7 Bericht. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentien. DONDERDAG 16 JANUARI a. s., Dr. W. G LES INK, Dc iïlacbeth van Shahespeare. Yereeniging „Werkmansbelang" te Axel. UITGESTELD Openbare Verkooping. Eene partij Span en, Staken, Heiningkodden en Sparrensnoei, Openbare Verkooping. 111 koopen Sparren en 36 Sparrensnoei, F. Dieleman, Boekliandelaar. AXEL. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1906 250 m., 204 vr., tot. 454 31 1907 245 202 447 alzoo eene vermindering van 7 per ionen. Levenloos aangegeven 1 vr. Voltrokken huwelijken 5. De loop der bevolking in de ge meente Sas van Gent over 1907 was als volgt Geboren 27 m., 30 vr., totaal 57. Gevestigd 109 m., 118 vr., totaal 227. Overleden 15 m., 6 vr., totaal 21. Vertrokken 127 m., 122 vr., totaal 249. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1906 1093 m., 1065 vr., tot. 2158 31 1907 1087 1085 2172 ilzoo eene vermeerdering van 14 per sonen. Voltrokken huwelijken 9. De bevolking van Ter Neuzen bestond op 31 Dec. 1906 uit 4631 m. en 4823 vr., totaal 9454 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 152 m. en 145 vr. en door vestiging met 219 m. en 257 vr., dus te zamen met 773 personen. Door het overlijden van 70 m. en 59 vr. en door het vertrek van 308 m. en 368 vr. verminderde de bevolking totaal met 805 pers. zoodat zij op 31 Dec. 1907 bestond 4624 m. en 4798 vr., totaal uit 9422 personen. Er werden 76 huwelijken voltrokken. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 Januari 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, *re Ds. J. 3. T. Hugenholtz. [Bed. H. Avondm.J Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. [Nabetrachting.! Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broeks-tra. Nam. 2 ure Da. E. H. Broekstra Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Qeretormeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Leeakerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) is veroord. wegens mishandeling A. D., 19 j., voermans knecht te Ter Neuzen, tot 7 gevangenisstraf. Een schipbreuk. Maandagavond is in de Zuiderhaaks- gronden een tweemast stoomschip ge strand. Herhaaldelijk werden nood seinen afgestoken. Nader bleek het te zijn het Engelsch stoomschip „Turbo", dat geladen was met petroleum en op weg van Batoem naar Hamburg. De redding der schipbreukelingen van deze, in tweeën gebroken petro- leumtinkboot heeft, blijkens daaromtrent in het Hdbl. gedane mededeelingen, ongekend veel inspanning gekost. De reddingboot uit Nieuwediep waag de het 's nachts om door de kokende branding langszij van een der wrak- itukken, het voorschip, te komen. Dat ging niet zoo gemakkelijk en het kostte een ontzettende inspanning om eindelijk een lijn aan boord te krijgen, waarlangs een achttal mannen, zich in de reddingboot konden laten afzakken. De reddingboot geraakte in de knel, verloor het grootste deel van haar on misbare riemen en kreeg door het breken van den helmstok schade aan haar roer. Dat was een hard gelag. Terugkeeren naar de haven was nu gebiedend nood zakelijk, maar men moest toen ook vier-en-twintig menschen op de beide wrakstukken midden in de branding achterlaten aan de wanhoop ten prooi. Tegen halt drie 's nachts kwam de sleepboot „Atlas" in de haven met de defecte reddingboot op sleeptouw. De acht geredde menschen werden uit de reddingboot aan wal gedragen, som migen meer dood dan levend. Het was meest machinekamerpersoneel, dat zoo van de stookplaatsen naar dek was gevlucht en die van hun toch al scha mele plunje de meeste stukken hadden uitgetrokken en verbrand om maar noodseinen te kunnen geven. Deze acht menschen werden dadelijk onder dak gebracht en van droge kleeren voorzien. Het was erg noodig, ze waren doornat en ze zagen er ellendig en verarmd uit. Scherp contrast vorm den daarmee