T BE OUDE LUITENANT. Tan Zeeuffsch-Belgische Paarden M. 78. Zaterdag i Januari 1908. 23e Jaarg. /I U MJ KJ \J H Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell-Vlaanderen. F. DIELEMA3, MARKT eene PAARDENMARKT Buitenland. F E U I LLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 C,ent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters borden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. "tO -A. X. HiT Burgemeeater en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag den 6 Januari aan staande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 19 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. BELGIË. Dinsdagmiddag is koning Leopold in Brussel aangekomen, aangezien de dood van de Trooz, den minister-president van België, elk oogenblik verwacht werd. Minister Liebaert nam alvast de waarneming van het minister-pres! dentschap op zich. Over den overledene schrijft het H. v. A. Jules de Trooz werd geboren te Leuven, op 21 Februari 1857. Hij trad in het politieke leven in 1883 als pro vinciaal raadslid voor zijne geboortestad. In 1889 werd hij door het arrondisse ment Leuven gekozen tot volks vertegen woerdiger en zag sedert dien onafge broken zijn mandaat door de kiezers »FoeiWat ben-je weer onhandelbaar raD-daag zei Krisje. >Er is Diets met je aan te vangen dat zie ik wel. Nu 'tis goed hoorvervolgde zij met meer drift, en zich steeds meer opwindende, »je zult lang wachten eer je nog een vriendelijk woord van me krijgt. Maar ik ben ook niets om je veriegen, man, als je dót maar weet. D'er zijn er genoeg, die ik meteen vriendelijk woord naar 't eindje van de wereld kan sturen en dat zijn andere kerels dan jij Maar je behoeft bij mij ook nooit meer met je mooie praatjes aan te komen en al kon-je nu tien veldwachters-baantjes te gelijk krijgen an een pensioen van duizend gulden, dan maakt mij dat niet zie zóóveel Hier streek Krisje de rechterhand over de linker handpalm en een oogenblik adem scheppende; vervolgde zij >Neer, geen zier maakt mij dat! Je hoeft niet te denken dat ik om je verlegen ben, mannetje, alles behalveMaar we zullen eens kijken, wie van ons beiden er 't slechtst aan toe is Dobber was niet zeer op zijn gemak Hij begreep de beteeken is der laatste hernieuwen. In 1895, bij de eerste toepassing der evenredige vertegen woordiging op de samenstelling der gemeenteraden, werd hij te Leuven lid van den raad gekozen en leider der katholieke oppositie. Hij trad in 1899 in'het kabinet de Smet de Naeyer als minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Als volksvertegenwoordiger en als minister onderscheidde hij zich als ta lentvol redenaarhoewel aanvallend politicus, wist hij steeds door zijn hoffe lijk karakter, te bekoren en menigmaal den tegenstrever te ontwapenen. Toen op 12 April van het vorige jaar, ten gevolge der aanneming van het amendement-Beernaert bij de mijnwet, graaf de Smet de Naeyer het ontslag van het kabinet meedeelde, werd mee van de eerste de naam van M. de Trooz uitgesproken als zijn waarschijnlijk op volger. Na lange onderhandelingen was hij het werkelijk die met de vorming van het thans bestaande kabinet werd srelast, hetwelk op 4 Mei in functie trad. FRANKRIJK. De minister van justitie Guyot Des- saigne is in een der zalen van den Senaat plotseling doodgebleven. Hij was door een beroerte getroffen. ITALIË. Het verluidt, dat de minister van oorlog en de directeur der staatsspoor wegen hebben afgesproken in 1908 sol daten in dienst te stellen bij den spoor wegdienst. Reeds 1 Januari zou een begin worden gemaakt met de indienst- stelling van honderd man. De soldaten zullen eerst in de verschillende takken van dienst het vak leeren, om later, na afloop van hun diensttijd in het leger, in vasten spoorwegdienst over te gaan. Eén en ander geschiedt met de bedoeling om in 't vervolg spoorwegstakingen te voorkomen. Het spoorwegpersoneel is begrijpelijkerwijze allesbehalve metdeze maatregelen ingenomen. PORTUGAL. Koning Carlos heeft een telegram ontvangen van den president der Bra- ziliaansche republiek, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de toestand in Portugal geen uitstel zal veroorzaken van 's konings voorgenomen bezoek aan Brazilië. De president voegt er aan toe, dat er reeds op grootsche schaal toebereidselen zijn gemaakt tot een schitterende ontvangst van koning Carlos en dat hem o. a. een nieuwe, met juweelen bezette kroon ten ge schenke zal worden aangeboden. Koning Carlos heeft telegrafisch ge antwoord. dat hij niet in gebreke zal blijven zijn aangekondigd bezoek te brengen en dat hij in de laatste helft van Mei pit Portugal denkt te ver trekken. RUSLAND In enkele bladen loopt het gerucht, dat de politie te Moskou aan die te St. Petersburg heeft medegedeeld, dat zij reden meent te hebben om te gelooven, dat de jonge vrouw, die den aanslag op gouverneur-generaal Hörschelmann pleegde, niemand anders is dan prinses woorden, en op de vraag die er in lag opgesloten, behoefde hij zich het autwoord geen oogenblik schuldig te blijven. Wie er 't slechtst aan toe was, kon niemand anders zijn dan hij-zelf. Ja, ik weet wel, dat het je niemendal kan schelen hoe en waar ik ben op de wereld,* zeide hij, op het punt van zijn pruimpje door te slikken >al lig ik ginds in 't kanaal, en jij zit hier in je keuken, dan zul-je nog geen vinger uitsteken, om er mij uit te halen, zoo'n mensch ben jij.