T Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dat hij de versnaperingen alleen maar als middel tegen den hoest heett ge bruikt, gelijk men hem vroeger, met toestemming van de directie van den schouwburg, ook een middel tegen kiespijn had toegediend. Met dat al is 's mans roem natuurlijk naar de maan en zal hy óf een ander beroep moeten kiezen óf zijn naam weer moeten veranderen. Een eigenaardige werking van kaïniet. Op de proefvelden, die dit jaar in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werden aangelegd en waarbij de werking der twee kalihoudende meststoffen patent-kali en kaïniet op suikerbieten werd nagegaan, werden de genoemde meststoffen aan gewend in respectievelijke hoeveelheden van 600 en 1200 K.G. per H.A. en in den grond gewerkt ongeveer 8 tot 14 dagen vóór het uitzaaien der bieten. Dat in den grond werken geschiedde door flink te eggen. De chloorverbindingen, waaraan kaï niet zoo rijk is (volgens Maercker be draagt het chloorgehalte van kaïniet gemiddeld ongeveer 30 °/0), bevonden zich dus zeker nog in de bovenste lagen van de bouw voor, toen het bietenzaad reeds in den grond lag. Dat zaad, benevens de onkruidzaden, welke er zich op ongeveer gelijke diepte mede bevonden, hebben dus bij hunne kieming gewis den invloed van die chloorver bindingen ondervonden. En wat is nu ten opzichte van dien invloed gebleken In hoofdzaak dit Het bietenzaad werd bij en na de kieming door de chloorverbindingen in het minst niet benadeeld, ja, wat meer is, die verbindingen hebben op de eerste ontwikkeling van het gewas, in kwestie blijkbaar zelfs gunstig gewerkt, immers op de kaïniet-perceelen, kwamen de bieten niet alleen vlugger en regel matiger op dan op de andere perceelen, maar hare aanvankelijke ontwikkeling was ook sneller. Wat daarentegen de onkruidzaden betreft, deze ontkiemden op de niet met kaïniet bemeste perceelen normaal, zoodat die perceelen al spoedig met een grooter of kleiner aantal onkruid- planten .prijkten." Op de kaïniet- perceelen bleven aanvankelijk de on- kruidplanten geheel achterwege, zoodat óf wel dezer zaden niet konden kiemen óf wel de jonge kiemplanten spoedig ten gronde gingen. Waarschijnlyk is het laatste geschied. Laatstgenoemde perceelen moesten, als gevolg daarvan, niet zoo spoedig en niet zoo vaak be- hakt worden als de overige. Op gewassen dus, waar de kaïniet mag aangewend worden korten tijd vóór het uitzaaien zooals dit het geval is met suikerbieten, mangelwortels en wellicht ook met koolzaad, schijnt ge noemde meststof niet alleen gunstig te werken door de kali, doch ook door liet chloor, dat zé bevat en wel wat laatst genoemde stof betreft ook'in dien zin, dat ze de ontwikkeling van onkruid tegengaat. De verklaring van dit eigenaardig verschijnsel dient o. i. gezocht te worden in de omstandigheid, dat de suikerbieten imet de mangelwortels) tot stamvorm hebben een plant die aan de zeekusten thuis behoort, dus op gronden, van nature zeer rijk aan chloorverbindingen, terwijl dit met de op onze gewone kleigronden voor komende, onkruiden volstrekt niet het geval is. Bij de Woensdag te 's- Gravenhage plaats gehad hebbende uitreiking van prijzen, behaald op de dezen zomer al daar gehouden landbouwtentoonstelling, werd het lidmaatschap van verdienste der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aangeboden aan minister Veegens, den Directeur-Generaal van het departement van Landbouw, den heer Lovink, eu aan den inspecteur van hetlandbouwonderwys,denheerLoehnis. Medegedeeld werd dat de Fransche regeering had benoemd tot-commandeur in de orde van verdienste voor den hand- bouw baron Collot d'Escury te Honte- nisse, voorzitter, eu tot officier in die orde, de heer F. E. Posthumus, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond. M. Crt. Met 178 tegen 169 stemmen is naar men uit Oostburg meldt uitgemaakt dat de tentoonstelling door de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche landbouw- maatschappij in 1908. te Oostburg zal gehouden worden. (Ingezonden.) „Excelsior" vereeniging van Oud-Leer lingen van Landbouwcursussen te Axel. Vergadering van 16 Dec. 1907. Na eenige huishoudelijke zaken te hebben afgedaan trad voor de bovengenoemde vereeniging als spreker op de heer L. van Dixhoorn, lid der vereeniging met het onderwerp .Gezondheidsleer." De heer Van Dixhoorn begon met te zeggen dat de gezondheidsleer omvat alles wat strekken kan, om het dier zoo gezond mogelijk te