T o. 72 Zaterdag I i December IIM)7. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. J COLIUMT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Beloië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. In een artikel over koning Oscar van Zweden zegt de Times, naar aan leiding van een beschouwing van Lucien Wolf in dat blad, dat Engeland's belang in de handhaving van de drie Soordsche rijken, opdat de weg naar de Oostzee openblijft, en in de hand having van de Nederlanden (ons land WD België), opdat hun havens, die als 'tware bij Engelands deur liggen, niet in gevaarlijke handen vallen. „Nog geen 200 jaar geleden, toen de Keizer, die destijds over België regeerde, plan had van Oostende een bloeiende marine- ceHtrum te maken, was dat voor To wns- hend en Walpole een van de voor naamste redenen om half Europa, Frankrijk inbegrepen, tegen hem en zijn bondgenoot Spanje te vereenigen. Een van de hoofdwaarborgen voor den Europeeschen vrede tegenwoordig is het te weten, dat noch Nederland noch België neiging heeft of in de verleiding is om aan eerzuchtige plannen te doen, maar beide tevreden te zijn met hun eigen handelsbloei." Men hoort in deze woorden, met name in den eersten aangehaalden zin, den naklank van het onvriendelijke artikel, kort voor het bezoek van keizer Wilhelm aan koning Eduard in de Times verscheen en in Engeland zelf ilgemeen afkeuring vond. Na vermelding van het pas gesloten verdrag, waarbij Engeland, Frankrijk' Duitschland en Rusland Noorwegen's De groote zaal van de sociëteit »Casinó« bood dien avond een schitterend schouw- De Steenvoortsche beau-monde *as en corps opgekomen, want het was bekend dat de graaf Van Hardsteek «et de élite der stad op de partij zou 'erschijnen. De muziek, die eerst in den tain had gespeeld, liet de iutroductié 'oor den dans hooren, en tusschen de friseche toiletten der dames, bewogen «ich de bonte uniformen der danslustige •Meieren Mary had aan den arm haars vaders hare entrée gemaakt, en weldra was zij omringd door een stoet heeren, die allen •m strijd naar de eer dongen haar ten hans te geleiden. Frits en Reinoud waren in den nasleep gekomen en wandelden heel deftig door de groote zaal, de eerste met een kritisch oog de dames monsterende, de laatste zijne verrassing eooveel mogelijk achter een onverschillig uiterlijk verbergende. Daar werd het teeken tot Üen eersten hans gegeven, een oogenblik later hief het 'olie, schoone orkest een wegslêpende 'als aaü. De wandelaars schaarden zich •chielijk ter zijdede dansers snelden onschendbaarheid waarborgen, waarbij „Zweden naar 't schijnt in de kou is gelaten", zegt de Times„Evenmin heeft Nederland, ofschoon het Belgische grondgebied onzijdig is verklaard bij het verdrag van 1839, een dergelijken waarborg. Verdragen zijn, wel is waar, niet onfeilbaar in het handhaven van hetgeen zij bepalen, maar ongetwijfeld hebben zij, bij voldoende bekendheid en algemeene aanvaarding, een grooten invloed ter vorming van de openbare meening Wat heden dan noodig is, is een verdrag van dergelijken aard (als het verdrag van Westtalen), be palende de volkomen onschendbaarheid en onzijdigheid van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland en België. Om van eenige waarde te zijn zou zoo'n verdrag niet onderteekend moeten zijn door een of twee mogendheden, die misschien tegenover de overige wereld staan, maar tenminste door de vier mogendheden, die er het meeste belang bij hebben, te weten Engeland, Frank rijk, Duitschlaud en Rusland. De