DE OUDE LUITENANT. IN 81. Woensdag 15 Januari 1908. 23< Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELËMA3, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en VrydagaTond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Voor den raadskelder van het nieuwe raadhui» te Dresden wordt een stedelijk keldermeester gevraagd tegen een salaris van 5000 Mk., opstijgende tot 7000. Dezelfde stad betaalt voor de zoo ver antwoordelijke betrekking van eersten geneesheer aan de stedelijke zieken huizen 3600 Mk., opstijgend tor 6000, en voor die van Stadtarzt 4500 Mk. In Dresden wordt dus een arts heel wat lager getaxeerd dan een zet-kastelein. ENGELAND. Volgens Attenposten worden koning Eduard en koningin Alexandra den 10en Februari te Kristiania verwacht en zullen zij den 24en densneeuwschoen- wedstrijd op Holmenkollen bijwonen. Volgens Morgenbladet zouden zij echter eerst in de tweede helft van Februari komen. Er zijn nog rechters te Londen. Daar is Donderdag een winkelier in sigaren tot boete en kosten veroordeeld, samen een vijftig gulden, omdat hij sigaren als Havana's verkocht die 't niet waren. BELGIË. De Kongocommissie heeft in hare vergadering van Vrijdag de antwoorden aangehoord op de vragen, die haar voorzitter, Schollaert, thans minister president, aan de regeering had gedaan betreffende de bevolking, den Katanga- ipoor, de ontginning van het Kroon domein, den dwangarbeid en hetgebruik van de inkomsten van het Kroondomein. >Daar is Hork zeide ze snel >ik bid u dringend, verwijder u, en laat mij met hem alleen. Ik beloof u, zoo spoedi: mogelijk alle raadsels op te lossen Reinoud keek haar verwilderd aan en liet zich toen zonder tegenstreven door haar de kamer uitleiden, waarna de Barones de deur achter hem sloot. Doelloos dwaalde hij den tuin rond. Eensklaps stond hij tegenover Dobber. »Wie heett daar gescheld?* vroeg hij. >Kijk maar!* antwoordde Dobber op het raam wijzende, waar Hork dezelfde plaats innam, tegen het kozijn, die Rei- nood even te voren had verlaten. »Dat is 't precies wat ik niet weet, of God straf me zei Dobber met on verholen verbittering. »'t Is een rare madam ze ziet je met haar zwarte oogen door en door, en ze doet net of ze hier thuis is. Dat zal wat geven als Krisje terug komt! 't Scheelde weinig of ik had haar aan de deur gezetmaar toen ik haar eens goed aankeek, dacht ik jongen, Dobber, wees voorzichtig, want het is toch zeker iets meer dan recht toe. En weet-je wat mij daar invalt, nu ik je zoo vóór me zie staan 't Is De antwoorden waren van dien aard, dat het verzet tegen het ontworpen verdrag zeer zal verminderen. RUSLAND. Het proces wegens de overgave van Port A thur is non steeds aan den gang. In de jongste zitting kwam een van de interessantste oogenblikken ter sprake, die aan de overgave der vesting vooraf gingen, n.l. de bloedige bestorming van het fort Adelaarsnest en het zenden daarna van een parlementair aan gene raal Nogi. Volgens verklaring van generaal Smirnof duurde de bestorming van 's morgens vroeg tot drie uur 's middags. Het geschut werd ten slotte onbruikbaar en het fort moest ontruimd worden. De heimelijk door Stössel ge zonden parlementair ging langs een omweg, zoodat generaal Gorbatofski hem niet zien kon. 