Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De uitslag der in het district Sneek gehouden stemming voor de Tweede Kamer was als volgt Uitgebracht 5659 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2614. Gekozen mr. S. de Vries Czn. (antir.) met 3599 stemmen. Voorts had mr. A. Ferf (lib.) 1452 en de heer W. H. Vliegen (soc.-dem.) 608 stemmen. Blijkens de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over de be grooting van Binnenlandsche Zaken wordt het subsidie ten behoeve van de ambachtsschool te Hulst met f 500 ver hoogd en een nieuw subsidie uitge trokken voor de teekenschool aldaar. Het Xederlandsch Paardenstamboek. Woensdagmiddag werd in de Frins van Oranje te Goes eene algemeene vergadering gehouden van de atdeeling Zeeland der bovengenoemde vereeniging. Uit het verslag bleek dat de financi- eele toestand bevredigend kan genoemd worden. Het ledental is verminderd van 260 tot 215. In 1907 zijn in het stamboek inge schreven 9 merriën, 7 hengsten en 19 veulens. Dat de inschrijvingen niet grooter waren, vindt zyn oorzaak erin dat men het zware paard begint te fokken en dié dieren ingeschreven worden inhef Zeeuwsch Belgisch stamboek. De begrooting over 1908 werd vast gesteld in ontvang op f 760 en in uitgaaf op f560. Er blijft alzoo f200 voor onvoorzien beschikbaar. Het op de algemeene vergadering te behandelen punt om in Nederland alle paarden in een stamboek bijeen te brengen, volgens vaste typen werd algemeen een stap in de goede richting geacht. Als afgevaardigden naar die alge meene vergadering werden gekozen de heeren L. J. Dorst, voorzitter, en M. C. Steendijk, secretaris, beiden te Sta venisse. Als commissarissen voor de afdeeling N. F. S. werden gekozen de heeren H. A. Hanken te Kattendijke, J. D. Elenbaas te Hoedekenskerke en J. de Vlieger te Schuddebeurs bij Zierikzee. Op een vraag of het veulenboek steeds wordt bijgehouden, werd toe stemmend geantwoord. Er werd op aangedrongen dat beter de hand worde gehouden aan de bij werking der boekjes van ingeschreven merries. Besloten werd bij de Februari-keurin» de inschrijving voor paarden niet meer open te stellen. De meeste jonge paarden moeten dan toch afgewezen worden omdat zij niet voldoende ge wisseld hebben. M. Crt. toen zij met Dobber den boel redderde. »We zullen nog wel meer zien, Dobber, al» we tijd van leven hebben,* ging zij voort. Wacht maar, oude jongen Ik heb zoo iets gemerkt.* Dobber sperde mond en oogen op en scheen een nadere verklaring te vragen. >Komaan steek je handen maar uit kreeg hij tot opheldering. Je staat daar niet om vliegen te vangenPak die stoelen maar op, en breng ze binren.* »Ja-wel,« bromde Dobber, schoor voetend een paar stoelen opnemende. We hebben geen haast; maar ik wou wel eens weten waarom de Oude-heer zoo schuin marcheert.* »Dat zal ik je later wel eens vertellen, en als je 't hoort is 't altijd nog tijdig genoeg,* meende Krisje. »Ziedaar, brengt eerst dat blad met glazen maar weg, en ha'al dan de stoelen. Vlug wat!* We zullen het paar aan zijne gewichtige bezigheden overlaten ten einde Hork en Reinoud op hunne gangen te kunnen volgen. Wordt vervolgd.) AXEL, 6 December 1907. Woensdagavond werd alhier ten huize van den heer H. de Moor eene ver gadering gehouden van honoraire leden van het fanfarengezelschap Concordia". Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningm. bleek, dat er over het afgeloopen vereenigings- jaar is ontvangen ƒ261.59 en uitge geven 179.61, zoodat er een batig slot is van' 81.98. De voorzitter achtte dit een verblij dend verschijnsel en maakte de op merking, dat, wanneer de werkende leden maar goed opkomen en hun beat doen, de zaakjes van Concordia" ge zond staan. Voor men tot de verkiezing van een bestuur overging, sprak de voorzitter een woord van waardeering en dank baarheid aan het adres van den heer J. C. Verbruggen, die zich om gezond heidsredenen niet meer herkiesbaar stelde. De overige aftredende bestuursleden, de heeren B. van Ruijven, L. Lamaïtre, Ph. J. van Dixhoorn, T. L. van Wie- meersch, A. E. C. Kruijsse en C. de Visser werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl in plaats van den heer Verbruggen gekozen werd de heer J. A. van Vessem, die de benoeming aannam, evenals de andere heeren voor zoover zij ter