gr mmim. 7ïl if oendag 8 1908. Jaarg. ft O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, Buitenland. FEUILLETON. C01IÜNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Ten huize van een bekenden Rus- sischen anarchist te Berlijn zijn 17 Russen in hechtenis genomen. Men heeft ook een menigte schrifturen in beslag genomen. Volgens de Vos3ische Ztg., was de bijeenkomst waarschijnlijk een geheime vergadering van het centrale comité Van de Russische arbeiderspartij. ENGELAND. Het politiehof is in Engeland in vele gevallen de toevlucht voor menschen, die in de moeilijkheid zitten. Te Wil lesden, bij Londen, kwam Vrijdag een dame den rechter vragen of hij niets kon doen om haar moeder te beletten zich langzaam met morfine te dooden. Dat is geen poging tot zelfmoord in wettelijken zin, zei de rechter. Is uw moeder goed bij zinnen O ja, volkomen. Dan kan ik er niets aan doen. We leven in een vrij land. Het gaat er mee als met dronkenschap. Maar als 't waar is wat de dokters zeggen, dat morflnisrae een soort krank zinnigheid is, kan ik dan geen bewijs krijgen, dat zij krankzinnig is Wat denkt uw dokter ervan Hij wil haar niet krankzinnig ver klaren, en andere dokters willen er niet bij komen dat is tegen het gebruik. Het spijt mij, maar ik kan niets voor u doen. Met dit antwoord van den rechter moest de klaagster gaan. »Daar is Jan, de slachter,* mompelde hij, en repte zich voort om, namens de meesteres des huizes, den persoon in quaestie een sermoen te houden over een slechte ossetong, die deze misschien van plan was, in plaats van eene eerste qualiteit dito, te leveren. Hij opende de deur en begon zijne toespraak »Zoo Jan d'er is van daag niets 'noodig Eensklaps bleef hij steken en stoof van verrassing drie schreden achteruit. 'tWas, wel is waar, geene sehrik-ver- wekkende verschijning, maar 't was toch iets heel verrassends, iets buitenge woons dat Dobber zoo deed ontstellen. 'tWas een dame, en wel een vreemde damegroot, een weinig gezet, omstreeks veertig jaren oud, met een trotsche houding, een schoon en edel gelaat, donkere gebiedende oogen en blond gol vend haar. In hare kleeding, zoowel als in haar gansche voorkomen, had zij iets zeer voornaams, hetgeen Dobber zulk een schrik aanjoeg, dat hij later ver klaarde nog nooit in ziju leven zoo bed te zijn geweest, waaruit Krisje aanleiding vond te zeggeu dat hij een flauwe vent OOSTENRIJK HONGARIJE. Dit jaar zal, voor Oostenrijk een jubeljaar worden wegens de 60-jarige regeering van den Keizer. Weenen zal er het leeuwenaandeel van genieten en groote leesten zjjn reeds in voor bereiding, welke bestaan zullen uit een door de verschillende schildersclubs georganiseerden optocht, verder uit een „Festspiel" in den Prater en uit inter nationale sportfeesten. De optocht zal tafereelen uit 's Keizers regeeriug voor stellen en het Pestspiel gewichtige feiten uit de vaderlandsche geschiede nis, zooals de vereeniging van Bohemen eu Hongarije met de Oostenrijksche erflanden door aanhuwelijking, de ver lossing van Weeueu vau de Turken, de verovering vau Belgrado door prins Eu,genius, de overwinning bij Leipzig en het Weensche congres. Er zyn dit jaar zilveren jubileums kronen in omloop gebracht, zoodat zelfs in de uiterste uithoeken van het Rijü de blijde boodschap van 's Keizers feest doordringt. Ook jubileumspostzegels zijn vervaardigd. Zij ziju zeer mooi uitgevoerd, evenals de rcjis in omloop zijnde zegels van Bosnië, die landschap pen te zien geven. Wegens de fraaie uitvoering worden ze door alle ver zamelaars gezocht. Toen die Bosnische zegels zouden uitgegeven worden, heeft een bekend koopman in postzegels van de regeering duizenden van die zegels tegen verminderden prijs gekocht en dadelijk laten afstempelen om die aan liefhebbers te verkoopen. Hij heeft er zooveel succes mee gehad, dat hij daar mee een kwart millioen verdiend heeft. was, die beter deed wat minder »astrand« jegens haar en wat brutaler tegen vreem den te zijn. Woont hier mijnheer Hork ?c vroeg de dame met een welluidende stem, die Dobber een weinig moed gaf. »Ja-wel, dame, maar d'er is niemand thuis. De oude Luitenant is aan 't exer- ceeren, de jonge is op den kuier, en Krisje is naar de markt om boter en eieren.* »Zoozei de dame, glimlachend bij het vernemen der laatste huiselijke bij zonderheid. Wanneer komen de heeren thuis »Dat zal nog wel een uurtje aanloo- pen*, meende Dobber. >Zou-je dan zoo goed willen zijn mij in een kamer te laten, dan zal ik wachten want ik wenschle hen wel te spreken, en ik zou niet gaarne, met die warmte, nog eens den zelfden weg af leggen*, zei de bezoekster zeer beleefd, maar toch op een toon, die iets gebie dends had. Zij ging, zonder eenig antwoord af te wachten, den gang door, en de deur der huiskamer open vindende, trad zij binnen. Na haar hoed los-gestrikt en de kostbare kanten sjaal over een stoel geworpen te hebben, zette zij zich in den gemakke- lijken stoel bij het venster, dat op den tuin uitzag, en scheen er verder niet aan te denken dat zij 'zich in een vreemd huis bevoud en een haar onbekend wezen RUSLAND. De man, die de gruwelijke pogroms te Siedlce op zijn geweten heeft, kolonel Tichanofski, heeft een tragisch sterfbed gehad in het hospitaal te Warschau. Eenige weken geleden had hij zich in een vlaag van vervolgingswaanzin een kogel in het been gejaagd. Het been moest worden afgezet. De vervolgings waanzin vertoonde zich kort daarop opnieuw in hevigen graad. Hij ver beeldde zich aanhoudend bloedige ge stalten te zien, die hem bedreigden. In wilden angst wilde hij hen ontvluch ten, zoodat men hem aan zijn bed vast moest binden. Ten slotte is hij aan hevige wondkoortsen overleden. De Petit Parisien verneemt uit St. Petersburg, dat er verscheidene bommen zijn gevonden bij het keizerlijk paleis te Tsarkoje Selo en zelfs in het gedeelte van het winterpaleis, dat doorStolypin bewoond wordt. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Tsaar indertijd als veiligheids maatregel een vleugel van genoemd paleis ter beschikking van den minister president gesteld. De politie heeft te Chabarofsk een drukkerij der revolutionnair-socialis- tische partij ontdekt, alsmede een werk plaats tot het vervaardigen van bom men. Men vond tien bommen, die kant en klaar waren. In verband met deze vondst zijn veertien personen, onder wie drie vrouwen, in hechtenis ge nomen. op den drempel van het vertrek met opengespalkte oogen en wijden mond haar stoud aan te gapen. Dobber was een trouwe wachterhy zou, in geval van nood, heel alleen het huis tegen eene gansche bende hebben verdedigd en als een braaf soldaat op zijn post zijn leven hebben gelaten maar hij was hier in 't geval van den bond, die onverwacht een leeuw zijn erf ziet opstappen. Hij wilde wel blaffen en bijten, maar hij begreep, bij instinkt, dat hij hier de minste was, en dat zijn erf voor 't oogen blik in bezit was genomen de par le droit du plus fort. De dame scheen al hare opmerkzaam heid aan den tuin te wijden en bleef bedaard, met de hand onder de kin en den elleboog op de veusterbank geleund, naar buiten kijken, toen Dobber, die zich zijne lijdelijkheid begon te schamen, het waagde een enkel woordje van protest uit te brengen. »De dame zal nog wel een unr moeten wachten*, zeide hij aarzelend; als de dame mij de boodschap wilde geven De bezoekster wendde het hoofd om, en terwijl zij hare donkere wenkbrauwen even samentrok zeide zij »Ah, vrindje, beu-je daar uog Geef mij toch een voetbankje, en mag ik je een karaf water inet een glas ver zoeken Dobber verdween oogenblikkelijk om dea ontvangen laat te volvoeren, en een TURKIJE. Volgens een telegram uit Konstanti- nopel werden den ten dezer te Mokka 77 gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 52 met doodelijken afloop 12 gevallen zijn geconstateerd aan boord van een Pransch schip met pelgrims uit Ne vers, dat thans in de Roode Zee is. JAPAN. De Japansche gezant te Parijs, Koe- rino, heeft zich tegenover een bericht gever van het Pournier-agentschap uit gelaten over de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. „De regeering van den Mikado" aldus Koerino „stelt een te volkomen vertrouwen in de vredelievende politiek van president Roosevelt dan dat zij geloof zou kunnen slaan aan de oorlogs zuchtige bedoelingen, door een groot aantal bladen toegeschreven aan de regeering te Washington. De tocht van deAmerikaansche vloot, waarover zoo veel leven wordt gemaakt, bezit niet het karakter van ons te kannen ver ontrusten. Ik bespeur geen enkel onderwerp van conflicttusschen beide landen heerscht volkomen overeenstemming. De quaestie der buitensluiting van Ja pansche kinderen door de Californische scholen - een quaestie die indertijd tot een incident had kunnen leiden mag als geregeld worden beschouwd". AMERIKA. Hoewel de Amerikaanöche bladen voortgaan met plaatsen van berichten en beschouwingen, die or op zijn aan gelegd, den indruk te wekken, dat de paar minuten later bracht hij, eerst een stoof, en toen, heel netjes, een karaf met kristalhelder water op een blaadje en een glas er naast. Vervolgen» sloop hij zachtjes, op de punten zijner voeten, heen en begaf zich, in gepeins verdiept, weer aan zijn arbeid. De oude soldaat was zonderling te moede; hij bleef onver poosd op dezelfde plaats harken tot de grond geheel was omgewoeld, 't Was de eerste keer ia zijn leven dat hij die dame zag, dat wist hij zeker, en toch schenen haar gelaat, hare stem, houding en gebaren hem bekend. Nu en dan wierp hp een blik naar het op geschoven raam, waar de onbekende, steeds roerloos met de kin in de hand geleund, nederzat en hem met strakken blik in zijne bewegingen scheen te vol gen. Eindelijk kon hij het niet langer uit houden de steel der hark werd hem als een gloeiende staafhij wierp driftig het werktuig tegen den grond, en stapte naar het venster. »Neem 't me niet kwalijk, dame*, zeide hij, »maar ik begrijp wat UE. hier komt doen.* »Zoo zeide de dame met een effen glimlachje, »dan ben-je slimmer dan ik dacht. Nu, als je 'tdau weet, ga dan maar weer aan 't harken dat zie ik gaarnehet gaat je zoo vlug af. onderhoudt hier zeker den tuin Nu, je hebt er eer van hij ziet er netjes uit.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1