DE OUDE LUITENANT. Woensdag 18 December 1907. 23e Jaare. Nieuws-5 en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e 11. F. KHELK.UAS, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot, Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Bordeaux heelt Vrijdagavond in half duister gezeten. De menschen liepen met lantaarns door de stratenjn de winkels en kroegen verlichting met kaarsen en petroleum. Alles tengevolge van de staking in de lichtfabrieken. ENGELAND. Het heeft de laatste dagen in Engeland geweldig geregend. In Londen 24 uur aan een stuk. Nog erger moet het te Bournemouth geweest zijn. Keizer Wilhelm zou dus Vrijdag op Highcliffe niet beter uit zijn geweest dan in ons land. Van verschillende streken in Engeland komt bericht van gezwollen rivieren en overstroomde oevers. Donderdag werd te Brighton in de Anglikaansche kerk een jeugdig paar getiouwd. Zij hadden juist hun naam in het boek geschreven, toen een man ademloos de kerk kwam binnenhollen en riep Stop, stop het huwelijk kan niet doorgaan. Het meisje is minder jarigHet bleek haar vader te zijn, maar de geestelijke zei, dat het te laat was, de inschrijving was al geteekend, en de vader deed nu maar 't best zich bij de gedane zaak neer te leggen. De bruid was inmiddels in de armen van den bruigom flauw gevallen. De geeste lijke wist ten slotte een verzoening tot stand te brengen, althans naar het uiterlijk, en gezamenlijk verliet het gezelschap de kerk. Het was bijna elf uren; de danszaal werd ledig. Reinoud had onvermoeid mede gedanst en zich onder de jonge dames den wei-verdienden naam van een cavalier accompli verworven. Hij had nog twee keeren met Mary gedanst, welke bijzonderheid aanleiding had gegeven tot een onderzoek, door een tal van jonge zoowel als oude dames, naar het doopcedel van den jeugdigen officier, wiens uiterlijk en innemende manieren de algemeene aandacht hadden getrokken. Steenvoort maakte ook aanspraak op den naam van aristocratische stad, vooral sinds daar een hoog-geboren heer aan het hoofd van het militaire gezag was geplaatst, toonde bijgevolg in den laatsten tijd een bepaalde voorliefde voor schelklinkende namen, en ver oorloofde zich, hoewel zelf roturier, met zekere minachting op alles wat burgerlijk was neer te zien. De naam van Hork en de nederige stand des vaders van onzen jongen vriend schaadden dus een weinig aan den goeden indruk doorzijn persoon te weeg gebracht, hoewel, aan den anderen kant, de intimiteit, welke er tusschen die roturiers-familie Volgens een telegram uit Bombay is er in Villupuram tusschen inlandsche Christenen en Hindoes gevochten, wegens een godsdienstigen optocht waartegen de Hindoes bezwaar maakten. De politie, door de Hindoes met steenen gegooid, gaf vuur en verscheiden men schen werden gedood of gewond. Uit Madras gaan er troepen heen. ZWITSERLAND. De heer Ernest Brenner, die het vol gende jaar Bondspresident zal zijn, is de 51-jarige Benjamin van de Bonds- regeering, waarvan hij sedert 1897 deel uitmaakt. Tevoren is hij 13 jaar lid der kantonnale regeering van Bazel geweest. In 1887 werd hij lid van den Nationalen Raadin het zittingjaar 1894,95 was hij voorzitter van dit wei- gevende lichaam, en in 1901 is hij voor de eerste maal Bondspresident geweest. De heer Brenner behoort tot de ra dicale partij. De nieuwe vice-president, dr. Joseph Zemp, uit Luzern, tot de katholieke conservatieve partij. Deze zal in 1909 den hoogsten post in hef Eedgenootschap bekleeden. Door den slagershond te Bern worden sedert eenigen tijd geslachte varkens uit Nederland ingevoerd. Het vleesch is tegenwoordig in Zwit serland zeer duur. ITALIË. Donderdagochtend steeg te Rome de ballon „Fides" op met een drietal Russen: prof. Kalbig, graaf Bobrinski en een zekeren heer Tsjerkof Bij Arezzo dreef een hevige wind het luchtscnip en den graaf Van Hardsteek scheen te bestaaD, weer stof tot gevolgtrekkingen en geheimzinnige onderstellingen gaf, die den naam van Hork, op zich-zelf zoo burgerlijk-eenvoudig in een zeker licht van voornaamheid hulden. Te elf uren was het bal afgeloopen. Hork wandelde, met den hoed in de hand, in den gang op en neer, wachtende op Reinoud, in de hoop van hem mee naar huis te troonen. Daar werd zijn oor getroffen door een levendig half-fluisterend gesprek in een aangrenzende kamer, en duidelijk onder scheidde hij de stem van Reinoud, en een oogenblik later die van Frits. Hij bleef staan en luisterde. Voor zooveel hij kon opvangen, betrof de samenspraak het bauk-spel, dat toen onder een deel der officieren sterk in zwang was. >Ik begrijp,* zei Reinoud, »dat de bankhouder gewoonlijk de beste zaken doetdus komt het er maar op aan voorzichtig te spelen als men de bank niet heeft; en dan moet men op den duur winnen.