11. W oensdag 1 J 1908. 23e Jaar# Nienws- en A(Hertentieblad voor Zeeuwsjch^ VIaan deren. F. ÜIFLÉÜI VA, NIEUWJAAR. I O. Dit blad verschijnt elkea Dinsdag- en Vrijdagavond. 'A B O N N E M E N T S P R IJ 8 Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Zoo staan we dan weder aan het begin van een nieuwen jaarkring en is ilweer een tijdperk afgesloten, dat achter ons ligt. Het oude jaar is voorbij ,oud" zeggen we, en als we achter ons zien, dan moeten we erkennen, dat we het woord oud niet in de beteekenis gebruiken, welke wij gewoonlijk daaraan geven. Want, och, een jaar is zóó kort, dat we het eigenlijk dwaasheid moeten noemen, aan iets, dat zoo spoedig voorbijging en nog maar even door een opvolger is vervangen, den naam van oud te geven. Maar het is nu eenmaal zoo en we hebben het nooit anders geweten. Een jaar is kort, zeggen we. Als we echter zien, wat er in zoo'n korten tijd kan voorvallen, dan mag de be teekenis van dat woordje „kort" ook al niet te nauw genomen worden. Want, voor wie is een jaar kort Wij zouden zoo veronderstellen, wanneer alles naar wensch gaat, de zaakjes goed marchee- ren, onze dagelijksche bezigheden een zeer groot deel van onzen tijd in beslag nemen, wanneer het ons in onze zaken en in onze huisgezinnen welgaat, dan vliegen de dagen om en is een jaar voorbij zonder dat men het weet. En dat ligt zoo in den aard der zaak. Maar in het tegenovergestelde geval Hebt ge u wel eens verveeld, lezer? Ongetwijfeld. Hoe lang schijnt ons dan een uur toe. En wat moet de tijd lang vallen voor hen, die aan het ziekbed gekluisterd, van den geneesheer de aan één kant troostvolle, doch ook weer teleurstellende woorden moeten hooren, dat er geen gevaar is, maar dat de genezing niet spoedig zal gaan. Hoe dikwijls wordt er niet geklaagd over den langen duur van den winter, wanneer strenge koude en werkloosheid zoovelen doet verlangen naar het einde van dien boozen tijd, die helaas, maar al te dikwijls gebrek aan het noodige met zich brengt. Zie, dan vlieden de dagen niet als in tijden van geregelden arbeid en voorspoed, langzaam kruipen de uren voort en het nijpende gebrek schijnt ze nog langer te maken. En toch tikt het uurwerk niet langzamer, toch heeft ieder etmaal als steeds zijne 24 uren. Doch, de mensch is gelijk aan het kind. Is het geledene voorbij, ziet de toekomst er bemoedigender uit, ver dwenen zijn dan spoedig de gerimpelde voorhoofden, de treurige gezichten, om plaats te maken voor het blijmoedig gelaat, dat met stralende oogeu den tijd van voorspoed tegemoet treedt, om weldra weder de vruchten te plukken van noeste vlijt en werkzaamheid. Zoo vlieden de jaren heen en wij. we worden ouder en rijker aan onder- I vindingwant ieder jaar brengt van vele zaken telkens op geregelde tijden hetzelfde goed, hetzelfde kwaad. Eu die ondervinding leert ons tevens den moed er in te houden, gedachtig aan het oude spreekwoord Na regen komt zonneschijn, of wat hetzelfde beteekent Na lijden komt verblijden. Laat ons dan het nieuwe jaar intreden met de zekerheid, dat het ook nu weer niet alles rozengeur en maneschijn zal geven, dat ook nu weder ramp en leed ons kunnen treffen, dat de zon des voorspoeds ook in dezen tijdkring zich voor ons achter de wolken zal ver schuilen. Vatten wij daarom het leven nieL te zeer van den lichten kant op maar rusten wij ons toe ten strijde, opdait wij gereed zijn als de kwade dagen komen. Maar dan ook met Gods hulp den strijd aanvaard Ons vaderland bleef het afgeloopen jaar gespaard voor groote rampen, zooals de watervloed van het vorige en toch zijn er heel wat menschen die het jaar 1907 niet licht zullen