in stemming van de andere mogendheden zou natuurlijk bijdragen tot het gewicht van het stuk, maar zonder een van die vier zou het als een werktuig des vredes nutteloos wezen." Wij willen er ons toe bepalen bij deze beschouwing aan te teekenen, dat Zweden reeds te kennen heeft gegeven, geen waarborg te verlangen als Noor wegen nu verkregen heeft. Een eigenaardig proces wegens ver breking van trouwbelofte is Dinsdag te Londen afgeloopen. Verleden jaar liet naar hunne dames, en de dames ontdeden zich van sjaals en sorties. Reinouds hart klopte hoorbaar't was of hem het kanon-gebulder van den eersten slag in de ooren klonk. Hij stond met Frits geen drie schreden van Mary, en hij zag hoe een zestal cavaliers zich om haar verdrong en hoe zij allen hunne uiterste pogingen inspanden haar ten dans te voeren. Ook De Muscadin was onder die ridders, en hij was niet de minst ijverige, want hij stond dicht bij haar en sprak en gesticuleerde met groote levendigheid. Toen wendde zij even het hoofd om en haar blik ontmoette dien van Reinoud. Eensklaps neeg zij diep voor de haar omringende heeren, en terwijl ze zeide »daar is mijn cavalier,* verliet zij den kring en ging recht op Reinoud af. »Je wilt immers de eerste wals wel met mij dansen ?c fluisterde zij, terwijl zij haar ronden blanken arm op den zijnen legde. „Ik kan niet gelooven dat uw geheim zinnige cavalier u heeft vergeteu, maar zeker toch moet ik het aan een onvoor ziene omstandigheid toeschrijven, dat ge mij thans eeue eer bewijst waarom ik vruchteloos heb verzocht.* »Ik begrijp uwe bedoeling. Gedenkt dat uwe bedreiging van te spelen mij vrees heeft aangejaagd,* antwoordde zij ernstig. »Ik ben niet ijdel genoeg te gelooven, een kolonel Atherton zich van zijn vrouw scheiden op grond van overspel van deze met kapitein Yarde Buller van de Schotsche garde, zoon en erf genaam van Lord Churston. Yarde Buller had mevr. Atherton beloofd haar te zullen trouwen, zoodra zij vrij was. Maar toen zij vrij was, liet hij haar zitten en trouwde met Jufifr. Denise Orme, een tooneelspeelster. De ge scheiden vrouw begon nu dit proces tegen hem, niet om geld van haar ontrouwen minnaar te krijgen zij is iemand uit de hooge wereld en rijk maar om het openbaar te maken, dat het een ernstige liefde was, die haar tot ontrouw van haar echtgenoot bracht. De rechter liet de vraag ter zijde of een trouwbelofte, aan een getrouwde vrouw gedaan, in den haak is, maar stelde eischeres in het gelijk en ver oordeelde Yarde Buller in de kosten. Het heeft de laatste dagen op den Atlantischen Oceaanen aan de west kust van de Britsche eilanden geweldig gestormd. Dat heeft ook het wrak vau het linieschip Montagu, dat nog altijd op de klippen van het eiland Lundy, aan den mond van het Kanaal van Bristol, zit duchtig gevoeld. De groote mast ging Maandag over boord, en de romp ligt nu in drie stukken. Allerlei toestellen, die er nog voor berging aan boord waren, zyn verloren gegaan. ITALIË. Volgens een telegram uit Reggio di Calabria is Dinsdagmiddag te 2 uur een lichte en in Brancaleoue, Bruzzano dat ge, om mijnentwil, u om zoo weinig bevreesd maakt.* »Ik weet niet wat ik daarop moet antwoorden, maar dat weet ik wél, dat ik je heel zonderling vind. Het is mij volstrekt niet onverschillig of je speelt of niet, vooral daar het niet missen kan of uw voorbeeld zal van invloed zijn op Frits, die, helaas, maar al te zeer aan die ongelukkige passie verslaafd is.* »Wees verzekerd,* antwoordde Reiu- oud levendig, »dat ik uw broeder in zijn passie niet zal aanmoedigen.