1 DE 013 LUMAHT. Dinsdag 24 December 1907. 23e Jaar i(u 75. Nieuws- en Advertentiebhid voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, axel. Buitenland. F E I L L E T O N COIIIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: "Per 3 Maanden 50 Gentfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Kerstfeest zal het volgend nummer van dit blad in plaats van Vrijdagavond a. s. Zaterdag verschijnen. ENGELAND. Men herinnert zich de Xema, het schip dat verleden jaar van Engeland vertrok om op een geheimzinnig eiland, men wist niet waar, naar diamanten te zoeken. Het Jbleek later het eiland Plum Pudding op de westkust van de Kaapkolonie te zijn, maar de tocht liep op niets uit, omdat Jameson's regeering het zoeken naar de diamant.en verbood, omdat de vogels op het eiland verstoord zouden worden. Zoo werd het gevaar bezworen, dat de De Beers een gevaar lijken mededinger kreeg in de maat schappij die de Xema had uitgerust. Dinsdag kwam een troepje aandeel houders van de maatschappij te Londen bijeen. Van al wat de maatschappij eens aan geld bezeten had en dat was niet gering bleek er slechts f39.20 over te zijn. En dan nog had de di recteur een vordering van een kleine f30,000 laten vallen, de commissarissen een vordering van een kleine f 20,000 en de ingenieur een van een kleine f 5000. Er werd besloten de Kaapsche re geering in rechten aan te spreken, voor een schadevergoeding van f 120,000 of de vergunning oin alsnog naar dia manten op 't eiland te zoeken eu 't noo- dige geld om een nieuwe onderneming 'uit te rusten. De maatschappij had indertijd concessie om in alle kroon landen der kolonie naar diamanten te zoeken. Een bewijs, dat de regeering geen recht had voor haar verbod, is dat zij daarna een wet had voorgesteld om. zooals de Kaapsche minister van justitie zeide, te dienen in gevallen als met de Xema. ITALIË. Er heeft een ontploffing plaats gehad in een wapenwinkel te Palermo, waar een opslagplaats van kruit en dynamiet gevestigd was. Het huis werd in puin gelegd in een straal van 500 M. werden de vensterruiten verbrijzeld. Een groote menigte spoedde zich naar de plaats van het onheiltroepen en de brand weer snelden er heen. Soldaten, brandweerlieden en burgers zijn te Palermo nacht en dag met ver eende krachten aan het werk geweest, om de dooden en gewonden onder het puin weg te halen van het verwoeste wapenmagazijn van Ajello. Er zijn thans 44 lijken gevonden, waaronder 15 van vrouwen en kinderen. Men heeft van slechts 12 de indentiteit kunnen vaststellen; hetgeen gedeeltelijk hieruit te verklaren is dat er onder de verongelukten veel vreemdelingen waren, maar er waren ook verscheidene bij die ontzettend verminkt waren, zoo dat alle herkenning onmogelijk was. Men denkt dat in een aangrenzende vuurwerkfabriek de eerste ontploffing geweest is en dat vervolgens de ont ploffing in het wapenmagazijn van Ajello heeft plaats gehad. Overigens is thans gebleken, dat Ajello veel meer Toen de beide heeren binnen traden, waren allen verwonderd te zien hoe hij de Muscadin met veel hoffelijkheid den ouden infanterist liet voorgaan, en de ver wondering was nog grooter toen hij een oogenblik later het aangeboden s weigerde. Frits was ten toppunt van verbazing. Terwijl hij de kaarten schudde, richtte hij zijne strakke, vragende blikken nu eens op Hork, dan weer op zijn tegen speler, die een sigaar had opgestoken en een glas punsch bestelde, en steeds korzelig op de hem gedane uitnoodigingen antwoordde »Laissez-moi en repos je ne joue plus.» De écarté-tafel was opgelost. Het raadselachtig tooneeltje van zooeven deed sommigen de hoofden bij elkander steken en hier en daar een geheimzinnig gefluister ontstaan. Frits, die alleen voor de tafel was blijven zitten, wenkte Hork, die zich achteloos op den stoel tegenover hem neer- aette en een der spellen kaarten opnam >Wat hebt ge met de Muscadin gehad, mijnheer Hork?