vergeten. Allen zullen zich nog wel herinneren dat in Februari aan den Hoek van Holland het prachtige schip de Berlin strandde, waarbij meer dan honderd menschen het leven verloren. Ook zal men daarby denkeu aan de kloeke redders en het moedig optreden van onzen Prins Hendrik. Een niet minder kloeke daad werd dezer dagen aan Westkapelle verricht bij het redden van de bemanning van den schpener Doris. Minder aangenaam voor velen zal wel geweest zijn het springen van verscheidene kantoren, waardoor tal van menschen hunne gespaarde centen zagen te loor gaan. Op financieel gebied hebben we nog meer zien gebeuren. Meldden de bladen onlangs niet, dat er in één week in Nederland 5 millioen gulden was verloren in Amerikaansche fondsen en dat meest door menschen die zulk een duw het minst verdragen konden- Dit jaar genoot Nederland weder de eer dè heeren der Vredesconferentie in de hofstad te-ontvangen. En al is er van die conferentie naar buiten niet zoo direct het zegenrijke gevolg te be merken, voorzeker is zij werkzaam geweest om althans het verschrikkelijke van den oorlog zooveel mogelijk te verzachten. Werkstakingen zagen we ook weder uitbrekenvooral die to Rotterdam der bootwerkers was van uitgebreiden aard. Of de thans gesloten vrede van duur zal zijn, moet de tijd natuurlijk leeren. De diamantindustrie, deze speciaal Amsterdamsche bron van bestaan, be reikte in dit jaar een ongekenden bloei, doch thans is daarin, door de vele financiëele rampen vooral in het buiten land, een kentering gekomen, waardoor duizenden diamantbewerkers zonder werk rondloopeu. Groot is ook de werk loosheid in de hoofdstad in andere takken van bestaan, zoodat buitenge wone maatregelen moeten genomen worden om den nood eenigszins te lenigen. Groote vreugde gaf het bezoek van onze geliefde Koningin met Haar Gemaal aan de provincie Zeeland. Hartelijk en vol geestdrift was de ontvangst van de zijde der bevolking, zoodat de Hooge Gasten de aangenaamste herinneringen aan Hun bezoek aan ons gewest zullen bewaren. Van gewicht is ook het bezoek dat de Duitsche Keizer in de maand Dec. aan onze hoofdstad bracht, waar Z. M. allerhartelijkst door het Vorstelijk Huis en de bevolking werd ontvangen. Van het leger in onze Oost wordt nog steeds nu en dan veel gevergd om hier en daar oproerige staatjes tot ge hoorzaamheid te brengen. Hopen wij dat het nieuwe jaar in die schoone ge westen den vrede moge brengen. Op het laatst van het jaar beleefde ods land een ministerieele crisis daar ten gevolge van het verwerpen der begrooting van Oorlog door de Tweede Kamer het ministerie zijn ontslag bij de Koningin heett aangevraagd. België onze naaste buur heeft in Antwerpen eene werkstaking gehad, welke reusachtige afmetingen aannam en thans in zooverre gesust is, dat de dokwerkers door gedane beloften weder het werk hebben opgevat, doch, daar de beloften nog steeds niet zijn ingelost, kan de staking opnieuw uitbarsten, zoodra de leiders der arbeiders het oogenblik daartoe gunstig vinden. Dank zij den ondernemingsgeest der Belgen, gaan handel en industrie goed vooruit. Met de overname van de Congo door den Staat wil het nog steeds niet vlotten. Frankrijk werd geteisterd door vree- selijke overstroomingen en een oproer der wijnbouwers. In den loop van het jaar werden de banden van vriendschap met Engeland door wederzijdsche höoge bezoeken nauwer aangehaald. Alles tot behoud van den vrede. Dit land zag zich genoodzaakt eene expeditie uit te zènden naar Marokko om daar de verwarde zaken weer in orde.te brengen. De verhoudingen tusschen Duitsch land en Engeland zijn in den laatsten tijd veel verbeterd door het bezoek