houden. Onder gezondheidsleer verstaat men een on gestoorde regelmatige werking van alle levensprossen, komt er nu storing in die werking dan kan dat lijden tot ziekte of ongesteldheid van grooten invloed zijn, ook leefregel-voeding en gesteldheid van de lucht. Zoo ook wan neer bedorven voedsel wordt genuttigd, of bij plotselinge verwisseling van luchtstreek, treedt dikwijlsongesteldheid op. De dieren mogen ook niet te mager en opgepapt zijn, beide toestan den zijn abnormaal, men heeft hierbij uitzonderingen, het eene dier gevoeliger voor bijzondere prikkels als het andere. Men kan de dieren ook harden tegen verschillende weersinvloeden, waar- door het behoed zal blijven voor on gesteldheden. Vroeger werd als voorbehoedsmiddel in 't voorjaar veel adergelaten, het is echter gebleken dat zulks geen invloed op de gezondheid heeft, het beste is regelmatige levenswijs en goede ver pleging. Verder is van grooten invloed op de gezondheid de temperatuur, men spreekt daarbij van warm koud en gematigd. Bij 20" C. is het warm van 15 tot 18 gematigd, terwijl 15 en daar beneden koud is, de dieren gevoelen zich best bij gematigde temperatuur, men moet steeds zorgen dat de temperatuur niet te hoog wordt, men ziet daardoor de eetlust verminderen in de paardenstal is een temperatuur van 16° C. te wenschen, pasgeboren veulens met hunne moeders van 18 tot 20° C. De koestal moet vrij wel overeen komen met de paarden, voor varkens 15 tot 18 voor biggen iets hooger. Verder zegt spreker dat de inrichting der stallen ook grooten invloed heeft op het wel zijn der dieren. Een groot bewijs daarvoor is dat bij de oude stalinrichting in de kazerne in Frankrijk de sterfte der paarden 9c/0 bedroeg in de nieuwe de sterfte daalt tot 5%. Ook in Engeland daalde men van 13 pCt op 2 pCt. Wanneer men een nieuwe stal wil bouwen moet men op vele zaken letten. 1. Men moet o. a. een hoog terrein zoeken is men verplicht lager te bouwen dan zal men die draineeren.. 2. De bodem moet vrij zijn van schadelijke stoffen, zooals schimmel planten en bacteriën. 3. De stal moet in een bepaalde richting worden gebouwd, en wel zoo, dat ze in de winter warm en in de zomer koel is. Voor paarden en koestal verdient het aan beveling dat het front naar het Oosten staat. Spreker zegt dat men dan wel wat last kan hebben van koude Oostenwind. Doch beweert dat de nadeelen der andere windstreken noch talrijker zijn n. 1. N. is te vochtig, 't Zuiden te warm en 't Westen komen 's avonds te veel insecten binnen. 4. Beweert spreker dat het vooral niet goed is te bouwen in nabijheid van hoenderhokken doordat de hoender luizen het meestal de paarden lastig maken. Verder wijst spreker er op dat van groot belang is de natuurlijke ventilatie die ontstaat door de poreusheid der muren en van groot gewicht is voor de gezondheid der dieren, zoo is b. v. af te keuren het teeren of in oliën van de muur het beste is gewoon te witten. Het nadeel van niet venti- leerende muren is dat deze vochtig blijven en er zich schimmelplanten ontwikkelen welke in de lucht kunnen komen en zoo worden ingeademd. Verder besprak spreker de verschil lende systeemen van zolders, daken, muren en vloeren en wees er op dat het groot voordeel voor de dieren is zoo ze zich in den stal makkelijk kunnen bewegen, zoo moef in een gewone paardenstal één paard een ruimte heb ben van 1.50 breed en de stand van de krib tot achter 3 M. 3.50 zijn. Boxen voor veulens merriën en heng sten gebruikt moeten een oppervlakte hebben van 10 k 15 M?. Verder dient de stal goed van versche lucht voorzien te kunnen worden en verdient het aanbeveling om cement ijzeren kribben en rechtstaande ruiven te plaatsen, dit laatste omdat het vuil dan niet meer in de oogen en manen der paarden kunnen vallen. Verder besprak spreker de verschil lende inrichting van koe en varkens stallen en wees erop dat van groot belang voor de gezondheidstoestand der dieren is de zindelijkheid van de stal en de zorgvuldige verpleging der dieren. Ten slotte eindigde spreker wegens vergevorderde uur zijn rede en stelde zich beschikbaar voor een volgende maal. Op de vraag van de voorzitter of nog iemand iets wilde vragen werd door eenige leden en donateurs om trent verschillende punten aangaande de lezing aan spreker vragen gesteld, die zooveel mogelijk werden beant woord. Hierna bracht de voorzitter een woord van dank aan spreker die geen moeite heeft gespaard om de vergadering een gezellige avond