* Hork huiverde. Hij zag Reinoud de eerste schrede zetten op de spiegelgladde baan des verderfs. Een poos werd het gesprek nog fluisterend voortgezettoen verhief Frits zijne stem »Je hebt De Muscadin mooi in de wielen gereden,* zeide hij, „maar jelui hebt het wel wat ver gedreven, tenminste, ik heb hier en daar al zoo over de Adriatische Zee. Weldra was men negen mijlen in zee. De lucht schippers gaven noodseinen aan eenige visschersvaartuigen, die er dadelijk op afstevenden, om, zoo mogelijk, redding te brengen. Het gelukte hun inderdaad een tonw te grijpen, dat de luchtschip pers naar beneden lieten, en het in groot gevaar verkeerend drietal te redden. Midden in den nacht kwamen de luchtschippers met hun ballon te Pesaro aan. TURKIJE. Sinds eenige dagen is er een critieke toestand op de Turksch-Montenegrijn- sche grens en in verband daarmede is de verhouding tusschen beide landen min of meer gespannen. De berichten spreken elkander echter tegen. Vol gens berichten van Montenegrijnsche zijde zouden de Turksche troepen het grondgebied van eenige Montenegrijn sche dorpjes hebben betreden en zou er dientengevolge een schermutseling hebben plaats gehad. Volgens de be richten uit Turksche bron zouden Mon tenegrijnsche soldaten een Turksch blokhuis hebben overvallen. De Porte heeft haar zaakgelastigde naar Cettinje gezonden om stappen te doen tot het doen ophouden der vijandelijkheden en het bewerken van de bestraffing der schuldigen. Volgens berichten van Montenegrijn sche zijde duren de sqhermutselingen op de grenzen intusschen voort. Men vertelt, dat de Turken 1400 man en de Montenegrijnen 4000 man langs de grens hebben samengetrokken. wat hooren mompelen. Ik geloof, datje een keer of vijf met Mary hebt gedanst, en dat is nog al kras.* Hork beet zich de lippen bijna tot bloed en hij maakte onwillekeurig een vuist. Driemaal,* antwoordde Reinoud kortaf; »hindert je dat misschien?* »'tls mij ouverschillig,* antwoordde Frits, »al was 't zesmaal geweest maar je weet hoe hier de menschen zijn., Ik zou des duivels worden als ik er over hoorde zaniken 't is hier een ras van wau weiaars zonder voorbeeld of gelijken. Wil-je dus Mary niet in opspraak brengen, dan mag-je wel voorzichtig ziju.« »'t Is nog al fraai,* zei Reinoud op ongewoon bitsen toon »straks kreeg ik een vermaniDg van je zuster om je tot geen slecht voorbeeld te dienen als speler, ik, die nooit speel, -en nu krijg ik van u een les om uw zuster niet te comprometteeren, ik, die nog nooit een vrouw in de verste verte in opspraak heb gebracht. Heb-je me nog iets verplichtende te zeggen »Goed-zoo!« mompelde Hork. »Kom, ben-je gek Zóó meen ik het uiet!« klonk de stem van Frits. »Allons Kom nu maar mede!* Hork keerde zich snel om en wan delde weer den gang op en neder, toen de twee jongelieden uit het vertrek traden om zich naar de speelkamer te begeven. PERZIE. Een Reuter-telegram uit Konstantiuo- pel maakt melding van groote bedrij vigheid in Turksche militaire kringen. Onder voorgeven, dat de Perzen troepen samentrekken by de grens, hebben het vierde en het zesde Turksche leger korps bevel gekregen te vertrekken naar het grensgebied, over welks bezit moeilijkheden bestaan tusschen de Per zische en Turksche regeering. De Perzische regeering heeft aan de Turk sche doen weten, dat de berichten als zou samentrekking hebben plaats ge vonden van Perzische troepen nabij het betwiste grensgebied, geheel uit de lucht gegrepen zijn. CHINA. In Toulon is van de marine-autori teiten te Parijs aanschrijving ontvangen om ten spoedigste een lijst op te maken van de reserve-schepen en bemannin gen, die voor den dienst in de wateren van het Verre Oosten zouden kunnen worden gebezigd. Het heet, dat dit in verband staat met berichten uit China over het veld- winnen van den vreemdelingen-haat daar te lande. AMERIKA. President Roosevelt heeft ambtelijk bericht ontvangen, dat de vloot gereed is om den tocht naar den Stillen Oceaan te aanvaarden. Op alle oorlogsschepen, die van de armada deel uitmaken, zijn de Japansche koks, oppassers enz. ont slagen etj door negers vervangen. Er wordt zoo iets gemompeld van spionnage-gevaar. »Ga-je mee naar huis, Rein vroeg Hork op het paar toetredende. »Nog een half uurtje, Vader,* ant woordde Reinoud, »kom, t:a mei ons Frits was op het gezelschap van papa Hork niet gèsteld, en zeide niets, terwijl hij haastig voortstapte. Reinoud wenkte den ouden heer, en deze was dus wel genoodzaakt te volgen, daar hij, in geen geval, Rein wilde achterlaten. Hij wilde weten waar dit alles op zou uit- loopen. De speelkamer was niets meer, niets minder dan wat we tegenwoordig eene spelonk zouden noemen een laag, dompig vertrek met in olieverw beschil derde wanden, en slecht verlicht door een groote hanglamp met reflector van geslepen glas, io het midden, en een drietal blikken lampen aan den wand. In dit vertrek, dat van oliewalm en tabaksdamp was doortrokken, bewoog zich een twaalftal heeren, meest officieren, die bij het binnentreden van Frits een koor aanhieven. »Maak de tafel klaar!* klonk het van verschillende kanten,» en een paar be dienden haastten zich eenige tafeltjes tegen elkander te schuiven, waarop een viertal waslichten, eenige spellen kaarten, pijpsleedjes, tabaks-komforen enz. werden geplaatst. Bet edele bankspel was spoedig in vollen gaug. De Muscadin zat meer als toeschouwer dan als medespeler aan het

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1