Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. dagen aan de Oost-Roemeltscbe grens geschied is. De Bulgaarsche agent heeft er zeer ernstig op aangedrongen, dat er maatregelen genomen worden om een herhaling van dergelijke voor vallen te voorkomen, daar ze de goede verstandhouding tusschen Turkije en Brazilië in gevaar brengen. De Turk- sche regeering heeft geantwoord, dat ook deze zaak ten onderzoek zal worden voorgelegd aan de commissie ondier Nadzji-Pasja en generaal Weltsjef, die reeds naar aanleiding van meer derge lijke voorvallen een onderzoek heett geopend. AMERIKA. Nu de dag nadert, dat de Ameri- kaansche slagschepenvloot voor Rio de Janeiro zal verschijnen, begint men zich daar gereed te maken tot het be reiden van een waardige ontvangst aan de bezoekers. President Penna zal de Amerikaansche admiraals en den Amen- kaanschen gezant Dudley aan een feestmaal nooden in zijn ambtswoning. De minister van marine organiseert voor de admiraals en de andere voor name scheepsofficieren een buitenpartij op den Corcovada-berg. De marine club in de Braziliaansche hoofdstad geeft een feest in het Tijuca-park. Dan geeft de minister van buiten landsche zaken in het Monroegebouw een groot feestmaal ter eere van de Amerikaansche gasten, waar 600 per sonen zullen aanzitten. De groote tafelrede wordt bij die gelegenheid ge houden door dr. Barbosa, bekende uit de dagen der Tweede Vredesconferentie. Ten slotte houdt de Amerikaansche gezant, Dudley, den 13en Januari receptie. Ook uit andere oorden van Zuid Amerika en wel uit Peru komt bericht over grootsche toebereidselen voor een schitterende ontvangst der Amerikaansche vloot. De vloot is 29 Dec. van Port of bpam (Trinidad) naar de Braziliaansche hoofd stad vertrokken. 1905 702, en op 31 December 1906 797 personen. Het aantal declaraties, dat gedurende het jaar 1906 inkwam, bedroeg 125,200. tegenover 81.028 in 1904 en 103,453 in l905- Evenals op 31 December 190o, bleven ook op December 1906 ongeveer 23000 declaraties van het loopende jaar ter behandeling over. De ongeregelde in zending der declaraties, waarover ook in het vorige jaarverslag-werd geklaagd is hiervan de oorzaak. Het aantal in 1906 ingekomen bedrijfs- aangiften bedroeg 13.328 tegen 13.663 in 1905. Het aantal bij de Bank bekende ver- zekeringsplichtige ondernemingen be droeg op 31 December 1906 28.129. AXEL, 3 Januari 1908. Morgen zullen door de ijsclub alhier op de groote kreek de gebruikelijke wedstrijden gehouden worden voor be hoeftige ingezetenen. Deze vereeniging gaat steeds praktisch te werk, daar de prijzen gewoonlijk bestaan in brand stoffen, welke vooral nu met die barre kou, zeker in vele gezinnen welkom zullen zijn. De medewerking van het fanfaren- gezelschap „Concordia" is gevraagd en zal ook wel zooals gewoonlijk verleend worden. Dezer dagen liep een drie-jarig meisje alhier pijnlijke brandwonden op door uit een ketel heete koffie te drin ken. Dank zij het verstandig optreden der ouders, door het kind niets toe te dienen, alvorens de dokter erbij was, kon het gelukkig nog betrekkelijk gauw herstellen. Laat dit voor de zooveelste maal een waarschuwing zijn voor de grooten om toch in geen geval het voorbeeld te geven, door uit een ketel of kan te drinken. Op grond van de verklaringen van twee marechaussees was een inwoner van Koewacht door genoemd kanton gerecht veroordeeld tot een geldboete van 1 gulden, omdat hij zich op 7 Jan. 1907, volgens bedoelde verklaringen van de verbalisanten, in gezelschap met nog 4 personen, na bezetten tijd in een herberg te Koewacht had bevonden. Van den aanvang af had bedoelde in woner van Koewacht, Th. V., beweerd dat hij in den bewusteu avond reeds j ten half acht de herberg had verlaten. Deze bewering werd door verschillende getuigenverklaringen (ook Donderdag voor het hof) bevestigd. Beklaagde had daarom van het vonnis van het kanton gerecht bij den Hoogen Raad revisie verzocht. Dit verzoek was in handen gesteld van een der leden van de Mid- delburgsche rechtbank, met het gevolg dat de zaak ter nieuwe berechting werd verwezen naar het Haagsche hof. Tegenover de beweringen van den beklaagde en de verklaring van drie getuigen, hielden de beide verbalisanten Donderdag vol dat zij door een klein ruitje in den avond van den 7en Jan. omstreeks half twaalf in de