jj Landbouw. predikbeurten te axel Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 24 Januari 1908, te 12 uur voorm., van Rijkswege omstreeks elf hengsten van 's Rijks hengstveulendepot te Bergen op Zoom in het openbaar aldaar als ge schikt voor dekhengst verkocht zullen worden. Behoudens onvoorziene om standigheden, zullen de dieren te be zichtigen zijn op Dinsdag 14 Januari en Donderdag 23 Januari 1908, telken male te 12 uren. Zure humus. De stalmest, de plantenmassa, door groenbemesting verkregen, de stoppels, de loofresten en de onkruiden gaan, in den grond gebracht, met de in dien grond achtergebleven plantenwortels langzamerhand in een donkergekleurde weinig samenhang bezittende stot over, die aangeduid wordt met den naam humus. Bij vorming van humus zijn ver schillende factoren werkzaam, en voor eerst uiterst kleine levende organismen die men den naam gegeven heeft van rottingsbacteriën en dan verder lucht, water en warmte. Ieder dezer factoren speelt bij de humusvorming zijne eigenaardige, ka rakteristieke rol. Waar b. v. de lucht in voldoende hoe veelheid in den grond kan dringen, heeft, bij aanwezigheid der andere factoren, de humusvorming op de rechte wijze plaats en ontstaat de z. g. wilde humus die voor de vruchtbaarheid, vooral van lichte qrondtn en van kalkarme kleigronden van zoo groote beteekenis is. Is evenwel de toetreding der lucht in den grond niet voldoende, en dat zal het geval zijn in gronden, wier poriën met water gevuld zijn, dus in laag gelegen, nattige gronden, dan vormt zich de zure humus, die zoo genoemd wordt, omdat hij vrije, d. i. niet met andere stoffen verhonden zuren bevat. Omdat die zuren slechts in humus kunnen ontstaan, heeft men ze den naam gegeven van humuszuren. Ten aanzien van de gronden, die zure humus bevatten, heeft men bij de bemesting het volgende in acht te 1«. De salpeterzure gisting, d. W. Z. de omzetting van ammoniakale tot salpeter zure stikstof (de vorm waarin de planten de stikstof opnemen en verwerken lentie doen opmerken, dat alleen een wonder het voorgevallene op gister avond aan het licht kan hebben gebracht, daar het slechts aan personen bekend is van wie ik de verzekering heb, dat ze het als een geheim zullen bewaren.* »Ge bekent dus dat er valsch gespeeld is, niet-waar Maar genoeg Ik leg beiden het arrest op, even als allen met wie ge gister-avond, na het casino, gezelschap zijt geweest. Ik heb thans niets meer te zeggen.* De Generaal ging heen, en de beide jongelieden, ten toppunt van verbazing, verwijderden zich schoorvoetend, zonder eene poging te doen om den verbolgen Generaal eenige opheldering te vrage »Waar ga-je heen?* vroeg Frits in den gang aan zijn makker. »Ik weet het niet; misschien loop wel in het kanaal, want ik kan er niet over stuiten, dat me liet leven aangenaam wordt gamaakt. Wie kan de gedienstige geest zijn, die uw vader zulke rapporten overbrengt »Ik begrijp het niet. De oude heer Hork is de eenige die weet dat er valsch gespeeld is, Maar hij zal toch geen valsche rap jiorten maken en mij beschuldigen,* zei Reinoud. »Ik kan aannemen, dat hij zonder naman te noemen, uw vader heeft gewaarschuwd, maar ik heb een geheimen vijand, die mij een trek wil kunnen) kan er niet of slechts zwak in plaats hebben. Immers de bacteriësoort, welke die omzetting teweegbrengt, kan een zure omgeving niet of slechts arme lijk tieren. Dat kan ze eerst behoorlijk bij aanwezigheid van stoffen, die in eigenschappen lijnrecht tegenover, de zuren staan. Een zoodanige stof is b. v. kalk. 2°. Bemesting met meststoffen, die zelf zuur reageeren, doet feitelijk den zuurheidsgraad dier gronden toenemen veroorzaakt in alle geval dat die mest stoffen in dien zuren toestand blijven, in een toestand dus, waarin ze volstrekt niet geschikt zijn om door de plantenwortels te worden opgenomen. 