 2d Januari 1908, des voorm. 11 ure. Notaris BREGMA NS.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3