T DE OUDE LÜIIifilI. \o. 82. Zaterdag 18 Januari lfM*8. 23 e Juurg. Nieuws-" en Advertentieblad voor Zeeuw sell-Vlaanderen. F. ÜIKLEMA.V, Buitenland. FEUILLETON. COIIIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cenl. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Copt. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 régels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In Duitschland is men bezig de ta baksbelasting te herzien. Er is reeds een nieuw ontwerp daartoe in de maak, dat volgens de Deutsche TabaksZtg. niet alleen een banderol-belasting op sigaren, maar ook op rooktabak, pruim tabak en anuif zal leggen. In het begin van deze maand moet de Badensche minister van financiën met 14 groote sigarenfabrikanten in Baden overleg hebben gehouden over het bedrag van de belasting. Het plan zou zijn van sigaren, die tot 7 pfg. het stuk kosten, een banderolbelasting van 5 mk. de duizend, van sigaren van 8 pf. een belasting van 7 en een halve mk. en van sigaren van 10 pf. een be lasting van 10 mark de duizend te heffen. De belasting zou opklimmen tot 20 mk. de duizend. Tegelijkertijd zal de reeds bestaande banderolbelas ting voor cigaretten verhoogd worden. ENGELAND. Er is een staatscommissie benoemd, om een lijst op te maken van de oude en geschiedkundige gedenkteekens en bouwwerken, betrekking hebbende op of een staal gevende van de bescha ving en de levensomstandigheden van het volk in Schotland, van de vroegste tijden tot het jaar 1707 (de vereeniging met Engeland), en aan te geven welke waard schijnen om behouden te worden. Voorzitter is Sir Herbert Maxwell, een schrijver en voorzitter van het SchotscheOudheidkundige Genootschap. Zij legde terwijl zij zoo sprak, hare hand op zijn arm hij vatte dat kleine handje en bedekte het met kussen en tranen. Op dat oogeublik werd plotseling de deur geopend en de graaf Van Hard steek trad binnen. De jonge lieden traden ontsteld terugde aandoening, welke op hunne aangezichten te lezen was, hunue verlegen houding en vooral de demons tratie van Reinoud op 't oogenblik dat de Generaal binnentrad, dit alles te zarnen was meer dan voldoende om achterdocht te wekken. De Generaal bleef aan de deur staan, met de rechter hand in de borst van zijn rok en den blik streng en vast op het verschrikte paar gericht. »Ik geloof,* zeide hij na een poos, »dat ik hier een weinig ongelegen kom. Heeft Mijnheer een afzonderlijk onder houd met deze juffer afgesproken.* De ontsteltenis belette de jongelieden op die stroeve toespraak te antwoorden. Zij bleven verlegen vóór zich staren als twee schuldigen. Dit versterkte niet weinig het overigens zeer natuurlijk ver moeden des Generaals. De werkstaking aan de Londen Road Car Company is geëindigd. De stakende motorbus bestuurders eu conducteurs hebben het hoofd iu den schoot gelegd. Er was zoo weinig geld om hen te ondersteunen, dat zij den strijd moes ten opgeven. Zij hebben zich weer bij de Maatschappij aangemeld en deze heeft ze in haar dienst hersteld, be- halve enkelen, die hun plaats door nieuw personeel ingenomen zagen. In het katoenbedrijf van Lancashire ziet het er niet gunstig uit. De onder handelingen tot afwending van de al- gemeene uitsluiting zijn afgesprongen. Maar men heeft nog een veertien dagen tijd om tot een vergelijk te komen. Men geeft de hoop niet op, dat men er in zal slagen. Weer is er in de Engelsche bladen een afkondiging verschenen, dat, over veertien dagen de draadlooze telegraaf over den Atlantischen Oceaan voor het publiek