3". Basische stoffen en wel met name die, welke tevens plantenvoedende stojfen zijn, kali en kalk zijn in zure gronden, ten minste wanneer die niet geregeld met kali- of kalkhoudende meststoffen bemest worden, steeds in te geringe hoeveel heden aanwezig. Uit deze drie punten laten zich de volgende practische voorschriften voor het bemesten van zure gronden afleiden Men wende bij voorkeur die stik- stothoudende meststoffen aan, die de stikstof in zoodanigen vorm bevatten, dat deze voedingsstof in den grond geen enkele verandering meer behoeft te ondergaan, doch direct door de planten wortels kan worden opgenomen. Met andere woorden voor dergelijke gronden zijn de chilisalpeter en de kalksalpeter de meest geschikte stikstofhoudende mest stoffen. Een zuur reageerende meststof is de bekende superphosphaat. Deze is derhalve voor zure gronden niet ge schikt. In zijne plaats wende men thomasmeel (slakkenraeel) aan. c. Geregeld bemesting van zure gronden met kali en kalkhoudende meststoffen is gebiedend noodig, zal men van die gronden de hoogst mogelijke opbrengsten kunnen bekomen. Met kaïniet en kalk zij men op die gronden, ten minste wanneer die tot hiertoe nog niet met die meststoffen bemest zijn geworden, niet zuinig. Goes, 1 te Zaamslag en 1 te Zierikzee. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de onaf gebroken rusttijd, bedoeld in het eerste lid van art. 126 van het Algemeen Reglement van den dienst op de spoor wegen voor de overwegwachteressen van het op Nederlandsch grondgebied gelegen gedeelte van den spoorweg van Gent naar Ter Neuzen tot ten minste 8 uren zal kunnen worden beperkt. Bij enkele candidaatstelling op Zaterdag jl. is de heer A. J. Minnebo als lid van den gemeenteraad te Phi lippine als gekozen verklaard. axel, 17 Januari 1908. In de week van 1 tot en met 14 Janu ari 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea 6 van roodvonk en 6 van diphtheritis te weten van typhus en febris typhoi dea 1 geval te Goes; van roodvonk geval te Groede,'3 te Kruiningen, 1 te Vlissingen en 1 te Zuidzande van diph theritis 3 gevallen te Dreischor, 1 te De jongelieden waren inmiddels op straat gekomen, en eensklaps stond De Muscadin voor hen. Waar hij zoo on verwacht vandaan kwam was voor beiden een raadsel, daar zij in de warmte van het gesprek niet hadden opgemerkt, dat hij, onmiddellijk schter hen, het Komman dements-huis had verlaten. Daar ging Reinoud een licht op. «Mijnheer!* zeide hij, zonder zich een seconde te bedenken, tot de Muscadin »ge zijt bij den Generaal ontboden. »Eh bien, monsieur?* vroeg de ander op zijn gewonen arroganten toon. «Ge zult ons misschien kunnen zeggen hoe Zijne Excellentie weet dat er gister avond is valsch gespeeld.* De Muscadin'8 gelaat nam eene boosaar dige uitdrukking aan. Hij knarstandde en kwam met gesloten vuist een schrede nader. »Je suppose que vous le sachiez mieux qu'autrui,* antwoordde hij. »Ik geef u mijn woord dat ik niets heb verteldkunt gij verklaren mijn naam niet te hebben genoemd «Monsieur*, zei De Muscadin, «vous m'avez insulté, et vous allez me donner Zondag 19 Januari 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9Bre Leeskerk Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ore Nam. 2 nre Ds. E. H. Ds. E. H Broekstra. Broekstra Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. R. Hamming, [van Zaamslag Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat) Leeskerk. I erskerk Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroord. wegens mishandeling J. v. d. L., 26 j., klompen maker en bierhuishouder en D. v. d. L. 24 j., klompenmakersknecht, beiden te Ter Neuzen, ieder tot 3 weken gevang Vrijgesproken S. d. D., 25 j., land bouwersknecht te Zaamslag, beklaagd van mishandeling. Door het gerechtshof te 's Graven- hage werd gisteren uitspraak gedaan in de door den Hoogen Raad in revisie naar het hof verwezen zaak van Th V., uit Koewacht, door het kantongerecht te Hulst tot 1 boete veroord., omdat hij zich na sluitingstijd met nog 4 per sonen in eene herberg te Koewacht zou hebben bevonden. Bekl. werd door het hof vrijgesproken. Maandagavond te ongeveer half zeven heeft op den hoek van Wemeldinge 300 meter uit den wal van den Fran «Je eais, monsieur,* antwoordde De Muscadin uit de hoogte, «que vous me devez toujour» quelque chose comme mille florins, que vous aurez bien 1 bonté de me remettre d'ici demain puisque, dans peu, je passé dans autre regiment.* Frits was op het punt om den onbe schaamden saletjonker, die eensklaps het masker afwierp en zich in zijn ware ge daante vertoonde, aan te vliegen maar het besef zijner machteloosheid om die ongelukkige schuld te betalen, deed hem zijne kokende drift betoomen. «Wat die schuld betreft van mijD vriend Van Hardsteek,* zei Reinoud, «daarover straks. Zeg mij nu, Mijnheer wat een uitdaging beteekent, en wat ge deu Generaal hebt verteld.