1 Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Een .Japansch diplomaat heeft naar aanleiding van deze rede gezegd „Ik heb nog niets over deze zaak gehoord en vind er in de te Londen verschijnende bladen ook niets van. Wanneer men bedenkt, dat de graat zeer vóór de Engelsch-Japansche alli antie was en dat hij voor een kamer van koophandel sprak, kan men veilig aannemen, dat zijn opmerkingen alleen den handel betroffen en elke politieke beteekenis misten." Woensdag 25 dezer ontving de Nieuwe Roti. Crt. het volgende bericht: Met zekerheid kan gemeld worden dat het ministerie bij brief van 24 dezer collectief ontslag aan H. M. de Konin gin heeft aangevraagd. Oude klei. Hieronder verstaan wij de grondsoort, die men aantreft in polders, welke reeds zeer langen tijd bebouwd worden. Oude klei verschilt met den grond der jonge zeepolders in meer dan één opzicht. Vooral de werking, welke een sterk zuur, b. v. zoutzuur (geest van zout) of salpeterzuur op beide uitoefent is karakteristiek verschillend. Wordt n. 1. een der genoemde zuren uitgegoten op klei, uit jonge zeepolders afkomstig, dan neemt men een sterke we zouden haast zeggen stormachtige opbruising waar. "Doet men hetzelfde bij oude klei, dan valt dikwijls niet de minste werking waar te nemen in som mige gevallen heeft eenige schuimvorming plaats. De verschillende verschijnselen wijzen ons op een hoog kalkgehalte bij de eerste, op totale afwezigheid of wel het in zeer kleine hoeveelheid aanwezig zijn dier stof bij de andere grondsoort. En met het groot verschil in kalk gehalte tusschen beide hangt hun ver schil in natuurkundige gesteldheid ten zeerste samen. Is jonge klei poreus en open, laat hij het water betrekkelijk goed door en kan de lucht er voldoende in doordrin gen, oude klei mist deze gunstige eigen schappen geheel, is daarentegen stijf en gesloten, en laat het water moeilijk door, terwijl de lucht er niet voldoende in kan doordringen. Een gevolg van het gering kalkgehalte van oude kleigronden, alsmede van de daaruit voortvloeieg.de minder gunstige natuurkundige eigenschappen (die we zoo even opnoemden) is, dat de salpeter zure gisting er slechts zwak in plaats heeft, en dat derhalve de ammoniakale stikstof tijdens de groeiperiode niet voldoende tot salpeterzure stikstof wordt omgezet, om te kunnen voldoen aan de behoefte, die de gewassen aan opneembare stikstof hebben om een rijken oogst te geven Hieruit laat zich gereedelijk dit besluit trekken Op oude klei zal die stikstof bemesting het best rendeeren, waarin men de stikstof in zoodanigen vorm geeft, dat ze geen enkele verandering dop gekropeD, jij, met je fijne bakkes.* »Ik heb 'tzoo niet gemeend, Dobber,* suste Krisje. »Je bent ook dadelijk zoo op je paardje. Men kan geen woord van gekheid zeggen of je siaat op je achterpooteD. Kom, wees nu maar zoo kwaad niet. Kan ik ook iets voor je meebrengen? Wacht! daar schiet me iets te binnenje spraakt laatst van rooken, hè? Je wondt dat leelijke pruimen waaraan ik zoo'n hekel heb, nalaten als je een pijp present kreegt. Wat zeg-je nu als ik je er een geef, en wel een mooie met een porseleinen kop en lang roer »Dat doe.-je immers toch niet?* zei Dobber; bovendien ik pruim liever, en dat zal ik blijven doenhet raakt n emand wat ik doe, al wou ik vuur- s eenen vreten.* (Wordt vervolgd.) meer behoeft te endergaan, vóór ze door de planten kan worden opgenomen. Dat wil met audere woorden zeggen Op oude klei is Chiisalpeter de zekerst werkendedus de meest rendeerende meststof De waarheid van bovenstaande con clusie laat zich natuurlijk het best toetsen daar, waar men de stikstof- houdende meststoffen in de grootste hoeveelheden aanwendt, dus bij de teelt van suikerbieten. Welnu, we richten het woord tot de mannen der practijk, ervaart ge niet, dat de „bastige" (d. z. de oude, kalkarme) kleigronden veel Chilisalpeter eischen, willen ze een voldoend gewas suikerbieten kunnen voortbrengen Een gevolg van het zeer geringe kalkgehalte van oude klei gronden is verder, dat de kali, die zij bevatten, er in voorkomt in verbin dingen, die zoo moeilijk oplosbaar zijn, dat de plantenwortels ze niet in vol doende hoeveelheden kunnen opnemen, om een rijken oogst te leveren. Som tijds ziet men op zulke gronden van de kalihoudende meststoffen kaïniet en patent-kali, wanneer deze slechts in de gewoonlijk gebruikte hoeveelheden wor den aangewend, óf wel volstrekt