< vroeg Frits op fluis terenden toon. Niets van belang, Fritsmaar hij zal ontplofbare stoffen in zijn huis had dan volgens de wet geoorloofd was. Hij schijnt er een clandestiene dynanaiet- fabriek op na te hebben gehouden. De zaak is ook in de kamer ter «prake gekomen. Giolitti zeide, dat het inge stelde onderzoek had aan 't licht ge bracht dat op de betrokken ambtenaren geenerlei verantwoordelijkheid voor de ramp rust. De officieele opgave omtrent de slachtoffers is thans 44 dooden en 81 gewonden. De Messagero zegt, dat ook een rijtuig met twee inzittenden, dat op 't oogen blik der ontploffing voorbijreed, ver nield is. In een later telegram uit Rome lezen we nog, dat de tooneelspeler Liborio Bassi bij de ramp zijn gansche familie verloren heeft en krankzinnig is ge worden. Vrijdagochtend zijn weer aardschok ken gevoeld te Bruzzano en te Ferru- zano. Schade werd niet aangericht. PERZIE. Blijkens de laatste berichten is de toestand in Perzië, en speciaal die in de hoofstad, weer minder geruststellend. De Sjah laat zijn kozakken weer op straat paradeerenen de menigte, die dit opvatte als een bedreiging, gericht tegen het parlement, begon zich weer te verzamelen vóór en in het gebouw der Nationale Vergadering. Ook deze menigte is gewapend. Zaterdag zou het Parlement weer bijeenkomen. In het nieuwe ministerie heeft ook prins Aziz Oellah Mirza zitting. niet licht weer met je spelen, en daarmee wensch ik je geluk.» »Maar, wat drommel riep de ander driftig, »dat is mij niet genoeg!» »St!« fluisterde Hork; morgen spreken we er nader over. Weet-je wat je doet? Steek dat spel kaarten in je zak, zonder dat iemand het merkt, even als ik met dit zal doen. Vraag nu verder niets, en zeg niets. Ik raad je ten beste, geloof mij. Ik kan je nu niets meer zeggen.» Te gelijk stond Hork op en moffelde behendig het spel kaarten weg. Na ver loop van een half uur trokken eenige liefhebbers af om in de Sociëteit een nieuw partijtje te beginnen. Frits had beproefd het bankspel een nieuw leven te geven, maar het lukte nietde ware liefhebberij was er niet. Tegen twaalf uren was het spel dood. De Muscadin was, na een paar glazen punsch geledigd te hebben, afgetrokken, eu eindelijk braken ook de laatste spelers op. »Zie-zoo zei Hork, »nu gaan we ook Reinoud en Frits volgden den ouden Luitenant, en nauwlijks waren zij buiten, of Frits, zijn ongeduld en nieuwsgierigheid niet langer mdester, riep driftig »Zeg me nu wat dit alles te beduiden heeft, ik begrijp er niets van. Ik loop met een spel kaarten in mijn zak, en de drommel haal me, als ik gissen kan wat ik er mee moet doen Bewaar dat spel maar, Frits,» zei Hork ernstig, »en als je eens weer met je vriend de Muscadin mocht spelen, vergeet dan niet mij te laten waarschuwen.» »Maar ik zeg nog eens,» riep Frits onstuimig, »dat ik, zonder nadere ophel dering, volstrekt niet van plan ben de Muscadin los te laten. Hij is mij revan che schuldig.» »Lui8ter eens, Frits,» zei Hork, den jongeling bij de hand vattende, en op den gemoedelijk ernstigen toon eens vaders, die zijn zoon een raad geeft, waarvan zijn geluk