1 DE OUDE \o. 70. Zaterdag 7 December 1007. 23e Jatti'g. ieuws-' en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaauderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belqië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De politie te Dantzig heeft, in het belang van de eerbaarheid, aan vrouwen verboden, een lezing van den bekenden natuurapostel J. P. Müller, die daar zijn stelsel van lichaamsoefening en lichaamsharding uiteen kwam zetten, bij te wonen. Müller heeft dergelijke lezingen in andere Duitsehe steden gehouden voor talrijke belangstellenden van beiderlei kunne. Men vraagt zich te Dantzig vergeefs af, wat er voor onzedelijks in Müller's stelsel zou kunnen schuiten. Te Charlottenburg is, in tegenwoor digheid van de Keizerin, de eerste steen gelegd van het Kaiserin-Auguste- Viktoria-huis, een modelinrichting voor de verpleging van zuigelingen. Het is de eerste instelling van dien aard in de heele wereld. FRANKRIJK. De Patrie is Dinsdagmiddag weer gezien, nu in de buurt van Glasgow. Blijkbaar heeft het luchtschip, nadat het Zondagmiddag om 4 uur voor 't laatst aan de Noordkust van Antrim gezien was, gezworven. Het verdween toen in noordelijke richting op een Zuidenwind, die het langs de Westkust van Schotland over zee moest voeren. Hoe ver het gekomen is, valt moeilijk te zeggen, maar blijkbaar is de wind gekeerd en heeft het naar Schotland teruggevoerd. Toen men het bij Glasgow, alsook te Clydebank, zag, 39) »Dat is wat moois, Rein,» zei Hork, toen' de bezoekers vertrokken waren. »Er was geen middel om den dans te ontspringeu.» »We zullen ons dan ook maar in 't geval schikken, Vader,was het wijs- geerige antwoord, dat vooral om den lakonieken toon waarop het gegeven werd, den ouden Luitenant niet weini verbaasde. Zoo-zoobromde Hork. »Nu, 't is mij wel, mijn jongen. Wat heb-je met Frits gepraat Hij zag bij heengaan er veel opgeruimder uit dan toen hij kwam.» »Ik heb hem een riem onder ,t hart gestoken, Vader. Frits zit bekneld door zijn speel-schulden, en wat het ergste is, hij is door zekere lieden, quasi- vrienden, in het net getrokken, eu die zullen hem waarschijnlijk niet loslaten voor dat ze hem zijn laatste veer hebben uitgeplukt. Ik heb beloofd hem uit de nesten te helpen, en als ik over dat geld van den Generaal mag beschikken, hoop ik mijne belofte te houden.» »Bedenk, Rein, dat de beurs van een speler een grondelooze put nam de ballon een noordwestelijke richting. Ho,udt hij dien koers dan kan hij nog op IJsland of in Groenland neerkomen; als hij zoolang blijft zweven. En dat kan best, zegt de directeur van de kaoetajoek-fabriek, die het omhulsel van den ballon geleverd heeft. Indien hij niet bezig was eigen waar aan te prijzen en daarom overdreef, zou de ballon een twaalf of zelfs vijftien dagen in de lucht kunnen blijven. In zee gevallen, zou het schip nog weken kunnen drijven. Op een klacht van den minister van oorlog heeft de justitie een nieuwe instructie geopend tegen Gustave Hervé en Merlé, die beschuldigd worden van het schrijven van een voor het leger en de vloot beleedigend artikel. Dit artikel was verschenen in de Guerre Sociale onder den titel „Ceux d'Etampes et ceux de Maroc." De bedoeling was dus, het werk der Fransche soldaten en matrozen in Marrokko op één lijn te stellen met dat der treinboeven die bij Etampes geld uit een goederenwagen hadden gestolen en daarbij een paar conducteurs met revolverschoten had den verwond. Het artikel van Hervé eindigde aldus „In naam der gerechtigheid vraag ik du», dat indien de dieven in Marokko worden gedecoreerd, ook de dieven van Etampes zullen worden gedecoreerd, zoodra zij gepakt zijn." Men weet, dat na het verschijnen van dit artikel enkele daders en mede plichtigen van Etampes zijn gevat. Wat je daarin gooit, verdwijnt spoorloos. En als je nu eens dat geld, dat je zoo geheimzinnig werd toegezonden, moest teruggeven, wat schiet-je dan over »Ik meende, Vader, dat dit geld van den Generaal afkomstig was vroeg Rein ten hoogste verbaasd. Hork had nog steeds Reinoud in het denkbeeld gelaten dat die twee-duizend gulden, welke hem per wissel waren toegezonden, een geschenk van den Generaal was. Van de rolletjes tientjes had Hork niet gerept, en daar zat Hij dan ook vreeselijk mee verlegen. Hij had, bij de ontvangst van den bawusten brief, zooals we weten, Reinoud afgescheept met een leugen, en nu verkeerde hij in gestadigen angst dat het bedrog mocht uitkomen. »Ja, dat is ook zooantwoordde Hork op Reinoud's vraag, zich plotseling omkeerende om zijne verwarring te verbergen. »'t Is waar ook,» ging hij voort, terwijl hij de stoelen op elkaar stapelde, »ik ben nog zoo vervuld met die geld-mysterie, dat mijn hoofd er door iu de war is. Maar ik zou toch niet te haastig zijn met geld weg te gev^n. Je zoudt er zelf door in onge legenheid kunnen komen. Geloof me, door spelers te leenen of te geven, doe-je meestal meer kwaad dan goed je geeft hun de middelen om in het kwaad te volharden en van kwaad tot erger te geraken.» ITALIË. Het gemeentebestuur van Rome is op het Kapitool onder groote geestdrif t der