geopend zal worden. Tot nog toe kon alleen de pers er een matig gebruik van maken. De telegrammen naar de Vereenigde Staten moeten nog over Canada gaan, maar dat zal, zoo heet het, eerlang niet meer noodig zijn, aangezien men de toestellen van Poldhu, in Cornwall, en Kaap God gaat ver dubbelen. Zoo'n telegram' zal toch zeker wel duurder zijn dan een kwartje. BELGIË. In verband met den te Brussel heer- schenden tyfus, dringt de provinciale geneeskundige raad van Brabant erop aan, dat de burgery het drinkwater zal »Ik verzoek de Freule, naar hare kamer te gaan beval hij. Het fiere meisje hief plotseling het hoofd op, en haar vader met een open, moedigen blik in de oogenziende,zeidezij: »Ik heb uiemaud een afzonderlijk on derhoud toe te staan, Vader, en er is hier geen woord gesproken, dat voor u een geheim behoeft te blijven.* Zij reikte in het voorbijgaan Reinoud de hand eu verwijderde zich met opge richt hoofd en tieren tred. »Gij zult wel zoo beleefd zijn, Mijn heer,* zei de Generaal met koele deftig heid, toen de deur achter Mary toeging, >mij eeuige opheldering te geveu nopens uw onderhoud met mijne dochter, daar gij toch wel niet ontkennen zult dat het over iets anders dan gewone zaken liep.* »Dat ontken ik volstrekt niet, Gene raal,* antwoordde Reinoud ongedwongen. »Een vraag wenschte ik nog te doen voorafgaan,* hervatte de Generaal, »en uit het antwoord dat ge me daarop geeft, zal ik kunnen opmaken in hoever al het overige, wat ge mij zult gelieven mee te deelen, al dan niet geloof verdient.* Reinoud's wangen kleurden zich met een diepen blos, en met moeite de opwel lende drift betoomende, antwoordde hij »Sinds wanneer heeft Uwe Excellentie reden gevonden mij voor een leugenaar te houden P* »Zacht wat, vriendje zei de Generaal, met de hand wenkende, - »ik heb geen kokea, en beveelt hij de instelling van een commissie aan, om een onderzoek in de eethuizen van de oesterhande laars te houden. Men leest in de „Vlaamsche Gazet" De Gentsche dokters hebben beslist dat het een schending van hun beroeps geheim zou zijn aan het gezondheids- bureel der stad de gevallen van be smettelijke ziekte als roodvonk, kink hoest, mazalen, pokken, tyfus, enz., bij hunne klanten voorkomend, aan te geven. De stad had een crediet uitgetrokken van 1000 fr. om die aangifte te verge makkelijkenimmers elke geneesheer, die een aangifte doet, heeft recht op 2 frank vergelding. Er zijn slechts 200 aangiften gedaan en dan nog waren het gevallen van algemeene bekendheid en moesten de zieken naar het hospitaal worden over gebracht. De provinciale geneeskundige com missie is niet beter in baar poging hiertoe geslaagd. Er blijft dus tot handhaving der open bare gezondheid maar een middel over dit is, de verplichte aangifte door den arts, op straffe van boete. Men stemme maar dadelijk dit eindje wet. In Holland worden de gevallen van besmettelijke ziekten aan de woningen aangeplakt. OOSTENRIJK HONGARIJE. De onderhandelingen over verscher ping van het reglement van orde van het Hongaarsche Huis vau afgevaar digden, die vooral ten doel moet heb- enkele reden om spelers te vertrouwen, en gij zijt een speler, dat wilt ge immers niet ontkennen Wat de Generaal zeide klonk Reinoud zoo buitengewoon, dat hij een oogenblik m het denkbeeld verkeerde dat Zijne Excellentie gekscheerde. Hij haalde daarom zijne schouders op en zette een gezicht als wilde hij zeggen ik begrijp de bedoeling niet. »Genoeg, Mijnheer!