vergadering aanwezig waren. De vereeniging telt op hetoogenblik 70 honoraire en 25 werkende leden. Besloten werd nog in het begin van het volgende jaar pogingen aan te wenden om te komen tot het houden van een festival. Zooals men weet, is een poging in 1906 aangewend, mislukt, voornamelijk door den watersnood en verder nog door de geringe belang stelling door de direct belanghebbende ingezetenen getoond. Men wil nu be proeven, of die belangstelling niet groo ter zal zijn, daar velen het vorige jaar naderhand spijt hadden zich niets van de zaak te hebben aangetrokken. Dit is zeker, een festival kan hier best gehouden worden, maar dan moet er ook medewerking bestaan, vooral van hen die op zoo'n dag wat verdienen, anders komt er weer niemendal van. Dezer dagen is alhier een Chr. Fanfareukorps „Hosanna" genaamd op gericht met 17 werkende leden. Als directeur, werd benoemd dhr. I. Brakman, als Voorzitter dhr. P. de Bruijne, als Eere Voorzitter dhr. P. Dregmans, als commissieleden de h.h. P. Buijze en Joz. de Feijter Pz., als Secretaris dhr. P. Ie Feber en als Pen ningmeester dhr. F. C. Zonnevijlle. Donderdag had op de bovenzaal bij P. Koole ten overstaan van den notaris Dregmans alhier de veiling plaats van een woonhuis en aanhoorig- heden, staande aan den Armendijk, groot 1 are 93 centiaren, eigendom van Adriaan Jansen en kinderen. Kooper was de heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen voor 850. Op Zondag 15 December a. s. zal ds. R. Hamming, in de geref. kerk A te Zaamslag, na des voormiddags be vestigd te zijn door ds. H. Mulder, predikant bij de geref. kerk B aldaar, tijdens den namiddagdienst zijn intrede doen. Woensdag had ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel bij Th. M. Fermont te Sluiskil de verkooping plaats van een woonhuis en aanhoorig heden met het recht van .erfpacht op den daarbij behoorenden grond te Sluis kil groot 53 centiaren ten verzoeke van Catharina Lafort, wed. J. de Leeuw. Kooper werd J. C. Bleijenbergh te Sluiskil voor 110. Sinds Woensdagmiddag vijf uren is Lbeurtschipper van Neuzen op Middelburg, met zijn vaartuig liggende in de Rouaansche Kaai te Middelburg, vermist. Het vermoeden wordt uitgesproken dat hij verdronken isde politie heeft den heelen dag gedregd, evenwel zonder iets te vinden. M. Of. Bij de Dinsdag te Ter Neuzen gehouden herstemming voor een lid der Kamer van koophandel en fabrieken verkregen de heeren P. J. Scheele en C. M. Verbrugge ieder 43 stemmen. De heer Scheele, als de oud«te, werd gekozen verklaard. De heer Verbrugge viel bij de voor laatste herstemming eveneens uit omdat hij de jongste was. Met betrekking tot den brutalen diefstal te Aardenburg, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, is men na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de dief, wetende dat de vrouw iederen Zondag naar hare zuster gaat, eerst afgeloerd heeft, wanneer de man het huis verliet, zich daarop, rekenende op de doofheid van de vrouw, in haar woning heeft begeven en in haar achterhuis haar vertrek heeft afgewacht. Hadde hij haar bij 't binnen komen ontmoet, dan had hij licht een praatje kunnen maken. Toen de vrouw vertrokken was, heeft hij de voordeur gegrendeld, het bureau opengebroken, den spaarpot gezien en opgenomen. Vermoedelijk is hij toen door een of ander gestoord, heeft hij het raam geopend, en is toen daardoor gevlucht, want alle overige ramen en deuren waren van binnen goed gesloten. Hij heeft ongeveer 60 medegenomen. Dat hij bij zijn diefstal door iets be lemmerd is zijn onderzoek voort te zetten, blijkt wel daaruit, dat er in 't zelfde bureau nog twee geldsommetjes onaangeroerd zijn gebleven. Natuurlijk moet het iemand geweest zijn, die met al deze bijzonderheden bekend was en in dat huis zeker geld kon vermoeden, omdat het bekend was, dat het plan bestond een vet varkentje te koopen voor winterprovisie. Maar een bekende of niet, bij de politie is hij helaas, tot nog toe onbe kend. M. Ct. In de week van 27 November tot en met 3 December 1907 zijn in Zeeland voorgekomen3 gevallen van typhus en febris typhoïdea, 5 van roodvonk en 12 van diphtheritis, te weten van typhus en febris typhoïdea 1 geval te Goes, 1 te Tholen, en 1 te Wemeldinge van roodvonk 1 geval te St. Kruis, 2 te O. en W.