afhangt, »ik kan en wil niet zeggen wat er tusschen de Muscadin en mij is voorgevallenwellicht kom-je spoedig op het vermoeden wat het is maar dan hoop ik, dat-je zoo ver standig zult zijn er niets van te laten blijken. Ik ben een oprecht vriend van je ouders en ook van u ik zal je geen slechten raad geven ik ben zooveel ouder dan gij en ik heb al vrij wat menschen leeren kennen de Muscadin is de man niet die je lijkt.» »Maar dat kan zóó niet gaan riep Frits heftig. Wat er dezen nacht is voor gevallen, is morgen een relletje waarQp de hemel weet wat geborduurd wordt, Misschien zegt men dat er valsch gespeeld is.» »Dat behoeft gij u niet aan te trekken want je verliest altijd, en dezen nacht heh-je immers weer verloren.» »Zou dan de Muscadin vroeg Frits eensklaps staan blijveude. »Ik zeg niets meer,» antwoordde Hork Hij treedt op als minister van oorlog. Zaffer-es Saltané wordt minister van koophandel. De ministers van binnen- landsche zaken, buitenlandsche zaken, justitie en onderwijs behouden hunambt. Te Teheran is bericht ontvangen uit Tabris, dat daar ter plaatse de Sjah is vervallen verklaard van den troon. OOSTENRIJK HONGARIJE. Voor het eerst sedert zijne ziekte, heeft de Keizer zich, voor de ontvangst van de delegaties, in een open rijtuig van Schönbrunn naar de Hofburg be geven. Langs den heelen weg waren vereenigingen opgesteld, die hem toe juichten. Voor het paleis verwelkomde burgemeester Lueger den Keizer. De Keizer bedankte den burgemeester in hartelijke woorden. RUSLAND. De Doema hield zich Vrijdag bezig met het commissie-verslag, waarin ge wezen werd op de noodzakelijkheid van 7,732,000 roebel te besteden voor de tengevolge van den mislukten oogst noodlijdende bevolking. Bij de debatten verklaarde de regeering, dat er, be halve bovengenoemde som, nog een aanvullingscrediet van 4,450,000 roebel zou gevraagd worden. Vervolgens werd een motie aange nomen, waarin de hoop werd uitge sproken, dat de regeering in de nood lijdende streken den verkoop van alcohol zou beperken. Ten slotte werd met algemeene stem men een voorstel aangenomen om een commissie te benoemen tot bestrijding van het drankmisbruik. driftig. »Ik hoop dat je morgen, na rijp nadenken, tot het besluit zult zijn ge komen, dat het gebeurde van dezen avond in den doofpot dient te blijven. Er zijn zaken, die in 't donker het best bewaard zijn. Slaap wel, Fritsuw weg gaat linkswij moeten dezen kant op. Goeden nacht!» Hij drukte den jongeling de hand Reinoud deed hetzelfde, en fluisterde zijn vriend toemorgen spreken we eikaar nader Adieu Frits ging peinzend zijn weg. Op zijn kamer gekomen, draaide hij de lamp op, die meestal den ganschen nacht met halve kracht stond te stoomen, en, steeds in gedachten, zette hij zijn sabel in een hoek, maakte de lissen vau zijn dolman los, wierp zijne bijna geledigde beurs op de tafel, toen een bosje sleutel» en daarna het bewuste spel kaarten. »Wat doe ik toch met die vervloekte kaarten?» mompelde hij. »Wat heeft die oude Hork daar toch mee voor Zou er iets bijzonders aan te zien zijn?» Hij spreidde de kaarten dicht bij de lamp uit, en beschouwde ze oplettend, maar 't waren gewone kaarten; hij draaide ze om en bekeek ze, maar er was niets buitengewoons aan te zien. >Ik begrijp het niet,» ging hij voort. »Ik ben ontzaglijk nieuwsgierig of ik morgen ook iets zal hooren. 't Geteste is, dat ik nog speelsctiuld heb aan de Mus cadin. Dat kan zóó niet blijven ik moet

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1