bevolking geïnstalleerd. De menigte was zoo groot, dat velen buiten moesten blijven. Het volk begroette den nieuwen burgemeester met luide jubelkreten. Nathan hield een rede, waarin hij, telkens door toejuichingen onderbroken, zijn program ontvouwde. Hij zou de uiterste verdraagzaamheid betrachten, doch hij zou er voor zorgen dat er than3 voor Rome een tijdperk van staatkun dige en oeconomische bevryding van den ouden druk zou aanbreken. De eerste zorg van het nieuwe bestuur zoü de zoozeer verwaarloosde volks scholen gelden. Verder zou het zijn krachten wijden aan een radicale bestrijding der huizen- en levensmid delentrust, die Rome tot de duurste stad van Europa gemaakt hadden. RUSLAND. De politie heeft te St. Petersburg een reeks van huiszoekingen gehouden, waarbij een briefwisseling is in beslag genomen, welke wijst op het bestaan eener nieuwe revolutionaire organisatie. In verband daarmede is op het station te Warschau, na aankomst van een trein, een jonge man in hechtenis genomen, in wiens bezit een menigte schrifturen zijn gevonden. De gear resteerde jonge man bleek de zoon te zijn van een senator, met name Michail Domontowitsj. De politie stelde een onderzoek in zijn woning in en vond daar een leeraar aan een gymnasium, die eveneens in hechtenis werd genomen. »Wees verzekerd, Vader, dat ik het geld niet in een put zal gooien. Als ik er niet zoo goed als zeker van ben, dat ik door geld te leenen, een goede daad verricht en een vriendschapsdienst bewijs, doe ik het zeker niet.» Hork mompelde op blijkbaar onte vreden toon eeuige onverstaanbare woor den hij wierp korzelig de stoelen door elkaar en scheen van plan met de borden en glazen hetzelfde te doen, toen Krisje kwam aangerend, door den hinkenden Dobber gevolgd. >Wat is er nu weer?» brulde Hork, eensklaps aan zijn boos humeur den vollen teugel vierende, en met gefronsde wenkbrauwen en de armen over elkaar het naderend onweer verbeidende. >Kijk me nu die meid eens aan: ze heefteen hoofd als eeu kalkoensche haan, eu, by God, haar muts staat op half-zeven. Eu die lamme kerel ook, hij ziet er uit of hij de hel heeft aangeblazen, en ach,ter elke kaak heeft hij een pruim Scheer-je naar den drommel, allebei I Ik heb jelui niet geroepen »Dat weet ik heel goed zei Krisje hijgende, »maar ik zal toch komen als ik wil. Kijk eens hier: dat is nog een rejale mevrouw! Die weet wat een booi toekomt, vrij wat beter dan' sommige oude knorrepotten, die niets kunnen als snauwen en razen En daarmede toonde Krisje een goud willempje op het vlak harer hand. De politie legde de hand op meer dan 200 schrifturen, alle in verband staande met de revolutionaire organisatie. Ook werd er een onderzoek op verschillende studentenkamers gedaan 4 studenten werden in hechtenis genomen. Twee hunner werden later weer op vrije voeten gesteld. TURKIJE. Uit een deel van Klein-Azië komen sinds eenigen tyd berichten, die den oeconomischen toestand der bevolking een treurig licht plaatsen. In Erzeroem, Bitlis, Van, Diarbekir en andere provinciën heerschen hongers nood en ellende onder het volk, terwijl zich onder de hoogere klassen een steeds toenemende ontevredenheid tegen de regeering openbaart. Daarbij komt nog de algemeene onveiligheid, die nagenoeg anarchistische toestanden in het leven roept. In vele streken is de bevolking overgeleverd aan de willekeur van woeste Koerdenstammen. Ook onder de Mahomedanen heerscht een ontevreden geest. Volgens consu laire berichten uit Erzeroem heeft zich daar een revolutionnair Turksch comité gevormd, dat, met 'toog op de ten hemel schreiende misstanden, een volksvertegenwoordiging wenscht. MAROKKO. De troepen van den Sultan hebben de opstandelingen bij Mar Chica aan gevallen. Deze laatsten meeten vele dooden en gewonden gekregen hebben. De kanonnen van h.et oorlogsvaartuig Saida steunden den aanval van de troepen des Sultans. »Wat beteekent dat?» vroeg Hork uit de hoogte. Dat beteekent,» antwoordde Krisje, >zooveel als een fooi voor mij en Dobber.» >Loop naar den d inet je fooi snauwde Hork, en schopte twee stoelen omver. Reinoud lachte en wreef zich de handen. »Komaan zeide hij sussend; „redder den boel maar op, Krisje. Vader, ge zult u moeten kleeden dan kunnen we nog een kleine wandeling doen voordat we naar den Generaal gaan. We gaan weer uit eten, Kris »Kom, dat is goed,» zei Krisje, »ik heb toch van middag niet veel bij zonders. Dobber zal me wel gezelschap houden, niet-waar, Dobber De oude soldaat grinnikte en liet heel behendig de beide pruimpjes een chassez- croisé van de eene kaak naar de andere maken, terwijl hij in zijne gedachten het kapitaal, waarvan hij zoo onverwacht meester was geworden, op alle mogelijke wijzeu in tabak en kleine versnaperingen omzette. Hork stapte boos 'heen, en Reinoud volgde hem op den voet, na een korte vermaning aan Krisje, om vooral niet op te blijven als hij met den Ouden-heer niet te huis keerde, daar hij den sleutel medenam, en het waarschijnlijk wat laat zou worden. >Er gebeuren hier rare diugen kon Krisje niet nalaten te zeggen,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1