* zei de Generaal driftigik wensch thans niets meer te weten. Het verwonderd gelaat dat ge mij thans toout, bewijst dat ge het al tamelijk ver iu de kunst van ontkennen en veinzen hebt gebracht. Ik zal naar het gebeurde van gister-avond een streng onderzoek laten doen, en het zal de laatste maal zijn, dat die spelersclub bijeenkomt ik zal zonder genade er onder sabelen, en ze uit elkaar doen stuiven als kaf.* »Ik hoop*, autwoordde Reinoud, »dat Uwe Excellentie, daar zij mij toch niet hooren wil, maar mij bereids op voor mij onbegrijpelijke gronden veroordeelt, zoo spoedig mogelijk tot dat onderzoek overgaat. Ik twijfel intusschen niet of de waarheid zal weldra blijken.* Als geroepen trad op dat oogenblik 1 rits binnen. Hij bleef verwonderd aan de deur staan, en kleurde een weinig onderden doordringenden blik des vaders. »Ha, daar is Frits riep Reiuond ver heugd, en op zijn vriend toesnelleude, zeide hij »Gij zult moeten zeggen, wat ben het houden van permanente zittin gen mogelijk te maken, worden ijverig voortgezet. Men is thans doende de vertegenwoordigers der nationaliteiten er voor te winnen. Het gewijzigde reglement zal denkelijk midden Febru ari vau kracht worden, daar van 27 Januari tot midden Februari geen zitting van het Huis van afgevaardigden zal gehouden worden wegens de bijeen komst der delegaties. Alles schijnt er thans op te duiden, dat de herziening van het reglement van orde stellig tot stand zal komen. De Hongaarsche minister van handel heeft een beschikking uitgevaardigd vql- gens welke alle arme Hongaarsche land verhuizers, die uit Amerika naar hun land terugkeereu, kosteloos van de Hon gaarsche grens naar hunne haardsteden zullen worden vervoerd. TURKIJE. Te Konstantinopel heeft zich thans een vijfde geval van cholera voorge daan. De reizigers worden voor hun vertrek uit Konstantinopel aan het station aan een medisch onderzoek onderworpen. CHINA. Boven Macao, de Portugeesche be zitting in de monding der Kantonrivier heeft een hevige cycloon gewoed. Vele huizen en schepen zijn vernield en tal van menschen zijn omgekomen. Het Chineesche janhagel Macao bestaat uit een Portugeezen wijk eu een Chineezenwijk -- maakte van de gele genheid gebruik om de huizen der Euro peanen te plunderen. er gister-avond is gebeurd, daar het schijnt dat men mij heelt belasterd.* »Ik heb beloofd het stilzwijgen te be waren,* zei Frits, »en ik ben niet van plan mijn belofte te verbreken. Ik weet niet waarin de laster bestaat waarvan gij spreektmaar ik kan verklaren, dat gij u gister-avond als een gentleman hebt gedragen.* »Dat klinkt mooi, maar het beteekent niets,* zei de Generaal barsch. Wat ge gentlemanlike noemt, resumeert zich tot spelen en drinken. Maar ik zal jelui uit den droom helpen. Er is gister-avond valsch gespeeld, en waarschijnlijk niet voor de eerste keer. Die met pik omgaat wordt er door besmet. In een club waar zulke praktijken plaats hebben, rusteen ieder onder dezelfde verdenking. Al die spelers zijn van nu af in mijuoogmenscheu die geen vertrouwen verdienen.* »Mag ik weten, Vader, uit welke bron u dit nieuwtje is medegedeeld vroeg Frits. De Generaal mat zijn zoou met een donkeren, dreigenden blik, en op afge meten toon antwoordde hij »Gij schijnt niet te weten, Mijnheer, dat voor den Opper-bevelhebber eener vesting niets geheim blijtt wat binnen de wallen voorvalt, anders zomit ge mij zulk een kinderachtige, vraag niet doen.* »En toch, Generaal,* antwoordde Frits, op zijn beurt een deftigeu, officieelen toon aanslaaude, moet ik Uwe Excel-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1