's Avonds liet admiraal Wiren generaal Smirnof een schriftelijk bevel van Reis zien, volgens hetwelk de schepen nog in dien nacht moesten verbrand worden. Zij wilden Stössel afzetten, maar dat ging op dat oogenblik moeielijk, daar de toestem ming van alle bevelhebbers noodig was en dezen bevonden zich allen in hun stellingen en konden niet zoo spoedig bereikt worden. Toen Smirnof en de admiraals Grigorowitsj en Losjinski '8 nachts aan het beraadslagen waren, kwam admiraal Wiren plotseling opge wonden binnenstormen en deelde mede, dat de overgave der vesting reeds had plaats gehad. Vrijdagnacht i» een gewapende bende het station te Sokolot in Polen binnen- zonderling, hèmaar, neen, 't is te gek Ik ben een stommerik en toch Hoe meer ik je bekijk maar ik ben een ezel ReiDoud had alle reden om verbaasd te zijn over al die zonderlinge uitroepen, en hij kon niet nalaten op het laatste woord van Dobber te laten volgen. »Ik geloof, vriendje, dat ik je niet mag tegenspreken, want wat je daar bulkt, gelijkt me niet veel beter dan de gewone taal van het beest dat je hebt genoemd.* Hij keerde zich driftig om en begon weder door de paden te slenteren, nu en dan een blik werpende naar het venster, waar Hork nog in dezelfde hou ding stond, terwijl de dame driftig het gesprek voerde. Na nog een toer door den tuin te hebben gedaan, trad hij het prieel binnen, liet zich op een stoel vallen, en bleef daar gedurende een kwartier zitten, terwijl allerlei verwarde en zon derlinge gedachten door zijn brein kruis ten. De onrust joeg hem op, en nu eensklaps besloten een einde aan de on zekerheid te maken, stapte hij haastig naar tiuis. en regelrecht naar het vertrek, waar h;j ko< i e oren was buitengesloten. Hij opende de deur, maar de kamer was ledigde sjaal en de parasol der Barones waren verdwenen, even als zij-zelve, en Hork met haar. Een vluchtig bezoek in de andere vertrekken overtuigde Reinoud dat hij alleen in huis washij opende gedrongen, om de kas te rooven. Toen eenige soldaten kwamen toesnellen, wierpen de roovers bommen. In het daarop volgend gevecht werden twee soldaten gedood. In 't geheel werden zes personen zwaar, vijf licht gewond. Of het misdadig opzet der roovers gelukt is, wordt er iu het vrij onvolledige bericht niet bij gezegd. CHINA. De veiligheid van de Europeanen, die gevestigd zijn in de Chineesche provincies, welige grenzen aan Fransch Indo-China, schijnt den laatsten tijd zeer veel te wenschen over te laten. De Fransche consul te Mong-tse heett zich daarover beklaagd bij de autoriteiten. Maar de betrokken mandarijnen houden zich onverschillig en de Chineesche politie blijft laks in haar optreden. AMERIKA. Schmitz, de vorige burgemeester van San Francisco, die wegens oneerlijkheid en machtsmisbruik in de uitoefening van zijn ambt tot gevangenisstraf was veroordeeld, is weer op vrije voeten gesteld. Hij was vau het veroordeelend vonnis in hooger beroep gegaan bij het hot' van appèl, en dat lichaam gelastte zijn invrijheidstelling. Dit is wel een zeer zonderling geval. Schmitz had n.l. bekend, en mede op die bekentenis was hij veroordeeld. Donderdag heeft zich te New-York de beursmakelaar Nevin van het leven berooid door zich onder een trein te werpen. Dit is, in New-York, de 22e zeltmoord, welxe het onmiddellijk ge volg is van de beurscrisis en de paniek. een raam dat op den tuin uitzag en riep Dobber toe >Zijn ze uitgegaan »Dat weet ik niet, ik heb er niet op gelet!