de fiksche jonge kerels van de reddingboot, goed gekleed in dikke truien, driedubbele kousen en met laarzen tot hun middel. Het zijn kerels van stavast en toch bewegen zij zich, ondanks de knellende kleeding, zeer gemakkelijk. Maar ook zij waren kletsnat. Tegen drie uur 's nachts was alles weer in orde. De reddingboot was weer klaar en de bemanning had zich in de open lucht op den havendyk van droge kleeren voorzien. Reeds vrij spoedig kwam tegen half zeven 's morgens van den vuurtoren het bericht dat alle opvarenden waren gered. De reddingboot had onder even moeilijke omstandigheden als bij den eersten tocht weder acht menschen van het voorschip gehaald, terwijl de rest van de bemanning, die op het achter schip een schuilplaats had gezocht, me ongelooflijke inspanning de eenig over gebleven sloep te water had weten te brengen en zich zelf aldus kon redden. Naar uit Harderwijk aan het D. werd gemeld, zijn zeventien menschen op het ijs, dat los geraakt was, afge dreven. De menschen behoorden tot den armen visschersstand. Zij waren over het ijs een eindweegs zee ingegaan om spiering te vangen, wat daar in deze maand veel wordt gedaan. Het ijs liet los en op schollen dreven de menschen weg. De firma Bunte stelde haar kotter beschikbaar voor de redding, het vaartuig had zeer veel moeite om door bet ijs te komen, de schotsen omringden de boot voortdurend. Na inspannenden arbeid mocht het gelukken 15 menschen te bereiken, die behouden i aan wal werden gebracht. De kotter voer toen opnieuw uit, om nog twee a drie anderen te gaan zoeken, die de eerste maal niet konden worden bereikt. Men slaagde erin zé te vinden en te redden. Ook een paar Markers werden bij het spieringvisschen op de zee door het losraken van het ijs verrast, maar ge lukkig gered. Te Overschie is een oude man van 81 jaar, dood in zijn woning ge vonden. Men vermoedt, dat de stum- perd 's nachts uit zijn bed is gegaan en toen door de koude werd bevangen. Gaxbedwelmina. Dinsdagnacht is het echtpaar T. te Utrecht aan een groot gevaar ontsnapt, 's Ochtends 7 uur werden de bejaarde menschen door hun zoon slapende gevonden, waarbij het dezen trof, dat zij geen teeken van leven meer gaven. Hij riep zijn ge huwde zuster er bij en beiden namen een sterke gaslucht waar, waaraan zij het verdachte slapen toeschreven, maar toch achtte volgens het U. D. geen van beiden 't noodzakelijk geneeskundige hulp in te roepen Wel kwamen fami lie en kennissen in den loop van den ochtend kijken, maar eerst om half elf waarschuwde men den dokter. Dr. Zadelhoff, de geroepen arts, is uren lang door kunstmatige toepassing van zuurstof, die men, nadat alles was opgebruikt, nog uit Schiedam moest halen, bezig geweest de levensgeesten weer op te wekken. Eindelijk gelukte hem dit, maar 's avonds 6 uur waren de menschen nog niet volkomen bij kennis. Men hoopt evenwel op herstel. 't Gas was ontsnapt door een breuk in de leiding onder den grond, door de vorst ontstaan. Een 59-jarige kantoorlooper te Amsterdam viel Maandagmiddag in de De Ruijterdwarsstraat door de gladheid met het hoofd op den trottoirband te recht en bleek onmiddellijk te zijn overleden. Hij was op de slaap ge vallen. Een echtpaar te St. Amandsberg (Gent) had Zondagmiddag ruzie gehad. Later was dat weer bijgelegd, en gingen ze samen uit. Op zeker oogenblik ge bood de man aan zijn vrouw naar huis te gaan, wat zij deed. Kort daarna ging de man ook naar huis. Wat er verder gebeurd is, weet men niet juist, maar naar het schijnt, vond hii zijn vrouw reed» te bed. Een nieuwe woordenwisseling ontstond en eensklaps greep de man een hamer, waarmede bij zijn vrouw zes slagen op het hoofd toebrachtde ongelukkige viel in zwijm en de man vluchtte. Later tot het bewustzijn teruggekeerd, sukkelde de vrouw tot aan de woning harer moeder, waar zij zoo goed