geen, óf wel slechts magere resultaten. De zeer gemakkelijk opneembare kali verbinding, in genoemde meststoffen aanwezig, gaan dan, in den grond ge bracht, eveneens in zeer moéilijk op neembare verbindingen over. Op zoodanige gronden dient men dan óf wel de genoemde kalihoudende meststoffen in groote hoeveelheden, aan te wenden, óf wel wat goedkooper uitkomt de gewone hoeveelheid uit te strooien ii vermenging met evengroote hoeveelheden ge bluschte kalic of gemalen mergel. AXEL, 27 December 1907. Gisteravond gaf de Rederijkerskamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart en de tooneelclub „Excelsior" bij den heer Koole eene uitvoering. Zal de omstandigheid dat er twee uitvoeringen tegelijk op één avond waren, menigeen die met Kerstdagen eens een avondje wilde uitgaan, voor de moeilijkheid der keuze gesteld hebben, een blik in de beide zalen deed al spoedig zien, dat deze moeilijkheid geen overwegend bezwaar was, want de beide vereenigingen moch ten zich in een druk bezoek verheugen. Wij zouden gaarne, wanneer wij van deze uitvoeringen melding maken, meer in bijzonderheden willen afdalen, doch wanneer wij alle nummers der beide programma's moesten bespreken, dan zou zulks zooveel ruimte vergen, dat we spoedig plaatsgebrek zouden hebben trouwens zulks behoort dan ook meer in een vakblad thuis. We willen alleen constateeren, dat het allen dilettanten waren, die hunne krachten ten beste gaven om hunnen medeburgers een aangenamen avond te verschaffen. En dat zij daarin volkomen geslaagd zijn kan het best worden afgeleid uit het luid en daverend applaus, dat aan alle nummers ten deel viel, afgeleid ooh uit den opgewekten geest onder het publiek, afgeleid ten slotte uit het feit dat de meesten tot in de kleine uurtjes bijeenbleven. Maar, overal komt een einde aan en men moge zich nog zoo goed amusee ren, het klokje van gehoorzaamheid zegt toch eindelijk, dat het zóó welletjes is en het hoog tijd wordt, om onder de wol het genotene nog eens te over denken en uit te rusten van de pret In de gymnastiekzaaldieeenvoudig, doch smaakvol versierd was, had Don derdag de réunie der oud leerlingen van de Rijks Normaallessen plaats. Ruim veertig onderwijzers en onderwijzeressen waren op de' feestelijke bijeenkomst aanwezig, waaronder ook eenige der leerlingen. De heer B. van Ruijven eere-voorzitter der feestcommissie, hield de openingsrede, waaraan we het vol gende geschiedkundig overzicht ont- leenen. Op 28 October 1882 werden de leasen geopend met 33 mannelijke en 8 vrouwelijke kweekelingen. Tien leeraren en 1 onderwijzeres waren er toen aan verbonden, van wie er nog 3 n.l. de heeren Kok, Imandt en Ver- bruggen les geven. Onder luid applaus der aanwezigen herdacht de heer Van Ruijven het jubileum dezer heeren. Tengevolge van wetswijziging werden in 1891 Gymnastiek en Teekenen in gevoerd, in 1896 werd de voorberei dende klasse geopend, in 1897 werd de Gymnastiek- en teekenzaal gebouwd, in 1899 namen de lessen in alcohol en hygiene een begin en op 1 April 1901 werden de R. N. L. verheven van 2de rang tot le. In het geheel werd de Normaal school bezocht door 245 mannelijke en 77 vrouwelijke kweekelingen, waarvan er 142 de akte behaalden. Ongeveer 40 gingen naar een kweekschool of andere normaalinrichting. Op 25 Dec. 1907 bedroeg het aantal kweekelingen 27 mannelijke en 11 vrouwelijke. Uitvoerig stond spreker stil bij het geen de verschillende leeraren en het schooltoezicht, in het bijzonder de hee ren Van Wijngaarden en Middelvelt Viersen voor de inrichting gedaan had den. Met een welkomstgroet aan de aanwezige oud-leerlingen, met een her innering aan het verblijf in de inrich ting en met een aansporing om met lust en ijver te blijven voortarbeiden aan hun mooi werk, sloot spreker zijn luid toegejuichte rede. Daarna nam de heer Schiflfer, voorz. der feestcommissie het woord. Het was een kernachtige rede, die hij uitsprak. Nu eens in een humoristischen, dan weer in een ernstigen toon haalde spr. menige herinnering uitzijn schooljeugd aan. Met gevoel en waarheidgetrouw schilderde de heer Schiffer nauwkeurig de figuur van den heer Van Wijngaar den en eenige andere der gestorvene leeraren. Met een herinnering aan de veranderingen, die zich in den loop van 25 jaren op schoolgebied voltrok ken hadden met een herinnering aan den strijd, die in de school en om de school bestaat en met een aansporing om in dien strijd steeds edel en fier op te treden, zonder het wapen der verdachtmaking te hanteeren, eindigde spreker zijn rede, die een langdurig applaus verwierf. Ingekomen waren telegrafische geluk- wenschen van den districts-schoolop- ziener, dhr. Jansen, van den arrondisse- ments-schoolopziener Collot d'Escury, van den oud-leeraar dhr. De Vries, van de oud leerlingen Ch. v. d. Bilt uit Den Helder en een briefkaart van dhr. C. Amelunxen uit Curagao (W.