V 1A Nieuwjaars-adyertentiën 70, Zaterdag 28 December 1907. 23* Jiiarg. 3to. i n i m mji m j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. 1)1 EL EM AA, BERICHT. MARKT eene PAARDENMARKT FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Gentfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regel? 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters wgrden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In plaats van Dinsdagavond zal ons eerstvolgend nummer Woens dagochtend a. s. verschijnen. In dat nummer kunnen worden geplaatst a 25 cent, wanneer zij de 10 regels niet overschrijden. Meerdere regels worden tegen het gewone tarief berekend Deze advertentiën worden aange nomen tot uiterlijk Dinsdag 3i Dec. a. s., des namiddags 4. ure. DE UITGEVER. to AXEL.. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag den 6 Januari aan staande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 19 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. VIII. Den volgenden ochtend was Hork, als naar gewoonte, op het exercitie-veld en wijdde zich met onverdroten ijver aan opleiding van een peloton militiens, dit aan zijne bijzondere zorg was toe- rertrouwd, en volgens zijn eigen ver klaring, een model-peloton c moest wor den zoo goed »pakten de kerels aan.» We zullen hem aan die belangrijke bezigheid laten. Reinoud was uitge gaan om een groote wandeling te doen. - Wij zullen ook hem laten wandelen. We verzoeken intusschen den lezer ons te volgen naar het welbekende huisje 'au den ouden Luitenant, om te zien wat daar, gedurende de afwezigheid der bovengenoemde personen, voorviel. Dobber, die in de exercitie was volleerd, bad vergunning om thuis te blijven, en maakte van dit voorrecht dezen morgen gebruik om de paden in den tuin op te barken. De oude soldaat verrichtte zijn werk zoo nauwgezet mogelijk, maar Binder den gulden regel van het regle ment te schenden, die zegt»dat de overhaasting nadeelig is voor de goede ITALIË. Jaren geleden heeft men te Milaan een ruiterstandbeeld willen oprichten van Napoleon III, doch vermoedelijk door de gebeurtenissen van 1870 kwam er niet van en later is het in het ver geetboek geraakt. Thans meent het gemeentebestuur van Milaan, dat de tijd gekomen is, om het vergeten beeld weer uit den hoek te halen en bij de aanstaande feesten ter herdenking van de verdrijving der Oostenrijkers in 1859 zal de onthulling op een der pleinen plaats vinden. ZWEDEN. Volgens een bericht uit Stockholm heeft koning Gustaaf in den minister raad medegedeeld, dat hij niet van plan is zich te laten kronen. Als 't bericht juist is, zal dat besluit zeker ontstemming brengen in de tal rijke en invloedrijke conservatieve kringen van het land, maar den koning goed doen bij het democratische deel van het volk. Toen koning Haakon zich met heel het oude ceremonieel te Drontheim als koning van Noorwegen liet zalven en kronen, was men er bij velen daar te lande zeer ontsticht over. Is dat nu de democratische koning, dien we krijgen zouden vroeg men. Men kan zich voorstellen, hoe de ontevredenen nu zullen mopperen, en zeggendat de koning van het aris orde.* Nu en dan bukte hij om een onkruidje of grasspiertje uit te trekken, en dan richtte hp zich met inspanning op en stond een oogenblik uit te blazen, als had hij een honderdponds gewicht verzet, 't Was heel warm, en Dobber had, om zich vrijer te kunnen bewegen, zijn wit mouwvest aan een boom opgehangen, en zelfs zijne hemdsmouwen opgestroopt, zoodat zijn ruige, gespierde armen tot aan den elleboog zichtbaar waren. De oude soldaat was niet minder trotsch op zijne armen dan de schoonste jongejuffer, die den avond te voren op het Casino met hare blanke armen de oogen harer verliefde cavaliers had verblind. Hij had ze, toen Reinoud nog kind was, honderd malen aan den knaap vertoond, die met bijzondere belangstelling de sierlijke tatouages van blauw en paarsch, door eene kunstige hand in het vel geprikt, placht te beschouwen, en naar de be- teekenis van al die grillige figuren en dooreengetrokken letters te vragen. Ook ▼oor Krisje had hij die verborgen schoon heden ten toon gespreid, in de hoop daarmede haar hart te veroveren, maar Krisje scheen op dat punt een slechten smaak te bezitten, want zij had vol afschuw uitgeroepen»laat me die viezigheden maar niet meer zien. 