mogelijk verzorgd werd. Men dacht niet dat het zoo erg was en eerst Maandagmorgen ontbood men den dokter, die vaststelde dat een der wonden doodelijk was. De vrouw is slechts 20 jaar oud en sedert vier weken moeder geworden. Een vreeseljjk ongeluk. Woensdagmorgen kwam te Gent een vrouw, die haar 4-jarig zoontje naar school bracht met nog een 5-jarig meisje en een driejarig zusje, aan den spoor overweg in de Land van Waesstraat. Een der kleinen heeft den boom, die gesloten was voor het rangeeren der treinen, een weinig opengeschoven. De vrouw met de andere kinderen zou gevolgd zijn, terwijl de dichte sneeuw- regen, die op dat oogenblik neerviel, haar belette te zien dat een trein in aantocht was. Eensklaps weerklonk een hartver scheurende gil, de vrouw en de drie kinderen raakten onder een aansnel lende locomotief en werden vreeslijk vermorzeldde vrouw werd letterlijk in tweeën gesneden haar zoontje werd het hoofd afgesneden en het andere meisje werd eveneens verpletterd terwijl van de derde de bil werd afgesneden tot tegen den romp. Na in het huis van den baanwachter verzorgd te zijn, werd dit laatste slachtoffer door de stedelijke ziekenkar naar het gesticht van den Briele overgebracht, waar 's middags de dokters tot de regelmatige afzetting zouden overgaan. Zij hebben echter maar weinig hoop haar in het leven te behouden. Van 16—31 December 1907. Overslag. Huwelijks-aangiften. 27. Alouis van der Jeugd, 28 j., jm. en Maria Louise Schatteman, 26 j., jd. Zaamslag. H u welij ks-voltrekkingen. 19. Abraham van der Hage, 32j.,jm. en Leuntje Martha van Es, 27 j., jd. 27. Hendrik de Bruijne, 20 j., jm. en Janneke Pieternella 't Gilde, 19 j., jd. Geboorten. 18. Jacomina Suzanna, d. van Janna Suzanna Kolijn. 22. Maria Sara, d. van Michiel Francois de Pooter en Suzanna Florussen. 29. Willem, z. van Abraham Oppeneer en Sara Maria van der Hooft. 31. Marinus, z. van Mels Dees en Leintje Sara van Driel. Overlijden. 18. Levina Janneke den Beer, 2 j., d. van Andries Cornelis en Paulina Verpoorten. 19. Johannes Faas, 2 j., z. van Pieter en Janneke van de Voorde. 20. Izaak Adriaan de Jonge, 9 ra., z. van Reinier en Neeltja Bolleman Zuiddorpe. Geboorten. 29. Prudent Joseph Marie, z. van Josephus Cappaert en Pharailda de Vos. Overlijden. 28. Henricus Franciscus de Wolf, 21 d., z. van Theophile en Emerentia Maria van Bambost. des avonds half zes, hoopt voor de Jongelingsvereen. „ORA ET LABORA" op te treden, in de Gercf. Kerk A te Axel, de WelEerw. Hooggeleerde Heer Professor te AMSTERDAM. ONDERWERP: PF Entree vrij. HET BESTUUR. Zij, die LID wenschen te worden van bovengenoemde vereeniging, wor den verzocht zich vóór 16 Januari, bij een der ondergeteekenden aan te melden. Het Bestuur C. P. MINJON, Voorzitter. M. LOOF, Secr.-Penmngm. F. DIELEMAN, F. v. TATENHOVE, I P. KOOLE, Wegers. A. V. MEURS, 1 A. E. C. KRUIJSSE. De verkooping van Boomen, Sparren en Sparrensnoei van den EdelAchtb. Heer C. P. J. DIER1CK, Burgemeester te Koewacht, is tot op Dinsdag 21 Januari 1908, des Toorm. 11 ure. Notaris DREGMANS. De Notaris P. Dreg mans te Axel, zal ten verzoeke van Madame A. BOS- SCHAERTVan Bouwel, Grondeige nares te Antwerpen, op Vrijdag den 17 Januari 1908, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen liggende in hare bossehen in dan polder Beoosten en Bewestenblij, gemeente Koewacht, omtrent het fort Ferdinandus, alwaar te ver gaderen. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van Madame B. DE BOU- SIES—Borluut, Grondeigenares te Gent, op Maandag den 3 Febru ari 1308, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen liggende in den polder Beoosten en Bewestenblij, gemeente Koe wacht, in haren bosch genaamd „Arduinland", alwaar te vergade ren. Agent venanrdigd in AMSTERDAMS LETTERGIETERIJ

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3