herberg den beklaagde onder de vijf daar aan wezige personen hadden gezien. Het O. M., waargenomen door mr. Reitsma, hoewel met nadruk verzeke rende dat bij hem niet de minste twijfel bestaat omtrent de geloofwaardigheid en de goede trouw van de verbalisee- rende politiedienaren, requireerde ech ter tegen den beklaagde toch vrijspraak, omdat door de getuigenverklaringen van tal van andere personen twijfel gewet tigd is of de waarnemingen van de verbalisanten wel juist zijn geweest. Uitspraak over 14 dagen. Rijksverzekeringsbank. Aan het verslag omtrent den staat der Rijksverzekeringsbanken hare werk zaamheden in het jaar 1906 is het vol gende ontleend Het gezamenlijk personeel, dat onder de bevelen van het bestuur der Bank werkzaam is, bedroeg op 31 December armen en handen om wat uit den weg te zetten, en een kop die tegen een deuk tan Je zoudt je toch niet schamen voor zoo'n kerel, wat blief-je En als hij belooft nooit weer te pruimen en te vloeken, wat heb-je dan teautwoorden? Zeg nu maar »ja,« want als je »neen< mocht zeggen, dan, geloof ik, is 't maar 't beste dat er een eind aan komt, en dat ik kopje-onder in 't kanaal ga De duivel haal me, als >Wil-je wel zwijgen Daar vloek je immers al weer 1« »Zegje dan »ja,« of verd Dobber had Krisjes hand in de zijne en drukte die op zoo veelbeteekenende wijze, dat hare oogen overliepen. Schei uit l« riep zij half-lachend, half- schreiend, »je breekt mijn hand. Ai Och jeetje! Knijp me zoo niet, Dobbertje-lief! Ik zal ja zeggen, maar o gut, mijn hand Vloek dan nooit meerEn Lieve deugd Kijk, je hebt me paarsoh en blauw geknepen Nooit meer pruimen, hoor Een pijp zul-je# hebben Maar goed op de deur passen, hoor En schei nu uit, DobberEn vergeet niet de boodschap aan den slach- ler Wil-je nu wel aan je werk _iaD, deugniet!Hauw! Krisje dribbelde vlug heen, en aan het hek gekomen, keerde zij zicli even om, knikte lachend tegen Dobber, die haar met een tintelenden blik naoogde, PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorin. 9'/« nre Nam. 2 are Zondag 5 Januari 1908. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. De. J. B. T. Hugenholtz. [Voorb. H. Avondm.j Gereformeerde Kerken. Kerk A. n q „r. D». E. H. Broekstra. N«. 2 ar. Dz. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorn. 9 are Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat), Voorm. 9 ure Lee.kerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct Na een rondwandeling gedurende een jaar tijds, aangevangen bij het kanton gerecht te Hulst, kwam Donderdag een eenvoudige zaak, via verschillende rechtelijke colleges, terecht bij het Haagsche gerechtshof. en toen zij verdwenen was, met onge- ëvenaarden ijver aan het harken ging. Na zich gedurende vijf minuten te hebben afgebeuld, kreeg hij een inval; hij wierp de hark weg, stapte naar den boom, waaraan het mouwvest was opge hangen, haalde met plechrigen ernst de bekende roDde doos uit het zijzakje, en Da die geopend te hebben, strooide hij den inhoud naar de vier winden, als eene stille gelofte van onderwerping aan <len wil van haar, die thaDS par droit de conquête zijne gebiedster was gewor den. Terwijl Dobber, zeer voldaan over deze daad van zelfopoffering, zijn leege doos weer in hare schuilplaats bergde, werd er gebeid. Wordt vervolgd.) Dinsdagavond viel de aegentienjarige D. werkzaam in de afdeeling scheeps bouw aan de Kon. Mij „De Schelde in den kolenbunker van het aldaar op die werf in aanbouw zijnd stoomschip „Sumatra". Met bekomen schedelbreuk werd hij per brancard naar het gasthuis ver voerd zijn toestand is bedenkelijk. Zijne ouders verloren onlangs mede een jongen op noodlottige wijze. Het oude en nieuwe jaar is voor hen dus maar treurig. M- Ct Te Goes is Woensdag bij het schaatsenrijden een twaalfjarig meisje aan de Oostvest zoo ongelukkig ge vallen, dat zij haar been brak. Bij een der omwonenden binnengedragen, werd daar het been door een arts gezet. In den laatsten tijd worden te Breskens op de visschersschepen her haaldelijk bussen met petroleum gele digd. De daders blijven tot nog toe onbekend, niettegenstaande reeds eenige keeren aan de haven is gewaakt. Ook een poging tot brandstichting blijkt reeds meer dan twee maal te hebben plaats sehad. Door het verbranden van de fok heeft een schipper een schade post van circa veertig gulden. M. Ct. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Van 24 December tot 1 Januari zijn bij den penningmeester van de com missie uit de burgerij ten behoeve der werkloozen giften ingekomen tot een bedrag van f 14,640. In het geheel is thans een som van f 105,000 ontvangen. Heden had de tweede uitkeering plaats, terwijl de commissie zich voor stelt dit voortaan iedere week op Vrijdag te doen geschieden. Dringend verzoekt de penningmeester de burgerij, de commissie met hare gaven te 'blijven steunen. Het weer is zeer koud, de nood en de ellende in vele gezinnen zijn groot en de winter is pas begonnen. Te Delft hebben op den Nieuw jaarsdag vijftien koffiehuishouders hunne 'inrichting gesloten, uit eigen beweging. De bekende oranje-vereeniging Wat ook rail Trouw *ta pal vond te Amsterdam een gezin zóó arm, dat er letterlijk niets meer over was, geen bed zelfs, en de man was al weken hard ziek. Dat gezin nu was in de bruidsdagen't is het „gouden feest" van de stakkerds. Op Tweeden Kerstdag reisde een jonge dame van Arnhem naar Zutfen om° familie te bezoeken. Zij moest in de Hoven uitstappen, doch de trein hield daar niet stil. De dame was zoo onvoorzichtig om uit den in volle vaart zijnden trein te springen. Wonder boven wonder kwam zij er bijna on gedeerd af; ze had alleen haar knie wat bezeerd. tArme oude mannetje van 91 jaar te Harkema-Opeinde was overleden. De buren deden wat burenplicht was en bekleedden hem, zooals 't heet, d. w.z. men deed hem de lijkkleeding aan. Dat geschiedt in den regel voor't lichaam koud is, wijl de ledematen dan nog buigzaam zijn. Nu stond men voorde deur der sobere woning om te beraad slagen, wie de kist zouden bestellen en halen, want ook dat behoort tot de burenplichten. Een der mannen meent iets te hooren, doet de kamerdeur open en ziet de korte bedsdeurtjes opengaan. De doode, die slechts schijndood was, komt er af en trekt zijn gewone klee deren aan en thans wandelt hij weer met een stokje naar buiten. IJsonqelukkm. Onder Haren i« een twaalfjarige jongen, uit Groningen, in een spoorsloot door het ijs gezakt en verdronken. Te Rotterdam is een scheepscontröleur bij hetschaatsenr(jden door het ijs gevallen hij bekwam hoogst ernstige verwondingen. Te Leek is een knaap van elf jaar door het ijs gezakt en verdronken. Te Sneek overkwam een zesjarig jongentje het zelfde. Te Den Helder verdronk op gelijke manier een jongen van 12 jaar. Op het Schild meer te Groningen zakte de zoon eener weduwe door het ijs en werd levenloos opgehaald. Van drie personen, die te Boskoop oudejaarsnacht in de herberg wat al te goed gevierd hadden, geraakten op weg naar huis twee in de Gouwe, De een wist zich te redden, de ander, een 54- jarig gehuwd man, was reeds overleden toen men hem uit het water haalde. rijn wlr rich ei loorder le flesc teven." Twee ./eer. benedei m*n. ,een dt Met schonk de tra Te Scheveningen ging een 12-jarig meisje in een water- en vuurnering een kool vuur halen. Doordat zij het vuur in een open test overbracht, geraakten op straat deor den wind haar kleeren in brand en voor men de vlammen had gedoofd had zij reeds hevige brandwonden in gezicht, borst, enz. gekregen. Nadat haar de eerste hulp was verleend, werd zij vervoerd naar het Ziekenhuis, waar zij onder hevig lijden is bezweken. Twee knechts van een bakker te Eindhoven, beiden afkomstig uit Til burg, zijn Zondagmiddag uit wandelen gegaan en sedert niet teruggekeerd. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Men vreest dat hun eeu ongeluk is overkomen. - In het gasthuis te Steenbergen is een knaapje van elf jaar aan bloedver giftiging overleden. Het kind had een zweertje opengekrabd en spoedig daarop zwol zijn geheele lichaam op. Geregeld komen in den laatsten tijd te Amsterdam inbraken voor. Maan dag liet weer een inbreker zich inslui ten in een woning en ontvreemdde uit een kistje twee gouden horloges, een gouden ring, een dasspeld en andere artikelen van waarde, benevens 6 rijks daalders. Van den dader geen spoor te vinden. Bij een apotheker werd 's nachts gebeld. De man, een slachtoffer van zijn plicht, kwam uit zijn bed en stond even daarna tegenover iemand, die hem vroeg om een flesch sodawater. De apotheker had eerst lust den man uit i J t Zoo

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2