T I Een Woonhuis, Bleekpoeder. Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. H. H Paardenfokkers. Aangifte voor de a. s. Premiekeuring in te zen den vóór of op 23 Jan. a. s. bij dhr. G. A. VOR- STERMAN VAN O YEN. Zoo pas ontvangen: Openbare Verkooping. op Dinsdag 4 Februari 1908, 11 Yereeniging „Werkmansbelang" te Axel. Mr. P. DIELEMAN. 1 Unn^r loopen schier onmogelijk bleek. Telkens zocht hij steun tegen de huizen, om dan weer te trachten over den gladden weg vooruit te komen. By de groote armoede, die op het oogenblik ook in Utrecht heerscht, deed dit schouwspel te pijnlijker aan, te meer waar de man ook in alles de teekenen droeg van een bedelaar te zijn in een versleten tasch droeg hij eenige stukken brood mee, terwijl hij in zijn jammerlijken toestand nog moeite deed hier en daar om een aalmoes te vragen. Plotseling ontstond groote conster natie. De dronkaard was een woning binnengeslingerd, waarvan de voordeur open stond de vrouw des huizes had zich voor eenige oogen blikken ver wij derd, niet vermoedende dat zulk onge- wenscht bezoek in dien korten tijd zou komen opdagen. Zij zag in de verte hoe de man haar huis binnenging en de deur sloot, zoo dat zij zich genoodzaakt zag buiten te blijven, in groote ongerustheid wat de beschonken bezoeker daar binnen zou doen. Gelukkig voor haar, schoten aanstonds op haar hulpgeroep, eenige krachtige handen toe, die probeerden de deur weder open te krijgen. Maar dit bleek allesbehalve gemak kelijk werk, de dronkaard wendde alle pogingen aan, om meester te blijven van het terrein. Eindelijk evenwel gelukte het de deur met vereende krachten open te duwen. De indrin ger bood pootigen weerstand, maar zag zich nu toch overmand en stond in het volgende moment op straat, of liever hij lag. De man was zóo dronken, dat hij op de sneeuw uitgleed en voor iemand hem kon grijpen, op den grond viel. Een groote fiesch viel uit een van zijn zakken op de steenen en brak. De inhoud bleek spiritus te zijn, waar van de man een groote hoeveelheid moet hebben gedronken, want hij rook daarnaar in sterke mate. Een agent van politie die op het rumoer naar buiten was komen loopen, bracht den ouden zwerver met behulp van eenige burgers naar- het bureau, waar de man werd opgesloten. Zitting van 14 Januari 1908. Tegenwoordig de h.h. Oggel, Dreg- mans, Lamaitre, Van Driel, Kruijsse, Dieleman, Smies, De Peijter en Wolfert en de secretaris, J. A. van Vessem. Afwezig de hh. P. Dekker Fz. en F. Dekker. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. De Voorz. opent de vergadering en wenscht allen een gelukkig en gezegend nieuwjaar. Daarna worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. o. Kennisgeving van den heer P. Dekker, dat hij de vergadering niet kan bijwonen. b. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit, betref lende verkoop van gemeentegrond. c. Idem houdende kennisgeving dat de jaarwedde van den gemeenteont vanger is gebracht op f 550. d. Idem houdende kennisgeving om trent het verdagen tot l April van het nemen eener beslissing tot goedkeuring der begrooting voor 1908, met terug zending van het ter goedkeuring inge zonden exemplaar. e. Proces-verbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger, waaruit blykt, dat in kas is de som van f 1641,63 Ingekomen was het verslag der com missie tot wering van schoolverzuim waaruit blijkt, dat de commissie in het afgeloopen jaar 16 maal vergaderde, dat in het geheel 113 kennisgevingen van schoolverzuim inkwamen, die meest moesten worden toegeschreven aan veldarbeid, armoede, enz.; een enkele maal wegens ziekte. Absoluut verzuim kwam niet voor. Over het algemeen viel te constateeren, dat het schoolverzuim in de laatste jaren weer I aanmerkelijk is toegenomen. De commissie geelt nog te kennen, dat zij hare vergaderingen steeds bij kunstlicht houdt, en dit op de raad zaal veel te nenschen overlaat, zoo zelfs, dat het stoornis verwekt, en dat de vergaderingen