-Souburg en 2 te Vlis- singen van diphtheritis 1 geval te Axel, 1 te Boschkapelle, 1 te Brouwershaven, 2 te Duivendijke, 3 te Goes, 1 te Hulst, 2 te Neuzen en 1 te Nieuwerkerk. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 December 1907. Voorm. 9'/i are Nam. 2 ure Os. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. E.^H. Broekstra. (Nabetr.) Kerk B. Voorm 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Na'n. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 December 1907. A. B., 46 j., opperman te Hontenisse, thans te Middelburg in hechten^ is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met in min dering brenging van het voorarrest. C. H., 19 j., veldarbeider te Bosch kapelle is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. F. de F., 28 j., arbeider te Hon tenisse is wegens huisvredebreuk ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. G. W., 32 j., tinnegieter te Hulst is wegens verduistering veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hecht. P. C. du B., 19 j., voermansknecht te Groede is, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Gisteren werd voor het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld de zaak van M. C. J. M. V., redacteur-uitgever te Sas van Gent, door de rechtbank te Middelburg tot f 25 boete, of 10 dagen heöhtenis veroordeeld ter zake van het opnemen in „de Zeeuwsche Koerier" (in verband met een verkiezing) van een -artikel, waardoor de eer en goede naam van J. J. F. v. Z. te Hulst zoude zijn aangerand. Advocaat-generaal mr. Reitsma eischte ook in deze bevestiging van het vonnis, terwijl mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg, vrijspraak vroeg. N. R. Crt. r Terwijl de vrouw even uit was, om melk te gaan halen, heeft bij den arbeider P. N. te Woud te Bergen een brutale inbraak met diefstal plaats ge had. Niet minder dan f 626,50 benevens al het goud en zilver bleek verdwenen te zijn. Van de(n) dader(s; was geen spoor te zien. De politie doet ijverig onderzoek. Ongeluk/een. Een tploegbaas, die met eenige arbeiders op de lijn Arn hem - Oosterbeek—Laag herstellingen verrichtte aan de rijkstelegraaflijn kreeg ongenoegen met zijn werklieden Hij maakte zich daarbij, naar het Hbld. meldt, zoo driftig, dat hij door een be roerte getroffen, ineenzakte. Te Pei- zerhorst is de heer J. Douwes, lid van den gemeenteraad van Peize, levenloos bij een hooiberg in de buurt zijner wo ning gevonden. Hij had een blauwe plek in 't gezicht. Men vermoedt dat hij van den hooiberg is gevallen. De vrouw van den Urker visscher H. Visser ontving dezer dagen de tijding, dat haar man Zaterdagavond in de haven van IJmuiden verdronken was. Een dag te voren had hij haar de blijde tijding geseind, dat hij met de Katwijk- sche bom behouden van de haringvis- scherij te IJmuiden was aangekomen en spoedig thuis hoopte te zijn. De onge lukkige was een zeer oppassend man en laat een weduwe met 7 nog jonge kinderen onverzorgd na. Te Herten nabij Roermond had de 17-jarige knecht Th. V., van den landbouwer P. S., al daar het ongeluk van de kar te vallen met het noodlottig gevolg dat een der wielen hem over de borst ging. De toestand is levensgevaarlijk. Te Vo- lendam is aangebracht het lijk van den 18-jarigen T. K., die in de Zuiderzee over boord viel en in degolven omkwam. Na een kwartier haalde men hem op, doch toen waren de levensgeesten ge weken. De heer Hagoort te Naarden kreeg in den nacht van 23 November bloedvergiftiging in het linkerbeen. Of schoon zich aanvankelijk het geval niet ernstig liet aanzien, moest hij Zaterdag naar het Ziekenhuis te Hilversum ver voerd worden, waar het been geheel werd afgezet. Dit heeft echter niet kunnen beletten, dat de patiënt is over leden. Op den Utrechtschen weg onder Oosterbeek is een wielrijder door een automobiel aangereden, waarbij hij viel en aan het gelaat werd verwond. De auto reed tegen een telefoonpaal, die middendoor brak, terwijl een der inzittenden uit het voertuig werd ge slingerd zonder ernstig gewond te wor den. De auto werd zwaar beschadigd. Toen Woensdagmorgen te Zwolle een lantaarnopsteker zijn lantaarns doofde, vond hij in een ervan een rat, dien hij niet dan na veel moeite uit zijn warme verblijfplaats kon ver wijderen.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2