te bezorgen, door de zeer nuttige en goed geslaagde lezing. En spreekt de hoop uit dat dit goede navolging mag hebben. AXEL, 20 December 1907. Wij ontvingen de dienstregeling voor het winterseizoen van den spoor weg MechelenTer Neuzen, welke met 3 Januari a. s. in werking treedt. In den loop der treinen is geen verande ring gebracht, dan dat de trein, die om 5.59 uit Brussel N. vertrekt, te Meche len 2 minuten langer oponthoud heeft en dus vandaar om 6.40 zal vertrekken, in plaats van om 6.38. Blijkens de verschenen dienst regeling van den Prov. stoombootdienst treedt de zomerdienstregeling reeds met 1 Jan. a. s. in werking. Het onderzoek naar de voorge oefendheid van de miliciens, bestemd voor de lichting 1908, zal te IJzendijke op 10 Jan. en te Ter Neuzen op 14 Jan. a. s. plaats hebben. In de commissie hebben zitting de majoor Zanino, kapi tein Geill en de le luitenant Van der Lijke. Bij koninklijk besluit is herbe noemd als burgemeester van Koewacht de heer C. P. J. Dierick aldaar. Jhr E. A. O. de Casembroot, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, is benoemd tot Nederlandsch commis saris betrekkelijk het onderzoek van den toestand der afwatering in Vlaanderen. Door de vereeniging Uit het volk voor het volk" te Middeldurg is tegen 15 Augustus a. s. een festival uitge schreven, met daaraan veroonden Marsch- en Banjerwedstrijd. Onder de deelnemende vereenigingen zullen verschillende prijzen worden verloot, loopende van 100 tot 10 gulden ook zullen zilveren herinneringsmedail les worden uitgereikt. Voor den marsch wedstrijd worden me dailles en diploma's toegekend, benevens nog een tweetal medailles voor de schoonste baaieren. Het fanfaren-gezelschap „Concordia'' alhier heeft reeds eene uitnoodiging ontvangen. In de week van 11 tot en met 17 December 1907 zyn in Zeeland voor gekomen 8 gevallen van roodvonk en 11 van diphtheritis'; te weten van rood vonk 1 geval te Biervliet, 1 te Oroede, 2 te Middelburg, 1 te O. en W. Souburg, 1 te Schore, 1 te Slui» en 1 te Vlissingen van diphtheritis 2 gevallen te Axel, 3 te Goes, 1 te Hoek, 2 te Neuzen, 1 te Oud-Vossemeer, 1 te Zierikzee en 1 te Zuiddorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 22 December 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ore Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 are De. J. B. T. Hngenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorn. 9 are Nom. 2 are De. E. H. Broeketra. Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorrn. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 are Ds. R. v. d Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeikerk. Nam. 2 are Leeskerk. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de ƒ25 boete of 10 dagen hecht., door de Middelburgsche rechtbank op gelegd aan V., redacteur-uitgever te Sas van Gent wegens opneming van een artikel, beleedigend voor Van Z. te Hulst in de Zeeuwsche Koerier, ver anderd in 15 boete of 12 dagen. Ook werd bevestigd de veroordeeling van L. V., wagenmaker te St. Jansteen tot één maand, wegens diefstal van een boom. M. Ct. De gemeenteraad van Biervliet benoemde tot onderwijzeres aan de Drieweegsche school mej. W. M. J. Goor te Hoek. De redders geëerd. Dinsdagavond werd te Vlissingen, op initiatief van den beer J. G. de Jonge, voorzitter van het harmouiegezelschap Ons Genoegen, door dat gezelschap eene serenade met fakkellicht gebracht aan de leden der familie Schroevers, die zich zoo kranig gedroegen bij de redding der schipbreukelingen van de bij West- kapelle gestrande Engelsche schoener Doris. Van de Groote Markt trok het gezel schap, omstuwd door een talrijke raasss menschen, al spelend* naar de woning van Schroevers op de Beurskade, waar al de redders, ook de kleine Jacob van de Ketterij, vereenigd waren. Daar waren ook de geredden, die er, behalve de kapitein, goed uitzagen, de heer Ceulen, vertegenwoordiger van den vice-consul van Engeland, de heer M. de Kan uit Koudekerke, die de schipbreukelingen na hun redding van overjasseu voorzag, benevens enkele belangstellenden. Zoodra het muziekgezelschap bij de woning was gekomen, kwamen allen naar buiten, de kleine Jacob, die eerst een beetje van streek was, gezeten op de schouders van een zijner ooms. Nadat de muziek eenige noramers had gespeeld en de hoera's van het publiek waren verstomd, sprak de heer J. G. de Jonge de redders als volgt toe

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2