* antwoordde Dobber, niet minder verwonderd dan Reinoud. De jonge officier bedacht zich een oogenblik. Toen verwisselde hij snel van kleeding en verliet ook haastig het huis. Hij dwaalde gedurende een uur straat iu straat uit, in de hoop het verloren paar te vinden, 't Was blind zoeken in de groote stad. Hij was nu in de buurt waar Fri'ts woonde, en wilde even bij zijn vriend aanloopen, half besloten hem deelgenoot te maken van zijne zonder- liuge ontmoeting van dezen ochtend. Na eenig zoeken voud hij de hem uitgeduide woning, maar Frits was niet thuis. Teleur gesteld ging hij verder, en na verloop vau tien minuten was hij op de Parade plaats. Hij bleef staan en beschouwde op een afstand het groote, welbekende huis met de twee schildwachten voorde deur. Onwillekeurig, en als trok een onzichtbaar koord hem er heen, zette hij zich in beweging, en hoe meer hij het huis naderde, hoe sneller en langer zijne schreden werden. H.j schelde en vroeg den lakei, die opende, of Mevrouw belet had. De knecht ging hem onmiddellijk voor naar de tuinkamer en liet hem binnen. In plaats van de Gravin vond Reinoud Mary, bezig met bloemen in de vazen Een boodschap van den gouverneur van Mississippi aan de wetgevende vergadering van dien staat heeft de rassenveete in Noord-Amerika plotseling zeer sterk verlevendigd. Die boodschap slaat een vijandigen toon tegen de negers aan. De gouverneur keurt de onzinnige gelijkstelling bij de grondwet vau blanken en negers sterk af. Deze theorie is, zegt hij, inderhaast opgesteld in een hatelijken geest van onkunde. De praktijk toont er de afschuwelijke en noodlottige gevolgen van. De gou verneur acht de gelijkstelling van blanken en zwarten in de Vereenigde Staten de grootste misdaad die in de vorige eeuw tegen de beschaving ge pleegd is. De negers hebben dienten gevolge een nietswaardig vernis van een laag soort van beschaving aange nomen en zijn onbekwaam, om deze zoogenaamde beschaving te verduwen. De gouverneur beveelt aan, de negers te dwingen hun eigen scholen te be zoeken. De opleiding van de negers behoort overigens zuiver lichamelijk te zijn. Een beschaafd neger is immers misdadiger dan een onbeschaafd blanke. De correspondent van de Daily Tele graph meent, dat de meerderheid van de blanken in het Noorden en het Zuiden de denkbeelden van den gouverneur beamen. CHILI. In een dorpje bij Santiago (Chili) waren den laatsten tijd tal van diefstallen gepleegd. De bevolking geraakte in een staat van opwinding en wapende zich. Toevallig kwamen vier Duitsche op den schoorsteen te schikken. Zij ont stelde zichtbaar, maar zich oogen blik kei ijk herstellende, ging zij den bezoeker te gemoet, en zeide snel: »Uw vader ver laat ons zooeven hij heeft een afzonder lijk onderhoud met Mama gehad en scheen zeer ontroerd bij zijue komst. Is er iets gebeurd »Mijn vader?* herhaalde Reinoud, steeds onder den indruk van 't geen de Barones hem had medegedeeld. »Miju vader, zegt ge? Wien bedoelt ge Mary schrikte en keek den jongen officier aan met een paar oogen, waaruit de twijfel sprak of zij een drouken uiud of een krankzinnige voor zich had. »Wat scheelt u vroeg zij, hem door dringend aanziende. >Niets, dan dat ik geloof krankzinnig te worden!* barstte Reinoud uit, zijn hoofd tusschen beide handen klemmende en het als radeloos heen en weer wie gende. »Wat is er dan in 's hemelsnaam ge beurd vroeg Mary met verbleekte lippen. »Ga zitten en vertel me dan wat u is overkomeu. Ge zijt geheel ontdaan en staat daar als een wezenlooze,* vervolgde zij, toen Reinoud, met ge vouwen handen en ter aarde geslagen blik, roerloos voor zich heen bleef staren. Eensklaps richtte hij het hoofd op, en met eene ontroerde stem zeide hij lang zaam »'t Geluk blijft hier beneden nimmer

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1