* Deze prachtige vooronderstelling deed Krisje allerpijnlijkst aan. Krisje was op 'toog een heele heldin, en soms had ze iets van een helleveeg, maar 't was een hart van goud, en de vlieg moest nog geboren worden, die zij kwaad zou doen. >Zoo, deuk-je dat?* zeide zij, terwijl 't hart haar reeds in de keel kwam. >'tIs nog al mooi! Je gelooft, dat alle menschen even slecht zijn als jij-zelf. Je hebt je ook nog al over me te be klagen, dat is zeker. Maar zoo de waard is, vertrouwt-ie zijn gasten. Als ik in 't water lag, ik weet wel wie er geen pas zou doen om er mij uit te halen. Eu dat heeft altijd een boel mooie praatjes als-ie bij me in de keuken zit en ik hem ter dege opschep; en als-ie me noodig heeft, dan is het >Krisje-lief« vóór en »lieve Krisje* na; dan is Krisje goed genoeg. Foei zoo'n oude kerel Je moest je schamen zoo wéinig hart te Mesjtsjerskaja, die onlangs op zoo raad selachtige wijze uit hare woning te St. Petersburg verdween. Men weet, dat de vrouw, die den aanslag op Hör schelmann pleegde, alle inlichtingen over haar persoon heeft geweigerd. Grond tot het vermoeden, dat zij de zelfde is al3 prinses Mesjtsjerskaja, geeft de sprekende gelijkenis tusschen beiden volgens haar portretten. Zelfs de klee ding is dezelfde. De geruchten, die eerst hebben geloöpen over een zelf moord van genoemde prinses om finan- cieele redenen, zijn achteraf gebleken ongegrond te zijn geweest. De kamenier der prinses heeft St. Petersburg verlaten en vertoeft tegenwoordig te Moskou. Men zal haar denkelijk aan een scherp gehoor onderwerpen. Voorloopig zal men inmiddels wellicht goed doen het bericht nopens de indentiteit van moor denares en prinses met het noodige Voorbehoud te aanvaarden. De politie te Kiëf heeft een revo- lutionnaire bende van vijftig man in hechtenis genomen. Zij waren in de laatste dagen juist bezig met toebe reidselen voor een gelijktijdigeu aanslag op den gouverneur-generaal, den ves tingcommandant, den rector der uni versiteit en het hoofd der politie. Men heeft tevens een opslagplaats van bom men en wapenen ontdekt. TURKIJE. De Bulgaursohe diplomatieke agent te Konstantinöpei, Gesjot', heeft bij de Porte verzet aangeteekend tegen het doodschieten van twee Bulgaren door Tuiksche soldaten, gelijk vóór eenige hebben.* En Krisje, om den verstokten booswicht den genadeslag te geven, begon luid te snikken. Daar stond Dobber als een verwezen zondaar. Het bewustzijn, dat de kostelijke tranen, die hij zag vloeien, om hem werden geplengd dat hij de schuld droeg van dat verdriet, overweldigde hem ge heel en kneedde zyn hart tot was. Het pruimpje was spoorloos in den grafkelder van zoo velen zijner voorgangers ver dwenen, en in de wanhoop, waaraan Dobber ten prooi was, wilde hij werk tuigelijk zijn troost zoeken bij een versch pluksel uit de ronde doos, toen Krisje zich eensklaps omkeerde en met den boezelaar voor de oogen en steeds snik kende, zich verwijderde. Dobber vergat de doos en haar inhoud, en volgde Krisje op den voet. »Krisprevelde hij op onderworpen toon. Maar Krisje hoorde Diet. Krisje-lieve smeekte hij. Luider snikken der bedroefde Krisje. »Luister toch eens, Kris Wees nou toch zóó niet!* Nog luider rd'-ken. »Och Kris! _n mu met zóó heen!* En Dobber w.-i i u«> i temdijk zytm liHiid op den tc.iouuer van Krisje te legtren. Krisje deed als voelde zij den druk van Dobber's breedte haud niet. »Kom, Kris Wees niet langer kwant Laat ons goede vrienden zijn. Ik beloof-je, alles te doen wat je maar wilt. Ik heb daareven mijn laatste pruimpje geslikt of God straf mij Hier waagde Dobber, de hand die het zoo druk met den boezelaar had, naar zich toe te trekken. »Je meent toch niets van alles watje zegt,* snikte Krisje. »Goeie God wat moet ik dan zeggen riep Dobber wanhopig. »Zeg maar niets meer,* snikte Krisje voort, »en laat mij maar met vree. 't Zal alles mijn tijd wel durenmaar als ik er eens niet meer ben, dan zullen ze mij wel missen.* »Hoor eens, Kris!* zei Dobber, een heldhaftig besluit nemehde; »ik weet heel goed, dat je recht van spreken hebt. Die andere heeft je gemeen behandeld, maar dat is mijn schuld niet.* »Van wien spreek-je viel Krisje hem driftig in de rede, terwijl eensklaps hare tranen ophielden te vloeien en zij Dobber met gefronste wenkbrauwen aanzag. »Nu, ik zal zijn naam maar niet noe men,* antwoordde,Dobber op sussenden toon, »maar ik zeg dat het een be roerde kerel is, die voor jou niet in 't water zou springen. Je weet wel, Kris, dat me nooit iets tc veel is, om je van dienst te zijn. Ik zou het vuur uit mijn sloffen loopen om je een plezier te doeu. Kijk me eens goed aan Ben ik geen flinke kerel, van zessen klaar, - met

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1