n DE QUDEJLUITUNANT. ii Zeeuwscli-Belgisclie Paarden 74. 23e Jaarg. Zaterdag 21 December 1907. Nieuws- en Advertentieblad i T7 Tb i i a voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. IHELEMAX, MARKT eene PAARDENMARKT 1882—1907. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verscbijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjjdagnamiddag TWEE uren. t© .A X h ïT i. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag den 6 Januari aan staande, ial worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 19 December 1907. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Vijf en twintig jaren was het in November geleden, dat de eerste cursus op de Rijks-Normaallessen alhier ge opend werd. Het was een groote ver andering en een niet geringe verbetering, die deze inrichting in de toenmalige onderwijzersopleiding in deze omgeving bracht. De voorlooper van de Nor maalschool was de zoogenaamde „Oefen school." Tal van jaren heeft de heer Van Wijngaarden de leiding van deze school in handen gehad. Het was geen lichte taak, die hij geheel vrijwillig op zich genomen had. We kunnen het ons haast niet voorstellen, hoe één man lange jaren geheel alleen jongelui voor het onderwijzersexamen heett kunnen »Hoha een écarté-tafelriep Frits opgewonden. »Een écarté-tafelriepen nog twee uideren. In een oogenblik was de tafel gereed, en behalve Frits en De Muscadin, scheidden zich nog twee andere spelers van de bank-tafel af, en zetten zich tot ecarteeren. »Dat spel ken ik niet,* fluisterde Reinoud teleur-gesteld. »Ik wel,» zei Hork»ik heb het vroeger wel eens gespeeld, om een dubbeltje de partij, 't Is geen onaardig spel, maar men moet het uiet te hoog spelen een dubbeltje is al wel. We sullen eens kijken hoe 't hier gaat.* Hork plaatste zich bij het tafeltje achter De Muscadin en Reinoud naast Frits. De twee andere heeren, jonge cavalerie- officieren, namen ieder eeu stoel, gingen san het tafeltje zitten en pariëerden aanstonds een tientje. Zoodra Hork achter den stoel van De Muscadin had post gevat, keerde deze zich om en keek den ouden Luitenant alles behalve vriendelijk aan, als wilde bij te kennen geven wie geeft je voorbereiden. Dat heeft alleen hij kunnen doen, die naast een krachtigen wil een hoog ontwikkelden geest bezat. In later jaren werd de heer Van Wijn gaarden bijgestaan door den onderwijzer, die verbonden was aan de Openbare School te Axel, naar we meenen eerst de heer Dormaar later de heeren Van Ham en Verstraeten. Doch toen de haren begonnen te grijzen, toen de werklust er nog wel was, doch de werkkracht begon af te nemen, toen de exameneischen strenger begonnen te worden, toen begreep de heer Van Wijngaarden, dat de opleiding anders moest ingericht worden. Op zijn initi atief en door zijn invloed op het school toezicht werd in 1882 de Axelsche Normaalschool opgericht. Tot 1889, toen de dood hem uit zijn werkzaam leven wegrukte, bleef de heer Van Wijngaarden directeur dezer inrichting. Nadat de heer de Vries tijdelijk het directeurschap had waargenomen werd in 1890, kort na zijn benoeming, tot hoofd der openbare school te Axel, de heer B. van Ruijven, directeur der Normaalschool. In een tijdsverloop van 25 jaren heeft het aan verwisseling van onder wijzend personeel natuurlijk niet ont broken. Slechts vier leeraren zijn er meer in leven, die de opening hebben bijgewoondhet zijn de heeren De Vries, Kok, Imandt en Verbruggen, waarvan de eerste het genot van zijn pensioen smaakt, en de drie andere nog aan de inrichting zijn verbonden. Honderd acht en dertig onderwijzers heett de Normaalschool in die 25 jaren vrijheid mij in de kaart te komen zien Hork, die, zooals we hebben kunnen opmerken, nog al lichtgevoelig was uit gevallen, en die uit den tijd toen hij bij 'tFransche leger diende een zekeren wrok had overgehouden tegen de heeren der ruiterij, die van de hoogte hunner paarden met minachting op den pousse- caillou (1) nederzagen, vestigde nu, op zijne beurt, een blik op den gemus- keerden huzaar, die zooveel beteekende alsik sta hier op mijn eigen plaats, en ik zou je raden maar vóór je te kijken. De Muscadin keerde zich tot zijn spel eo scheen vooreerst geen verdere notitie van den infanterist te nemen, maar toch ontging het Reinoud niet dat hij wrevelig was en met zekere drift de kaarten op de tafel wierp. Het ging den anders in 't spel gelukkigen De Muscadin ook niet heel voorspoedighij verloor, en Frits riep, verbaasd over zijn ongewoon geluk, zich tot Reinoud keerende Blijf maar bij mij je brengt me geluk aan „Et vous, monsieur,* voer de Museadin korzelig tegen Hork uit, „vous me portez malheur! Je vous prie de passer l'autre cóté. Je joue toujours mal quand j'ai quel-qu'un derrière moi. Vous comprenez le jeu, monsieur »Pardon, monsieur!