er door worden onder broken. II. Verzoekschrift van het comité tot het verkrijgen eener Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus in Oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen, met verzoek hunne poging daaatoe bij de regeering te willen steunen. De Voorz. vraagt of iemand het woord hierover verlangt. Dhr. De Feijter vraagt of er een voorstel van het Dag. Bestuur is om adhaesie te verleenen. De Voorz. zegt dat er besloten is zulks voor te stellen. Den heer De Feyter spijt het dergelijk voorstel niet te kunnen steunen, hij had van het Dagel. Bestuur een contra voorstel verwacht omdat de meerderheid van dat college bestaat uit mannen, die reeds jaren hebben getoond beslist voor Christelijk onderwijs te zijn. Zijn EdelAchtb. geeft eene beschouwing van wat in de kamerzittingen van 1904 over het openbaar onderwijs is gezegd, en zegt ten slotte dat het leidt tot atheïsme. Daarom zal hij er ook beslist tegen stemmen. Dhr. Kruijsse zegt dat het openstellen van de gelegenheid om de kinderen goed onderwijs te geven reeds op zich Zelt als een Christelijke daad te be schouwen is. Overigens ligt het niet in mijne bedoeling om in te gaan op de woorden van mijnheer De Feijter; de Raad stelt zich hierdoor slechts be spottelijk aan, hetgeen' is te zien ge weest in een onzer naburige gemeenten. Daarom stel ik voor om het voorstel van B. en W. maar in omvraag te brengen. Dit wordt met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden de h.h. Wolfert, Dreg- mans, Kruijsse, Lamaitre, Dieleman, Van Driel en Oggel, tegen de h.h. De Feijter en Smies. III. Verzoekschrift van den heer M. L. van Vessem om zijn verlof als onderwijzer tot 1 April a. s. te willen verlengen en hem eervol ontslag te willen verleenen als onderwijzer bij het herhalingsonderwys. Adressant zegt dat hij met 1 Jan. 1908 zijne werkzaamheden weer had hervat, in het vertrouwen dat zulks wel gaan zou, doch dat het alras bleek dat hij zijne krachten overschatte. Daarom wendt hij zich, mede op advies van zijn geneesheer tot Uw college om zijn verlot tot 1 April a. s. te willen verlengen en hem ontslag te willen verleenen bij het herhalingsonderwijs. B. W. stellen voor om het verzoek in te willigen, waartoe z. h. s. wordt besloten, en het ontslag te verleenen met 1 April a. s. Dhr. Kruijsse gelooft wel dat, met het oog op dit besluit, het weuschelijk zou zijn, in de daardoor ontstane leemte te voorzien. Hij gelooft dat de onder wijzer Stoffel wel weer bereid zal ge vonden worden. Stoffel komt tegen woordig altijd de herhalingslessen waar nemen, en is dus gemakkelijk tespreken. De Voorz. zegt toe hierin te zullen voorzien. IV. Verzoekschrift van den Direc teur-Gerant van de spoorwegmaatsch. Mechelen—Ter Neuzen om verlenging voor het bouwen der wachterswoning. Overeenkomstig de adviezen van den Inspecteur der volksgezondheid en de gezondheidscommissie, welke beide ad- viseeren om geen verlenging meer toe te staan, wordt besloten te berichten geen verlenging meer te verleenen. V. Voorstel van onbewoonbaarver klaring van eene woning. Het voorstel van B. W. luidt om gezien art. 18 der woniugwet en het advies der gezondheidscommissie, het perceel C no. 35 staande op het Zoute Spui, eigenaar Adr. de Kraker Hz. on- B bewoonbaar te verklaren, omdat aan het perceel geen drinkwater is, geen rioleering of goot voor afvoer van vuil water als anderzins, omdat het bouw vallig is, vochtig en de beide vertrekjes slechts eene hoogte hebben van 1.90 M. De Raad besluit dat het huisje moet ontruimd zijn 6 maanden na het besluit van onbewoonbaarverklaring. VI. Vaststelling wijziging bouwver ordening. Wordt besloten omtrent eenige arti kelen nogmaals het advies der gezond heidscommissie in te winnen, en het besluit tot vaststelling te verdagen. VII. Vaststellen kohier schoolgelden. Wordt besloten met gesloten deuren te behandelen. Omvraag. Dhr. Kruijsse vraagt wat er moet gedaan worden met de ver lichting