't Is waarentig niet om mee te pronken. Dobber, zooals we zeiden, harkte met groote omzichtigheid voort, terwijl de zon onmeedoogend zijne harde huid-blakerde. tocratische Zweden nu het goede voor beeld moest geven Of bij koning Guttaaf ook dat heeft gewogen CHINA. Negenhonderd Chineasche soldaten in Mantsjoerije, die hun soldij niet uit betaald kregen, zijn aan het muiten ge slagen en hebben een stad geplunderd, Er werden 1500 man geregelde troepen tegen de muiters afgezonden. Na een bloedig gevecht, zijn dezen afgetrokken en hebben zich over het land verspreid. De overheid heeft last gegeven de karavanen op te houden, daar men bang is dat de muiters roovend en plun derend rondzwerven. ENGELAND. Lawrence Ginnell, het Iersche nati onalistisch parlementslid, dat Vrijdag te Dublijn tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, ii Maandagavond te Kilbride bij Mullengar, in het graafschap Westmeath, gevat. De politie had hem eenige dagen lang tevergeefs gezocht, maar zij kwam er achter dat Ginnell van plan was, het woord te voeren tot eenige mannen uit de buurt van Killu- can, die uit de gevangenis kwamen, waar zij hun vonnis wegens veedrijven hadden ondergaan, en aan het station door een groote menigte ontvangen zouden worden. De politie ontdekte hem eerst niet, maar werd ten slotte gewaar dat hij, in een handige ver momming, geruimen tijd in een brik had gezeten. Ginnell wierp het mom op een gegeven oogenblik af, om de Daar verscheen Krisje, in een helder jakje, met een gaaf mutsje op hare donkere, glanzige haren, en een sneeuw wit boezelaar voor. Aan den arm had zij een hengelkorf, die even als haar onberispelijke kieeding bewees, dal zij voornemens was boodschappen te gaan doen. Dobber!* riep ze, terwijl ze met haar vluggen tred naar den ouden soldaat heen dribbelde»ik ga naar de markt om boter. Als de slachter komt, zeg-je dat er vandaag niets noodig is, en dat hij morgen een versche ossentong brengt maar als ze niet goed is krijgt-ie ze terug. En van den bakker neem je een groot rond brood en voor een dubbeltje beschuit.* Dobber staakte onmiddellijk zijn arbeid, en, leunende op den stok van zijn hark, beschouwde hij Krisje met een oog vol welgevallen. Hij rolde zijn pruimpje eerst langzaam, toen sneller achter zijne kiezen rond, en zei toen >Zoo Kris, ga-je er op uit Je zult het van-morgen er eens van nemen, hè Je ziet er uit, meid, alsof je vrijer je wacht, zoo helder en proper dat het liefhebberij is.« Dat kan jou niet schelen,* meende Krisje, »hoe ik er uit zie maar dat komt er ook niet op aan.* »Dat weet-je wel beter, Kris,* zei Dobber met den blik van een verliefden kaaiman, »ik zou-je nog wel wat anders vertellenmaar je blijft altijd menigte toe te spreken. De politie schoot op de brik toe, maar kon door de opdringende, dreigende menigte niet heen komen. Ginnell beloofde zich over te geven, als hij uitgesproken had, en de politie vond dat goed. Maar niet zoodra was hij klaar, of hij sloop weer in zijne vermomming en werd door de welgezinde menigte verdonkeremaand. Op den avond van denzelfden dag vond men hem eindelijk 16 K.M. verder, in de woning van zijn schoonvader. JAPAN. Graaf Okoema, de Japansche oud minister, heeft voor de kamer van koophandel te Kobe een rede gehouden. „Indië en de Zuidzee aldus de oud-minister zijn een goed afzetgebied voor uw koopwaren, doch ge moet u hiermede niet tevreden stellen. Van tijd tot tijd dient ge ook naar Europa te gaan. Elke plek waar de Japansche vlag wappert kunt ge als uw vaderland beschouwen. De Japansche souve- reiniteit strekt zich uit over de Chi- neesche wateren, en over Korea. Ove rigens zult gij u onder de bescherming der Japansche vloot bevinden. Daar ze door de Europeanen verdrukt worden, zoeken de 300 millioen bewoners van Indië de bescherming van Japan. Zjj zijn reeds begonnen de Europeaansche koopwaar te boycotten. Als de Japan ners nu niet de gelegenheid aangrijpen, zullen ze zeer teleurgesteld zijn. Sedert lang is Indië het land van onuitputte lijke schatten. Waarom zou de Japanner zich er niet over ontfermen, hu de bewo ners de armen naar hem uitstrekken doof aan dat ééne oor. Luister eens, meid-lief, »ik heb een aardige kous gemaakt, dat weet-je, want je hebt ze zelf in bewaring. Jij zit ook nog al goed in je was, want je bent zuinig, waarom zouën we geen botje bij botje kunnen doen »Och, loop heen, met je malie praat kreeg Dobber tot bescheid. Ben-jij nou een man om te trouwen »Wel verd Tegen wie 3preek-je?« vroeg Krisje verontwaardigd. >Nou, bedaar, Kris-lieve I* zei Dobber verschrikt. »Ik zeg geen onver togen woordmaar ben ik niet zoo goed als een ander Kijk mijn armen.* »Nu ja, dat is wat moois!* lachte Krisje; >'t lijkt wel of je met behangsel papier bent beplakt.* »Ik meen maar, dat ik een paar flinke armen heb om uit den mouw te steken, en een kop »Ja-wel, die is mooi, je vleermuizen- kop Dobber was diep beleedigd. Hij ant woordde niet, maar ging driftig aan t' harken. Krisje, die begreep dat zij een weinig buiten het schreefje was gegaan, bond oogenblikkelijk in en zei fleemead »Nu, word maar niet boos, oudejongen.* »Wat oud! De duivel is oud brulde Dobber zijn hark in den grond slaaude. Je komt toch ook niet pas uit den Ik

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1