* antwoordde Hork droogjes; »je n'y comprends rien.t Oogenblikkelijk vervolgde De Muscadin het spel, en nu met ongewone vlugheid aan het onderwijs geschonken en van die honderd acht en dertig zullen op Donderdag 26 December velen te Axel samenkomen om in feestelijke bijeen komst met de tegenwoordige leeraren het 25-jarig bestaan te vieren. Uit alle deelen van Nederland zullen ze in het gebouw byeenkomen, waar ze zoo menigen prettigen dag hebben doorge bracht. Oude bekenden, schoolvrienden, die elkaar in jaren niet hebben gezien, zullen elkaar weer de hand schudden. Over heel Nedprland wonen we ver spreid, in het maatschappelijk en school leven zijn velen elkanders tegenstanders geworden, doch die scheiding zal dien dag niet gevoeld worden, want vriend schap, die op de schoolbanken gesloten is, doet haar invloed na jaren van scheiding nog gelden. En wanneer we dan a. s. Donderdag in feestelijke stem ming byeen zullen zijn, wanneer het gevoel van dankbaarheid jegens onze oude leermeesters tot uiting zal komen, dan zal zeker niet vergeten worden de man, die de inrichting heett doen verrijzen waaraan wij onze maatschap pelijke positie te danken hebben. De naam van den heer H. VAN WIJNGAARDEN zal bij ons in dankbare herinnering blijven. M., Dec. '07 R. DUITSCHLAND. Tegen Sacco, den te Elberfeld ont maskerden hongerkunstenaar, is een de kaarten schuddende en gevende, als moest hij zoo het verlorene terug-winnen. Hork stond met een onverschillig gelaat te kijken, maar verloor geen enkele van De Muscadin's bewegingen. Deze heer had aanvankelijk, bij het opnemen van ieden spel, zijne kaarten ouder de tafel gehouden nu veranderde hij eensklaps van manoeuvre en lei iedere kaart, nadat hij ze even had bekeken, vóór zich op den rand der tafel en plaatste zijne vlakke hand er ophij scheen nu en dan met zekere inspanning op eene kaart te drukken, en na ieder dergelijke beweging, wendde hij zich even om, en keek Hork in 't gelaat. Nu gebeurde het ook, dat de kans plotseling keerde. Frits verloor het eene tientje vóór het andere na en naarmate het geld naar zijn tegen speler toevloeide, werd de jongeling driftiger en roekeloozer en verdubbelde zijn inzet; maar 't was zonderling te zien hoe bij den ouden Hork de belangstelling voor het spel toenam. Eensklaps ging hij om de toekijkers, wier getal was aangegroeid, heen, en fluisterde Reinoud iets in 't oor. Deze zette een paar groote oogen op en maakte een driftige beweging. De Muscadin had het opgemerkt, en toen hij opzag, ontmoette zijn blik dien van Hork en Reinoud, die veelbeteekenend op hem gericht waren. Hij veranderde een weinig van kleur en zei driftig »on ne chuchotte pas ici »Ah pour cela, je ne demanderai pas vervolging wegen» oplichting ingesteld. De onbetrouwbare bewaker, die hem de zoetigheden uit een automaat ver schafte, zal wegens medeplichtigheid in de zaak betrokken worden. Een ander waker ontdekte het bedrog. Zoover men kan nagaan, had de bewaker aan Sacco in de laatste twee weken 48 maal versnaperingen in zijn kooi toegestopt. Toen Sacco ontmaskerd werd, had hij dertig dagen in zijn kooi gezeten. De „hongerkuur" had 47 dagen moeten duren, een dag langer dan zijn vasten te Keulen. Behalve de strafrechterlijke vervol gers, zijn er nog twee burgerlijke pro cessen te wachten. De impresario van Sacco, een Keulenaar, eischt, ondanks de ontdekking van het bedrog, van de directie van den schouwburg, waar Sacco te kijk was, volgens de oorspron kelijke overeenkomst een derde van de entrées op. De directie wil al het geld echter, na aftrek van de onkosten, voor de armen bestemmen, omdat de men- schen, wlen Ret van rechtswege toe komt, de betalers van het intreegeld, hunne aanspraken erop niet kunnen bewijzen. Het tweede geding zal aangespannen worden door Sacco's ontmaskeraar. De hongerkunstenaar had namelijk 5000 mk. uitgeloofd aan dengene, die kon bewijzen, dat hij voedsel gebruikte. De vraag is, of Sacco goed voor dat geld is. Toen Sacco uit zijn kooi werd gehaald, was hij zeer uitgeput. Hij werd in dekens gerold en met een rijtuig naar het huis van zijn zwager gebracht. Sacco verdedigt zich met te zeggen, votre permission,* antwoordde Reinoud. »Et quand je vons le défends zei de ander. »Je m'en moque pas mal',* antwoordde Reinoud, minachtend de schouders op halende. De Muscadin stoof driftig op, als wilde hij den ander te lijf; de toekijkers rondom de tafel, meest kameraden van De Mus cadin, maakten ruimte in de hoop van een conflict, waarbij de vreemde indringer die zooveel ^ucces op het bal had gehad, een lesje moest ontvangen, dat hem zou heugen en vooreerst den lust benemen weder ongevraagd in hun midden te verschijnen. Reinoud kruiste bedaard zijne armen en mat zijn tegenpartij met een kalmen blik. Op dat oogenblik legde Hork zijn hand op de Muscadin's schouder en fluisterde hem iets in 't oor. De huzaar verbleekte en keek Hork met een paar oogen aan, als zag hij een Medusa-hoofd vóór zich. Hork wenkte, en de ander volgde hem buiteD het ver trek. Daar had een korte maar heftige woordenwisseling plaats, die daarmede eindigde dat de Muscadin de belofte deed niet weder te zullen spelen, zoolang hij in Steenvoort in garnizoen was, en Hork van zijn kant beloofde, zonder nood zakelijkheid, geen woord van 't geen tusschen hen gesproken was, openbaar te maken. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1