* «Un de mes amis se chargera de ré pondre èi vos questions, monsieur,* ant woordde De Mur.cadin. Hij boog daarop heel stijf en met een valscheu lach, en liet de beide vrienden verbaasd achter. Reinoud fluisterde snel Frits iet6 toe, waarop deze De Muscadin haastig achterop ging en hem toebeet «De duizend gulden, die ja my hebt i afgezet, zal ik je betalen, maar zoodr schen top bij de Oosterschelde bij het kanaal, een ernstig ongeluk plaatsgehad. Om een losgeraakte boei op te visschen hadden drie mannen van Wemeldinge, de gebroeders Schouwenaar en Ver- schure, zich voor de tweede maal om streeks vier uur in een boot begeven. Bij het ophalen van den ketting sloeg de sloep om, waarbij de 31-jarige, ge huwde A. Schouwenaar verdronk. Zijn broeder en Verschure deden al het 'mogelijke om den ongelukkige te redden, doch slaagden daarin niet. Zij wisten zich op den boei te werken en, daaraan vastgeklemd, door geroep de aandacht te trekken van personen aan den wal, die hen daarop met een boot afhaalden. M. Ct. Te Prinsenhage bestaat de ge woonte om Koppermaandag op eigen aardige wijze te vieren, namelijk door eene smulpartij van worstebrood. Gelijk op vele andere plaatsen van Noord-Brabant bestaan ook hier zooge- i naamde „kompeniëu" d. w. z. gezel- schappen, die op vaste dagen van de week, dan hier dan daar hun potje" bier komen drinken. Op Koppermaan dag (hier .koperen Maandag" geheeten) zijn de leden van die kompaniën de worstebroodgasten van de .staminees" (Estaminets), waar zij geregeld komen. En dat die gasten steeds de uitnoodiging eer aan doen, bewijst wel het getal van omsteeks 4500 broodjes, dat voor deze gelegenheid gebakken moet worden. Het aantal potjes bier, dat hierbij ge dronken wordt, is niet te benaderen! Rookende kinderen. De afdeeling Amsterdam van den .Bond van Ned. Onderwijzers" heeft een vlugschriftje sa&mgesteld meteen ernstig woord tot de ouders. Het bestuur der afdeeling heeft, met toestemming van het Ge meentebestuur, een onderzoek ingesteld naar den omvang van een kwaad, dat onder de schooljeugd steeds meer toe neemt, te weten het rooken. Een vragenlijst werd door meer dan 1200 onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam beantwoord. Het onder zoek had geloopen over 24,789 jongens. Van dezen rookten 8786 of 35 pet. nu en dan, 4263 of 17 pet. geregeld en 477 jongens of 2 pet. pruimden. Zoo is dua gebleken, dat meer dan de helft of 52 percent der jongena ver giftigd worden door nicotine. De slechte gewoonte werd zelfs zeer verbreid onder kleine kleuters van 6 en 7 jaar, maar nog veel meer onder de 12-en 13-jarigen. Van dezen rookte bijna drievierde van het aantal of 74 percent. Naar verhouding komt de slechte gewoonte meer voor op de scholen der le klasse dan op die der 3e klasse, nl. 85 tegenover 60 pCt. Uit de enquête is verder gebleken, dat de onderwijzers met groote een stemmigheid verklaren, dat de jongens die rooken onbevattelijk, onoplettend, sufferig zijn, dat zij moeilijk leere» en toe de slechtste leerlingen van de klasse behooren Ook schrijven zy slecht en beverig. Uit voorbeelden van hand schrift op Engelsche scholen is trouwens aangetoond, dat jongens, die het rooken nalieten, weder beter, vaster gingen schrijven. De bovengenoemde opinies der onder wijzers worden geheel bevestigd door de geneeskundigen. Het vlugschrift bevat een lange reeks van verklaringen van bekende Amster- satisfaction.* - De beide jou'.-lieden keken eerst el- j die schuld is vereffend, waarschuw ik je kandcr, toen De Muscadin verbaasd aan. uit mijn weg te blijven, wantik veegje «Wat beteekent dat nu vroeg Frits. met mijn karwats over bet gezicht.* «Ik geloof datje gek wordt, De Muscadin. De Muscadin verstond Hollandsch ge Bovendien schijn-je niet te weten dat we arrest hebben en gij ook.* uoeg om den juisten zin dezer toespraak te vatten. Hij verbleekte eu maakte eene beweging als wilde hij zijn wapen trek ken. Verachteloos antwoordde hij «Allez!* Frits staarde hem een oogenblik be sluiteloos na, als wilde hij nu zijne be dreiging reeds volbrengen, maar hij kooi de wijsste partij, en zich snel omkee- rende sloeg hij met Reinoud den weg naar dien» woning iu. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2