van de Raadzaal ten behoeve van de commissie tot wering van school verzuim. Ook het armbestuur heeft het ondervonden toen het laatst 's avonds eene vergadering houden moest. Zoo even zag ik lachende gezichten, toen het verslag der commissie t. w. v. school- werd voorgelezen, maar er mag be paald wel ernstig over gedacht worden om de raadzaal beter te verlichten. Dhr. Smies zegt ook, dat het hard noodig is, om een nieuw licht aan te schaffen. Dhr. De Feijter deelt mede dat er eenige Katholieken bij hem geweest zijn, die hem mededeelden, dat de lan taarn, die 's morgens ten behoeve van hunne godsdienstoefening moet bran den, niet brandde. Zij verzochten hem beleefd daarover te willen spreken en geeft daarom den voorz. in overweging daarvoor voortaan te willen zorgen. Ook zijn er by spreker nog eenige menschen geweest die klaagden over den slechten toestand van het spuipadje. Dhr. Kruijsse: Nu er toch over lantaars gesproken wordt, in het begin van den zomer is er aan de voor malige kazerne een lantaarn kapot ge reden, die er nog net bijhangt zooals hij er afgereden is. De Voorz. belooft een en ander te zullen onderzoeken, waarna de openbare zitting wordt gesloten. AXEL, 11 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe/" 9,— a 9,25 Rogge 7,75 k 8,25 Wintergerst 9,a J 9,30 Zomergerst 8,50 èt 8,75 Haver 7,k 7,60 Erwten 11,k ƒ12,40 Paardenboonen ƒ0,k f 0,— HULST, 13 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 9,25 Rogge 8,Win tergerst ƒ9,25, Zomergerst ƒ8,50, Haver 7,25, Erwten 11,Paarden boonen 9,Duiven boonen f 10,Witte- boonen 12,Bruineboonen ƒ10 Boekweit 0,Lijnzaad Aard appels 3,50, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,30 Eieren per 26 stuks 1,30. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 12 stuks hoornvee, 42 varkens, 0 paard, 0 schaap, verkocht8 stuks hoornvee, 15 varkens, 0 paarden en 0 schaap. HET BESTUUR v. d. afd. ,Axel" Z. L. Mij puike le soort Peperdroge Axel. J. K. VINK. De Notaris P. Dresmans te Axel, zal krachtens artikel 1223 Burgerlijk Wet boek te koop veilen. KOOP I. SCHUUR en ERF en BOUWLAND te Koewacht, kadaster sectie C nummer 793 als huis, schuur en tuin groot 26 aren 60 centiaren of 179 roeden. Boomprys 50. In huur bij Hyppolite Mannens voor 80 per*jaar. KOOP 2. 84 aren 40 centiaren of 1 gemet 269 roeden BOUWLAND, gelegen in den Kernemelkpolder gemeente Koewacht, kadaster sectie F num mer 878 als bouwland. In mondelinge huur tot rooven oogst 1908 bij Jan Vekschueren voor 50 per den hoop en per jaar. Boomprijs 104. KOOP 3. 1 hectare 15 aren of 2 gemeten 174 roeden BOUWLAND in den Oud Beoostenblijpolder gemeente Koewacht, kadaster sectie D num mers 666 en 667. Boomprijs 80. In mondelinge huur als boven by Ph. Martens voor j 50 per als voren. KOOP 4. 64 aren 50 centiaren of 1 gemet 134 roeden BOUWLAND als voren kadaster sectie D nummer 672 als bouwland. Boomprys 40. In mondelinge huur tot als voren bij J. Baert-de Groene voor ƒ22 per als voren. KOOP 5. 1 hectare 11 aren 30 centiaren of 2 gemeten 149 roeden BOUW LAND, als voren, kadaster sectie D nummer 676 als Sparrenbosch. In mondelinge huur tot als boven bij Stephanus Baert voor 30 per als voren. Grondlasten voor koopers rekening sedert 1 Januari 1908. Onkosten 8 °/o- Premie van instel iGelag !/2 °/0. Betaling der koopsommen 2 maanden. De verkooping wordt gehouden bij Eduardus de Vleeschouwer te Koe wacht (Zand). M IJ 11 II des namiddags 2 ure. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. Zij, die LID wenschen te worden van bovengenoemde vereeniging, wor den verzocht zich vóór IS Januari, by een der ondergeteekenden aan te melden. Het Bestuur, C. P. MINJON, Voorzitter. M. LOOF, Secr.-Pennitigm. F. DIELEMAN, F. v. TATENHOVE, P. KOOLE, i WeQ'r*- A. v. MEURS, A. E. C. KRUIJSSE. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAt 1 persoonlijk te AXEL te spreken bij L'EcluseMahu.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3