* Het gesprek bleef hierbij. Zij bood zwijgend en met eene bevallige beweging haar kleine wit-gehandschoende rechter hand, eu het schoone paar zweefde op de maat der muziek de zaal rond. Als door een tooverslag was alle wrok bij Reinoud geweken. De bedwelming van een nooit gekend geluk vaagde den nevel van achterdocht weg, die een oogenblik te voren in zijne ziel was gerezen; ziju brandend oog zag in haar zielvollen blik, en 't was of hem daaruit een hemel te gemoet straalde. Duizelig en overwonnen bleef hy aan hare zijde staan, toeu eensklaps de muziek zweeg, en stamelend fluisterde hij: >dat geluk was als een droom, en te groot om ooit weder te keeren.* »Dan zijt ge niet van plan mij, op uwe beurt, een dans te vragen vroeg zij schertsend. »Ge hebt immers sinds lang uw dausen en Ferruzano een zware aardschok ge voeld. De inwoners vluchtten ver schrikt uit hunne huizen. RUSLAND. Aan de staking van Maandag hebben, volgens de berichten der dagbladen, in St. Petersburg ongeveer 75,000 arbei ders deelgenomen eu ook uit andere steden van het rijk komen berichten over stakingen op dien dag. Hier en daar kwamen botsingen voor tusschen werkvolk en politie, die het houden van vergaderingen vóór of in de fa brieken verhinderde. Gearresteerd zyn er weer honderden menschen. Dra- tsjefski, de nieuwe prefect, is een voor stander van buitengewone gestrengheid tegen agitatoren en aanstichters der stakingsbewegingen onder de werklie den, waarvan men sinds geruimen tijd verschoond was gebleven. De politie had, naar het schijnt, niet verwacht, dat de staking op 5 December van zoo ernstigen aard zou zijn. De sociaal democraten, die zich in den laatsten tijd nog al kalm hadden gehouden, zijn weer in grooter getal voor den dag gekomen dan men gedacht had. Daar door is de politie weer op 't spoor van allerlei organisaties dier partij gekomen, en ze heeft nu de handen weer vol met huiszoekingen en arrestaties. In de hoogescholen zijn de studenten aan het betoogen geweest tegen de regeering. De groote meerderheid der studenten in Petersburg zoowel als aan de andere universiteitéu behoort tot de sociaal-democratische partij. Hier beeft politie en ruitervolk de universiteit weggegeven,* antwoordde hij aarzelend. »Dat is waar, maar ik reken op u als plaatsvervanger van den cavalier die mij vergeten heeft.* »Wie is die dwaas?* »Zie maar eens hier,* zeide zij lachend en bood hem haar in goud gevat boekje, welks ivoren bladen met namen waren overdekt. Op het eerste blad stond bovenaan een R. Die zelfde letter vond hij op nog twee plaatsen terug. Wie is die R. vroeg Reinoud driftig. »Dat moet-je raden, en als je het raadt, zal ik het zeggen.* »Mary, folter mij niet langer! Je ziet, dat die twijfeling mij wanhopig maakt. Ik vroeg je zeoeven wie de dwaas was, die u vergeten kon, dat ben ik toch niet!* »Dat schijnt toch zoo!* antwoordde zij ouder het voortwandelen eu zich dichter aan zijn arm dringende. >Maar je ziet, dat ik je uiet vergelen heb, en dat mijn oude vrienden ook het hoogst bij mij blijven aangeschreven.* »lk vergeten, Mary Maar je. weet wel beter Je weet, even goed als ik-zelf, dat er sinds onze lange scheiding, geen dag, geen uur is voorbij gegaan, dat ik uiet aan u dacht, dat uw beeld me niet volgde overal eu altijd. Wat moet er van mij worden ais ge eenmaal zult ophouden mijne vriendin te zijn »Zal ik dat?* vroeg zij hem in de oogeu zieude. Dat haugt immers geheel

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1