van keizer Wilhelm aan zijn oom Eduard. Toch gaan beide landen voort met het bouwen van kolossale oorlogssche pen, ook al in 't belang van den vrede zegt men. Tusschen Groot-Brittannië en Ierland zit het nog altijd dwars. Ierland kan geen zelfbestuur krijgen en de bevolking wreekt zich daarover met allerlei pla gerijen. Vooral het zoogenaamde vee- drijven, dat is het verjagen van vee uit de weiden der groote grondbezitters, soms uren ver, is aan de orde van den dag. Van de Noorsche rijken, die hun; verband verbroken hebben, valt te melden, dat de oude koning Oscar van Zweden overleed en opgevolgd werd: door zijn zoon onder den naam van Gustaaf V. Spanje werd ook weder geteisterd door overstroomingen. Het jeugdige koningspaar werd verblijd met de ge-, boor te van een troonsop volger. In Portugal dreigde een oproer, dat ten doel had de gehoorzaamheid aan koning Carlos op te zeggen. Volgens de laatste berichten is thans de regeeriug meester van den toestand. Italië werd vbeeselijk geteisterd door overstroomingen en aardbevingen, welke ramp en ellende over het land brachten. In Oostenrijk-Hongarije nog steeds een scheeve verhouding tusschen de Bonds staten, waaraan men gaarne een einde zou willen maken, wat echter niet ge makkelijk gaat. De oude keizer, die door een ernstige ongesteldheid was aangetast, is thans weder hersteld. Rusland heeft zijn derde Doema ge kregen, welke langer schijnt te zullen leren dan haar beide voorgangers, 'tls mogelijk. Overigens is dit reuzenrijk nog steeds ten prooi aan revolutionaire uitbarstin gen en aanslagen en lijdt de bevolking in vele streken door hongersnood en drankzucht. Turkije en de Balkanstaten leveren nog altijd het bewijs, dat daar ook niet alles koek en ei is. Grensgevechten, moorden en rooverijen zijn daar sche ring en inslag. Perzië wilde den Shah zijn congé geven, doch door krachtige maatregelen schijnt deze beweging te zijn onder drukt. Japan gaat steeds voort zich meer en meer te ontwikkelen en alzoo het Gele gevaar te vergrooten. Het is een glad volkje, die Japansche lilliputters en het is zaak ze goed in 't oog te houden. Dit begrijpt Amerika ook, daarom worden er in de Verecnigde Staten maatregelen genomen om de Japanners zooveel mogelijk te weren. De Amerikaansche oorlogsvloot doet een tocht over den Grooten Oceaan, misschien wel om Japan eens te laten zien, dat er met de Yankees niet te spotten valt. De voorbereidingen voor de presi dentsverkiezing zijn in vollen gang. Roosevelt stelt zich niet meer beschik baar, dus er moet vast en zeker een nieuwe President komen. Groote mijnrampen hebben de laatste dagen aldaar tal van mijnwerkers het leven gekost. Eenige groote fiuancieele instellingen hebben daar een stormloop te verduren gehad, van aandeelhouders die hun geld kwamen opeischen, waaraan mét moeite of anders in 't geheel niet weerstand kon geboden worden. Staatshulp kon niet geheel en al baten en de financi- eele crisis doet haar invloeden gevoelen tot zelfs in Europa, getuige de slapte in de diamantindustrie. Ook op nijverheidsgebied doorleeft Amerika een crisis, waaronder ver scheidene fabrieken wordeu stop gezet en duizenden werkloos geworden ar beiders genoodzaakt zijn naar hun vaderland tehug te keeren. In Zuid-Afrika begint men de gevolgen van den oorlog iet te boven te komen. De Zuid-Afrikaansche republiek heeft van Engeland zelfbestuur gekregen en de Oranjerivier-kolonie z'al - el spoedig volgen, 'dank zij het vertrouwen, dat de Engelsche regeering in de bevolking gaat stellen, die thans niets liever wil dan in vrede zich te ontwikkelen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1