-Indië). Daarna had onder vroolijken kout een gemeenschappelijke wandeling door Axel plaats. Om 5 uur verzamelden allen zich aan het diner. De avond werd verder door gebracht met toasten, voordragen, enz. Lang na het middernachtelijk uur voldaan over het welslagen van het feest, dat door geen enkelen wanklank verstoord werd scheidde men. <i— Evenals het vorig jaar was den leerlingen der consistorie van de Ned. Herv. Kerk alhier weer een kerstfeestje bereid, dat hedenavond werd gevierd. Een aardig versierde kerstboom, ver licht door talrijke vetkaarsjes was in het kerkgebouw geplaatst, waaromheen de talrijke schare van genoodigden en nieuwsgierigen zich kostelijk amuseerde. Door het zingen van eenige liedjes en een tractatie werd de feestpret der kleinen verhoogd, terwijl de grooten niet minder genoten bij het zien van dat vroolijke kleine volkje. Dinsdagnamiddag viel aan de oost zijde der haven te Breskens een meisje te water. Niemand was daar aanwezig, doch aan de westzijde had schipper Bonnewei het ongeval bemerkt. Snel sprong hij in een roeiboot en wist de drenkelinge op den wal te brengen. Den inmiddels ter plaatse toegeschoten gemeenteveldwachter mocht het geluk ken, de levensgeesten op te wekken. PREDIKBEURTEN TE AXEL. r die me Zondag 29gDecember|1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 ure Ds. E. H. Broeketra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Geretormeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag 31 December 1907. tOUDEJ AARSAVOND). Ned. Herv. Kerk. 'jAr. 5VS ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. 'sAv. 5'/a ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. 'sAv. 51/, ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat). 'sAv. 51/, ure Leeskerk. Woensdag 1 Januari 1908. (NIEUWJAARSDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97s Qre Ds- J- B- T' Hugenholtï. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Het paleis „Het Loo" en omgeving zullen, nadat de nieuwe stallen gereed zullen zijn gekomen, een aanmerkelijke verandering en tevens verbetering ondergaan. De vleugel van 't paleis die nu als paardenstal dienst doet zal geheel wor den afgebroken en weder opgebouwd, wat uiterlijk betreft in denzelfden stijl als 't vorige deel van 't gebouw, en ingericht worden voor salons en logeer kamers, waaraan groote behoefte is, aangezien bij een eventueel vorstelijk bezoek voor een dikwijls groot gevolg nu in 't paleis geen ruimte is. Het complex steenen- en houten ge bouwtjes, waarin nu gevestigd zijn de koetshuizen, rijstallen, manege, timmer manswerkplaats, magazijn, hoefsmederij en woning van den mr. timmerman, zullen worden geamoveerd en deels een andere plaats vinden het vry komende terrein wordt dan bij het park getrokken. (Avp.) In den loop van de vorige week werd te Maastricht zekere S., een Duitscher werkzaam als machinist op de fabriek „De Phoenix" in het Bos- scherveld door de marechaussee aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld, daar men vermoedde dat hij zich ten nadeele dier fabriek schuldig gemaakt had aan diefstal van koperen kranen, lood enz. Iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag, circa 12L2 uur, gelukte het hem evenwel uit de cel in de marechausseekazerne te ontvluchten. Hij wist zich tegen het traliewerk op te werken en zijn lenig lichaam er door heen te wringen. Daarna liet hij zich door middel van een langen reep, aan eengeknoopt van stukken der wollen dekens, naar beneden zakken, tot op den grond. Deze afstand bedraagt ruim 14 M. Direct nadat de vlucht ontdekt was, werd de heele brigade mobile verklaard, en binnen het uur had men den vluchteling weer te pak ken, vlak bij zijn woniug, waar hij in de armen der wachtende marechaussees viel. Stevig geboeid werd hij nu voor den tweeden keer opgesloten. H(j heelt een volledige bekentenis afgelegd. (L. K.) brande ondanl dig na

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2